Paraya tapanlardan mısınız?

Bugun forumda sorduğum bir soruya cevap yazan bir bayanın mesajı aynı aşağıdaki gibidir. Sizce yazdıkları " davul dengi dengine çalar " lafı doğrumudur? Para bu kadar hayatınızda önemlimi? Yazan kişinin nick ini vermiyorum okuyanlar tanıyacaktır.

Alıntı: " Para önemlidir. Şu an kullandığın internet ve bilgisayar da paranın satın aldığı bir şeydir. İlişkilerde ise davul bile dengi dengine diye bir söz vardır. Benim bir kadın olarak iyi bir maddi gücüm varsa karşımdakinin de en az benim düzeyimde maddi gücü olmalıdır. "

0|0
1822

En İyi Kız Görüşü

• Para sadece aractir. Para sayesinde insanlar isedikleri bir cok seyi yerine getirebilir, hayat duzenlerini kurarlar ama herseyi satin alamazlar. maddi olarak parasi olan bir kimse herseyi alabilir, manevi olarak hic biseyi alamaz. Alabilir ama para karsiliginda karsisindaki insani kandirarak. Durumu yetmedigi para muhtac olan bir kimseyi her isini goren iste boyle insani satin alabilir . Gunumuzde hemen hemen herseyin insanlarin parasina baglidir. Bi soz vardir "Parasi cok olanin derdi de buyuk olur diye "ne kadar da dogru soylenilmis bi soz. Cok para insani simartir, kiskancliklari arttirir, kendini yukseklerde gormeyi ogretir, cimrilestirir. Ne yazik ki cok para manevi olan -mutlulugu, sagligi, huzuru veremez . Ne kadar da istesek . Bazi insanlarsa sirf mutlu olmak icin moral bozuklugunda alisverise cikarlar genelde bayanlarin yaptigi biseydir , erkeklerinse ickiye kendilerini vurdugu . Ben boyle davranislari dogru bulmuyorum. Cunku ne alisveris ne de icki beni mutlu etmez eger icimde firtinalar kopuyorsa hicbisey bana yardimci olamaz . Tek ilac zamandir. zamanin gecmesiyle unutulur bazen ise hatirlanir ama mutluluk icin para harcayanlari anlamam. İlla huzurlu ve mutlu olmak istiyorsa bir kimse birilerine yardim ederek hem kendi hemde yardim edilenle mutlulugu tadabilir. Gunumuzde cogu insan elindeki cok parayla sevgi ve saygi gorur. Neden ? Cunku onlari unlu yapan kendileri degil paralaridir.

Sizin okudugunuz bir yazida kadinin oyle kelimeler bazi yerlerde dogrudur. Ornegin kullandigimiz internet ve bilgisayar satin alinabilir, iliskilerde ise elbet herkez rahat etmek ister bu her zaman mumkun olmayabilir. Mesela birini seviyorsunuz isi var birikim yapmaya calisiyor ev almak icin yillardir, aradigi mutlulugu bulmus ama diger taraf maddi durumu iyi olmadigi icin vazgeciyor . Neden? Sadece hersey para mi demek bu hayatta ? Erkek calisacak kadin evinde oturak demek midir ? Hayir her ikisinin calismasi maddi durumun altindan kalkilabilir. Hersey para degildir ! Hayat her zaman bize istediklerimizi sunmaz, sinavdan gecirir . Sinavi nasil gecebilcegi de insanin kendisine baglidir .

1|0
    0|4
    • yazdıklarını bırak bu kadar uzun yazıp zahmetler verdiğin için bile en iyi cevap seçilir. Zahmetler verdim yazdığın için teşekkür ederim. Emeğine sağlık.

• baya içini dökmüş okumadım

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 17

• arkadaşın bu verdiği cevapta paraya taptığına dair hiçbir şey yok, rasyonel bir yanıt vermiş sadece. ve evet ben kendi başıma geçinebiliyorusam beraber olacağım adam da kendi yağında kavrulabilecek kadar bir kazanca sahip olmalı, bunun adı paraya tapmaksa buyrun.

0|1
    0|0
    • kendi yağında dememiş iyi bir maddi gücüm varsa onunda olmalı demiş. Bende diyorumki sen müdür ol bende bi firmada işçi birbirimizi sevemeyiz ve evlenemeyiz öylemi

• aynen öyle, yaşam farkı diyoruz biz buna. davul bile dengi dengine demiş o kız, yani o işçiyken fabrika sahibinde de gözü yok. eşitlik diyoruz, şartlar veya eşite yakın eşit olmalı...

