Adet olduktan sonra oruç açılır mı?

Arkadaşlar hiçbir bilgim yok o yüzden soruyorum.. :( Ben bugün saat 3 civarı adet oldum, ama işyerindeki arkadaşım ben oruçken adet olduğum zaman o günü tamamlarım geri kalan günler adetim bitene kadar tutmam ama adet olduğum gün orucumu da bozmam dedi, ben de haklısın bu mantıklı dedim ve iftarı beklemeye karar verdim.. Sizce gerçekten bu böyle mi? Hasta olduğumuz gün orucumuzu bozamayız dimi?..

Güncellemeler:
Bu arada söylemeyi unuttum, geçenlerde televizyonda bir hoca adet olduğu zaman hemen bozması gerekir dedi, o yüzden de tereddüte düştüm:(

0|0
7|4

En İyi Erkek Görüşü

• Adet dönemi gün içerisine geldiği zaman oruç bozulup kazaya bırakılır. Çünkü Allah'ın eza diye tarif ettiği dönemdir. Bu dönemde bayanın üzerinden ibadetler kalkar.

Adet halinde olan bir kadının, oruç tutmadığı halde yemeyip içmeyip oruçlu gibi durması caiz değildir. Bu durumdaki hanıma oruç tutmak caiz olmadığı gibi, yemeyerek, içmeyerek oruçlu gibi durması da caiz değildir. Aynı şekilde oruca niyet edipte tan yeri ağardıktan sonra hayız veya nifas haline giren kadına, akşama kadat oruçlu gibi aç durmak caiz değildir. Bu durumdaki hanımların gizli yemeleri İslami edeplerdendir.

3|0
    2|0
    • hımm.. herkes iftarı bekle dio... kesin emin misin :S ben de liseden beridir hep böle yapardım ama.. bugün işyerinden arkadaş öyle söyleyince tereddüte düştüm işte..

• Rica ederim. Allah yardımcınız olsun.

• Amin. Bimukabele

Erkekler Ne Diyor 3

• Adet gördüğün anda oruç bozulur, isterse iftara 5 dk. kala olsun. İftar beklenmez.

2|0
    0|0
  • O Orucun bozulmustur kı zaten bayanların adetlı oldugu gunler oruc tutmaması gerekır cunku adet gelınce orucun bozulcagı ıcın yarıda kalmasın dıye tutturulmaz ama sen yınede daha ıyı bılene danıssan daha ıyı olur bence

1|0
    0|0
    • evet orucu bozup ramazan bıttıkten sonra herhangı bır gun bayram gectıkten sonra kaza orucu tutcaksın buyuk bı sorun olmaz 1 gunden

• adet olmak orucu bozmaz.

1|0
    1|1
    • neden eksi verdiniz, yanlış değil. :)

• Adet olunca oruç bozulur, yanlış biliyorsun.

• hayır oruç bozulmaz. ama oruç tutan hanım isterse bozar.

Kızlar Ne Diyor 7

• daha sahurda niyet etmeden önce adet olsaydın tutmamalıydın ama niyetten sonra o gün içersinde adet olunca bozmaya gerek yok..

1|0
    1|1
    • değil mi, normalde ben de öyle biliyorum ama yine de sormak istedim. teşekkürler

• yani bende öyle biliyorum ama istersen netten bir arastır bakalım bozman gerekiyorsa boz allah kabul eder insaallah yinede:))

• adet oldugun zaman anında orucu bozmalısın . dın uzerıne vaaz vermek bıze düşmez sen araştır ve oyle yap ama ben bılıyorum orucunu bozmalıydı.

1|0
    0|0
  • iftara 1 dakika bile kalsa adet olsan bozulur..ben öyle biliyorum

2|1
    0|0
  • bu soruları nette veya ilmihalde araştırsanız diyorum...

1|0
    0|0
    • bilmiyorumki acaba doğru bilgiler yazar mı.. ilmihal tabi.

• ben o açıdan demedim bu kadar karşı cinsin olduğu yerlerde böyle konuların aleni konuşulmasında hoşlanmıyorum bir bayan olarak.. kaldı ki ilmihal buradaki fikir çeşitliliğinden daha sağlamdır...

• bende böyle yapıyorum iftara kadar bekliyorum .

1|0
    0|0
  • Adet olduğun an orucun bozulmuştur zaten bişiler yemen gerek. Sonra kazasını tutucaksın zaten.

0|0
    0|0
  • güncellemende yazdığın gibi..isterse iftara 2 dk kalsın bozulur.

0|0
    0|0
Yükleniyor...