Oruç tutmuyorum diye sevgilim bana laf çarpıyor

ilk gün tutamadım, dün tuttum, bugün yine tutamadım. şimdi de sevgilim bana laf çarpıyo kendisi tutuyorya. sizce böyle yapması doğrumu ben çok bozuldum özür de diledi gerçi...ama böyle bişey için niye kalbimi kırıyor ki. ben tutmam demioyrumki ama hergün tutamıyorum işte arada bir tutabildiğim kadar tutmak istiyorum. siz sevgilim gibi yaparmıydınız

Güncellemeler:
hepinize tesekkür ederim. hergün tutmaya karar verdim bugün basladim, ama kendi isteyimle. ben almanya da yasiyorum burda ne iftar sofralari var ne ezan sesi. ailemde kimse tutamiyorlar (rahatsizlar) ve yanliz tutmak cok zor oluyor. birda burda iftar aksam 21:20 de falan neyse bunu bahane etmiyorum. sevgilim türkiyede ailesiyle tutuyor orucunu birbirilerinden güc aliyorlar tabi sahura beraber kalkiyorlar aksam kocaman bi iftar sofrasina oturuyorlar ezanla aciyorlar oruclarini. bunlar bende yok..

0|0
21|26

En İyi Erkek Görüşü

• İlişkide dini konuların karşılaştırılmasını yanlış buluyorum. Kim kime ne derse desin, öteki tarafta herkes kendi yaptığından sorumlu olacak. Kimsenin kimseye faydası olmayacak. Bu nedenle dini konularda herkes önce kendine bakmalı, karşıdakinin davranışları bize zarar vermiyor ise tartışmanın, kaşı çıkmanın anlamı yok.

Herkesin günahı, sevabı kendine. Ve din, kişinin kendisi ile yaratıcısı arasındaki bağ. Hal böyle olunca kimse kimsenin yaratıcısı ile arasına girmesin. Ben din gibi bir konunun kişisellikte öteye gitmesine karşıyım, olay toplumsallaşmaya başlayınca sorun çıkıyor.

Açıkçası, böyle yapması bana göre yanlış. Eğer uygunca bak tutarsan şöyle böyle iyi falan deyip ısrar etmeden bir kez söylerse tamam ama tutmuyorsun diye tavır yapması çok anlamsız. Senin tutmanın ona, onun tutmasının sana faydası yok.

Allah herkesin içini biliyor. Kalp kırmak, yaradandan ötürü yaratılana saygı duymamak bana göre en kötü davranış.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Bir insan sevdiğinin de ahiret hayatında kurtulmasını ister. Tabiki bunu size anlatmak isterken kırıcı olmuş olabilir ama niyet önem taşıdığından gayet hoş. Özel günlerinizden kaynaklı tutamıyorsanız normaldir. ama özürsüz olarak tutmuyorsanız hiç hoş değil. Eğer aynı durum kendi sevgilimde olsa bende erkek arkadaşınız gibi sevdiğimin selameti için ısrarcı olurdum. Tabi söylemek çare etmiyorsa. Gerisine ne hacet...

1|0
    0|0
  • Objektif olarak bakarsak;

-Erkek arkadaşının istediği gibi bir sevgili olmayabilirsin bu yüzden seni düzeltme çabasındadır belki, veya

-Senin iyiliğini istiyordur, sevap kazanmanı, seni daha iyi bir insan olmanı sağlamaya çalışıyordur.(Not: Kötü birisin demiyorum ancak toplum psikolojisi ile dini görevlerini yerine getiren işinde başarılı hoşgörülü yakışıklı/güzel 4-4 lük insanlar, sadece iyi insan tanımına girdiği için bu toplumda, kötü biri olarak varsayılabilirsin oruç tutmayarak :D)

-Ailesinin kızacağından korkuyo olabilir veya çevresinden tanıdıklarının, veya alay etmelerinden.(Üstte de dediğim gibi toplumun gözünde 4-4 lük değiliz her türlü alay etme çabasındalar o yüzden)

Ve..

Senin açından bakarsak; Sen haklısın..

Onun açısından bakarsak; O haklı.. :D

Saygılarımla.. Gizli kullanıcı (-) :(

0|0
    0|0
  • ben söylemezdim ama ben olsam sevinirdim. Çünkü kimse böyle bişeyi birbirinden istemez ancak ve ancak kan bağın ister annen ister baban ister. insanlar sanane benim dinim lafını duymak istemediği için pek söylemezler birbirine. sevgilin seni düşünüyo ki söylüyor hacım ;)

0|0
    0|0
  • Sanane sevabıda bana günahıda sana giren çıkan ne,bidaha bu konu için beni kırarsan karşılıpğını fena alıcaksın. de

0|0
    1|0
  • Bir Müslüman olarak seni uyarmalı ancak sürekli de yüzüne elbette kakmamalı. Müslüman bildiklerini anlatır, gerisi karşıdakine kalmıştır. Yanlış yapmış.

