Allahın varlığını kanıtla deseler ne derdiniz ?

size ateist olan birisi şimdiye kadar Allahın varlığını bana kimse kanıtlayamadı sen kanıtla dese siz ne dersiniz.. dua et Kuran oku bunlar dışında ne dersiniz ?

Güncellemeler:
teşekkr ederim cevaplarınızdan dolayı :D

0|0
18|27

En İyi Kız Görüşü

• Bazı şeyler kanıtlansa bile yeterli olmaz hissetmek gerekir. İnanç içten gelir kanıtlarla olacak bir şey değil. Gerçekten inanmak isteyen ama aklı ona dur diyen insan zamanla inanır. Zaten kişinin gönlü yoksa inanmaya kanıt falan boş işler gereksiz çabadır.

3|2
    1|2

Erkekler Ne Diyor 27

• Bilimde, bir şeyi görememek yok olduğuna delil değildir. Bir şeye yok diyebilmek için araştırılması, bakılması, didik didik edilmesi gerekir. Mesela evde birşey arıyorsunuz, evin altını üstüne getirdiniz, bulamadınız, o zaman yok diyebilirsiniz. Allaha yok diyenler tüm evreni köşe bucak araştırmışlar mı ki ona yok diyorlar(ki Allaha mekan isnat etmekte yanlış bu arada). Oturduğu yerden ahkam kesmek kolay. Gördüğüme inanırım demekle benim aklım gözlerimde demek eşdeğerdir. Kafanın içindeki beyin ne işe yarıyor o zaman.

Onlar sadece gördüğüne ama biz görmediğimize de inanırız. Aramızdaki ince fark bu, ama Cennet ve Cehennem kadar da keskin.

0|1
    0|0
  • Mevlana Hikayeleri: Şems

Bir gün Mevlana’ya, felsefeyle meşgul olan bir grup insan geldi. İmanî konularda soruları vardı. Mevlana, bu felsefecileri Şems’e gönderdi.

Felsefeciler Şems’e geldiklerinde, o, talebelerine, bir kerpiç üzerine nasıl teyemmüm edileceğini gösteriyordu.

Gelenlerden biri, en çok takıldıkları üç soruyu peşpeşe sıralayıverdi:

1- Allah var dersiniz ama görünmez, gösteremezsiniz; gösterin de inanalım!

2- Şeytan’ın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonra da Cehennem’de ateşle ceza verilecek, dersiniz. Ateşten yaratılmış olan Şeytan’a, ateş acı verebilir mi?

3- Ahrette herkes hakkını alacak, yaptıklarının karşılığını görecek, diyorsunuz. Rahat bırakın şu insanları, istediklerini yapsınlar…

Sorular biter bitmez Şems, elindeki kerpici, soruları soran felsefecinin kafasına vurdu.

Felsefeci, hemen kadıya gitti ve Şems’ten şikayetçi oldu.

“Ben soru sordum, o bana kerpiçle vurdu!” dedi.

Şems-i Tebrizi de kendini savundu:

“O bana soru sordu, ben de cevabını verdim.”

Kadı bu işi açıklamasını isteyince de şu açıklamayı yaptı:

“Efendim, bu adam, “Bana Allah-û Tealâ’yı göster.” dedi. Ben de elimdeki kerpici başına vurarak sorusunu açıkladım. Şimdi başının ağrıdığını söylüyor. Bana başının ağrısını gösterebilir mi?”

Adam şaşırdı ve,

“Ağrı gösterilir mi? Ancak hissedilir!” dedi.

Şems de taşı gediğine koydu:

“İşte, nasıl var olan ağrı gösterilemezse, Allah da vardır ama göze gösterilemez demek istedim!”

Şems savunmasına şöyle devam etti:

“Bu adamın ikinci sorusu, ateşten yaratılmış olan Şeytan’ın ateşle nasıl cezalandırılacağı idi. Ben bunu açıklamak için de başına topraktan yapılmış bir kerpiçle vurdum. Başı acıdı, ağrıdı. Oysaki kerpicin de kendisi gibi asıl maddesi topraktır. Nasıl toprak toprağa acı veriyorsa, ateş de ateşten yaratılmış Şeytan’a acı verecektir. Üçüncü sorusu da “Bırakın insanları, isteyen istediğini yapsın; niçin ahrette yapılanların karşılığı verilecek, diye korkutuyorsunuz?” şeklindeydi. Ben de ona, canımın istediğini yaptım. Ama bundan hoşlanmadı ve beni size şikayet etti.”

