Mesela Sevabım 100 ise günahım 20. günahlarım sevaplarımdan çekilip cennete mi gidiyorum Allah'ın izniyle?

Şİmdi arkadaşlar Sorum DİN le alakalı.

Mahşerde herkes tekrardan dirildikten sonra ve hesaba çekildikten sonra, tüm günahlarımız ve sevaplarımız şüphesiz ki önümüze dökülecek.

Benim sormak istediğim mesela Sevabım 100 ise günahım 20. günahlarım sevaplarımdan çekilip cennete mi gidiyorum allahın izniyle.

yoksa önden o 20 günahımı çekip onadn sonra mı. ?

ALLAHIM BU SORU YU SORDUĞUM İÇİN GÜNAH İŞLEDİĞİŞEM AFF ET.

Güncellemeler:
Kimi öyle diyo kimi böyle sasdim kaldim ...
cevapimi buldum ben sagolun ..

5. Mîzan

Tartıda iyilikleri kötülüklerinden ağır gelenler kurtuluşa erecek, hafif gelenler ise cehenneme gideceklerdir. Cehenneme gidenlerden mümin olanlar, işlediği suçun karşılığı olan cezayı çektikten sonra oradan çıkarılıp cennete girdirileceklerdir.

0|0
12|7

En İyi Kız Görüşü

• yorum yapan müslümanlarin durum vahim yalniz, burada dinime imanima laf ettirmem diye feryat figan edenler kafalarina göre ayet mi uyudrmuslar ne? hani varsa önce cehhenmde cezasini cekiceksin sonra cennete gidiceksin diye bi ayet göstersinler.

kendi inancinizdan bihabersiniz daha neye inandiigniz kendiniz bile bilmiyosunuz dedigimiz zaman cemkiriyorlar birde (:

zaaaaxdfdgkjkgfd

0|0
    0|1
    • Ama söyle bisey sanirim, günahlarin sevaplarindan fazlaysa, cehenneme gidiceksin, günahlarini cektikten sonra yine cennete gidebilirsin. Bu sefer ama anlinda pis kokan bir mühür olucak. herkes kacicak senden ancan bir göl varmis ismini bilmiyorum simdi, orda yikandiktan sona gidicekmis, ama bu sadece müminlere. cehenneme gireninde sonradan cennete girme sansi var sanirim allah aff etsin yanlis sam

• yani özet olarak senin inancinda öldükten sonra sorguya cekileceksin, günahin sevabin vs. hangisi agir gelirse veya senin yaraticinin affedip affetmiyecine bagli olarak ya cennete gönderileceksin ya da cehenneme. önce cehhenneme gidip ordan cikarilip cennete gönderileceksin diye birsey yok.

ayetlerinizde böyle birsey yazmiyor.

• asagida ordan burdan c/p yapmaya devam eden hatun kuranda önce günahlarin bedeli cehhennemde ödenecek diye bir ayet bulsun getirsin. öyle bir ayet yok, cünkü öyle birsey yok islamda. sorgun tamamlanir ve, ya cennete ya da cehhenneme gönderilirsin. verdigi örnekteki enbiya suresinde de cezani cehhenmde cekip daha sonra cennete gönderileceksin yazmiyor.

kulaktan dolma bilgilerle müslüman olmayin acin kitabinizi okuyun önce.

Kızlar Ne Diyor 11

• ama günahkar olduğu halde işlediği tek bir sevap sayesinde cenneti hakedenler de olcak,olmuştur.bknz; bişr-i hafi, bi zinakar kadın sırf ayakkabısıyla bi köpeğe su içirdiği için cenneti haketmiştir misal.yani günahımız sevabımız tabiki ön planda ama Allah bağışlayandır hiç beklenmeyen kişiler bile kurtuluşa erer bakarsın

0|0
    0|0
  • bu puan cetveline bakıp bakıp hesaplamalar fena.öte tarafta allahla sıkı pazarlığa mı oturacaksınız nedir:(

-ama yüce allah eksik hesapladınız 75.4 sevabım vardı benim.üstelik her 2.5 günahta 0.75 sevap ta sildim bence cennete gitmeliyim

-atın bunu cehenneme,cebrail tavlayı getir:(

böyle bir allah mı imgeleminizdeki çocuklar?

