İnsanlarının ailesinin belirlenmesinde etkin faktörleri çözebildiniz mi?

Arkadaşlar şimdi soruyorum size hepiniz çok zengin ünlü sosyeteden cemiyet hayatından bir ailede doğmak rahat ve lüks içinde bir hayat sürmek isterdiniz değil mi? Kim istemez ki bir Koç ailesinde doğmayı Sabancı ailesinde doğmayı.Doğdunuz andan itibaren artık siz sosyetenin bir üyesi oluyorsunuz ve ilerde geleceğiniz makamlar bulunacağınız görevler şimdiden belli.Hayat boyu maddi yönden sıkıntınız olmayacak.Düşünsenize hiç bişey size ulaşılmaz değil.Herşeye sahipsiniz.Peki ya çöp toplayan bir adamın çocuğu olarak doğmak? Bi düşünün hayata 10-0 yenik başlamak demek değil mi? Sosyal hayat sıfır bu dünyaya bir ezik gibi geleceksiniz varlığınız veya yokluğunuz bu dünyanın sistemine etki etmeyecek.Peki soruyorum bu iki çocuk arasında ne fark var? İkiside masum ve günahsız olarak doğmuyor mu? Birinin hayatı baştan garanti ama niye bu çifte standart?Ben orta sınıf üstü bir ailenin kızıyım mutluyum.Ama yüce ALLAH (c.c.)'ın bu ebeveyn belirleme sistemini anlamış değilim.Peki ya siz?

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Bu sorunun cevabını cok düşündüm bulamadım burdakı adalet dengesınde bır degısıklık var bır tek cıkar yol buldum

Dunyaya tekrar gelme durumu mantıga yatan cunku ruh ölmüyor baska bır bedene üfleniyor olabılır yenı dogan

yanı farklı katagorılerde dunyaya gelıyor olabılırız

Tabıkı Sabancı ıle normal vatandasın cocugu bır ve eşit degıl onu bosver Normal bir insanla

sakat dogan ve ebedıyen oyle yasayanlar var buda mısal daha alt evre

Bunun cevabını mantıklı izzahinı edıcek varsa etsın cunku bencede bır esıtsızlık soz konusu

hanı eşit baslamak demek benım nazarımda 0 dan her şart ortam durum aile vs vs eşit baslamak demek basıt bır oyunda bıle her oyuncu baslarken atıyorum 1 lvl olarak baslıyor esıt sartlarda ılerlıyor burda durum bıraz farklı bencede ?

1|0
    0|1
    • Hah evet bende onu kast ediyorum.Bir maça 0-0 başlarsın değil mi? Burdda gol atmayı sevap yapmaya benzetebiliriz sen gol attıkça yükselirsin.Ama burda bariz bir eşitsizlik var.Bazı arkadaşlar bu bir imtihan demiş ama yine 0-0 başlarsın ve imtihan olursun o aşk ile imtihan olur ihtirasla imtihan olur sen elindekileri kaybedip yoklukla imtihan olursun ama bu ilk başlangıç çok adeletsizce.

• dahada farklı bakılabilir kabul etmelıyız kı kımı ınsanlara dogusdan yetenekler bahsedılmıs gıbı mısal sanatcılar doguyor 20 sıne geldıgınde dırek ses sanatcısı oluyor bu bıraz dıgerlerıne gore ona + 1 puan degılmı ? böylede bakabılırsınız cevap verecek arkadaslar =

Erkekler Ne Diyor 7

• şöyle düşün... bu bir yanılsama, bizler ölünce gerçek dünyaya uyanacağız...

verdiğin örneklere gelince birisi varlıkla imtihan edecek, lüksün, her şeye sahip olmanın karmaşıklığıyla, her an yoldan çıkma tehlikesiyle savrulup duracak... diğeri ise yokluk ve tevekkül arasında bir denge sağlamaya çalışacak... fani olanın içinde dipte olacak ama, manevi olanın dibini görme ihtimali de olacak...

(not: ailem dar gelirli ama hiçbir zaman zengin bir ailede doğmak istemedim, çünkğ mutluyum... fazla olan, aşırı olan mutsuzluk verir gibi geliyor bana)

0|0
    0|0
  • Şöyle düşün o zaman: Herkes eşit şartlarda doğsaydı yani herkes zengin ya da fakir olsaydı gerçekten de dünyanın bir anlamı kalır mıydı ?