Felsefeciler, bu açıklamalar karşısında ne söyleyeceklerini bilemediler ve çok mahcup oldular

0|1
    0|0
  • Zamanın birinde bir ateist ben görmediğim şeye inanmam şu kainattaki herşey kendiliğinden varolmuştur der ve hiç kimse ona Allahın varlığını isbatlayamaz. Zamanın alimleri toplanırlar istişare ederler ve derlerki: Bu işi çözse çözse İmamı Azam Ebu Hanife çözer.

Gider İmam-ı Azama olayı anlatırlar. İmam-ı Azam hz. onlara derki: '' Tamam ben o adamla konuşurum, yarın o adamı alın filanca yerde beni bekleyin.Fakat ben gecikirsem siz onu beklemeye ikna edin ben Allahın izni ile geleceğim'' der ve karar alıp oradan ayrılırlar..

Sabah olur ve alimler ateiste:'' bizim bir Ebu Hanife var o sana Allah'ı (c.c.) isbatlayacak, hadi gidelim onla bi konuş'' derler ve ateisti alırlar söylenen yere beraberce giderler...

İmamı Azam hazretleri kasten toplantıya bir saat kadar geç gelir. Ateist İmam-ı Azamın geciktiğini görünce, bakın imamınız korktu gelemiyor der. Bu sözü söylerken İmam-ı azam içeri girer. Ateist ve diğerleri İmam-ı Azama niye geç kaldın diye sorarlar.O da; ''Bilirsinizki benim ev nehrin karşı kıyısındadır ve oradan bu kıyıya günde bir tek sefer gemi gelir ve ben o gemiyi kaçırdım, kayıkta yoktu. Irmaktan geçemedim, bir de baktım ki yanımdaki ağaç parçalara ayrıldı,gökten yağmur yağar gibi çivi yağdı ve o odun parçalarını birbirine tutturup kayık haline getirdi. ben de binip geldim, ondan geciktim'' der.

Ateist gülmeye başlar, (Gördünüz mü nasıl yalan söylüyor, hiç kendiliğinden bir ustası olmadan kayık yapılır mı? Bu adam delirmiş ben bu deliyle atışmam) der.

İmamı azam hazretleri hemen taşı gediğine koyar:

Bre ateist, bir kayık ustasız kendiliğinden olamazsa, bu koca kainat kendiliğinden nasıl var olur?''Ben bir kayığın kendiliğinden var olduğunu söyledimde sen bana güldün delidir dedin. Oysa sen koskoca kainatın kendiliğinden var olduğunu isbata çalışırsın''.

Şimdi söyle asıl deli ben miyim, yoksa sen mi?

0|1
    0|0
  • " kanıtlamak zorunda mıyım ? bazı şeyler sadece hissedilir, acıyı görebiliyor musun? " falan derim ve allahı olmasa da en azından beynimi kullanamadığımı kanıtlamış olurum ://

2|0
    0|0
  • Sen agaç kogugundan mı çıktın,yoksa minik bir yumurta ve minik bir spermin o yumurtayı döllemesi ie oluşan embiriyodan mı,demek lazım,kainatı yaradan odur,üstündeki canlı cansızlar onun eseridir,

0|1
    1|0
  • Beynin olduğunu bana kanıtla.

2|0
    2|1
  • Bazi seyleri görmek icin gercekden göz ile görmek yeterlimi

acaba!? Gözle goremedigimiz cok seyler var ama varligina inandigimiz. Allah'i göz ile göremessin yalniz Kalp gozuyle bakmak yeterli olacaktir. Sadece sen gercekten gormeyi iste. Oradan buradan alinmis yalan dolan sacma bilgiler sizleri yaniltmasin.. Cünkü onlar hep bir sacmaliga inanmanizi istediler. Sonun yolunda hersey gec olabilir, pismanliklar yetersiz kalabilir! Bahaneler uydurmayin.. Hicbirsey tesadüf denilen seye yol vermezken, koca bir Kainat'i gormemek koca bir akilsizlik olur. Bizler Allah'a inanarak birsey kayip etmiyoruz.. aksine huzur, guzellikler ve daha nice sayisiz tarif edilemez duygular yasiyoruz. Allah kimsenin kalbini mühürlemesin...

derim.

