Unutmayın bir tartışma değil sadece öneri!

İnançlı arkadaşlar Ateist, Deist vb. gibi arkadaşlar hakkında ne düşünüyorsunuz ve onlara ne öneriyorsunuz ?

Ateist Deist vb. gibi arkadaşlar inançlı arkadaşlar hakkında ne düşünüyorsunuz ve onlara ne öneriyorsunuz ?

(Burada inançlı yazmamın sebebi Belki Müslüman arkadaşlarımızın dışında da bir dine inanan vardır diye düşünerekten.)

0|0
22|18

En İyi Erkek Görüşü

• soruyu genelde önyargınızla cevaplıyorsunuz.burada(KS) neredeyse her tartısılan konuda kendi fikrini öne sürecek sekilde soruyu anlayıp öyle cevap veriyorsunuz. Öneri demiş arkadasımız,kırmadan dökmeden... saygı duyup duymamanız değil sorudaki. farklı yönlerini gösterin birbirinize demiş.

0|0
    0|0
    • ateist arkadaşlara önerim olamaz kararları kesin çoğu için sert ve net, sanırım.Allah hidayet versin hepimize(kendi inancımca).Ancak deist arkadaşlar için şunu diyebilirim; '' eğer Allah ( ki sizin tanrı olarak adını kullandığınızın özel ismi ve karıştırılmaması gerekenidir yani bahsettiğiniz varlık apayrıdır,anlatabilirim.) eğer sizi dolaylı olarak(melekleriyle) koruyup kuşatmasaydı onca dünya tehlikesi altında bu kadar az yarayla kurtulmanız olası olamazdı, fizik bilimiyle de düşünebilirsiniz.

Kızlar Ne Diyor 22

• herkes kendinden sorumludur ben kendi inancıma bakarım kim neye inanıyor ne yapıyor umrumda değil herkesin günahı kendine sevabı kendine. fakatt hakaret etmelerine dalga geçmelerine karşıyım. inanmasanda saygı duymalısın eğer duymuyorsan bizdende saygı beklenmesin

0|0
    0|0
  • Bana duyulan saygı kadar saygı duyarım. Ama burada çok boş konuşan insanlar var. Daha geçen gün oldu bir teist arkadaşım özelde saçmaladı. Hiç tanımadığı halde Rum torunu bile yaptı beni yani :) Böylelerine gram saygı duymuyorum umrumda da değiller. Ya bir de inanmadığımız bir kitaptan bize ayetlerle bir şey ispat etmeye çalışmasınlar yeter. Öneri demişsin ya şu söze bayılıyorum yazayım da anlayan anlar :) "Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum. Sen diğer tüm olası dinleri neden reddettiğini anladığın zaman, benim de neden senin dinini reddettiğimi anlarsın."

-Stephen H. Roberts.

0|0
    0|1
  • atestım deyıp,muslumanım deyıp vs deyıp,bunlar hakkında bılgı almak ıstedıgımızde verecek cevapları olmayan arkadaslarımız var.

neye ınanırsanız ınanın,arastırın,sorgulayın...

hıcbırseye köru korune baglanmayın,inanmayın...

1|1
    1|0
  • ateist ve deist arkadaşlarımız hakkında olumsuz birşey düşünmüyorum.. onlara bişiler anlatmak derdinde de hiç olmadım.. ama, bazı arkadaşlar bu inanan tarafta da var aşırı düzeyde hakaret ediyorlar.. bu tip yorumlara sinir oluyorum her iki taraf içinde geçerli bu.. burası bu soruların keskince sorulacağı yer değil onu gördüm...

0|2
    0|0
  • Herkesin dini kendini etkiler saygı duyarım ee eleştirmeye kalkanlarıda kınarım size neee ! Budur yani.

0|1
    0|0
  • ne kadar her ıkı tarafta saygı duydugunu soylesede mesela bir müslümanla ateistn sürekli bu konu uzerınde fikir ayrılıkları nedeniyle tartısma cıkacagı malmdr cunku ıkı tarafta kendi dogru bıldıgıne ınandırmaya calısır bu konuları ayrı tutmaya basaran arkadasları alkıslıyorm :D

0|0
    0|0
  • Ateistim, inancli insanlar hakkinda bir dusuncem yok. Inanclarini bogazimdan asagi zorlamadiklari surece hicbir lafim olmaz. Insan insandir.

0|0
    0|0
  • herkesin kendi tercihi. ama göz göre göre yanmalarına içim el vermez. gel etme eyleme derim uuyarırım. davet ederim islama. baktım olmuyor. sen bilin karşiimm derim.

1|1
    1|0
  • Sevimsiz Inancliyim Allahim kabul ederse, yasadigim sehirde , calistigim yerde farkli dinden insalar var yani inanan var inanmayan var , Benim dinime dil uzatilmadigi sürece hic bir sorunum yok , herkezin inancinada saygi duyarim saygi gösteririm !

0|0
    0|0
  • Bende aynen saygı duyarım ama o insan için üzülürüm eğer hayatı boyunca böyle kalırsa diye sonuçta sadece bu dünya yok değil mi.

0|0
    1|0
  • İnanç özgürlügü oldugunu düşünüyorum.

Herkesin kendi iradesi sonuçta.. pek yardırgamam.

Herkesin kendi bilecegi iş.