0|1
    0|0
  • dinde zorlama yoktur güzel kardeşim bir kimsenin lafıyla eğer bişey yapılacak olsaydı Allah (c.c.) yeryüzüne kitap ve peygamber göndermezdi. sonuçta kararını vercek olan sensin. anan babanda olsa neden böyle bir psikolojik tesir altına gireceksinki. eden kişi kendine eder işi diyerekten sözü burada noktalamak istiyorum...

0|0
    0|0
    • nerden okuyosun bunları dinde zorlama yokmuş... farz nedir bilirmisin sen ?

• kardeşim okula Allah (c.c.) arasında bişey kulun kula karışma hakkı varmıdır neyin tartışmasıdır bu. peygamber efemdimiz s.a.v : "senin dinin sana, benim dinim bana" diye boşuna dememiş. konuyu farklı yerlere çekmeye çalışmayın mesajım anlayanlaradı zaten.

• dinde zorlama yoktur. Kuran da boyle yazıyor onun haddine degil senin ibadetini yargılamak

2|1
    0|1
  • tutmazsam beni cennetine almıcakmısın die sor şartlandırdığına göre sana ne vadediyor öğren en azından

0|0
    0|0
  • Tek tartışmanız bu olsun inşallah hacı :)

0|0
    0|0
  • kırsın tabi cehennem azabından dahamı acı yanı

1|1
    2|0
  • soru 1-)

müslümanmısın ?

soru2-)

tutmamanı gerekiren bi durumun varmı hastalık hayız vb gibi.

0|1
    1|1
    • Müslüman ve tutmamasını gereken bir durum varsa dahi bunu kimse yargılayamaz.

• ben tabiki yargılayamam ama allah yargılar müslümansın engel olan hiç bir şey yok oruç tutman için sen tutmuyosun bunun telafisi yok cezası direk ahirete senle gelecek ama niyet ettin orucunu tutuyosun gün içinde bozdun bunun telafisi var 61 gün tutar telafi edersin bilmem anlatabildimmi. çok büyük günah yaşarken telafi edemeyeceğin ender günahlardan.

• sen inşallah orucunu tut alemlerin rabbi olan allah senin mükafatını verecektir.

0|0
    0|0
  • özel günler dışında tut bence yani gönülden iste dua et Allah'ım sen bana yardımcı ol de tutmaya çalış...

0|0
    0|0
  • kesinkle hayır bn salaskmıyım böyle saçma bişey için sevgilmi kırıyim tutamıyor olabilir bu çok normal bişey ben sevgilimn kusurlarını yüzüne vuracağıma susarım çünkü onu gerçkten çok seviyorm..

0|0
    1|0
  • yok ya böyle şeylere takılmaya gerek yok..herkesin inancı kendine . Bi sunni ile bir alevi sevgili olmasın o zaman , varmı öyle saçmalık.

0|0
    0|1
  • Ne sevgilini tanıyoruz ne seni... Nasıl bir yorum getirmemizi bekliyorsun...

0|0
    0|0
    • siz böyle davranirmiydiniz diye sordum

• Ben kendi inancıma da karıştırmam karşı tarafın inancına da karışmam... Fakat dinini harfiyyen yerine getiren biri olmuş olsaydım ve karşımdaki kişiyi de bu kriterler ölçüsünde beğenmişsem ondan da bu tür şeyleri yerine getirmesini beklerdim... O nedenle ne seni ne de sevgilini tanımadığımız için bu konuda doğru yapmıştır ya da yanlış yapmıştır diyemiyorum... Ama ben karışmam ve de karıştırmam... Sonuçta bu içten gelmeyle olacak birşey birilerinin zorlamasıyla olacak şey değil...

• yok yapmazdik biz sitece anlayisli cocuklariyiz hatta ramazanin ilk ve son gunu tutsan aferin deriz

1|0
    0|0
  • ileride aranızda çok problem çıkar .. erkek arkadaşın biraz mankafa bence kusuruma bakmada

0|0
    0|0
  • çok saçma bir şey senın oruc tutup tutmamana karısması sanki biraz yobazlık mı var ne

0|0
    1|0
  • :) Boşverr herkesin dini kendine

0|0
    0|0
  • her gün tutabilirsin.

0|0
    0|0
  • hayır yapmazdım herkesin inancı kendine,sen de inancını böyle yaşayabilirsin no problem

0|0
    0|0
  • Hayır yapmam kimene kimin tuttuğundan lafta çarpamaz böyle yaparsa tuttuğu orucun bi anlamı kalmaz.

0|0
    0|0
  • Ülkede savaş çıkacak sizin kafaya taktığınız şeylere bakk beee.

