Allahın nasıl var olduğunu açıklayacak olan var mı?

Ateist değilim ama merak ediyorum , sorduğum kimse istediğim cevabın yanında cevap bile veremiyorlar , genelde insanın aklı yetmez bunları diyorda, ama ben her işimi mantık yürüterek yaparım , tamam herşey tesadüf olduğunu inanmıyorum ama allahın nasıl var olduğunu ve , hiçbir canlı yokken onun nasıl yaşadığını ve o gücü elde ettiğini merak ediyorum , siz etmiyormusunuz ?

Güncellemeler:
Bi açıklık getireyim burada sormak istediğim allah var mı yok mu değil bunu anlayın ilk önce ona göre yorum yapın , tabikide inanlara sruyorum bu soruyu

0|0
11|8

En İyi Kız Görüşü

• @güncelleme Allah ın sıfat-ı zatiyyelerinden;

1- Vücûd: Allahü teâlâ vardır. Varlığı ezelidir. Vacib-ül vücûddür, yani varlığı lazımdır.

2- Kıdem: Allahü teâlânın varlığının evveli, başlangıcı yoktur.

4- Vahdaniyyet: Allahü teâlânın zatında, sıfatlarında ve işlerinde ortağı, benzeri yoktur.

5- Muhalefetün-lilhavadiAllahü teâlâ, zatında ve sıfatlarında hiçbir mahlûkun zat ve sıfatlarına benzemez.

6- Kıyâm bi-nefsihi: Allahü teâlâ zatı ile kâimdir. Mekana muhtaç değildir. Madde ve mekan yok iken O var idi. Zira her ihtiyaçtan münezzehtir. Bu kâinatı yokluktan varlığa getirmeden önce, zatı nasıl idi ise, sonsuz olarak, hep öyledir.

Bunları bildiğim için düşünmeme gerek kalmadı..

1|0
    0|0
    • Bakın benim inancım var ama merak ediyorum '' madde ve mekan yok iken O var idi '' şu cümlenin ayrıntısını anlayamadım o kadar

• her insan boşlukta olunca bunları düşünür seytanın vesveseleri bunlar..aklına gelince salavat-ı şerife getir yardımcı olur inşallah..size iyigünler

• Sağolun yaparım

Kızlar Ne Diyor 10

• valla ben hep ediyorum hep sorarimda bide oldukten sonra ebedi hayat olcak derler ya hic bitmeden ee sonra nolcak diyorum yani simdi yasiyoruz ama olmek icin ya oldukten sonra bidaha olmicez ya ozaman nolcak cok merak ediyorum

0|0
    0|0
  • var olduğunu bildiğin ama göremediğin tek şey ALLAH mı? bu soruları sor ve yanıtla kendine. sonra ne demek istediğimi anlayacaksındır.bana insanoğlunun varedebildiği canlı bir örnek gösterebilir misin? ya da kendiliğinden ortaya çıkmış bir şey var mıdır? etrafında dokunduğun her şeyin bir yapılışı sahibi vardır. kii bu yüzden koskaca dünyanın kendi kendine var olamayacağı açıktır... allahın var olduğunun ispatını istiyorsun yaaa sen de ALLAHIN var olmadığını ispatlar mısın bana o zaman?

0|0
    0|0
  • Düşün ki bir iş yerindesin emir alıyorsun birileri tarafından yönetiliyorsun bir nevi . Sence bu evreni yöneten biri vardır demi?

0|0
    0|0
  • herkes klasik olarak şu cevabı verir genelde; ağaç,kuş... bunlara bakarak Allah'ın varlığını bulabiliriz. hayır insan beyni bunun dışında algılar,peygamber falan olmayan Allah'ın varlığını bulamazlar. Allah'ın varlığını bulamayacağımız için peygamberler gönderilmiştir...

0|0
    0|0
  • herşey mantık arama mantığa sığmayan birşeyde böle kala kalırsın arkadaşım

1|1
    0|0
  • İşte bizim irademiz o kadarını düşünmeye yetmez. Bence fazlada zorlama beynin patlar sonra

(kafiyeli)

0|0
    0|0
  • Hiçbirşey yoktan var olmaz , eğer tanrı varsa onuda yaratan birşeyler olmalıdır. Bende körü körüne inanan insanları hiç anlamıyorum. Tanrı yoksa evren nasıl varoldu ? Gerçekten akıl erdirilmiycek konular.