0|0
    0|0
  • SAYGI duyuyorum. benim dinim bana yargılamayı değil saygı duymayı öğretmiş. zorlamayı değil hoşgörüyü öğretmiş.

0|0
    0|0
  • Hiç bir olumsuz düşüncem olmadı ,sonuçta inanç insanın kendiyle alakalı..biz burada veya başka bir yerde kişilerin kendileriyle olan şeyler üzerinden iletişim sağlamıyoruz yani en azından ben...bir şey de söylemek istemem,bana da söylensin istemem..burada olan gereksiz tartışmalar da zaten bir öneri sunmakla başlıyor..inanç konusunda herkes önerisini kendisine saklasın bence..

0|0
    0|0
  • isteyen istediğine inanır valla. Kimsenin görüşü kimseyi ilgilendirmez. Ne zaman işi dalgaya alırlarsa o zaman saygı kalkar ama.

0|0
    0|0
  • Bazı insanlar sırf hava olsun diye yada ergenlik sayesinde bu tür şeylere yöneliyorlar onlara sadece gülerim fakat içinden geliyorsa, düzgün mantıklı düşünüp karar veriyorsa saygım sonsuzdur.

1|0
    0|0
  • müslümanlar inanç konusunda hoşgörüşü olmalıdır. ateist olmayı havalı olmak sananlara saygım yok ama araştırıp karar verenlere saygım var

0|0
    0|0
  • kimsenin inancını sorgulamam saygı duyarım ki onlarda bana duysunlar

0|0
    0|0
  • herkese saygım sonsuzdur bı duusncemde yoktur...özgur duusncelere sahıbız herkesın dusuncesı kendıe ayıttır dını kıtabı ınancı o yuzden ataist te arkadasımdır muslumanda hepsıne saygım sonsuz olur

0|0
    0|0
  • ozellıkle bu konuda cok saygı duyarım herkes neye ınanır yada ınanmaz bnı ılgılendırmez kımseyı ayırmam

0|0
    0|0
  • Tek kelimeyle görmek isteyen görür kafasını çalıştıran anlar gerçeği kardeşim bu kadar basit.

0|0
    0|1
  • hiçbir şey önermiyorum.öneriyle de değişeceklerini sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • benim özgürlüğüme ilişmedikçe kimseyle ilgilenmiyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Benim tek önerim herkes herkese saygılı ve anlayışlı olsun. Ben ateistim ama namaz kılan yaşlı annemi sabah namazına ben kaldırıyorum. Bu benim ona saygımdan, yoksa ezan ve namaz benim için bir şey ifade etmiyor. Ama onun için ediyor, benim için bu daha önemli. Aynı anlayışı ondan doğal olarak göremiyorum :). Ama yaşlı insandır, benim gibi anlayışlı olamayabilir diyerek bir şey demiyorum. Ama akranımız insanlardan her türlü anlayışı beklerim, çünkü ben hepsine iyi gözle bakarım, inancı veya inançsızlığı ne olursa olsun.

0|0
    0|0
  • saygı duyulmaya ihtiyacım yok kimse de umurumda değil ben sadece dini ve hassas konularda soru sorulup tartışma çıkmasına karşıyım her türlü de şikayeti ederim. sadece din konusunda değil misal : Atatürk'e hakaretin cezası nedir ? gibi. kitleleri,siyasi düşünceleri, ırkları,ve dinsel tercihleri çatıştırmanın alemi yok .

0|1
    0|1
    • Çatıştırmak için sormadım konuyu. Eğer soruyu açmamda yanlış bir şey varsa buyrun kaldırın.

• Yorumun için teşekkür ederim :)

• bişiy değil kardeşim

• Eline bir televizyon uzaktan kumandası al,ve herhangi bir düğmeye bas, ne görürsün? Hiç bişey

Daha sonra cep telefonun kamerasını aç ve yine kumandanın herhangi bir tuşuna bas,cep telefonu kamerasında kumandanın ucundan beyaz bir ışık çıktığını göreceksin,normalde insan gözü bunu göremez neden çünkü herşeyi yakalayamaz insan gözleri,kulakları da öyle belli seviyelerdeki sesleri duyar,yani dünyada kaynığını bilemediğimiz bir sürü enerji var,metafizik kavramı nasıl ortaya çıktı sanıyorsun?

O zaman benim düşüncem Gözümüzün ve kulağımızın duyduklarına inanacaksak ,duymadıklarımız bilmediklerimiz var,onlara inanmamak saçma olur

O yüzden dinlerim ateistleri ama hiçbir zaman katılmam

0|0
    1|1
  • Karşıdakine değil, insan kendine öneride bulunmalı. Kişi eğer kendine öneride bulunup saygı duy diyemiyorsa başka dindeki veya inançtaki birine öneride bulunmamalı.

0|0
    0|0
  • Ateist, değişt hıristiyan, yahudi, musevi yada müslüman farketmez herkezin inancı kendine görüşüm iyi insan ne olursa iyi insandır

1|0
    0|0
  • Başlığı iyi atmışsın..Yoksa linç takımı iş başında olurdu

0|1
    0|0
  • arkadaşlar şunu atlamayın.ateist yada deistlik ya da vs vs. ilahi yönü olmayan şeyler inanç olamaz.yani burda dinsel inanç olarak konuşuyorum.olsa olsa akım diyebiliriz veya başka birşey bilemiyorum.ama asla inanç olamaz.yanılgıya düşmeyin.

0|0
    0|0
  • