Aydın kimdir? İslamcıdan muhafazakardan aydın olur mu?

Efendim şimdi entelektüel diyince çağının bir adım ilerisinde, kültürlü, halkın ve insanlıgın iyiliğini ve hakkını savunan, iktidarlara yalakalık etmeyen , her zaman bir adım ilerisini savundugu icin hep muhalif durumda kalan, cesur , üretken, kendini yenileyen adamı anlıyoruz ya... Peki simdi islamcı aydın, muhafazakar aydın diye bir güruh dogdu. Tutucu, iktidar ve otoriteyi savunan, halkın refahı ve güze gelecegi yerine islami bir otoriter düzen savunan kişilerin aydın olarak degerlendirilmesine nasıl bakıyorsunuz.

0|0
10|7

En İyi Kız Görüşü

• aydın insan bilimin ışığında doğru yanlışı birbirinden ayıran,ülkesine ve dünyaya faydalı düşünceler içinde olan,üretken,çağın içinde bulunduğu duruma ayak uydurup kendini yenileyebilen,gelişmeleri ilerlemeleri takip edebilen kişidir;benim gözümde.

Muhafazakar olmak bunları engelliyorsa eğer o zaman aydın olmaz,bilimi dinsizlik olarak kabul eden bazı muhafazakarlardan aydının "a" sı bile olmaz...

Tutucu ve otoriter olmak özgür düşünceyi ve üretkenliği en çok engelleyen şeydir...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Tarihteki en ünlü din adamlarımız aynı zamanda matematikçi, fizikçi, doktor yani bilim adamlarıdır.

Günümüzdeyse bu durum değişti.

Artık islamcıysan bilimden uzak duruyorsun.

Bilim öğreten okullar yerine dini okullar açılsın kampanyaları başlatılıyor.

Bilim adamlarına dinsiz damgası vuruluyor.

Atatürk sevenler dinsiz, kızlar okutulsun diyenler dinsiz, başı açık bayanlar dinsiz...

Günümüzde çoğu terimler saptırılıyor.

İslamcı ve muhafazakar demek şu an yanlış anlaşılmaya sebep oluyor.

Aydın demek, eğitimli, kültürlü, yanlış ve doğruyu birbirinden ayırabilendir.

İslamcıdan ve muhafazakardan aydın olur fakar dinciden, geri kafalıdan aydın olmaz.

Bu kelimeleri birbiriyle karıştırmamak gerekir.

1|2
    0|0
  • aydın:dünyayı ve kendisini.dünyanın geleceğini dert edinen zihinsel enerjisini buna harcayan kişilerdir aynı zamanda öncülük eder.tutucu hiç kimse aydın olamaz iktidarın , bürokrasinin kanatları altına sığınıp görevlerinden firar eden insana aydın demem

1|1
    0|0
  • Düşünsene herkesin kendisine göre doğruları vardır . Bizim doğrularımız bize göre doğru olurken bir başkasına göre yanlıştır aslında . Ne biz onu gördüklerini anlatmak istediği düşüncelerini anlayıp hissederiz . Ne de onlar anlayabilir bizi . Anlayana ..

0|0
    0|1
    • tamam herkesin dogrusu var da, aydın, entelijansiya tanımına bu girmez. islami düsünür desin, islami gazeteci desin de islami aydın demek bakire o* demek kadar celiskili birsey.

• Onlarda yakıştırma yapcaklar ya hani ç. Mutlaka ellerinden tutan vardır onların Görüşmek üzere..

• çok takip etmedim ama bu ihsan eliaçık falan diye bir adam vardı.mülkiyet kavramı hoşuma gitti.bir de ben küçükken gonca kuriş vardı,onu sevdiğimi hatırlıyorum.başlığa cevabım:olabilir sanki.

0|1
    0|0
    • ihsan eli acık dedin. bulunabielcek tek aydın ornegini getirdin o taraftan. dilim baglandı yanıt veremiyorum bu ornek karsısında. Severiz okuruz kendisini:)

• aydın dediklerin bar köşelerinde sakalını sıvazlayan çulsuz entel magandalar ya

0|2
    2|2
  • böyle ön yargılı kafalardan aydın olmaz mesela.

3|2
    0|1
  • En güzel aydınlarda onlardan çıkar..İslamcı aydın en güzelidir.

0|1
    0|1
  • Bir dini, ırkı veya partiyi savunan hiç kimse aydın değildir.

1|1
    0|4
    • fanatikler değildir,filistinde aydın diyebileceğimiz pek çok insanın fanatik olması beni çürütür ama:(

• kadınlarla işim kalmadı,ancak öpüşürüz:(

• Nefsimi körelt yeter. :(

• İsmet Özel, Dücane Cündioğlu anlamam uzun sürse de yazılarını keyifle okuyorum..bence aydın değil filozoflar:)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Dinci ile dindarın aynı şey zannedilmesi gibi muhafazarla tutucunun da aynı şey zannedilmesi bu insanlara karşı önyargı oluşturuyor.

Aydın, en başta entelektüel düzey için algısı açık, konuştuğuyla yazdığıyla fikir empoze etmeye değil kitleyi aydınlatma görevini layıkıyla yerinen kişidir. Mufazakardan aydın olur mu ? Olur.

Tutucudan aydın olur mu ? Tutucudan bir halt olmaz.

2|1
    0|2
  • Ali Şeriati diye bir gerçek var.

Dindar insandan aydın olmaz diye bir şey yok ama din aydınlığın önündeki en büyük engellerden biridir.

2|0
    0|3
    • aa kesinlikle.ali şeriatiyi nasıl unutabildim.hele ki yalnızlık sözleri.

ben bu hollandalıyı seviyorum.

• Sorun birinci madde normal, ikinci ve üçüncü maddeye baktım...Saçmalamışsın...Cevap vermeye değmez...Önce aydın kime denir ? Öğren...

0|2
    1|2
  • ilerlemek için gereken herşey zaten islamda mevcut..yeter ki doğru yorumlansın...ilerlemek dinden kopmak değildir..

0|1
    0|2
  • arkadaşım, bilgi evrensel bir şeydir, müslümani yahudi olmak bunu degistirmez, ayrıca sen Kuran-ı Kerim okudun mu? Orada haktan adaletten bahsediyor. Eğer bunu demediysen dini alet edenle İslam' ı aynı kefeye koyma. Ayrıca Kuran' da bunu için bile bir kaç ayet var.Ayrıca ona İslam'cı değil müslüman denir.

0|0
    0|0
  • İnsanın dindar olması çağ dışılıktır, eski kafalıdır, aydın olamaz diyen bir adam dini inkar etmiş sayılır ve kafir olur diyorum anladın sen !

0|2
    1|1
  • niye olmasin aydin olmak icin illede dinsiz ateist yada muhafazakar olmamakmi lazim yada muhafazkar olunca illede gericimi olunuyor bu memlekette? aslinda turkiyede hickimse ne oldugunu bilmiyor islamcilar muhafazakar gecinip nerde yolsuzluk hirsizlik varsa icindeler aydiniz enteliz danteliz diye gecinen soytarilarda sirf muhalefet olmak icin siyaha beyaz diyorlar once insanin dusuncelerini anlamaya calisin etiket yapistirip dinci yobaz muhafazkar ateist dinsiz diye ayirmayin

0|0
    0|0
Yükleniyor...