0|0
    0|0
    • Aynen ama anlamak istemiyorlar , tamam inancım var ama akıl verildiyse bana bunlarıda düşünürüm

• İnsanlar işlerine nasıl geliyorsa ona inanmak istiyorlar. Oturup mantıklı bir şekilde gerçekleri düşünmüyorlar, kaçıyorlar

• Allah aramak mantık işiyle olmaz..kalple aramak esastır.

1|0
    0|0
  • Sen bi insanın karnından nasıl çıktığına akıl eririosunda onamı erdiremiyosun?

0|0
    0|0
  • Körü körüne bi inanc bu. Ateist degilim bende inanıyorum ama acıklayamıyorum.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Evet bu soruyu hiçbir kimse cevaplayamaz. Çünkü biz insanlar Allah'ı da kendimiz gibi sanıyorum. Annesi babası yok mu, onu kim yarattı diye. İnsanlardan farkı bu işte. Kur'an dediği gibi " inanmak isteyen yeryüzüne baksın. Biz insanlara gökten yağmur yağdırdık topraktan sebze ve meyve yesinler diye. Siz hala inkar mı ediyorsunuz ? " Bu ayetten sonra ve daha nicelerinden sonra asla şüphe etmiyorum ancak senin düşüncen hiçbir kimse tarafından cevap verilemez. Çünkü o hiçbir şeye muhtaç değildir ve yaratandır. Allah , ol der olur her şey. Bu kadarını bilmek kafidir.

1|0
    0|0
  • Dinlerde bunun açıklaması yoktur. Gerekçesi dünyanın sınav yeri olmasıdır. Ebedi ve ezeli olma kavramları. Tatmin edici bir cevap bulman zordur, çünkü inanıyorsan böyle olması gerekiyor. İnanandan bu beklenir.

1|0
    0|0
    • İnancım var sadece o konunun yanıtı yok hiçbir kitapta ve insanda onu anlayamıyorum ,

• İnanlar için mesele odur işte. İnanmaktan başka seçeneğin yok. Bu yüzden test diyorlar.

• Arkadaşım seni anlıyorum. Eğer bir yaratıcı varsa onu kim tarattı eğer onu yaratan varsa onu kim yarattı diye sürüp gidiyor. Bende bunu anlamıyorum ve sürekli düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • Yaratan yaradılmaz diye söylediler ama düşünüyorsun

• Sağol çok yardımcı oldun , ;) sağol yinede ılımlı yaklaştığın için

• Sorun değil her görüşe saygımız var :)

• inanan da inanmayan da kendi tarafında bolca 'kanıt' bulabilir. sonuçta bu kişinin neye inanmayı seçmesiyle alakalı bir şey bence.

0|0
    0|0
    • Tabi oda var ama inanç zayıflamamıyor ama mantık ve akıl duruyor

• edersem sağlam kaynaklardan edinirim burda yalan yanlış bilgilerle değil ve ya birilerinin gelip hassas olan bu konuda dalga geçmesine zemin hazırlayarak değil. yanlış yapıyorsunuz gençler

2|0
    0|0
  • Böyle bir muhabbet gerçekten tam bir vakit kaybı olurdu. Allah'ın varlığına inanmak tamamen bir inanç meselesidir. İsteyen inanır kimse onu ikna edemez istemeyen inanmaz yine onu da kimse ikna edemez. Aksini düşünen varsa gelsin bana Allah'ın yokluğunu ispatlasın bende ateist olayım.

0|0
    0|0
  • ınsansız ucan ucak hıcmı gormedın deyyüs

ps : deyyüs işin espirisi alınma

0|0
    0|0
  • Kendine bak kardesım,cevrene bak bunca güzellik yüce bir yaradanı işaret eder

0|0
    0|0
    • Sende bi güncellemeye bak ; ) kızma ama

• İmanın kuvvetliyse benim cevabım yeterlı olacak sana.Degilse kanıtlayamazsın Allah yar ve yardımcın olsun

Yükleniyor...