Günümüzde baş örtüsü?

evet gördüğüm bir olayı anlaticam ve fikirlerinizi merak ediyorum fakat karşı fikirlere lütfen saygı gösterelim arkadaşlar yorumlarınızda kimseyi değiştirmeye çalışmayın.denizde baş örtülü bir bayan gördüm denize girerken basını açtı maysunu giyidi yüzdü ve tekrar baş örtüsünü takıp gitti bu kadın dinen yanlış yaptımı?baş örtülü kadınlar nasıl başını açmadan rahatça yüzebilir? mayo giyinmeden rahat yüzebilir mi?tanrı örtünün derken rahat yüzmesini hesap etmemiş mi?yada dediği örtünme bu örtünme değil mi?

Güncellemeler:
yapılan yorumlara baktımda hiç biri baş örtülü bir bayanın rahat bir şekilde yüzeceğini belirten bir yorum göremedim çoğu kişi haşemayla yüzsün diyor bayanlara soruyorum haşemayla yüzmek yüzmekmidir.O 40 derecede o hşemayı giyimek insanı yüzmekten soğutur evet baş örtülü kadınlar nasıl rahat bir şekilde yüzücek?kadınlar plajı aklınıza gelebilir ya kadın ailesiyle çoluğuyla çocuğyla yüzmek istrse.

0|0
21|7

En İyi Kız Görüşü

• Tabii herkes dini istedigi gibi yasar. Cani serinlemek istemis, etrafta herkes mayoyla zaten, onun o kadar dikkat cekecegini sanmam.

Onun disinda, eger istiyorsa tesettur mayolari var, onlari kullanabilir.

Hadi diyelim onu da istemiyor, kiyafetle girsin ciksin, serinler:D. Ben sahilde yururken yapiyordum. Merdivenli bir yerde bir kez atlayip cikiyordum kiyafetlerimle, bir surelik serinlik iste...

Kisacasi isteyen istedigini yapar, ozellikle din konusunu elestirmek pek bize dusmez, kisinin ozel hayatidir cunku.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Basortulu kadin ve basortusuz kadin diye bir olgu, sorunsali metafizige kadar goturur. Ama burada olaya sadece teolojik bakmakta fayda var.

Basortusu, her kadina farzdir. Bas ortusunden kasit, Kur'an'in `Nur` suresinde gecen "himar" kelimesinden ileri gelmis olup, basi goguslerden asagiya kadar orten ortudur. Bu yuzden, basortusuz kadin ve basortulu kadin olarak ayirmak, dinsel anlamda etik olmaz. Kisacasi, her kadin himar'i giymelidir, bu kesin ve nettir. Once buna aciklik getirdikten sonra, denizde basortusunu cikartan kadinin, basta kendi ahlakina, sonra da dinine ve Allah'in koydugu kurala hakaret ve ihanet etmesi demektir bence. Bir kadin, ancak diger bir kadinin yaninda namahremini gosterebilir ki o bile diz ile gobek arasini gostermesi hususunda sinirli olmak sartiyladir. O yuzdn, eger sen o kadinin himar'ini cikardigini gorebiliyorsan, o halde bu hem sana haram, hem de onun acisinda buyuk gunah ve haram/hakarettir.

Allah kavram ve idraki bakimindan, Tanri kavram ve konseptine indirgenemeyecek kadar farkli bir metafizik tozdur. Buna ister toz de, ister us, ister arkhe, ister idrak'in ozu... Ikisi, birbiriyle asla ayni degildir. Referans olmasi bakimindan Ahmed Hulusi, Malik Ilyas Tanribagi ve Ali Sarsu isimli yazarlari arastirin..

1|3
    0|0
    • Chicco, bir de benim yorumumun altına Türkçe bir şeyler yazsaydın da küfür mü ettin yoksa iyi bir şey mi dedin anlasaydım tam süper olacaktı. @_@

• Birisine laf sokup ondan sonra korkak gibi engelleyerek cevap vermesini engellemek pek etik değil !

• bakın düzgün cevap veren insanları dikkate alırım benim fikirlerime gerizekalı dicek birini engellemem çok doğal ne zaman ne yapacağı belli olmaz bu kişilerin tartışmasını bilmiyor

• Öncelikle Allah'ın 99 isminin içinde tanrı diye bir isim yer almamaktadır. Tamam bende farz kılan emrını yerıne getıremıyorum ama kendi düşüncelerimi ifade etmeden edemicem.Toplulmumuz da hala aile baskısıyla kapanan gençler var .Bu yüzden amacının dışında örtü takılıyor sakınılmıyor. Entresan olay şudur ki sadece başörtüsü takılı ama tayt gomlek gıymıs hanfendıler . kısa elbıse gıyıp basortusu takan kızlar görüyorum ve kınıyorum .Örtü demek tüm vucudunu örtmek demektir sadece başörtüsü takılarak Allahın emrini yerine getirmiş olmazsın .

