Karşıt dini görüş ya da düşünceye karşı savaş açmak yerine anlamaya çalışmak bu kadar zor olmamalı değil mi?

Ben ateist değilim ama onada yakın sayılabilir, dini sadece ahiret inancında cennete gitmek için iyilik yapan insanlarla dolu olduğunu düşünüyorum(dolu diyorum herkes demiyorum). Diyorsunuz ki türbanlılar dışlanıyor, biraz göz gezdirin türbana sempatisi olmayan bir insanı ne derece dışlıyorsunuz? Hani hoşgörünüz dindeki olmayan zorlamanız. Benim ateist,hristiyan,budist,yahudi olmam ne değiştirir ki?

Aynı ortamda yaşayıp giderken din,ırk olarak ayrılmamız zaten dinde ki anlayışa ters değil mi?

Siz Tanrının gönderdiği peygamberin öncülüğünü ettiği dine inananları bile gavur diye ayırırken, inançsızlara neler diyorsunuz tahmin bile edemiyorum,

Evet şimdi bir kaçınız hatta çoğunuz çıkıp beni eleştirecek. Ama bu yazımın tamamını okuduğunuzda bu insanları birazda olsa anlayabilirsiniz.

Kimse din ve mezhep sahibi olarak dünyaya gelmez ve ilk canlınında dini yoktu. İnsanlar her döneminde farklı dinlere,tanrılara inanmış ve onlara itaat etmiştir. Sizin atalarınızda putlara veya başka bir dine mensuptu(bunun başka bir yolu yok, türklerde sonradan islam dinini seçti) peki siz şuanda atalarınızın seçtiği dine hala inananları dışlıyorsanız geçmişinize öneminiz nerde kalıyor?

Aynı üniversitede okurken yurt arkadaşı olup aynı yemeği yerken din vb şeyler aklınıza geliyor mu? Hangi dine mensup ona göre çevre yapalım diye

Yada size ateistler satanistler yada çok farklı şekilde mazoşistler çokmu farklı geliyor ve onları istemiyorsunuz.

Bir eşcinseli bile bu toplum linç edip öldürebilir bunu biliyoruz, atalarımız bu ülkeyi kurtarmak için özgür olmak için öldülerse biz neden peki irana,arap ülkelerine özeniyoruz? Evet avrupa ülkelerine değil arap ülkelerine, avrupa ülkelerine gideniniz varsa dediğimi anlarsınız, sokakta isterseniz saçınıza aslan oturtup gezin kimse sana karşı aptal vb birşey düşünmez çünkü herkes kendi derdiyle uğraşıyor. Neyse bu kadar yeterli şimdilik, tüm olumsuz cevaplarınızı göze alarak BAZILARI GİBİ GİZLİ OLARAK DEĞİL KENDİM OLARAK yazıma son veriyorum, teşekkür ederim sadece insanlığın ön planda olması dileğiyle.

0|0
11|11

En İyi Kız Görüşü

• Dünyanın en mantıksız şeyi savaşmaktır.

Bundan daha da mantıksız olanı, aynı "ALLAH/TANRI" adına savaşmaktır.

Lisede olur ya, aynı kız için birbirini yiyen ergenler; din uğruna kavga edenlerin benim için farkı yok.

Müslümanlar cennete, diğer din mensupları cehenneme gider diye de kimse saçmalamasın. Sırf şahadet getirdiği için cennete gidecek olan pedofili ile aynı cenneti paylaşmaktansa, milyonlarca insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya devam eden hristiyan Pasteur ile aynı cehennemde yanabilirim. Sakınca yok.

Ayrıca biz kimiz ki kimin cennete kimin cehenneme gideceğine karar verebiliyoruz?

Kim verdi bu yetkiyi?

Ben kimseyi inancına göre yargılamam, benim gözümde kimse kafir değildir. Kimin iç dünyasında kafir olduğunu sadece Allah bilir.

