Türkiye'de distribütörlük hikaye mi oldu?

Merhaba

arkadaşlar konuyla alakalı bilgisi olanlara sorum şu; türkiyede 2005 te çıkan bir yasa ile artık her isteyen istediği markanın ürününü gidip yurtdısından satın alıp gümrüğe getirip ötv-kdv işte ne gibi vergileri varsa ödeyip gümrükten çekip piyasada satışını yapabiliyormuş

Bu durumda tr de satılan herhangi bir marka için X firma ben tr distrübütörüyüm benden başkası tr de yasal olarak bu ürünün satışını yapamaz diyemiyormuş

bu doğru mu?

o zaman ben de gider bazı markaları getirir satarım

fakat official website işi nasıl olacak? misal benden önceki süt.com.tr gibi adresini almış marka adıyla (isim örnek olsun diye yazdım )

ben aynı markayı getirdigimde official website ım nasıl olucak hangi isim ile?

yardımcı olursanız sevinirim

saygılar

Güncellemeler:
kimse yok mu?

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Sen süt satacaksan ve sütün kendi satışını süt.com .tr diye onlar yapıyorsa sen aksüt.com kur...yada paksüt .com. de yada özsüt.com de..ama süt com.tr diyemezsin.Sitede marka yazmana ne gerek var ? Kendi adınla kur..Nalan Pazarlama.com.tr..istediğin malı getir sat..Yada bizdeucuz.com. -

0|0
    0|0
    • TAMAM anladım arkadaşım

peki şu an tr de satılan filan markayı ben de getirip satarım diyorsunuz öyle mi? website işini bir şekilde hallederiz

ama distrübürörü olan bir markayı dahi gümrüğe getirip tr de vergisini ödeyip satabiliyor muyum benim ögrenmek istedigim bu

çok teşekkürler

• Ucuz alabilirsen satarsın. Sana 10 lira kendi distrübütörüne 7 liraya veriyor.. Onlar 11 liraya satıp para kazanır sen havanı alırsın..11 lira masrafını kurtarmaz 14 desen kimse almaz.., er geç bir kaç yılda batarsın...Sermaye güçlü olursa özel fiyat iskontoları alırsın..Sanada 7 lira derler..Parayı say görelim derler...Zor..

• arkadaşım; yanıtın için sağol

distrübütörlükten vazgectim bazı markaları satıcam acık arttırma sitelerinde

vergi işi için maliyeye başvurucam ama toptan malı kimler satıyor nası bulucam

getiren firmalar bi laf öğrenmiş,

biz bayimize satarız bi tek diye

yalan söylüyorsun

senin bayiin olmayan eyüpteki kozmetikci bile senin etiketinle ürünü satıyor

bunlar malı nerden alıyor?

altına baktım filan kozmetik diye, distrübütör etiketi var

estee lauder mac, cliniwue guerlain, givenchy dior

Erkekler Ne Diyor 4

• kendi adına site kur istediğin malı sat. onların tescilli markasıyla site kuramaz,sın. dava açıp kapattırırlar yada isim değiştirmeye mecbur ederler. rekabet olsun diye kaldırıldı . yüzde 40 aracı karı biniyordu...şimdi rekabet güzel..

0|0
    0|0
    • zahiriodak teşekkürler

peki distrübütörlük kalktıysa neden onların tescilli markası olsun ki? Misal AA markasını ,tr de faaliyet gösteren YYY firması ithal etti getirdi satıyor ve www.aa.com.tr diye de site kurmuş, bu durumda distrübütörlüğün kalkmasının diğer işadamına faydası ne mademki site kuramıyorum ,AA markasını da kendim bizatihi ithal edemiycem ( öyle ya YYY firması kalkar der ki resmi distrübütör benim ona da dava açar )

o zaman bu yasanın ne faydası var?

• İstediğin malı getirip istediğin fiyata satıyorsun.istediğin isimle website kur , getirdiğin malı sat. Ancak onların tescilli markasıyla site kuramazsın. Bak yüzlerce model cep telefonu her sitede farklı fiyatlar var..Laptop yine öyle, fot. mak yine öyle...Yasak yok..Bir firma kurup ticaret siciline tescil, vergi dairesine kayıt olacaksın..

• Var da bu saatte kafamız basmıyor..

0|0
    0|0
    • arkadaşım o zaman uyuyup uyanınca siteye tekrar geldiginizde yazar mısınız?yanıtınızı bekliyorum selamlar

• ayak serçe parmağımı zigona çarptım şimdi.. Bir de çok nemrut oluyorum sabahları.

• geçmiş olsun arkadaşım siz uyuyun isterseniz biraz sinirlisiniz şu an

• Yönetmeliği biraz daha oku bence

0|0
    0|0
    • kardeş konu hakkında bilgim yok yönetmeliğin tam ismi ne bana link gibi birşey verebilir misiniz?

teşekkürler

• hangi iş kaldı ki distribütörlük para kazansın.official site filan marka tamamen hikaye bu durumda

0|0
    0|0
    • siz ne yapmamı önerirsiniz ? fikirlerinizi yazarsanız sevinirim çok teşekkürler

• şu an önemli olan tr de satışı olan markaları ben de gümrüğe getirip vergiyi ödeyip piyasada satabiliyor muyum bunu yazın lütfen

teşekkürler saygılar

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...