1|1
    1|0
    • Hayir, sacmalamiyorum. Insanlar ille arapca isim kullanmak zorunda degil. Burada yapmis oldugun "Tanri" o 99 ismin arasinda degil argumani pek de gecerli degil yani, kastim o. Arapca meraklisiysan git kullan istedigini, ama Tanri diyenlere de laf atma.

• ederım tasası sanamı dustu anlamıyorum ki

• tanrı değil Allah emrediyor bunu birincisi... ikincisi kula bakarak dini anlamaya çalışırsan yanılırsın.. o kadın rahat belli ki çünkü, tesettür bilincindeki hiç bir kadın denize öyle girmez.. tesettür namahremin olduğu heryerde geçerlidir neresi olursa olsun.. diğer yandan Allah denize girmemizi hesap etmemiş mi diye sormuşsun ya seni Allah yarattı, o değil sen hesap edememişsin...

1|1
    1|0
    • 93. “Ey Kavmim! Elinizden geleni yapın. Şüphesiz ben de (elimden geleni) yapacağım. Rezil edici azabın kime geleceğini ve kimin yalancı olduğunu yakında bileceksiniz. Gözleyin. Şüphesiz ben de sizinle beraber gözlüyorum.” (Hud Suresi)

• Bu soruyu gerçekten kendi fikirlerimi söylemeden cevaplayamayacagim.

Ne söylerseniz söyleyin kuran arap toplumuna inmiş bir kitaptır. Arapların kokuşmus toplum düzenini bir nebze düzene sokmayi amaçlar.aynı kadın arabistanda bir yerde olsaydı onun için çok büyük yanlış yapmıştır derdim. Çünkü çok fazla dikkat çeker. Ama türkiye şartlarında düzgün bi şekilde mayosunu şortunu giyen bir kadınin çok fazla dikkat çekeceğini dolayısıyla bir tahrik unsuru olacağını zannetmiyorum.

Aynı şekilde başı kapatmakta öyle. Arabistanda doğmuş olsaydim bende kapanırdim ama türkiye topraklarında benim saçımın telinden tahrik olan insanlar olacağını zannetmiyorum.kadin için konuşacaksak eminim onunda kendince sebepleri vardır.

0|0
    3|0
    • Allah ıslah etsin seni... senin dinin ne

• Valla müslüman olmakla cemaatten olmak çok farklı şeyler. Ben cemaatten değilim. Bi başka insanın yorumlayip bana dayattığı şeyleri yaşamıyorum. Çok şükür beynim yetiyor bana

• Allah icin kapanirsan eger, böyle bir sacmaliga asla kalkismazsin.. yok millet icin kapaniyorsan.. Zaten neye yarar ki.. ha denize girmek icin acilmisin, ha o örtüyü basina hic takmamisin.. fark etmez.. Kapali olan bütün hanimlar iclerinden geldigi icin kapansa, böyle bir görüntü asla ortaya cikmaz..

Ki yüzmek icin ille denize girmeye mecbur degilsin.. Kadinlara özel havuzlarda var.. Yok ille denize gircem diyorsanda, tesettürlüler icin olan mayolar var, onu giyer girersin.

0|1
    0|0
  • tabıkıde dogru degıl ve bunun gıbılerı yuzunden genelleme yapılmakta hepsını aynı kefeye koymaktalar.bu glbılerının hepsını yok etmek ıstıyorum.serınlemek ıstıyorsa gıysın adabında kapalılar ıcın ozel kıyafetler var.alsın sessız sakın bır yere gıdıp orda rahatca yuzsun kalabalık ortama gıtmeyede gereek yok.herseye care bulunmus ılla denızde sart degıl evınde gırsın banyoya bastan asagı buz gıbı suyu doktugu andada serınler.ınancı olmayanlar ve basortusunu baska amacla kullannalarda var ıste bu gordugun de o kısılerden olsa gerek

0|0
    0|0
  • Belkide sadece bir imaj figürüydü kim bile bilir

0|0
    0|0
  • Gayet kapalı boneleri olan çok güzel kapalıların kullanabileceği mayolar var ayrıca hasemalarda var. Sizin gördüğünüz bayanın yaptığı dinen yanlıs olan bisey.

0|0
    0|0
  • Başörtülü bayanlar için haşemalar var.

2|0
    0|0
  • O kadar yüzmek istiyorsa ailesiyle çocuğuyla kimseyi takmak zorunda değil gerçekten. Gidip yüzebilir.

0|0
    0|0
  • dogru bısey degıl tabıkı zaten böyle yapanlar yuzunden bazı kesım başortu takanları eleştirme hakkına sahıp oluyor ancak acık giyinenlerin hepsi kasar olmadıgı gıbı kapalı olanların hepsinide bunun gibilerle aynı kefeye koymamak gerekk

0|0
    0|0
  • kardes tamamda ınsan haşemayla nasıl yuzer suyu tenıne degdırmeden o kadar cekınıyorsa zaten gırmesın veya kımsenın olmadıgı bı yere gıtsın...

0|0
    0|0
  • ahanda bunlardan gıyeymıs ya

link

1|0
    0|0
  • Yanllııs yapmıs bu bayan.