Benim inanç dünyama saygı gösteren herkesin inancına saygı duyarım. İnançsızlığına da...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• bu soruya gelicek tahmini cevaplar benim için önemli değil saygı duyarım ama önce onlar başlattı saygı duymadılar..falan filan kimse birine selam verirken önce sen neye inanıyorsun demez nedense gizli olsun isteniyor göz görmeyince gönüller mı katlanıyor ben çözemedim neyse herkes kendi inancıyla uğraşırsa sorun kalmaz

2|1
    0|0
  • Musluman olarak kimseye din dil irk ayrimi yapmamam gerektigini bilirim.. Ve sanada bunu yapmam, yapamam cunki hakkim degil.. Benim dinim islam, ve islam horgormeyin diyor.. Peygamberim yargilamayin dislamayin zorlamayin diyor.. Dogruyu gosterin ama zorlamayin derken sana enazindan ben kotu davranmam..

ama suda var.. Karsimdaki kim olursa olsun dusuncesine saygi duyarim.. Ama karsimdaki bikac dini dogru bilmeyen kesim ugruna genel olarak itham yapamaz.. Veya yapiyosada bu kesimlere benim sozum diye eklemeli..

Sana islami anlatmak isterim.. Belki dusuncelerin degisir.. Bu benim gorevim ama dinlemek istememek veya secimine saygi duyarim..

Dusuncelerine katilmiyorum, yanildigini dusunuyorum, ama seni yargilamiyorumda saygi duyuyorum dusuncene.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim,dini kitapların çevirilerini okuyorum vaktim oldukça, tevratın bazı bölümlerine kadar okumuşluğum var, yinede teşekkürler.

• Rica ederim. Okumayada devam et.. danismak istedigin bisey olursa yazarsin.

• Rica ederim.. Okumayada devam et.. Daniscagin birsey olursa yazarsin.

• Aynı ortamda yaşayıp giderken din,ırk olarak ayrılmamız zaten dinde ki anlayışa ters değil mi?

-değil

Siz Tanrının gönderdiği peygamberin öncülüğünü ettiği dine inananları bile gavur diye ayırırken, inançsızlara neler diyorsunuz tahmin bile edemiyorum

-her müslüman dindar değil

bilincsizce konusanlar var genelleme yapmayınız

Kimse din ve mezhep sahibi olarak dünyaya gelmez ve ilk canlınında dini yoktu. İnsanlar her döneminde farklı dinlere,tanrılara inanmış ve onlara itaat etmiştir. Sizin atalarınızda putlara veya başka bir dine mensuptu(bunun başka bir yolu yok, türklerde sonradan islam dinini seçti) peki siz şuanda atalarınızın seçtiği dine hala inananları dışlıyorsanız geçmişinize öneminiz nerde kalıyor?

-önemli olan atalar değil, ataların doğru yapıp yapmadıgı

her canlı müslüman olarak doğar

Hz.Adem (as) ilk insandır

ve Allah'ı ,Hz. Muhammed'in Allahıyla aynıdır

Aynı üniversitede okurken yurt arkadaşı olup aynı yemeği yerken din vb şeyler aklınıza geliyor mu? Hangi dine mensup ona göre çevre yapalım diye

- insan arkadaslarını iyi secmeli

arkadarları inanc ve özgürlüklerini kısıtlamayan saygılı sevgili olmalı

bana arkadasını söyle sana kim oldugunu söyleyim sözü önemli.