0|0
    0|0
  • günahının karşılığını cehennemde alacaksın ondan sonra cennete gideceksin.tabi bu dünyadan nasıl göç ettiğine bağlı eğer imanlı şeklde gittysen bu duurm söz konusu

1|1
    1|0
    • kim eksi verdi bana? yanlışım varsa söyleyin neden eksiliyonuz

• eksi verenlere takılma +1 çünkü onlar negatif yada inanmayan insanlar imansızlar umrumuzda olmamalı

• Pointle olmuyo o işler dayı :/

100 kazandım 20 eksilttim falan sitede dura dura xperleşmişsiniz :/

0|0
    0|0
  • hiç öyle bir şey yok heveslenmeyin.cennetse cennet cehennemse cehennem.yazları orda kışları burda yok yani.

0|0
    0|0
    • yani ?

• yani yandın yanarsın.her şeye biraz daha metaforik baksanız aslında cennetle cehennemin mekan olmadığını da kavrayabilirsiniz.

• Herkes önce cezasını çekicek sonra cennet.

0|1
    1|0
    • insanlara şu beş şey sorulacaktır: Ömrünü nerede tükettiği, gençliğini nasıl geçirdiği, malını nerede kazandığı, nereye harcadığı, bildiklerini uygulayıp uygulamadığı (Tirmiz?, "Kıy?met", 1).

Çeşitli hadislerde de bütün insanların, aracı olmaksızın Allah tarafından hesaba çekileceği, müminler sorulan sorulara kolaylıkla cevap verirlerken, k?firlerin ince ve titiz bir hesap ve sorgulamadan geçirilecekleri haber verilmektedir (Buh?r?, "Rikak", 49; "Mez?lim", 2; Müslim, "Zek?t", 20; "Cennet", 18).

• Aşağıdaki yazı Diyanet İşleri Başkanlığının sayfasından alıntıdır.İnanmayan bakabilir.Ahiret net bir şekilde anlatılmıştır. link

• CEHENNEM

Sözlükte "derin kuyu" anlamına gelen cehennem, din? literatürde dünya hayatında ?m?n etmeyenlerin sürekli olarak, ?m?n ettiği halde s?lih amel işlemeyen kimselerin de günahları ölçüsünde, cezalandırılmak üzere kalacakları ceza ve azap yeridir.

"Günahları Ölçüsünde" kelimesine dikkat buyurun

• Sevap ve günah pointlerin hassas terazide tartılıyor. Hangisi fazla çıkarsa ona göre yönlendiriliyorsun.

0|0
    0|1
    • Peki sevaplarim günahlarimdan fazla ise, günahlarimi sifira cekene kadar cehenneme mi gidiyorum ? yoksa dogrudan sevaplarim daha fazla oldugu icin cennete mi ?

• Doğrudan cennet.

• Allah'a daha iyi bilir...

0|1
    0|0
    • güncelleme: Allah ne derse o. günahın çok olsa dahi Allah cennetliksin dedikten sonra bu konuda yorum yapılamaz. Ancak sevaplar çoksa günahlarının karşılığı yanmayacağız. Günahlar çoksa sevaplardan Cehennemde hesabını vereceğiz.Eğer ki imanlı insansa Cehennemde tüm günahlarının karşılığı hesabı verdiyse Cennet'e gidecek ancak alnında mühür olacakmış...

• o senin yaraticina kalmis dilerse affeder dilerse cehheneme atar.

kuranin hicbir ayetinde günahlarinizidan dolayi cehhennemde yanip cennete geciceksiniz yazmaz. ya cennete gidersin ya da cehhenneme.

amen.