• bn paraya tapıcak kdr değer vermem ama alıntı yaptığın arkadaş çok da mantıksız bişey sölememş üzgünüm ama gerçekler acıdır tabi aşık olrsan brine para önemini kaybeder ama bi aile kurmayı geleceği dşünüosan karşındaki insanın da en az snn kdr kazanması gerekir belki snn için sorun olmaz ama erkekse eer bnu mutlaka dert edecektr.

0|0
    0|0
    • sen sev sonra aile kurmaya niyetlen. Sen erinin kadınıysan oda evinin erkeği ise sana köle olur birlikte çalışır herşeyi halledersiniz. Şuan bir çok ailede kadın ve koca çalışıyor.hayat bunu gerektirdiği için olanda var. Daha iyi şartlarda yaşamak için birlikte çalışanlarda var.

• orası öyle iki taraf da çalışırsa tam anlamıyla hayatı paylaşmş olurlar da benim dediğimle alakasını anlamadm

• parayı mutluluğumun aracı olarak kullanırım bazen bi yerlere gitmek için veya beğendiğimi almak için onsuz yapamıyorum :) ama paralı insana çok itibar etmem çalışan insanı severim azimli ve güvenilir insanları para herkesde var ama bazı özellikler her insanda bulunmuyo :(

0|0
    0|0
  • para önemli evet ama öyle herşey değildir sadece yaşamım için gerekli olan bir araç olarak görüyorum..

maddiyattan çok maneviyat önemli benim için

0|0
    0|0
  • babasının aldığı arabayla hava atan kaç yaşına gelmiş kendi parasını kazanamayan çok zengin adamdansa kıçını yırta yırta kazanan adam daha kıymetlidir gözümde ama şu da bi gerçektir erkeğin ağırlığı para ile olur kimseye muhtaç etmesin kimseye ödün vermesin yeter.

0|0
    0|0
    • ne kadar para o kadar ağır erkek mi demek? Bu kısmı yok sayarsam. Kimseye muhtaç etmesin lafına katılıyorum. Erkek gibi erkek ekmeğini bi şekilde kazanmalı. Ama ne yaparsa yapsın kazanacağı para kısıtlı olan insanlar var. Onlarında eşlerinin sütüne kalmış kanaat etmek yada etmemek.

• ozaman şöyle diyelim az parası olsun ama bana simit ayran aldığında gözlerinin içi gülsün elinden gelenin bu olduğunu ben bileyim.varken yokluk yapmasın.bana 1 tl ye toka alsa mutlu olurum.önemli olan hissetmek bişeyleri. ama yan gelip yatarak para yok demesin didinsin uğraşsın.

• hiç bir zaman paraya tapmadım tapmamda ama aractır benim icin yaşamımı sürdürmek icin.

0|0
    0|0
  • para sadece bir araçtır. bugün parası olan kişinin yarın parası olmayabilir. bugün parası olmayanın yarın parası olabilir. önemli olan kriter kişinin çalışkanlığıdır. ve erkek ekmeğini taştan bile çıkartabilir. çok iyi kazancı olup da insan olamamış, adam olamamış kişi çok.

0|0
    0|0
  • para önemlidir demiş, tapalım dememiş ki. Ben bayanın yazdıklarından kötülenecek birşey bulamıyorum.

2|1
    0|0
    • para önemli demiş, olmzsa olmaz demiş, parasız adamı adam yerine koyup karşıma almam demek istermiş. Sence hala paraya tamamış mı oluyor.

• herkes parayı önemser sende herkes gibi önemsersin ama kimisi çok önemser olay bu. Çok önemseyenler, parayı vazgeçilmez kılanlarda da kendi bilecekleri önemsememek gerekir.

• para amac deıl arac olmalı onemlı bı yere sahıp ama asık olunucak kadar da degıl..kefenınde cebı yokkı:D

0|0
    0|0
  • paraya tapmak değil bu bence gayet doğru bir cevap.

1|0
    0|0
    • işte bir paracı daha. " Davul dengi dengine" " bende para var erkeğimdede olmalı yoksa olmaz " para gözlülük değilde nedir. Ben bir işçiyim diyelim eşimde müdür benden çok maaş alıyor bu durumda beni ezmelimi? Git daha çok kazan mı demeli? Boşuna anlatıyorum sanırım. Gözlerinden okunuyor herşey

• bence bu senin kendini ezik görmen. benim düşüncem bu diye sen beni paracı olarak yargılayamazsın burda herkes düşüncelerini açık etmekte özgür yorumlarımızı saygı çerçevesi içinde yapalım çünkü ben kimseye saygısızlık yapmadım burda...