Şura Suresi 27. Ayet= "Bununla beraber Allah, kullarına (herbirine) rızkı bol bol verseydi, elbette yeryüzünde azgınlık ederlerdi; fakat (O, rızkı dilediğine) dilediği mikdarda indirir. Şübhesiz ki O, kullarından hakkıyla haberdar olandır, (onları) hakkıyla görendir.

Kısacası zengin mallarıyla fakirlere ne kadar yardımcı oluyor diye imtihan edilir, fakirler ise içlerindeki duruma ne kadar sabır gösterecek diye imtihan edilir. Herkes eşit olsaydı ayette de dendiği gibi azgınlık ve kibir alır başını giderdi.

0|0
    0|0
    • peki merak ettim günümüzde bir fakirmi daha hayat sartları rahat ıbadet seklı rahat zengınınmı ?

• Ben bagzı seylerı bu konularda bılmıyorum sadece mantıgıma gore hareket edıyorum bunları bılmek tabıkıde guzel en azından kafamdakı bazı soru işaretlerı kalkdı dıyebılırım

• Kafandaki bir takım soru işaretleri kalktıysa buna sevinirim. Ben de sonuçta alim değilim. Ben yüzde yüz İslamı elbette bilmiyorum ancak araştırıyorum ve şüphe etmiyorum. Çünkü her araştırdığım sorunun mantıklı bir açıklaması var olduğunu biliyorum.

• bizim yaradılış amacımız nedir ALLAH cc kulluk rabbim de insanın kimini zengin yaratmış kimini fakir zengin kibirli olmayacak zekatı ni sadaka sini verecek fakir i gözetleyecek helal yerden kazanıp helal olana harcı yacak fakir de isyan etmeyecek rabbine sabredecek dünya hayatı ahiret hayatına göre çok kısa hem fakir zenginden önce cennete girecek çok malın çok hesabı olur sen bana göre çok zengin sayılır sin sana bir arkadaş tavsiyesi her zaman alçak gönüllü ol hayırlı olanı ışte dünya mali geçici ahiret se kalıcıdır sadece dünya ya deyi ahiret e de önem ver

0|0
    0|0
  • unutmayalımki ALLAH bizi bu dünyaya zengin olmamız için vermedi bu dünyay geliş maksadımız farklı sınav,imtahan peki hiç şınu düşündünmü neden ALLAHIN peygamberlerinin çoğunluğu hatta büyük bir kısmı sefalet içinde yaşadılar MUHAMMED(svs) efendimiz bir parça kuru tahtanın üzerinde uyudu oysaki ne isteseydi ALLAH(cc) ona bahşederdi demekki burdan çıkacağımız ders nedir ALLAH bizi imanızla sınıyacak bu sınama esnasındada paranın gücü bizi imanızmdan uzaklaştıracak bir etkendir unutmayalım her an şaşrmaya hazırız...

0|0
    0|0
  • her iki çocuğa da sormak lazım hayatlarının sonu geldiğinde hangi ailede doğsaydın daha iyi olurdu diye.kısa süreli avantajlardan çok daha ötesidir hayat.Fazla nimet verdiğinin şükrüne nispeten daha az nimet verdiğinin sabrına bakar diye biliyorum ben.imtihan sandığımızdan çok daha geniş kapsamlı oluyor o yüzden belirli bir kesime bakıp haksızlık demek doğru değil

0|0
    0|0
  • bende orta sınıf bir ailenin oğluyum part tie çalışarak okuyorum biraz birikimim var aileme fazla yük olmamaya çalışıyorum ve hayatımdan memnunum ve o ailelerden birinde doğmak istemezdim çünkü onların hayatı hep öyle dışarıdan görüldüğü gibi kokteyller partiler değil ciddi çalışmalar eğitimler beklentiler olur yani o yükün altında ezilmemek o kadar kolay değil

0|0
    0|0
  • ben dediğin tarzda üst bir ailede doğmak istemezdim açıkçası.ayrıca herkes bir şeyle imtihan edilir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• bu konular çok derin konular canım

0|0
    0|0
Yükleniyor...