0|0
    2|0
    • Ama söyle bisey var, cehennemde yandiktan sonra, anlinda bir mühür oluyor pis kokan, bir göl varmis orda yikandiktan sonra o gidiyormus, ondan sonra cennete gidebiliyormussun .

• ben bilmem kurani uyduran eklemeyi unutmus demekki bunu.

• günahının bedelini ödeyip öyle cennete giriyorsun

0|1
    1|0
  • Töbe yarabbim Allah bilir bunları

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Dinle alakalı bilgi edinmeye çalışmakla kimseye günah yazılmaz. Allah kavramını herşeye kızan ceza veren bir kavram olarak görmekten vazgeç, önce onu doğru anla derim.

Soruna gelince, büyük günahların cezasının mutlak çekileceğini, ufak tefek olanların sevapların karşılığı affedileceğini okumuştum. Yoksa herkes nefsine uyup büyük 1 adet günah işler sonra da kurtulmak için 4 sevap işlerdi. 4 sevap 1 günahı götürürdü falan. Sayıyla bakmak da yanlış.

0|0
    0|0
    • Sagol kardesim, iste bende tam o senin dedigini merak ettim,

günhalarimizin sayisini sevaplarimizdan azaltirsak, sevaplarimizda arta kalirsa, dogru cennete mi gidiyoruz ? yoksa önden o tüm günahlarimizi cekip ondan sonra mi gidiyoruz ? ... hem sayiyla digilde, millete kolayca anlatmak icin o sayilari kullandim ben, baska amacla diigl.

• Anladım hocam. Dediğim gibi ufak günahların hatta günah bile değil hata dediğimiz şeylerin affedilebileceğini ama bildiğimiz malum büyük günahların cezasının ne olursa olsun çekileceğini okumuştum. Takdiri ilahi diyelim.

• ALLAH aff etsin cümlemizinkini

• En iyisini Allah bilir demekle söze başlamak isterim. Allah c.c zilzal suresi 7. ayette şöyle buyurmaktadır.

"Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse, onu görür."

Devamında

"Ve kim, bir zerre ağırlığı şer yapmışsa görür onu."

Burada ceza ve mükafatın kaybolmadığı aşikar bir şekilde görülmektedir.

Ancak kişinin ölüm şekline bağlı olarak ta değişir. Mesela şehidin kul hakkına kadar Allah kendisinin üstleneceğini vaad ediyor.

Ama biz yine de en iyisini Allah bilir diyoruz.

0|1
    1|0
  • tatlı yemekten sonra yenir, önce cehenneme gideceksin, sonra hurilere.

0|0
    0|0
  • Kötü inançların orada yeri yok. Küfür, şirk, dalalet gibi...Oraya kötü huylar da giremiyor. Yalan, gıybet, iftira gibi...Orada noksanlık da bulamazsınız. Hastalık, yorgunluk, uykusuzluk gibi...

O beldenin lügatine giremeyen kelimeler var: ah, of, keşke, eyvah gibi...O dar-üs-selam bunların hepsinden uzaktır...

0|0
    0|0
  • yarım hekim candan yarım hoca dinden eder.ben bunu bir bilene yüzyüze sormanda yarar var.burdakilerin çoğu bilgisiz.ben bile dini okul okumama rağmen bu soruya cevap yazamam.kimseyi yanlış yönlendirmemek lazım.

0|0
    0|0
  • Böyle sorular sorupta ateistlere makara olmayın yeri burası değil

1|1
    1|0
  • ilk 20 miyi mi merak ettin son 20 mi? anlamadım ben

0|0
    1|1
    • yok simdi diyorum kine, sevaplarimiz günahlarimizdan cok oldugu halde, günahlarimizi sifira cekene kadar cehenneme mi giriyoruz önden ? yoksa sevaplarimiz daha fazla oldugu icin dogrudan mi cennete gidiyoruz ?

• bilemedim bak bunu bende.. :(

Yükleniyor...