• saygı çerçevesinde yorum yapan ve cümlede EZİK lafını kullanan biri. Sence üniversite okumuş, mesleğini edinmiş, belirli yaşa gelmiş, arkadaşları tarafından sevilen, para benim kapımdaki köpektir diye düşünen biri ezik olurmu? Haddi bil. Bayanlığını bil. Laflarını dikkatli kullan.

• çok haklı. haksızz saçma diyenler olcaktır. şimdiden onlara gülüyorum. az gerçekçi olun.

1|0
    0|0
    • etti 3 para gözlü. yukarıda gulguzeli nickli bayana verdiğim cevabı sanada verdim say. teşekkür ler.

Allah evliyseniz eşinize değilseniz evleneceğiniz kişiye sabır ve kuvvet versin bolda para versin. Yoksa siz eşinizi bile terk edersiniz az para kazanıyor diye herhalde

• işi gücü olmayanı anlarımda , lise bitirmiş birini neden küçümsüyorsun. Okuyamadı diyemi? Çogu insan artık parasını verip özel üniv.de okuyor sonra üniv. mezunuyum diye ortada geziyor. Bak yine para önemli para ile diploma sahibi olanlar var. Ötekide parasızlıktan okuyamamış belki sadece bu. İbrahim tatlıses gibi birçok sanatçı üniv mi okudu. Ama deseki sana gel sevgilim ol bakmazsın belkide diplomasına. Yok yok sana göre heryol paradan geçiyor.

• e canım öyle olsun seni mi kırcaz :)

• para bazen mutsuz insanların gizlemeye calıstıkları bedbahlıklarına bir maskedir... bendeki yeri nedir ? olsada yesek kıvamındadır... 2 sn sonra unutmaktır..

0|0
    0|0
    • aynen olsada yesek bi daha mı geleceğiz dünya ya. Ne diye kazanıyoruz harcamak için. Değer ölçüsü olarak kullanmıyoruz değil mi?_

• Tapmıyorum ama önemli değildir de demiyorum. Para kazanmayı seviyorum tabii kim sevmez ama harcamasını da biliyorum:) Alıntıdaki kadar önemli olduğuna da katılmıyorum. Karşımdakinin maddi gücü beni ilgilendiren bir şey değil.

0|0
    0|0
  • paraya tapmam ama parasız hayatta çok zor

0|0
    0|0
    • tabiki para şart bu hayatta. Yeterki tamah etme. Para ile değer ölçme ve verme. teşekkür.ler saygılar

• parayi sonradan goren insanlar cok cavuk kisiliklerini kaybediyolar cok sahit.oldum buna ne yazik ki

0|0
    0|0
  • paraya önem veririm ama herşeyin önüne geçemez.

0|0
    0|0
  • para benim için bişy ifade etmiyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Para araçtır bir satın alma aracı ve evet ne kadar çok paranız varsa başta temel ihtiyaçlarınız olmak üzere daha sonrasında daha lüks mal ve ya hizmet satın alabilirsiniz ki satın aldığınız şeylerde size ancak geçici ve sahte mutluluklar yaşatır altını çiziyorum geçici rahatlama ve sahte mutluluktur bunlar ve bu mutluluklar insana hiç bir zaman huzurlu bir aile ortamının ,gerçek dostların ya da sizi gönülden seven sevgilinizin sağladığı gerçek mutlulukların yerini tutamaz gerçek mutluluğu tatmış olan insan bunun bilincindedir.Zengin olabilirsiniz ama nereden geldiğinizi ve o paranın nasıl ve ne şartlarda kazanıldığını unutursanız insanlığınızı da unutmaya başlarsınız ki belki geçmişte olan orta halli ama naif sevecen insanın yerini zengin kibirli ve sevilmeyen bir insan alır işte bu insan kendini parasının vermiş olduğu sahte kudretle sahte mutluluklara adar ve artık para onun için bir satın alma aracı olmaktan çıkmış amaç olmuştur gözünü kör eden doyumsuzluğu her türlü kötülüğü yaptırabilir bu insana.

Günümüze şu an yaşanan zamana gelecek olursak maalesef etrafımda tanıdığım bir çok insan yukarıda bahsettiğim paraya tapan o kötü insan gibi onlara çok kızıyorum ama bir o kadar da acıyorum çünkü kendi yarattıkları girdaplarda boğuluyorlar ve bunun farkında değiller...

0|0
    0|0
  • Ayrıca ilave etmek istiyorum günümüzde yaşanan yoksulluk ve sefalet fakirleri doyuramamaktan değil, zenginleri doyuramamaktan kaynaklanmaktadır.Eskiden üretim açığı olduğundan ve bu yüzden fakirliğin oluştuğundan bahsederlerdi ve derlerdiki beraber üretim beraber bu üretim açığını kapatacağız ve ortaya çıkan geliri paylaşıp toplumolarak refah içerisinde yaşayacağız ancak günümüzde ki fakirlik üretim açığından kaynaklanmıyor bilakis dünya da üretim yani arz fazlası var günümüzdeki fakirlik zenginliği paylaşamamaktan kaynaklanıyor.zengin daha zengin fakir ise daha fakir oluyor netice de zengin kesimin para ve güç hırsı ve doymak bilmeyen işkembesi yüzünden dünya kaosa sürükleniyor...

