Öksüz veya yetim bir çocuğa babalık veya annelik yapar mısınız?

Öksüz veya yetim bir çocuğa babalık veya annelik yapar mısınız?

Farzedin ki annesi veya babası ölmüş yada ikisi birden.. Sizin yakınınız da olabilir bu çocuk, bir şekilde size muhtaç olmuş da olabilir.. Anne veya babasına aşık da olmuş olabilirsiniz.. Bakmak zorunda değilsiniz.. Ama bir insanın bir ömür boyu sorumluluğunu almak, ona sahip çıkmak bunu düşündünüz mü hiç.. Böyle bir şeyi severek yapar mıydınız?

0|1
14|16

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 15

• İmkanım varsa neden olmasın. Yolda gördüğüm küçük çocukları alım bakasım gelir. O kadar tatlı şirin oluyorlar ki :D :D :D :D keşke büyümeseler de böyle kalsalar kirlenmeseler diyorum hep içimden

0|1
    0|0
    • ama, işte o çouk büyüyecek hep küçük kalmayacak bir sürü evresi psikolojik gelişimi olacak..

• tabiki zaten psikolojik alt yapısını söylemeye odaklı hazırlamak lazım.. öyle annesi gibi davranıp sonra hayal krıklığı olmamalı.. mesela ben abla dedirtirim kendime öyle birşey olsa ...

• Kesinlikle haklısın bende baba dedirtmem

• Hiç tanımadığım birisinin çocuğu bile olsa onu sahiplenir babalık yaparım

0|1
    0|0
  • Ben üniversite zamanları ara sıra yetim yurdunu ziyaret ediyordum. Gerçekten çok sevgiye açlar ve bir o kadar da sevimliler. Ama işin şöyle bir boyutu var ki, onlar senin gerçek ailen olmadığı ve sende onların gerçek ailesi olmadığını biliyorsun. Böyle olunca ufak bir tartışma bile çok büyük boyutlara taşınabiliyor. Sana sinirlendiklerinde içindeki olağan nefreti dışa vuruyorlar.

Tabiki bütün bunlara rağmen ailelik yapılabilinir ama çok büyük sorumluluk ve fedekarlık ister. Kendi evladınıza gösterdiğiniz özenin belki 3 katını onlara göstermeniz ve çok ama çok sabırlı olabilmeniz gerekir. Şahsen ben kendimi diğer insanlara nazaran daha sabırlı görürüm ve çevremdekilerde öyle söylerler ama ben buna rağmen o sorumluluğu kaldırabileceğimi zannetmiyorum.

0|0
    0|0
    • aslında biraz cesaretsiziz bu konuda.. yoksa yapılabilecek birşey..

• elimden geldiğince sahip çıkmaya çalışırım

0|0
    0|0
  • Gerçekten o sorumluluğu alabilir miyim bilmiyorum. Ancak öyle bir durumla karşılaştığımda verebileceğim bir cevap bu.

0|0
    0|0
  • 1 dk bile düşünmem hayat boyu bakarım bundan daha büyük bir huzur bundan daha büyük bir sevap olabilirmi

0|0
    0|0
    • değil mi, değil sevap konusu çok çok çok büyük olur :)) düşünsenize bir başına ve korunmaya ihtiyacı var.. annesi babası olamazsın elbet ama, en yakın arkadaşı ablası abisi olabilirsin..

• Neden yapmayayım ? Birileri bana muhtaç ise benimde bu sorumluluğu karşılayacak maddi manevi gücüm var ise 2. kez düşünmem bile ama ben de buna hazır değilsem bir anlık heves veya karar ile alıp ne kendimi nede karşımdakini telef etmem.

0|0
    0|0
    • evet en doğrusu çünkü, bu yol öyle bir yol ki ömürlük bir yol ama, düşünün alacağınız hayır duasını ve bir insanı yetiştirmenin huzurunu.. :)

• Evet ama dediğim gibi bunun için önce ben hazır mıyım denmeli. Tüpsüz dalış yapmak demektir düşünmeden hareket etmek.

• aynen öyle, hazır olmayan biri kalkışmamalı bir de vicdani değerleri yüksek insanlar bu işlere girmeli..

• Anne babalık yapılmaz. Eğer annesine ya da babasına aşık olunmuşsa bu ayrı meseledir. Ama bunların dışında annelik babalık yapılmaz, çünkü çocuk büyüdüğü zaman nikah düşer : ) Ama insani olarak tabi ki bakımı üstlenebilir.

0|0
    0|0
    • anne baba gibi sorumlu olmak yoksa duygusal manada olmaz tabi ki...

• Kanun namına tutukluyorum seni gibi : ))) herşey kanunlara göre işliyor. Olur olur olmaz diye bir şey yoktur. Dünya hayatı müşterektir : )

• ben bunu yaparım.ama yaşayanın bildiği bir olaydır.ne bir yetim başka bir baba,ne bir öksüz başka bir ana ister.yetim kalan çocuğun isteği hiç bir zaman başka bir baba değildir

0|0
    0|0
    • evet değildir ama, dünya malesef ansızın en sevdiklerimizden yoksun kalabildiğimiz bir yer oluyor.. bunların hiç biri seçim değil.. ne ölüm ne de annesiz babasız kalmak.. vicdanı olan insanlar ise bu insanları elbette vicdan duyarlar ve seninde öyle olduğunu düşünüyorum :) yorumun için teşekkür ederim..