0|0
    0|0
  • mevlanaya sormuşlar :'' Tanrı var mıdır Yok mudur?'' Mevlanada cevap vermiş :''varlığıda yokluğuda yaratan benim Rabbimdir'' demiş .

3|0
    0|0
  • Kanıtlama zorunluluğumuz yok. Kanıtlamak ve herkesi cennete sokmak gibi ;,

mecburiyetimizde yok.

Sen tabiattan delillerle allahın varlığını ispat etmeye kalkınca oda tabiatan kendine göre buldugu delilllerle yok dedirtir..

Ancak Allahın varlını bilmek yetmezki.

Şeytanda Allahın varlığını bilmeyi bırak, Ey Rabbim bana mühlet ver. Hz. Ademi Topraktan Beni Ateşten yarattın diyor...

Yani allah var desede bi anlamı yok. Herkese İspat etmek zorunda değğiiliz. Cennet Ucuz Değil Cehennemde Lüzumsuz Değil.

0|0
    1|0
  • Allahın varlığı için kanıt aramaya ne gerek, en büyük kanıt kendimm, bu yakışıklılık, bu aklıllık, bu mütevazilik:) v.s. bir kişide toplanması allahın kanıtına işarettir:))))

0|0
    0|0
  • Ezanı dinle ne kadar huzurlu ve mutlu olduğunu anlayacaksın tüm dertlerinden kurtulmussun hissi veriyor.allahım de insana huzur veriyor dua oku insana huzur verir.ben sadece bizi yaratanın bizim huzuru isteyeciğini düşünüyorum allaha sonuna dek taparım çünkü o var o tek bizim için önemli olan onun cennetine girebilmektir.

0|0
    0|0
  • basit bir örnekle anlatırım .mesela küçük bir kalem kendiliğinden olusurmu onu yapan birivar değilmi . masada kendiliğinden oluşmaz onuda yapan bir usta var. soruyorum sana derim sence bu küçücük seyle r bile kendliğinden olusamazsa koskoca evren , dünya , bu düzen kendiliğinden olusabilirmi derim ...

0|0
    0|0
  • Ben kimim son peygambermi? Nasıl kanıtlayabilirim ne sacma bir soru

2|1
    1|1
  • burnuna bir kafa atarim aci cekiyorsun ama ben goremiyorum Allahta var ama goremiyoruz anladinmi derim ayni hesap anlamazsa bi kafa daha atabilirim

1|0
    2|0
  • vicdanın var mı dedikten sonra al sana kanıt deyip kendini kapatan adam gördüm. başa çıkılmaz her türlü kanıtlarlar kendilerince.

0|1
    1|1
    • kanıtım olsa daha göstermezdim ne haddime ya..İster inansın ister inanmasın kıldan ince kılıçtan keskin ateşten sıcak sırat köprüsünden geçerken o inanmayan atelere naber noldu? demeyi nasip etsin kafi..

• kişisel mesele etti :D

• tamam ozaman kronikplatonik arkadaşım :D

• Kafanı kaldır etrafına bak derim ...

Doğadaki dengeye herseydeki düzene bak derim kısaca ...

İnanmıyosa olmadığınıda sen ıspatla derim .

0|0
    0|0
  • Quran says:Biz insanı topraktan yarattık der.Toprakta bulunan 6 element(elementler aklımda değil). İnsan vucudunda bulunur. bU Basit bir örnektir:)

0|0
    0|0
  • sktr git derim uğraşamam ben sabırlı bi insan değilim.

2|1
    3|1
  • Kusura bakma ama bu nasıl saçma bir sorudur arkadaşım ya. Allahı neden karıştırıyosun sorularına

1|0
    0|0
    • birisi bana sordu ne desem bi cevap verdi o yüzdn sordum hem burası soru sorulan biyer sanane istediğimi sorarm beğenmysn cevap vermssn arkadaşm

• yok ne kusuru

• öleyse cevabımı vereyim. eğer bana biri böle bişe dese sen Allahın varlığına inanmamaya devam et. nasılsa uykudan uyanınca iş işten çoktan geçmiş olacak derdim

• Aynaya bak. Gördüğün şey kendi kendine veya tesadüfen olabilir mi? derim.

