Memleket takıntınız var mı?

Bazı insanlar tanışır tanışmaz karşısındaki insanın memlektini, nereli olduğunu sorar. Hemşeriyse kendine yakın hisseder ama bazı insanlar da daha baştan mesafeli yaklaşır. Sizin için evlilikte, ilişkilerde ya da arkadaşlıklarda memleket ya da insanın nereli olduğu önemli midir?

Ben kimseye saygımı yitirmesem de memleket olarak değil ama ısrarla bir etnik kökene mensup olduğunu (özellikle bir etnik köken) insanlardan artık haz etmiyorum çünkü hayat tecrübeleri insanı yanıltmıyor. Saygısızlık etmesem da mesafeli davranmanın faydalı olduğuna inanıyorum ki çok samimi olunca mutlaka aram bozulabiliyor. Kimse ben Türküm şuyum buyum demek zorunda olmayabilir ama ben de kimseyi sevmek zorunda hissetmiyorum kendimi bilmem siz ne düşünürsünüz?

0|0
1110

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 10

• Ben yarı yarıya kürtüm babam kürt annem türk. Dedem batıya yerleşmiş ve babamlar da burada büyümüşler biz de öyle. Buna rağmen kendi kültürümüzü geleneklerimizi dilimizi muhafaza ediyoruz zaten baba tarafında sülale içinde Kürtçe konuşulur ve bizler de bu dili konuşuyoruz. Ama ben kürt olduğumu yen, tanıştığım kişilere söylemiyorum çünkü insanlar çok önyargılı hemen pkklı muamelesi yapmaya başlıyor ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Halbuki sülalemizde kimse dağda bayırda değil herkes eğitimli iş güç sahibi insanlar..Yine de önyargılı insanların bakış açısından rahatsızlık duyduğum için kürt olduğumu ilk tanıştığımda söylemiyorum. tanıdıktan sonra öğreniyorlar zaten:)

1|0
    0|1
    • yani sonuçta iş güç sahibi insanlarmış benim tanıdıklarımın çoğu da öyle ama hala birilerinin kışkırtmasıyla dağdaki teröriste bile hak verenler var yok efendim onlar mücadele etmese kürtçe yok olurmuş kimse kürt adını bile ağzına alamazmış falan. işi kan davasına dönüştürmüşler uyduruktan bahaneler buluyolar bazıları da bunlara kanıyor işte önüne gelene faşist muamelesi yapıyor.

• kürt olup da kültürünü yaşatmak istemeyen yoktur laz, çerkez, arnavut ve başka birçok etnik kökende olduğu gibi ama bunun terörle bağlantısı yok olmak zorunda da değil. demokratik yollar var bu ülkede.ben kürt olduğum içindevlet tarafından herhangi bir ayrımcılığa uğramadım öyle bir ayrımcılık varsa da terörle çözülebilecek birşey değil. kürtler terörü desteklemekle önyargıları daha da kızıştırıyorlar.

• sorun bu zaten hak hukuk eşitlik demokrasiden bahseden bazı insanlar nedense kürt şovenizmi yapıyor hatta terör örgütünü haklı görüyor yani bu da demek oluyor ki aslında ezildik hor görüldük aşağılandık diyenler savunmasız insanlara ve askerlerimize saldırıyor ne yapılmış olursa olsun bu bile haksız duruma düşmeleri için yeterlidir bunun özrü olmaz affı olmaz.

• Genel olarak ayrim yapmam.

Ayrım yapana da su soruyu kendisine sormasını isterim:

'Sen de o elestirip uzak durduğun kökenden olabilirdin. Aynisi sana yapılsa hosuna gider miydi?'

Hepimiz bu ülkenin evlatlariyiz. Ne olursa olsun boyle...

Vatan haini tipler hariç kimseyle konuşup arkadaşlık kurmaktan rahatsiz olmam.

0|0
    0|0
    • ben de yok öyle bir şey başkası da beni sevmeyebilir kendisi bilir ama bazılarının dediği gibi olay sadece verilmeyen haklar falan değil. bu ülkede en çok barış demokrasi istiyoruz laflarını ağzına sakız etmiş olanlar huzur kaçırıyor kimsenin kökeninden utanmasına gerek yok ama bunu ısrarla vurguyla söylüyorsa mutlaka anlıyorsun ki sonradan başka amaçlar peşinde ve bunu bir anda belli de etmiyorlar.

• O tarz insanlardan ben de rahatsız olurum...

Ağızlarının paylarını da veririm.

• inan umrumda olmaz

0|0
    0|0
  • Hayir.

0|0
    0|1
  • Ben önem veriyorum.kendi memleketimden,kendi toprağımdan olan insanlarla daha iyi anlaşıyorum her konuda.O yüzden öncelikli tercihimdir.Karadenizli olsun canımı yesin yani ;)

0|0
    0|0
    • Yanlış : )

• yok azadi beycim ayrımcılık yaptığım için değil asla öyle ön yargılarım yok.hani kan çeker derler ya o bakımdan çok daha iyi anlaşıyorum o yani.yoksa bütün insanlar güzeldir.herkes tek tek çok değerlidir insan olarak anlatabildim inşallah ;)

• Anladım abla : )) takıldım sadece : )) Doğrudur insan hemşehrisini gördüğünde kan çekiyor nedense : ))) hele listene bak : ))

• dikkat ederim. önemlidir.

0|0
    0|0
  • İnsan her yerde insan..

0|0
    0|0
  • Ben memleket ayrımı yapıyorum açık ve net.

0|0
    0|0
  • yo çok da degıl bız anlasalım yeter :)

0|0
    0|0
  • mesafelı yaklaşmak her zaman ıyı.karsındakı bıraz yumusaklık gosterırsen durumu baska yonlere ceken olabılıyor.genelllıkle erkek bayan olsun her ıkı cınsede mesafelıyım saygıyı yıtırmemek adına bu da

0|0
    0|0
    • soruyu yanlış anlamışsın yani o mesafeyi belirlemende kişinin nereli olduğu etkili olur mu şuralıyım diyen için daha mı mesafeli yaklaşırsın ya da hemşerin çıkarsa sempatin olur mu?

• pek okumadım yarıya kadar.evet onemlı sehır aynı memleektten yoreden aynı kulture mensup bırını ısterım farklı bır sehırden olur uyum saglayamam belkı buna benzer durumlarla karsılaşan ve evlılıklerı sallantıya gırıp boşanan ınsanları bılırım

• aynı olurum bır senpatı yada herhangı bır durum olmaz yakın olurum.yere gore yaklaşım yok

Erkekler Ne Diyor 10

• Her zaman derim " Mezar taşlarınıza Türkoğlu Türk'te yazsanız, mahşerde Ey Adem oğlu diye çağırılırsınız"

Memleket seçme, cinsiyet seçme hakkı kimse de değildir. Allah kimi nerede yaratmışsa orda yaratılmıştır. Bu insanın seçimine bağlı olarak değişmez. Ayette " Biz sizi bir kadın ve bir erkekten yarattık. Aranızda daha iyi kaynaşasınız diye sizi kabilelere böldük." (Hücurat-13) diyor.

Buna göre bir insanın başka bir etnik kökene karşı negatif tavır alması Allah'ın ayetine muhalif hareket etmesidir. Kimsenin etnik köken olarak ne olduğu önemli değil. İslam bütün insanları kardeş kılmıştır. Selman-i Farisi İranlı, Bilal-i Habeşi habeşistanlıdır. Ama İslam onlara " Kardeş olun" emrini verdikten sonra hiç biri arasında farklılık olmamıştır.

0|1
    0|0
    • sen olayı dine bağladın ama benim kastettiğim olay farklı nereli olursa olsun ülkesini sevip hak özgürlük eşitlik adı altında ayrımcılık yaparsa zaten kendisi ayrılmayı kabul etmiş oluyor. hak eşitlik dil kültür falan diyen insanlar genelde kışkırtılmış ve işi kan davasına dönüştürmüş kompleksli insanlar oluyor kimse kusura bakmasın

• " Dost edinmeyin" den kasıt onlara karşı insani muamelede bulunmayın manasında değil. Ticarette mesela başka dinlere müntesip insanlarla da ticaret yapmak helaldir. Burada da kul hakkı vardır. Kafirin malı helaldir diye bir şey yok. " Dost edinmeyin" den kasıt din olarak onları dost edinmeyin. Ayetin devamında zaten nedenini açıklıyor. " Çünkü onlar kendi aralarında birdirler" diyor. Başka ayette ise " Siz tamamen dinlerine uymadıkça sizden razı olmazlar" diyor. Yani din meselesidir.

• anladım din meselesi olduğunu da din zaten eleştiriye kapalı bir disiplin.

• bende sorarım herkeze memleketini ama kimseye farklı davranmam sadece meraktan sorarım ben sivaslıyım ama izmirde doğup büyüdüm mesela ama soranlara hiç bi zaman izmirliyim demem sivaslıyım derim hemen onlarda hiç benzetmezler sivaslıya sarışın mavi gözlüyüm diye bende niye sarışın mavi gözlü anadolu çocuğu olamazmı derim :D işin esprisi bu

0|0
    0|0
  • öyle takıntılarım yoktur.Dünyalıyız işte hepimiz.sohbet açmak için sorarlar genelde ama pek uzun soluklu olmaz nedense bu sohbetler.

1|0
    0|0
  • Fazla insan tanımam, insanlarla da fazla muattap olmam. Memleketini öncelikli olarak merak etmem, ona göre davranmam. Zaten bilmem de nerenin insanı nasıldır.

Şimdi ben adanalıyım desem, ve sen beni tanısan, sen hiç adanalıya benzemiyorsun derdin.

1|0
    0|0
  • Trabzon hariç bütün yurttaşlarımı çok severim.

0|0
    1|1
    • trabzon niye dostum ben karadenizli değilim ama karadenizliler memleketini seven insanlar öyle hain barındırmazlar benim bildiğim

• malesef oluyor böyle şeyler bende bu konuda çok kızıyorum ama bunu bütün trabzona maletmemek lazım arkadaşım.haklısın sende.insan sevemiyor böyle şeyler görünce,duyunca anlıyorum.çok yanlış.kınıyorum bende herkesin kendi bileceği şey oysa.

• haklısın yanlış cümle kullandım zaten genelleme yapmak istemedim.trabzonlu arkadaşlarım var ama benim kastettiğim kısım kavgacı kısım.

• ad sormadan memleket soran çok bunlar için yapacak yorumum yok.önemli olan insan olmak ama illaki biri soracak.

0|0
    0|0
  • Kendi memleketimden ise uzak dururum.

1|0
    0|0
  • umrumda değil, çalışan adam gibi adamlarla görüşürüm boş heriflerle kral bile olsa görüşmem

0|0
    0|0
  • Elbette memleket takıntım var =)

Karslı

Kayserili

Bazı Kütahyalılar

bunlardan hayır gelmez =)

0|0
    0|0
  • katılıyorum aynen hocam dediklerine arada mesafe olmalı bencede...

0|0
    0|0
Yükleniyor...