Bir eşcinseli bile bu toplum linç edip öldürebilir bunu biliyoruz, atalarımız bu ülkeyi kurtarmak için özgür olmak için öldülerse biz neden peki irana,arap ülkelerine özeniyoruz? Evet avrupa ülkelerine değil arap ülkelerine, avrupa ülkelerine gideniniz varsa dediğimi anlarsınız, sokakta isterseniz saçınıza aslan oturtup gezin kimse sana karşı aptal vb birşey düşünmez çünkü herkes kendi derdiyle uğraşıyor. Neyse bu kadar yeterli şimdilik, tüm olumsuz cevaplarınızı göze alarak BAZILARI GİBİ GİZLİ OLARAK DEĞİL KENDİM OLARAK yazıma son veriyorum, teşekkür ederim sadece insanlığın ön planda olması dileğiyle

- darbe zamanı cogu müslüman da linc edildi zaman ve mekan,görüş değiştikce tepkiler de değişir

ülkemiz batıya özenmektedir

biz tesekkr ederiz.Sygılar

1|0
    0|0
    • Ayrıca senin atalarının hepsi putlara tapmadı

islamı kabul etti ve felaha(aydınlıga) erdi(Osmanlı yükseliş dönemi)

• Geçmişe dönerek başlayalım kökene inersen Hz.Adem'e kadar gider olay.Her coğrafyada,her kültürde farklı inanışlar olmuştur.Ateistlerin atalarından inançlı olanlar çıkabildiği gibi,bizim de atalarımızın Allah'a inanmadığı bir dönem olmuştur.O zaman bile Göktanrı inancı vardı yani yine bir tanrıya inanırlardı.Hayat ağacı kavramı vardı.Ağaçların altına hediyeler koyar onları yarattığına inandıkları güce teşekkür ederlerdi.Hz.İsa benimde peygamberimdir ve onun getirdiği din benim inançlarıma göre değiştirilmiştir.Gavur kelimesi aşağılayıcı bir kelime değildir.Gayri-Müslimlere denir.Türkçe'nin azizliğine uğramış farklı anlamlar yüklenmiştir sadece.Her inanca,inançsızlığa saygım var.Ama benim inancıma saygılı oldukları sürece.Eşcinselliğe nerden gelebildin onu çözemedim:) Avrupa'yı örnek vermişsin.Orta çağ Avrupa'sını da biliyorsundur.Avrupa Osmanlı'nın uyguladığı hoşgörüyü kendisine örnek almıştır.Kötü yönetimler neticesinde biz gerilerken onlar gelişmiştir.

link yazıyı okursan İslam medeniyetinin neler yaptığını görürsün.

İranlaşmak asla istemem.Çünkü İran'da uygulanan yönetim baskı rejimidir.İslamiyette zorlama yoktur.Osmanlı yıllarca 3 kıtaya hükmetmiş ve kimseyi zorla kendi dinine uydurmaya çalışmamıştır.

0|0
    1|0
    • Ateizm bir din değildir ayrıca Osmanlı hayranıyım her yönüyle olmasada, padişahların düşünce tarzı adaleti vb ilgimi çekmiştir, teşekkürler yorum için.

• Dikkatli okumamışsın sanırım:)

• seni tebrik ediyorum ve aynen katılıyorum.bıde cok cesursun bu ortamda dusuncelerını soyleyebıldıgın ıcın

0|1
    0|1
  • ben müslümanım.ibadetlerimi tam yapan birisi değilim ama elimden geldiği kadarını yapan bi müslümanım.başkalarının dini inancı ya da inanması umrumda bile değil.çünkü bi insanla ilişki kurarken(sevgililik ,arkadaşlık gibi) onun sana nasıl yaklaştıüı önemlidir.dini değil.benim ateist arkadaşlarım var.inancıma laf etmiyolar ben de onların inanmasına laf etmiyorum ve tüm insanlardan bunu bekliyorum.önemli olan inanmak ya da inanmamak değil;önemli olan İNSANLIKTIR!

1|0
    0|0
  • uffs yaa ateist ol ne olursan ol be kardeşim madem saygıdan bahsediyorsun biz müslümanlar için önemli bir aydayız.Bu ayda böyle konu başlığı açıp insanları birbirine düşürmenin alemi ney?Fikirlerin sana kalsın..

0|1
    2|0
    • +1000 ama merak etmis

• arkadasim millet kargasaya hazir yanlis anlamaya megilli zaten

• evet çok gereksiz bu ayda böyle şeyleri kurcalamak.Ben dahil olmak istemediğimden susuyorum.