0|0
    0|0
  • mülkiyet senin olsaydı,öldüğünde senden alınmazdı.Tanrı,domatesi insanlar eşit bir şekilde yesin diye yarattı,ama insan domates tarlasını kendi üzerine alarak satmaya başladı.

0|0
    0|0
  • ruhunu şeytana satacak kadar değil

0|0
    0|0
  • bayan doğru söylemiş

1|0
    0|0
  • para para paraaaaaaa

bütün dünyada gecerli

bütün kültürlerde geçerli

hangi zenginin karısı çirkin yada hangi zengin kadının kocası tipsiz

0|0
    0|0
    • bayanlar para göz olmuş zengin erkek çirkin olsada parası için evleniyor. Bakarsan medyada çook görürsün. Zengin kadında tabiki yakışıklı ve genç seçer. Bülent Ersoy bile seçtiğine göre onların hayli hayli haklarıdır.

• para için bülent ersoy

ne işkembe var insanlarda

• Elbette para en önemli şey değildir. ama önemlidir. Evlenenlerden erkeğin kadından daha zengin olmasının faydası çok. Davul dengi dengine den kasıt maddi olmaktan çok manevidir. Birisi çok efendi, görgülü diğeri değil. Kastedilen budur.

0|0
    0|0
    • yok aga bahsedilen davul ve dengi olayı para olarak iyi oku. Benim kadar kazanmalı diyor erkek kişi. Yoksa erkekten saymıyor hanfendi.

• para kullanmayı bilene araçtır. hayallerin nekadar büyükse gereken parada okadar büyüktür.

ama ben yerim abi diyosan her zaman amaç olarak kalır

0|0
    0|0
  • para para para... lazımdır, olmalıdır, ihtiyaçtır, çözümdür.. aynı anda derttir, açığını bulduğu an sana sahip olur, nazlıdır.. para kadın gibidir; eğer kişiliğin sağlamsa senin istediğin olur, değilse onun istediği..

0|0
    0|0
  • napolyonda para para para diye gebermiş herif. bu dünya sultan süleymana ve hatta Hz. Muhammed s.a.v kalmamışki sana bana mı kalacak pehhh boş iş bunlar kardeş fazla takılmayın paraya...

1|0
    0|1
  • para önemli elbette çünkü BES im var orada para birikiyor ve 1+1 ev almam gerek .

0|0
    0|0
  • hayır değilim ama para İNANCIM SAĞLIK ÖLÜM haricinde herşey dostum . eskiden parasız adam gereksiz adam derlerdi şimdi parasız adam şerefsiz adam diyorlar o muammeleyi görüyor dostum hayat acı

0|0
    0|0
    • onları diyecek kişidir asıl şerefsiz. Para ile ne şerefler satın alınıyor ne bedenler satın alınıyor.

Parasızlık neden şerefsizlik olsun.

• bir özel hastaneye git adam yerine koycaklarmı.

bir devlet dairesine git kılık kıyafetin düzgün olmasın ilgilenceklermi

en azından bir markete git hoşgeldin bile demezler. ama sepeti doldurmuş şık biri gelsin hoşgeldiniz yıkama yağlama çekilir ben şerefsiz demiyorum bu devirde öyle

• Parasızda birşey olmuyor adım attığın yer para . Ama önem verip vermem konusunda sakınmam paylaşımcıyımdır yani..

0|0
    0|0
  • tek nefeste varmı pulun cümle alem kulun, yokmu pulun perişanlık yolun.!

0|0
    0|0
  • İnsanın paraya tapıp tapmaması önemli değil dünya para çerçevesinde döndüğü için tabiki önemlidir.

0|0
    0|0
    • önemsemek ayrı, olmazsa olmaz ayrı. Hepimiz önemsiyoruz. para için çalışıyoruz ve sonra harcıyoruz. Ama para para diye ölmüyoruz. Ama ölenler varmış örneğini görüyorsunuz

• kadın yanlış bişey söylememiş ki doğruları söylemiş

1|0
    0|0
  • Paraya tapmam Allah'a taparım o da parayı verir

1|0
    0|0
  • para çok şeydir...ama herşey değil...

0|0
    0|0
  • herkimse mantıklı konuşmuş..

0|0
    0|0