• benim cocugumum anneside yok cocugu olan fakat dindar birini terch ederim o na elimden geldigi kadar ıyı bır baba olmaya calısırım

0|0
    0|0
  • İmkanım varsa eğer evimde cocugumdan ayırmam ama imkanım okadar el verişli olmadıgı için sadece yardım edebilirim ufak tefek şekilde :((

0|0
    0|0
  • Bizde bakıyoruz hemde 2 tane. Büyüyüp Avukat, Doktor, Savcı Olacaklar.

0|0
    0|0
  • bakarım her türlü,analık babalık doğurmakla olmuyor sadece

0|0
    0|0
  • abilik yaparım

0|0
    0|0
  • Annesi babası ölmüşse tüm sorumluluğunu alırım ama evleneceğim kadının çocuğu varsa sanırım o kadar ilgi göstermem.

0|0
    0|0
    • neden ki babası ölmüş bir çocuk o da..

• hımm bu da bir tercihtir tabi...

• Bende bakiyorum kiz kardesim kocasi tarafindan olduruldu ve oglu var 2 yasinda 8 aydir ogluna bakiyrum cocuklarim anne baba dedigi icin oda oyle alisio daha 2 yasinda teyzeyi ogretemem ki

Kızlar Ne Diyor 14

• Elimden geldiğince ilgilenirim sevgimi merhametimi esirgemem anası babası olsun olmasın fark etmez , Evlendiğim kişinin çocuğu olsa bile kendi çocuklarımdan ayırmam asla .Abla olamam ben çok anaç bir yapım var , her çocukla yavrum , annem , bebeğim diye konuşan birinden de başka türlü birşey beklenemezdi sanırım :)

0|0
    0|0
  • gönlüm yapmak ister elbette.bunun yanında bu çok ciddi bir sorumluluk ayrıca psikolojik durumu da cabası.detaylıca düşünüp öyle karar vermek gerekir.bir insanın özellikle de bir çocuğun sorumluluğunu almak öyle kolay bir şey değildir.severek yaparım bundan eminim fakat bu sorumluluğun altından kalkabilir miyim bilemiyorum.belki şimdi değil ama bundan on-on beş yıl sonra o zaman yeterince iyi olabilir.

0|0
    0|0
  • yaparim ablam bana bir sey olursa 4 kizimada sen bak kimseye verme der, yine bir yakin akrabamizda öyle der ! yakinlarim beni bu gözle görüyorlar ben kim olursa olsun söz konusu cocuk olunca birde yetim bir cocuk olunca onu kendi evladimdan ayirmadan bakarim !

0|0
    0|0
  • Kucukken 14 15 yaşlarındayken anneme hep derdım.ablalarım evlensın yetımhaneden bı kardeş ıstıyorum derdım ona bakıcam derdım.ama durumumuz ıyı olmadıgı ıcın bu hayalımı gercekleştıremedım.cocuk esırgeme kurumuna gıdıp bagış yaptıgım oldu tabı.bu hayalımı gerckleştırmek en buyuk dılegmdı ıns ılerde evlendıgımde olack :/

anaokulu ogretmenlıgı okuyorum ve ogretmen olnca esırgeme kurumnda devam edıcem.

0|0
    0|0
  • evet bakarım keşke imkanım çok daha iyi olsa 2-3 çocuğa bakarım

0|1
    0|0
  • yapamam ben annelık babalık yaptırmamda kocama belkı kızıcaksınız bana ama ben ıkımızın parcası olmayan bırıne anne baba olamam bakarım belkı abı abla olurum ama anne baba olamam ne olursa olsun kendı cocuguma yaptıgımı yapamam ona kendı cocugum gıbı davranamam

0|0
    0|0
    • anne baba ol demiyoruz anne baba gibi sorumluluğunu almak yoksa kimse evlat anne veya baba olamaz :) insandan insana da değişir bu tabi ki..

• amin amin :) bütün çocuklara özelliklede anne babası olmayanlara daha da versin inş..

• Ablalık yaparım annelik babalık rolüne soyunmam.

0|0
    1|0
  • Yaparım ben.

0|0
    0|0
  • anne-baba olamam, elimden geldigince sahip cıkarım ki, bu zaten yaptıgım bir sey, konu evlatlık almaksa imkanlarım dogrultusunda bunu da severek yapabilirim

0|0
    0|0
    • mesela zaten sorumluluklarda anne baba olmak duygusal çok zordur bu... :) teşekkür ederim :)

• hımm çok güzel bir yorumdu :)) annelik doğurmak değil vicdan işi gerçekten..

• evet, herkes dogurabilir herkes anne olamaz

• benim olmaayan bir çocuğa annelik yapıp annesini unutturmaya çalışmam ablası olurum (=

0|0
    0|0
  • ilk çocuğumun evlatlık olmasını istiyorum

0|0
    0|0
  • yaşamadan cevap veremeyecegım ama elımden geldıgınce sahıp cıkmaya calısırdım.

0|0
    0|0
  • elimden geleni yaparım ama kendi cocugumu da isterim muhtemelen.

0|0
    0|0
    • e tabi zaten böyle bir durumda kendi çocuğunun olması her zaman daha da düşünceli davranmaya iter seni :))

• teşekkür ederim:)

• yaşamadan cevap veremem buna. bilmiyorum. ben kendime zor sahip çıkıyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...