Geçmiş yaşantılar mazeret kabul edilebilir mi?

insanların çelişkili, tutarsız ve yıkıcı davranışlarına geçmiş yaşantılarını bahane olarak sunmaları gerçekçi mi sizce?

sizi davranışın sonucu mu ilgilendirir yoksa sebepleri mi?

birini yargılarken hangisini ön planda tutarsınız?

0|0
5|11

En İyi Erkek Görüşü

• Malesef çok suistimal edilen bir konu bu haklısınız;

İki durumla özetleyelim:

1.Çok hızlı yemek yiyen bir arkadaşıma bir gün "yahu yavaş ye nefes alamıyorsun be adam" dediğim de, bana "abi biz evde 9 kardeş birlikte büyüdük, aynı anda yer sofrasından yemek yerdik, dolayısıyla öyle bir alışmışım ki eğer hızlı yemezsem aç kalırım var hep aklımda" dedi:(

Bu örnekte belki 18-19 yaşına kadar bu şekilde yaşamış bir insanın bundan sonra yemek yeme davranışını ciddi biçimde etkileyen ama "HAKLI" olan bir sebep var..Asla yadırganmaması gerekir.

Gelin görün ki;

2. İşte ben şöyle şöyle bir arkadaş ortamında büyüdüm, işte başıma şunlar geldi de bu yüzden agresifim.. saldırganım..şöyle yaparım böyle ederim..

Şimdi bunların zararı ve uyandırdığı sonuç farklı.. Ne yaşamış olursan ol, gelip bana bağırır çağırırsan aynısını belki de daha beterini de benden görürsün.. "ama ben böyleyim" burada saçma ve bencilce bir savunma olur ve geçerli olmaz.

1|0
    0|1
    • elinde olmayan sebeplerden dolayı agresifse, sen de bir tekme vur düşüncelerinle ;) bravo yazdıkların mantıklı ama bitirişin gayet üzücü ve bu konuda bilgisiz olduğunu gösteriyor. sana taş atana sen gül at ki olgunlaşmış olabil.

• sana taş atana gül atmak zorunda değilsin. taş atan sonuçlarını düşünerek atacak. bu tamamen taşı atanın sorumluluğunda. dolayısıyla yorumunda sonuna kadar haklısın @daral

• @xhibit: insanlara "bilgisiz" diye çamur atmak, sana taş atana gül atmak gibi bir fikir beyanı ile en azından aynı cümlede kullanılmaz. Önce kendi ağzımızdan çıkanlara bir dikkat edelim, sonrasında insanları yargılayalım

@cold: haberi okumuştum çok ilginç ve eşine az rastlanır bir olay güzel örnek oldu teşekkür.

@yenibirisi: Katılıyorumben Mevlana değilim olmak zorunda da değilim. elinde sopayla gelip (şu yukarda cevap verdiğim ergenin olduğu gibi) hakaret ederken saygı beklerler işte.

Erkekler Ne Diyor 10

• yargilama yetim ya da yetkim varsa demek ki bir iliski ve samimiyet vardir arada, bu baglamda karsimdaki insanin davranislarinin sonucu da sebebi de ikinci planda kalir, eger ki negatif bir durum olusmussa evvela o insana karsi kendi tavirlarimi yargilarim

1|0
    0|0
  • insanları yaşamak lazım..ondan sonra değerlendiririm

0|1
    0|0
  • Geçmiş insanın davranışlarını tabiki etkiler fakat mazeret olamaz. Beni ilgilendiren bana karşı yaptıklarıdır.

0|1
    0|0
  • Geçmiş geçmişte kalmıştır,onlarla yaşamak geleceğimizi etkilememeli.

Birini yargılamam,yaşadığı ortam veya yaşamakta olduğu olaylara karşı verdiği reaksiyonlara bakarım.

0|0
    0|0
  • ben kimseyi yargılamam geçmişi onu ilgilendirir davranışın ucu bana dokunursa da medeniyse sebebini açıklar değil se güle güle derim hayat bu kadar basit karmaşıklandıran bizleriz

0|0
    0|0
  • Bir insanın diğer insanları kötü etkileyecek hiçbir davranışının bahanesi olamaz. Fakat kötü bir geçmişi olan insanları normal insanlarla kıyaslamak hata olur.

0|0
    0|0
  • insanları hiçbir davranışın sebebi değil sonucu bağlar. bu yüzden sonucuna bakarım.

geçmiş yaşantısı sebep gösterilebilinir. ancak bahane ediyorsa zaten baştan kaybeder.

0|0
    0|0
  • Geçmişini geride bırakmış insanlar tercihimdir:)

0|0
    0|0
  • boyun kaç?

0|0
    0|0
  • İnsanın en kolay yaptığı iştir bahane üretmek. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• güzel soru. son ilişkimdeki nahoş tavırlarda da çok kullanılan bir bahaneydi. bence edilmemeli (ben ettim siz etmeyin), çünkü geçmişte her ne yaşadıysa bunun sorumlusu gelecekte karşısına çıkan insanlar değildir ve bunun sıkıntısını da onlar çekmek zorunda değil. bir insanı geçmişteki sıkıntıları aşıp, kendini toparlama zahmetine girmesi de güçlü kılıyor.

1|0
    0|0
    • sorun bu baheneleri karşımdakinin yerine ben üretiyorum.fazlaca hoşgörülü bi yaklaşım ve bu yüzden kendimi de samimi bulmuyorum.o zaman hiçkimse kötü olmamış oluyor.

"aslında özünde iyi insanlarız" mantığına bürünüyorum.

• değiliz demi:)

• diiliz tabii : )

• bazen kabul edilebilir. sonucta daha önce yaşadıklarımız şimdiki bizi şekillendirir genel olarak. ama her durumda da geçmişi öne sürmek bahaneden başka birşey değil.

0|1
    0|0
  • her insan belli safhalardan geçiyor...kötü yaşamanı sürekli bahane ederek insanları kırıp buna göre değerlendiren kişileri ben de sevmiyorum..

0|0
    0|0
  • Yaşadıklarını sindirememişse ya tedavi görsün ya da toplum içine çıkmasın. Gitsin acısını kendi kendine yaşasın.

0|0
    0|0
  • geçmiş etkıler tabıkı ama daha cok benımle olanlarla benı ılgılendırır mazeret olur mu? hayır olmaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...