Kapat

Dövüş sporlarında öğrenilen vuruşlar ne zaman refleks haline gelir?

Dövüş sporlarında öğrenilen vuruşlar ne zaman refleks haline gelir? Bilenler, refleks haline gelmiş olanlar var mı?

Güncellemeler:
Tam bir sayı söyleyemezsiniz kişiden kişiye değiştiği için biliyorum ama aşağı yukarı düzenli çalışıldığında ne kadar zaman alır vuruşların refleks olması?

0|0
6|39

En İyi Erkek Görüşü

• Ben beş yıl taekwondo yaptim. Savunma sporu olduğu için ikinci yılımda kendimi savunabilmeye başladım. Yani dengim olanlar zaten bir şey yapamıyordu ama benden büyüklerle basa çıkabilmek için iki yıl geçmişti. En az bir yıl içinde reflekslerine kavusursun ama refleks seni tam korumaz. Gelistirmen lazim sporla uğraşmayan biri ne kadar sert yumruk da atabilse yavaş ve hantaldır bu da seni bir adim öne taşır. O yumruğun gelecegini bir sure sonra beyin algılıyor ve kendi kontrolun olmadan kendini savunduğunu farkediyosun. O gelen ilk yumruğu bertaraf ettiğin an iki sıfır ondesin çünkü ikinci yumruğu kaldirasiya rakibini yere sermiş oluyosun.

0|0
    0|0
    • Teşekkürler güzel açıklamaydı :)
      Hangi kuşaktasın ya da dan mı demeliyim?

• Deniyorum teşekkürler :)

• Rica ederim :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 38

• Gündelik hayatta ne kadar patik gaparsan o kadar abuk olur

İnsan vicudu her türlü duruma ortama şarta uyum sağlayacak şekilde yaratılmıştır
    Ama tek şartla
    Devamlılığı sağlayarak
    Ne kadar uygulama yaparsan vucüt o kadar çabuk kavrar ve gündelik hayata uyarlar
    Misal body
    Kas yapacaksan hergün çalışacaksın
    Kasları periyotlar halinde boş bırakmazsan sonu da şekillenmeye başlar
    Gibi

Kolay gelsin şekerim ;)

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim:)
      Kas yapacaksan her gün çalışacaksın demişsin ama haftada üç gün olması gerekmiyor mu? Ben öyle duymuştum

• Hmm
      İlgileniyorsun herhalde

• Bazen iyi bazen kötü bu reflexler. Arkadan bir adam dokunsa ani bir tepki yapıyorum. Hiç iyi değil. Tek iyi yanı Hani mesela biri sana çarpıcak yolda istemsiz çarptırmıyorum falan. Gereksiz özellik ve çok spor çalışman lazım. Tekvando veya karate senin için uygun.

0|0
    0|0
  • 2 senedir taekwondo yapıyorum ama başladıktan 6 ay sonra çoğu hareketi nasıl kullanacığımı beynim artık biliyodu.

0|0
    0|0
  • ablam 3 sene gitti eniştemle 2 mizi duvardan duvara vurduğunu biliyorum

not: 155 boyu :D

2|0
    0|0
  • Aynı pozisyonun 20 tekrarı sonrasında istemli hareket hızlanır. 40 tekrar sonrası istemsiz (Reflex) olarak gerçekleşir. Sporcuya başlarda yoğun stres yaşatılmaz. Kombine hareketlerle refleks aşılanır.

Burada özgüvende önemli. Başlarda yavasta olsan hızlıda sonuç alman gerekirki öğrenilmiş çaresizliğe düşüp vücut hareketten vazgeçmesin ;) Biz buna duvar diyoruz. Yanlış eğitim alan arkadaşlarda kuvvet ve idman yeterli fakat beyin yapamayacağına inanmış durumu ;)

0|0
    0|0
  • vuruş hakkında refleks diye bir şey yoktur. kroşe aparket sana ve yakınlık mesafene bağlıdır. bir kaç ay ağır siklet çalıştım ve bende ki kalıcı refleksi savunma oldu. yuzunu gardımı ve karaciğerimi korumak alışkanlık haline geldi. tehlike durumunda ilk yaptığım çenemi ve kulak arkamı kapamak

0|0
    0|0
    • Nasıl refleks yok ya :/
      bir hareketi gereken anda düşünmeden yaparsan bu refleks olmaz mı

• Hayır dövüşten bahsetmiyorum dövüşte dediğin gibi olur haklısın ama ani bir hareket yapıldığında düşünmeden anında karşılık vermek benim bahsettiğim

• ani bir kalkış el uztma da bişey atıldığım ilk yapılan yüz korumak. dediğin refleks bende sadece top geldiğinde oluyor direk vuruyorum dalgın anımdaysam

• 2.5 sene Tayland boksu (Muai Thay) yaptım ilk aşamada reflexler kuvvetlı olmuyor sokak tecrübeniz olsa bile ama düzgün antreman ve diyet sonrası yaklaşık 1 senede tamamiyle hazır olabiliyorsun reflex konsunda..