• Valla kimsenin neye inandığı ne yaptığı ne ettiği ne içtiği umrumda değil. Herkes istediğini yapmakta özgür

1|1
    0|0
    • gülmekten katılalım :)

• Evet okudum. Gerçekten de içerlemiş ve bir takım sıkıntı çeken insanların yazdıklarını okuyorum. Benim sitede olma amacım bu aslında. İnsanlara yardım etmek.

• büyük bir ihtimalle bunları yeni düşünmeye başladın, kuranda ki eksiklikleri, çelişkili ayetleri görüp palavra olduğunu anladın ama bir yaratıcının olduğuna inanıyorsun yani deistsin. çünkü bir yaratıcı olmama ihtimalini düşünemiyorsun bu düşünceyle büyümüşsün. ama daha da araştırdığında ileride ateist olacaksın. çünkü sen diğer insanlar gibi her şeyi olduğu şekilde kabul eden değil, düşünen sorgulayan akıllı bir insansın.

0|0
    0|0
  • Din dil ırk ayrımı yapanı peygamber efendimiz benim ümmetimden değildir demiş...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• arkadaşım ben müslümanım aleviyim pirimiz hz.Ali valilerine yönetimlerinde yardımcı olmak için mektup yazar ve dermişki kimseyi farklı görme unutmaki herkes yaratılışta eştir bende buna inanan bir insanım lakin dini kullanıyor veya ilahi olamayan inancını kötüye kullanıyorsa saygı duyamam o insana lakin inanış her insanın kendine ait hoşgörüsü varsa benimde var ama yoksa uzak durmayı tercih ederim ayrıca insanı insan yapan inandığı ilahtan çok yaptıklarıdır yaptıkları insan onuruna yakışıyorsa hiçbir ilahi din mensubu ilahi bir dine inanmayana hakir göremez görmemeli ve inancınada zorlamamalı hoş böyle düşünen bir avuç insan var veya yok sen bence insan olmuşsun neye inandığın beni ilgilendirmez insan olamayanlarada kısmet olur umarım bu fikirler

1|1
    0|0
  • Birincisi gavur demek (kafir) bir hakaret değildir. Müslüman olmayanlara öyle denilir. Bunda kızılacak bir şey yok. Allah dinleri yollamadan önce herkes istediğine inanabilir. Ancak son din İslam olduğu için buna inanmamızda bir anormallik yok. Biz atalarımız İslamdan önce başka şeylere tapıyorlardı diye onları dışlamıyoruz, Allah'ta onları zaten din olmadığı için cennetine koyacak. Onlar dinlerden meshul değiller.

Son olarak da İran konusuna değineyim: Biz asla İran'a özenmemeliyiz çünkü orada bizim istediğimi, kitabımızdaki şeriat uygulanmıyor, onlar sapkın şeyler uyguluyor. Dini inancımıza göre Avrupa'dan ilim ve teknik alınabilir. Peygamberimiz : " Bilim Çin'de de olsa alın " demiştir. Ancak oradaki insanların kültürlerini ve kendi dini inançlarını asla ve asla kabul edemeyiz. Bir takım insanlar birbirlerine dinleri farklı diye ayrımcılık yapıyorsa bu onların ayıbıdır. Bizim dinimizde kimsenin din seçmesine zorlanılamaz. Sana da ayrımcılık yaptılarsa bu onların terbiyesizlikleri. Bizim İslam dinimi çok şükür temiz bir dindir ancak insanlar düzgün uygulayamıyorlar. Bu insanların terbiyesizliğidir.

2|1
    2|3
    • Teşekkürler güzel cevabın için :)

• Arkadaşım yazdıklarına zaten katılıyorum senin, dediğin doğru ancak bunu bu zamanda bu niyetle söyleyen yok. Burada en basitinden, görüyorsundur.. Ben birine kafir denmesinin doğru olmadığına inanıyorum, o Peygamberimiz zamanındaydı şimdi ozamanda değiliz, devir değişti ve insanların tahammülü yok birbirine, ayrıca o vebalide alamam düşüncesindeyim katılmasanda sen..Sözlerine katılmadığım tek nokta budur..Hakkını helal et yanlış anlaşılma var ise..İyi geceler..