0|0
    0|0
  • o kadın dini işine geldigi yerde yasıyo demek ki.

0|0
    0|0
  • "benim kalbim temiz" diyenlerdendir belki de. kimbilir...

0|0
    0|0
  • Belki başka nedeni vardır

0|0
    0|0
  • Onlara göre mayo var bayan bunu bilmiyormuş.

0|0
    0|0
  • Kapalı olmasamda eğlenmek kapalı bayanlarında hakkı. Onlar zevklerinden örtünmüyorlar, Allah'ın emri olduğu için örtünüyorlar. Ailece yüzebilecekleri hamamlar var ya da haşema..

0|0
    0|0
  • ben kapalı bir bayanım.denize girerken de haşemayla giriyorum.bu durumdan da çok memnunum.gayet de rahat yüzüyorum.insanı yüzmekten falan da soğutmuyor,insan sıcaktan bunalmıyor.deniz soğuk zaten bikiniyle girmek ve haşemayla girmek arasında bi fark yok.aksine insan dininin gereğini yerine getirdiği için mutlu oluyor..

4|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Öncelikle o kadının yaptığı normal kadının açık gezmesinden daha günahtır. Allah kadınlara sadece başörtüsü takın demedi, mahrem olan her yerinizi örtün demiştir. Kadının da eli ve yüzü hariç her yeri mahremdir. O halde el yüz hariç vücudunun hatları belli olmayacak şekilde kıyafetler giyilmelidir. İlla kara çarşaf değil, yeter ki erkekleri tahrik edecek kıyafetler giyilmesin. "Tanrı örtünün derken rahat yüzmesini hesap etmemiş mi" diyen bir adam kafir olur. Allah her şeyi bilen ve ona göre yaratandır. Sorun üslup olarak çok yanlış şekilde sorulmuş dikkat et. Müslüman değilsen sorun değil tabi. Ancak o kadının yapmış olduğu hatayı bütün Müslümanlara kesip İslama çamur atamayız. Allah'ın emir ve yasakları bellidir ve yapıp yapmamak ya da düzgün şekilde yapıp yapmamak insanlara kalmıştır. Bu yüzden o kadından dolayı bütün Müslümanları yargılayıp, Allah'a isyan etmemelidir.

4|0
    0|0
  • inancını bilemem ama emin ol tanrı dediğin yani cenabı allah yarattığı kullardan yani senden çok daha falazasını bilmeye ve idare etmeye muktedirdir bundan da şüpe olmaz yanisi dostum seni yaratan sana o aklı veren kadının nasıl yüzeceğinide hesap etmiş ve konulması gereken kurallarıda o çerçevede koymuştur..yanisi dostum bende sende cenabı allahın yarattığı kullar olarak onun karşısınca aciziz,yanisi dostum hangi inanca sahip olduğunu bilmiyorum ama sen genede seni yaradan cenabı allaha karşı daha saygılı ifadeler kullanmanı tavsiye ederim acizane ister uygula ister uygulama gerisi seni bağlar.

bu noktadan sonra gelelim asıl konuya kapanma konusu cenabı allahın emridir ve kuranı kerimde doğal görünen yerleriniz dışında yani el ve yüz dışında kadının kapanmasını emreder ki bunud nedenini araştırın öğrenin bunu bu emir doğrultusunda yapan bir kadın yüzerkende aynı hassasiyet gösterir ve marka ismi olan ama sonradanda ürün adı haline gelen haşema mayoları giyerekde yüzebilir. bahse konu kadın denizde açılmış çıkınca kapanmış olması onu bağlar ve

ca-nım dini ne leker nede bağlar o yaptığı kendi insiyetifidr vede emin ol neden kapandığını dahi bilmiyordur yada kapanmanın kendisine yakıştığını erkeler tarafından kapalı halde daha çok beğenildiğini düşünerek kapanıyordur.

yanisi sorduğun soru çerçevesinde dinen yanlış yapmıştır kandınlarında denize girmesi için uygun kıyafetler mevcuttur.

0|0
    0|0
  • yüzmek isatiyorsa aile hamamları var şifalı hamam dediklerimiz.. kadınlar ayrı erkekler ayrı yerde giriyor havuza... bi kadın islamı benimsemişse Allah ın örtünün emrine de uymuşsa milletin içinde mayogiyip denize giremez... dinle dalga mı geçiyo.. madem başı açıp mayo giyebiliyorsa başını örtmesin ne gerek var...

0|0
    0|0
  • son soruna cevap vereyim gerisine gerek kalmasın bu örtünme Allahın emri değil

0|0
    1|0
  • başörtüsü kullanıyorsa, haşema giymesi yada sadece bayanlara ait yüzme bölümünü kullanmasını beklerdim

0|0
    0|0
  • Böle bi olay duymuştum Allah ıslah etsin Amin ..

0|0
    0|0
  • tanrı heralde o karı ile konuşmadı ne giyeceğini.o karının taptığı biri dedi.

0|0
    0|1
Yükleniyor...