0|0
    0|1
  • Ben zaten tutmuyorum, onunda tutmaması normal kendi bilir

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 21

• valla bugün bana sevgilim öyle bi laf ettiki. kendimden utandım kalktım kuran okudum yasin okudum. belkide oda senin ibadet etmeni istemiştir o yüzden böyle demiştir uzatılcak bi konu değil özür dilemesinede gerek yoktu diye dşünüyorum. o senin iyiliğini düşündüğü için demiştir

0|1
    0|0
  • İlişkilerde dini konulara karışılmasını yanlış bulmuyorum. Sonuçta evlendikten sonra bir ömrü birlikte geçireceksiniz. Namaz kılmazsan kızabilir, hacca götürür de gitmezsen kızabilir vesaire ama oruç başka bir şey. Çok sağlıklı görünsen bile böbrek rahatsızlığın ya da migren gibi bir hastalığın varsa tutamayabilirsin bu çok normal. Allah hiçbir zaman kuluna eziyet etmek istemez. Oruç ibadetinde kimse kimseye karışamaz bence. Ayrıca orucu sen sevgilin için mi tutuyorsun güzel kardeşim? Boşver. Allah için de tutabildiğin ölçülerde tut. Seni sende iyi tanıyan sadece o var. Hastalık yüzünden tutamıyorsan seni bağışlayacaktır. Sevgili de neymiş?

0|0
    0|0
  • nie ahirette senle mi yargılancakmş?

0|0
    0|0
  • niye tek tarafli dusunuyorsun ki ileride cezasini cekme canin yanmasini istemedigi icindir laf carpmasi

1|0
    0|0
  • 1 gün tuttuysan her gün tutabilirsin . Herkes acıkır ya da herkes susar. Çalışanlar da vardır. Hatta güneşin altında çalışıp yine de tutanlar var. Oruç tutmak farzdır. Tutmazsan öbür dünyada çekersin biliyorsundur herhalde. O yüzden seni düşündüğü için söylemiş bence tutmalısın... Seni sevmeyip düşünmeseydi umrunda olmazdın . Ben de yapardım onun yaptığı gibi.

0|0
    0|0
  • Her koyun kendi bacağından asılır bu konuda sana laf sokması saçma o dayanabiliyordur belki sen dayanamıyorsundur onu ilgilendirmez ki yani.

0|0
    0|0
  • Kusura bakmada adam haklı.Öyle bir gün tutup bir gün tutmamak olmaz.

2|2
    0|0
  • Güncellemeni okudum canım çok iyi yapıyosun :) Anlıyorum zorluklarını ama zorluklara katlandığında daha çok sevap :)

0|0
    0|0
  • canım senin iyiliğini düşünüyor. bir gün tutan öteki gün yine tutar bence. imkanın varsa tut. haklıda. çocuk dini vecibelerini yerine getiren biri olmanı istiyor.

0|0
    0|0
  • Hayır isteyen oruç tutar isteyen tutmaz

0|0
    0|0
  • Laf çarpması yanlış. İsteyen tutar isteyen tutmaz

1|2
    1|1
  • sende söyleme

0|0
    0|0
  • Laf çarpması yanlış...

Adam gibi nedenini sorar ve sende ona göre cevabını verirsin.Tatmin olmuyorsa sende kendi gibi birisini bulmasını söylersin bu kadar basit.

0|0
    0|0
    • zaten ben nedenleri sayinca özür diledi bu nedenlerim onun da aklina gelebilirdi bana laf carpana kadar buna bozuldum

• Bir kere uyarmış gibi olmuşsun bence şimdi güzel güzel ilişkinize devam edin.Akıl edememiş olabilir.

• ona neki bundan ? üstne başına karışanı anldık ta bunuda ilk defa duyuyorum. bu konuda sana laf söylmeye hakkı yok.

0|0
    1|0
  • Sevgiline oruç olmadığını sölemek zorunda mısın..?

0|0
    0|0
  • bi rahatsız hastalık varmı senin?

0|0
    0|0
  • off canım ya.ona neymiş.sanki ona tutuyosun haa.

0|0
    0|0
  • bunu bı kez der uyarır ıkıncı kez veya 3.4.kez sana soylemesı yanlış.sende susma cevabını ver

0|0
    0|0
  • öteki tarafta yanacaksınız haberiniz yok tutun orucunuzu

0|0
    0|0
  • Senı sevdıgı ıcın dusunuyo işte ne var bunda.herseyde seytanlık aramayın.evet gunahıda sana yazılır sevabıda ama snn yanmanı ıstemedıgı ceza çekmenı ıstemedıgı ıcın tut dıyo. ayrıca 11 12 yaşndakı cocuk tutablyo sen nasıl tutamıyosun. yınede kendın bılecegn ıs bıze duşmez tartışmak ama çocugun gunahını alma.

0|0
    0|0
    • 11 12 yaşında her cocuğu tanıyqrmsn. ayrıca bünyenin yaşla ne ilgisi var. kımı ınsanın sağlık problemlerı vardır. yobaz..

• evet tanıyorum kendısı yıgenım oluyor.

• banane yahu , ben mi çekicem cezanı ya da onane o mu çekicek.

0|0
    1|0
Yükleniyor...