• bi müslümanın inanmayana dahi kafir olarak seslenmesi yakısık almaz ister yermeye calıssın ıster calısmasın.Karsıdaki insana lakap vb. tarzda olacagından hoş değildir.

• yazıyı okumadım başlıktan hareket ediyorum. konsepti itibariyle burada dini ve siyasi konuların tartışılmasına karşıyım. bebe belikle ne saygısından ne mantığından bahsediyorsun ? illa aradan birileri çıkıp hassas değerlerin hakkında salakça yorum yapıp ortamı gerebilir. o yzden keyfimize bakalım

3|0
    1|1
  • burayı bu kadar ciddiye alma, harcarlar

2|2
    0|0
  • yoo saçma değil gayet mantıklı yazmışsın.muhalefet edecek bir yer bulamıyorum.dinde ayrım yok denir ama kim dini okuyorki okuyan yapmıyor zaten bunu

0|1
    0|0
  • seni dislayanlar gercek musluman olacagindan suphe ederim cunku dinde zorlama yoktur bir peygamber ismini şu an hatirlamiyorum diyorki yarabbi neden kendini gostemiyorsun Allah diyorki ben kndimi gostermis olsam herkez bana tapmak zorundalar o zaman herkez cennete girer herkeze akil verdim kimse kimseyi zorlayamaz

biz kimseye ozenmiyoruz keske seriat olsa neden diyecek olursa ahirette cekecegin cezayi dunyada cekiyorsun ama tam anlamiyla seriat olursa

ben birisiyle konusurken dinine bakmam benim cok hristiyan arkadasim oldu hemde iranli onlar hepside on numar adam kacimiz hristiyanlar gibi dinine duskun pazar dedimi herkez kapatiyor dukkani kiliseye kaximiz dukkani kapatip on dakikalik cumayi kiliyoruz

0|0
    0|0
    • Şeriatte bayanlara yapılan eziyet bana göre asla kabul edilemez. Erkekler gezip tozuyor kadınlar yanında erkek olmadan sokağa çıkamıyor. Birinin canını almak başka bir insana mı bırakılmış yani?

• halifelik oluyor oda adil olmak zorunda gunumuzde nadir kadin ger tarafini kapatsin gezsin vucud hatlarini kapatsin gezsin neden avrupaya ozenip mini etek giydirelim adamin karisi kocasini kardesiyle selamlasirken dudak dudaga opusuyorlar bunlarimi ozenelim

• Herkesin düşüncesi kendine,karşı dini incelemek bilmek ve fikir edinmek gerekiyor ki kendi dinin hakkında bilgi verebilesin veya üstünlügünü kanıtlayabilesin.

Kim ne düşünmüş,neye inanmış bunlarla yargılamak yersiz ve saçma..

0|0
    0|0
  • Hayatımda bu kadar saçma bir yazı okumadım

0|0
    0|3
  • sen ister ınan ister inanma ben açıyorum sizin gibilere rabbim inananin da ınanmayanında rızkını verıyor sizin gibiler in gideceği yer hiç supesiz atesdir rabbim bizleri dinimiz ıslam üzere daim kıl

1|0
    1|0
  • Ben yapılan ibadetlerin cennet için değilde allah rızası için yapılması yönündeyim..çoğug*tkorkusuna cennet için ibadet yapıyo..tamam sonuçta o da ibadet ama bu bi çıkar ibadeti oluyo..çok karışık bisy bu işler:)fazla kurcalama:):)

0|0
    0|0
  • Sorun dinlerde değil... Sorun, dini uygulamaya çalışan oluşumların taraftar toplama amacındadır...

0|0
    0|0
Yükleniyor...