Klonlama, teknoloji, insan hakları....

Giriş notu: Özet aşağıdadır.

ABD Patent Dairesi Müdürü Charles Duell 1899 yılında “İcat edilebilecek her şey icat edilmiştir, artık başka icat olmaz." demesine müteakip günümüzü görebilme ihtimalini yakalasaydı sanırım Mazhar Osman'da soluğu alırdı. Konuyu dağıtmadan soruma geçeyim.

Öncelikle link

Biliyorsunuz canlı klonlama günümüz şartlarında mümkün. Peki ya bilinç kopyalanırsa? İnsanlar ölümsüzlüğü elde edebilir mi? Yani mevcut bedeniniz artık süresini tamamlamaya başladığında yeni bir vucüda sahip oluyorsunuz ve tüm bilinciniz bu bedene naklediliyor. Yeni bir organ sahibi olmak gibi fakat yeni bir bedene sahip oluyorsunuz. Buraya kadar anlattıklarım belki bilim kurgu filmlerini anımsatmış olabilir sizlere. Fakat şöyle bir durumu da göz önüne alalım. Diyelimki 20 yaşında iken genetik ve fiziksel olarak birebir kopyanız yapıldı ve tüm bilinciniz bu bedene kopyalandı. Artık dünya üzerinde sizden bir ikinci var. İkizden de öte, birebir siz. Bu kopyanız daha sonra babanızın size miras bıraktığı paradan hak talep etti ve ikiniz arasında asıl kişinin kendisi olduğunu savundu. Gerçek ve kopyanın ayırt edilebilme şansı da yok. Örnekler çoğaltılabilir. Örneğin sizin bedeninize başka bir bilinç enjekte edilerek kişilik haklarınız tamamen ele geçirilebilir.

Özet: Bilinç ve bedenen koyalandınız diyelim, kopyanızda kişisel haklarınza, mülklerinize göz koydu. Ne yapardınız?

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• Hımm.Güzel soru.Ancak insanlar klonlanırken,klon ile gerçeği ayırt edilmeyecek şekilde klonlanması saçma.En azından bir işaret konulur.Aklıma moon filmi geldi bir de.

İnsanları,birey yapan birbirinden ayıran bilinçtir.Muhtemelen klon ile biz,klon gözleri açtığı andan itibaren farklı düşüncelere sahip olacağız.Bunlara uygun yasalar getiriecek.Dışlanacaklar belki de.Bir dünya olasılık var.Benzer durumu androidler için işleyen kült film Blade Runner var misal.

Neyse,gecenin bir saati cümleleri tam toparlayamadım ancak konuyla alaksız da olsa bunu izlemeni tavsiye ederim.Bizi biz yapan nedir?

link

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 3

• Hacı inanan var mı bunlara yav ? Çok saçma akıl işi değil bi kere, 3-4 kişi çıkıyor bi kaç bilimsel kelime sokuyor araya bir hikaye anlatıyor bazılarıda olabilir olucak diyor.Elhamdülillah, Allah'tan geldik Allah'a gideceğiz.

1|1
    0|1
    • Allah dedik ya basın eksiyi.

• Eksini ben verdim.Eksini tamamen saçmaladığın için verdim.İ3-4 kişi çıkıp anlattığı için insanoğu gelişimini sürdürdü.Çok şükür Jules Verne gibi insanlara inanlar çıktı.

Nasıl bir paranoyaklıktır ki,saçmaladığının farkında olmayıp Allah yazdın diye eksilendiğini düşünüyorsun.

• Neyin gelişiminden bahsediyorsun sen ? Nasıl akıl sır erdirebiliyorsun böyle birşeye, canı veren belli canı alacak belli, kader belli olacaklar belli.Daha neyin kafasını yaşıyorsun ?

• Linkteki haberi sabah okudum ve ne diyeyim ben tatmin olmadım. Ben de olanın sibernetik bir kopyası oluşuyor. Argosu ben pamuğu yine yiyorum ama kopyam yoluna devam ediyor. Edebiliyorsa etsin de şöyle etli, etli bizzat kendim ölümsüz olamayacaksam bu iş olmaz. Kopyala/ yapıştır değil de kes/yapıştır yapılmış bir siber bünyeyi belki kabul edebilirim.

Yok mirasmış, yok kişisel haklarıma göz koymuşmuş gibi arabesk bulduğum konulara girmek istemiyorum ama sayborgumu yaptırıyorsam üstüne bi' on/off tuşu attırırım.

0|1
    0|1
  • beden aynı zeka aynı geçmiş aynı olabilir ama ruh farklı olacaktır ve ne olursa olsun ruh farklılığı sorunların başlangıcı ve bitişi olacaktır. unutmaki taklitler asıllarını yüceltir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...