Fatih, Yavuz, Kanuniden başka sizce en başarılı osmanlı padişahı kimdir?

Fatih, Yavuz, Kanuniden başka sizce en başarılı osmanlı padişahı hangi sultandır.

Güncellemeler:
ben sultan 4. muratla sultan 2. abdülhamit han arasında kaldım..sizin fikriniz ..

0|0
10|28

En İyi Kız Görüşü

• hepsinin ayrı bir yeri var ama ben kurucusundan yanayım:)osman gazi:)

0|0
    0|0
    • pardon yorum yazacağıma cevap bölümüne yazdım:)))

• aslında dogru ama teknık olarak bakarsak ılk osmanlı sultanıda yıldırım bayezıd oluyor. ama bızım tarıhcılermızın bır kısmı ılk sultan olarak 1. muratı kabul edıyorlar. kurucu oldugu ıcın osman gzı dedım bırde son anadolu selcuklu sultanı 3. alaattın keykubat resmen osmanlıları vasırı tayın etmıstır. bu sebple kedınsı kullanmadasa osman gazıde sultan kabul edılebılır. kıyak gectık bıraz :)

• kıyak için teşekkürler:))

Kızlar Ne Diyor 9

• Birinci Mustafa

Beşinci Murat :P

Ay yok onlar deliydi.. :)

Ben Osman Gazi deyim..

0|0
    0|0
    • Birinci Mustafa ve ikinci İbrahim deli değillerdi

• birinci Mustafa'nın saltanatı 4 ay bile süremedi.. yerini 2. Osman'a teslim etti..

• 1. osman (osman gazi ) ilk olmasıyla bir devrin başını çekerek

0|0
    0|0
  • 4. Murat

1|0
    0|0
    • benım ıcınde yaptıkalrı olmsaydı osnamlı bır 300 yıl dah ayakta kalmaz sultan abdulhamıtttte olmazdı.

• Abdülhamidhan ve Vahdettin. Vatan haini diye gösterirler ama asıl kahraman onlar.

0|1
    0|0
  • Deli Ibrahim

0|1
    0|0
  • yıldırım beyazıt

0|0
    0|0
  • 2.Murat bence

0|0
    0|0
  • tşk ederim:)

0|0
    0|0
  • yıldırım bayezid

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• II. abdulhamit han cok basarılı bir padisahmıs

link

şunu bir okumalısın ağlarsın okuduktan sonra eminim biz kimlerin torunuymusuz gercekten ne buyuk adammıs bu yazı osmanlı arsivlerinden ünlü tarihcilerin yazılarından derlenmis cok ibretlik yerler var

0|2
    0|0
    • kesınlıkle gerıleme ve cokus donemının en buyuk padısahı ama 4 murat olmasaydı sultan ıkıncı abdulhamıt handa olmayacaktı.

• o ertuğrul gaziye kadar uzar hocam hepsinin yeri ayrı bizde ama II. abdulhamitin hayat hikayesi politikaları bende hayranlık uyandırmıstır hep ve bu konuda arastıran birisiyim tarihi seviyorum verdiğim link en güzel kaynaklardan sadece padisahlardan değil Allah ecdadımızdan razı olsun bizlere bu vatanı miras bıraktıkları için

• benden sana 1+

• aslında 2. mahmut ile sultan abdülmecid de olabilir. bu günükü modern tarz ordumuzu kuran 2.Mahmuttur. bugün giymekte olduğumuz pantolon, ayakkabı(kundura), kravat, yakalı gömlek, ceket gibi avrupai giyim kuşamı o getirmiştir. Bu gün kullandğımız bayrak 1844 tarihnide Sultan Abdulmecid'e aittir. (kırmızı zemin üzerine beyaz beş köşeli yıldız ve hilal, ondan önce üç hilalli bayrak vardı, sonra sekiz köşeli yıldızlı bayrak çıktı. bu günkü şeklini Abdülmecid verdi.) mehter takımı yasaklanmış yerine batı tarzı modern mızıka bando takımları kurulmuştur. (mehteri tekrar Atatürk kurmuştur. Atatürk dönemine kadar yasaktı) bu günkü tarz modern okullar ilk orta lise kurulmuştur. bu günkü harb okulları kurulmuştur. Yargıtay, danıştay gibi yüksek yargı organlırını Abdülmecid kurmuştur. Jandarma, polis teşkilatlarını, kızılay teşkilatını kurmuştur. kısaca bugünkü modern türkiye'nin kurumları 2.Mahmut ve Abdülmecid dönemlerine aittir. para birimimiz (lira) 1843 te Abdülmecid döneminde basıldı. ondan önce para birimimiz lira değildi.

bu günük toprak reformlarının temelleri atıldı.

o zaman bu iki padişah da önemlidir diyebiliriz.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle 2. Mahmut derim Osmanlı tarihindeki padişahlar içerisinde yenilikçi yönü muhteşem zekası geleceği gören vizyon sahibi beyni zorluklardan yılmayan cesur duruşu kültür ve sanat konusundaki derin bilgisiyle gerçek anlamda bir deha ve devrimcidir.

