Tek bir şey var ve o tek bir şeyin varlığını söyleyebilir miyiz? ( biz de o tek şeyin içindeyken)

bir elmayı düşünelim. varsayalım ki bu elmadan başka hiçbir şey yok. yani elmanın dışı diye bir şeyden söz edemiyoruz. ve içinde de garip akıllı varlıklar var. bunlar elmaya ait. ama elmanın içine girince sanki ondan farklıymış gibi görünür sanırım.

bu akıllı varlıklar elmayı bilebilirler mi? veya elmaya ait olduklarını. bir şeye ait olduklarını bilseler bile neye ait olduklarını ne kadar bilebilirler ki. sonuçta bir şeye elma diyebilmemiz için ondan farklı şeyleri bilmek lazım ama elmadan başka hiçbir şey yok. böyle ayrılmaz bir bütüne bakınca ( içine girip onu parçalara ayırırsak o parçalardan elde ettiklerimizi birleştirebilir miyiz? elmanın dışı olmadığı için bir sınırsızlık var. ) onun ne olduğunu bilmek imkansız mı?

:) hep sıcaklardan. bu site olmasa böyle saçma sorularımı başka nerede sorarım.

Güncellemeler:
not. başlığı değiştirmeyin sankın.
:D başlık çelişkili gibi duruyor ya neyse.

korkmayın bu son güncelleme.

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Oruçlu olmasam mantıklı bi cevap verirdim de.. :)

1|0
    0|0
    • daha sonra yazabilirsin. neler diyeceğini merak ediyorum.

Erkekler Ne Diyor 4

• Elmayı şeklen göremiyorsak elmanın "içinde" yada "dışında" olduğumuzu da göremeyiz, bilemeyiz..(eskiden dünyanın düz bir tepsi sanılması gibi)

Elmadan başka bir şey de yoksa ,yalnızca birbirine benzeyen parçalar olduğumuzu düşünebiliriz.Ya ayrılıp hepimiz bağımsız bir bütün olacağız, yada inancımızda hepimizin oluşturduğu bir elmayı ancak düşleyeceğiz.

1|0
    0|0
    • her şeyi kapsayan şeyi düşünememiz gerekiyor sanki. ondan başka bir şeyin olmadığı, her yeri dolduran ve bir anlamda her şey olan bu şeyin varlığının farkına varmamız saçma geliyor. ne diye böyle bir düşünceye kapılıyoruz ki.

• atomu izliyoruz, dağılmıyor bir bütünlük içinde dans ediyorlar.. çekip gidebilirler mi? gitseler yada gidebilseler "hayat" denen şey olmayacak.. gitmiyorlar bütünü düşünüp oluşturuyorlar ki .. "VAR" olsunlar. onlar.. ve her şey..

• ben bu elmayı nedense boş küme olarak düşünüyorum.

:) teşekkürler cevabın için.

• kabuğundan sıyrılıp çıktığında elmayı da görürsün dolmayı da...:)

1|0
    0|0
  • Elmadan soğudum ameke.Elmalı turta görmesin bu soruyu.

1|0
    0|0
  • evet önemli.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• oruc oruc bayilceeeemmm simdi

1|0
    0|0
  • Kabuğunu soymadan ne çıkacağı belli olmaz. Bu kadar kafa yormaya gerek yoktu.

1|0
    0|0
  • insanlar esir diye bir madde olduğunu söylüyorlar.

1|0
    0|0
Yükleniyor...