1|0
    0|0
  • muhatap bile almam

0|0
    0|0
  • ona atomu anlatırdım

0|0
    0|0
  • ne diyecekler laf salatası yaparlar :D

0|0
    0|0
  • Sen bana Allah'ın yokluğunu kanıtla derim.

0|0
    0|0
  • Toplu iğne bile topsuz olamıyor, atlı karınca atsız olamıyor, çikolatalı gofret çikolatasız olamıyor söyle öyleyse ey ateist bu koskoca evren Kenan Evren olmasa nasıl olacak. Maymundan geldiysek niye topraklar maymun olmuyor. Söyle!

...ve bunun üzerine ateist susar ve uzaklaşır.

1|0
    0|0
  • Tanrı'nın kanıtı yoktur.Olsaydı da inanç olmazdı.Kuran'daki tüm bilimi kanıtlayan ayetler o kadar ama o kadar basit ki yorumlarayarak her yere çekebilirsiniz. Kuran'da ki tek açık gerçek suların birbirine karışmamasıdır ve bu bilgi zaten kısmen yanlış olmakla birlikte Kuran'ın yazılmasından yüzlerce yıl önce denizciler tarafından bilinmekte idi.Ayrıca size önümde diz çökmezseniz sizi en güçlü ateşlerde yakarım diyen zalim bir yaratıcıya inanıyor ve diz çöküyorsanız,son yazdığım dahil yazdıklarımı anlamanız mümkün değil.

0|0
    0|0
  • parmaklarındaki Allah yazısına bakman yeterli olumsuz bişe dicek arkadaşlarım istediğiniz kadar tesadüf deyin saygı duyarım :) link

3|2
    1|2

Kızlar Ne Diyor 17

• inanç görünmeyene inanmaktır

1|1
    0|0
  • bekle ve gör derdim sadece..Böyle insanlar için uğraşıp dil dökmeye değmez ne desen inandıramazsın

2|2
    2|1
    • çünkü kanıtın olsa çat diye gösterip sustururdun ama gösterecek kanıtın yok :D

• "kanıtım olsa daha göstermezdim..." evet ben cevabımı aldım teşekkürler :D

• görüşelim hayatım bekliycekmisin beni :D

• Bana beynin olduğunu kanıtla derim

0|0
    0|0
  • varlığını anlamak için görmek şart değildr, rüzgarı görebiliyormusn? ama oldgnu biliyosun derdm. belki düşncem daha farklı seyler bulablrm ama cok yorgnm =)

0|0
    1|0
  • 0|1
    0|0
  • aklı başında bi ateist böle salak bi soru sormaz .

3|1
    2|2
  • Kuran-ı Kerim'de ne yazar bilir misiniz ?

Bizden işaret beklemeyin ! ...

0|0
    0|0
  • akılsızsın derdim

0|0
    0|0
  • kör gözünü aç derim Aç ve dünya ya bir bak. aklın varsa anlayacaksın

0|0
    0|0
  • Zorundamıyııııım zorundamıyııııııııııııııııııııım.

Tilelelelele.

0|0
    0|0
  • Kanıtlamak zorunda mıyım?

0|0
    0|0
  • haydi sakirtler bunu da cevaplayin.

0|0
    0|0
  • boşver aynı kafada devam et derim..onlamı uğraşıcam..inanmazsa inanmasın..çokda umrumda.

0|0
    0|1
  • Yuzune ufler.. "hissettin mi?" diye sorarım

0|0
    1|0
  • ilgi alanım dahilinde değil pof

0|0
    1|0
  • ..ateistler bir patlamada maymunların ınsana dönüştügüne inanıyorlar, peki şu an yasamakta olan maymunlar neden zamanında ınsana dönüşmedi..ayrıca biri sana aklını kanıtla dese kanıtlayabılır mısın? hayır. ama aklının oldugunu bılırsın. bizimkide öyle bir şey işte allahın oldugunu biliyoruz, hissediyoruz.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
Yükleniyor...