0|0
    0|0
  • Abdülhamit Han

0|2
    0|0
  • çelebi mehmet devletin ikinci kurucusu bence çok önemli biri

abdulhamit de önemli biri bence

ikinci mahmut devrimci yanıyla önemli bir insan

0|0
    0|0
  • başarıyı neye göre değerlendiriyorsun? yani şimdi kimisi var 1 ay padişah kalmış kimisi yıllarca kimisi 6-7 sene.

0|0
    0|0
  • şimdi başarı derken kastın nedir? toprak almak mı ülkeyi iyi idare etmek mi sanata vs önem vermek mi? kardeş katlini en az yapmak mı? tam kriter nedir?

0|0
    0|0
  • 2. Abdulhamit

100 gram aklın 90 gramı Abdulhamid de, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer Avrupa devlet adamlarındadır. Otto von Bismarck. Alman İmparatorluk Başbakanı.

0|1
    0|0
  • birinci murat derim devleti 2. defa kurmus sayılır ne de olsa. kanuni de bana hep yavuzun ekmeğini yemis gibi gelir sevmem pek dizisi de cıktı iyice populer oldu

0|0
    0|0
    • fetret devrinden sonra devleti ıkinci kez kuran kişi birinici murat değil sultan 1. mehmettir namı-diğer çelebi mehmet.. yoksa sultan 1. muratın ıkıncı kez kurdugu yok o sadece ılk ve tek savasta sehıt dusen sultandır. 1. kosova savasında...

• doğru ya ben niye öyle hatırladım ki teşekkür ederim cevabım çelebi mehmet olacak o zaman

• 2. abdülhamit han da başarılı

0|0
    0|0
  • 4. Murat

0|0
    0|0
  • Padişahların hepside başarılıydı.Örneğin 3.cü Selim Amerika birleşik devletlerini vergiye bağlamış ve Afrikadan köle ticaretini yasaklatmıştı.

0|0
    0|0
  • IV. Murat ve Abdülhamit..

0|0
    0|0
  • O saydıklarından başka II.Abdülhamit Han a özel bir hayranlığım var. Müthiş bir beyin. Ve bana göre bu saydığın padişahlarla birlikte en başarılı olan sultanlardan bir tanesi. Bu link de ufacıkda olsa Ulu Hakan hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

0|0
    0|0
  • Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne!

IV. Murat

Osman Bey'i de unutmamak gerek tabi.

* Güzel soru verdim 5 yıldız.

0|0
    0|0
  • ben genc osmanın hayranıyım. tecrubesizligi ona pahalıya patlamıstır ama cesaretiyle ve idealistligiyle benim de kalbimi kazanmıstır. ruhu sad olsun

0|0
    0|0
  • II.mahmud

0|0
    0|0
  • kesinlikle 4.murat o adam bir idoldür efsanedir 4.murat osmanlının gelmiş geçmiş en büyük padişahadır kimse onun eline su bile dökmez efsane insan 4.murat kesinlikle tartışılacak bir yanı bile yok

0|0
    0|0
  • II. Mahmut; genişlemeye değil de içerinin gelişmesi için büyük yatırımlar yapmış. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'i kurdurmuş mesela.

0|0
    0|0
  • Vahdettin

0|1
    0|0
  • alaaddin...

0|1
    0|0
  • aleaddin...

0|0
    0|0
  • II. mustafa

0|0
    0|0
  • II. Mahmud

0|0
    0|0
  • Vahidüddin Han.

0|0
    0|0
  • yıldırım beyazıt

0|0
    0|0
    • yıldırım beyazıt mert ve cesur, kimliği ve kişiliği ile benim adayım...onun şansızlığı altınordu türk devletigibi devrinin önemli devlet ve sultanlarından timur han ile aynı devirde yaşayıp aynı amacı hedeflemeleri,onları bir savaşa sürüklemiştir.1402 yılıda osmanlı için uygun zaman ve ortamın olduğu vakit değildi.

• Yıldırım bayezid

0|0
    0|0
  • Genç Osman. Yazık oldu güzelim adama.

0|0
    1|0
Yükleniyor...