0|0
    0|0
  • Sokakta yeteri kadar gerçek kavga edip yeterli tecrübeye ulaşınca. gerisi traş. yıllarca boks yaptım ringe çıktım ama gerçek bir kavgada durum çok farklı oluyor. zamanla bildiklerinizle reeldekini harmanlıyorsunuz

0|0
    0|0
  • 14 yıllık sporcunun MMA ve tüm uzakdoğu sporlarını yapıyorum.. Öğrendiğinde kendiliğinden tepki veriyorsun. Vuuruşlar derken karşılık verme diyorsan. İyi çalışan biri 2 yılda güzel iş çıkarrr

1|0
    0|0
  • korkunca refleksleri görürsün :D

1|1
    0|0
  • Çalışa çalışa mesala 2 bin kere 5 bin kere aynı hareket yaparsan vücut alışıyor harekete reflekse dönüşüyor

0|0
    0|0
    • Yani ani bir hareket yapıldığında sana ne yapman gerektiği söylenmeden doğru vuruşu seçip o anda vurabiliyor musun?

• Esnek olmak iyidir bende odun gibi vücut var kemiklerim iri avantajları cok ama esneklik konusunda kötü

• 1 yılı bulur diyebilirim

0|0
    0|0
  • Kendini gelistirmenle alakali bir süre belirtilmez.

0|0
    0|0
  • Korktuğun an refleks olur :)

0|0
    0|0
  • Pratik yaparsan gelir. Mesela birşeyi öğrenirsin pratik yapmazsın biri bir soru sorduğunda hemen aklına gelmez ama biraz düşündüğünde hatırlayıp cevap verirsin. Ama çok pratik yapmışsan düşünmeden direk cevap verebilirsiniz. Buda ona benziyor yani.

0|0
    0|0
  • Ya çok dayak yediğin zaman ya da çok dayak attığın zaman refleks haline gelir

0|0
    0|0
  • belli bir süresi yok öğrenmene bağlı :)

0|0
    0|0
    • Kişinin çalışıp çalışmaması durumu değiştirmez mi yani :D

• refleks korku bir açıdan ama kendini savunmayı öğrendiğin zaman korku çok güzel bir silah oluyor bence :D

• yani çalışmadan kendini savunmayı öğrenemezsin kendini savunmayı öğrenemezsen reflekslerin bir işe yaramaz :D

• beyler dağılın barçalıyacak bu :)

0|0
    0|0
  • dayak yedikçe artar :)

0|0
    0|0
  • duvara vur sinirlerinii öldüür.

0|0
    0|0
  • ne kadar fazla çalışırsan o kadar kısa sürede

0|0
    0|0
    • Ne kadar çok çalışsanda belli bir süresi vardır öyle değil mi?

• Teşekkürler ama bir kaç haftada refleks olacağına ihtimal vermiyorum

• farkı hissetmeye başlarsın dedim zaten, yavaş yavaş gelişir. geliştiğini farkettikçe hırs yapar daha çok çalışırsın

• eğer bunla ilgileniyosan idolün Bruce Lee olmalı

0|0
    0|0
  • Zamanla düşünmüyorsun bile bir stilin varsa elin ayağın çalışıyor sadece

0|0
    0|0
    • Ya işte o zaman ne kadar 3 ay mı 5 ay mı 1-2 yıl mı?

• Senin yeteneğine öğrenme becerine bağlı benim 3 ayda iyi stilim vardı şimdi daha profosyonel yani senin anlıcağın sana bağlı

• gerçek bir kavgaya dalman lazım ks kızı :)

0|0
    0|0
  • Ben kickbox yapıyorum 1 yıldr reflxlerimde iyidr :))

0|0
    0|0
  • süre yoktur çalış çalış çalış !!

0|0
    0|0
  • çalışırsan antrenman yaparsan zaten oturur kısa bir süre içinde o refleks haline gelir artık

0|0
    0|0
  • Dövüş sporuna göre değişir.

0|0
    0|0
    • Dövüş sporuna göre nasıl değişiyor ki hepsimde vuruşlar var tamam farklılıklar var ama bilemedim :/ ?

• Örnek vermek gerekirse karete kısa sürede öğrenilmez. Whu - Su 'da öyle kardeşimden biliyorum. Spor salonunda öğrenilen hareketleri reflekse dönüştürmek anca onu yaşamından bir parça haline getirince olur.

• benim reklekslerim doğuştanmış kendiliğinden tepki veriyormuşum

0|0
    0|0
  • 365 gün 6 saat bacı

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 6

• Istikrarli calismak ve teknik beceri gerektirir profesyonel taekwondo kick boks biri yapmis olarak söylüyorum bende 1 haftada bile teknikler yerlesmisti fakat bu sokak dövüşü icin egerki sporda başarı istiyorsan en az bir yıl yapman gerekli

0|0
    0|0
  • Sadece sürekli çalışmak ve antrenmanlarla olmaz bence dayak ta yemen lazım ciddiyim tecrübeyle olur bu ne kadar çok kavgaya dayaga girersen o kadar şey öğrenirsiniz ama git yap demiyorum sadece olanı söylüyorum

0|0
    0|0
    • Doğru aslında kavga bu zamanı hızlandırabilir

• Kesinlikle olmaz bana göre idmanlarda karşımdaki kişiye göre reflekslerinin çok iyi olmasına bakma onun kurmaca birşey odkugunu ve olacakları biliyorsun. Gerçek bir kavgada strese girersim kafan dağılır dikkatini veremezsin adamın sana ne yapacağı belli değil adam sana bıçak çekti diyelim ki herhangi bir refleks gosteremezsin

• 2 yıl içinde refleks olur

0|0
    0|0
  • Cet Li izliyom ben sürekli Refleks lerim çok iyi şu an :Dsfsadsad

0|0
    0|1
  • 5 ay sonra kendini gostermeye baslar. Tabi nasil calistigina bagli

0|0
    0|0
  • yerinden kalkamıcak kadar dayak yediğin zaman

0|0
    0|0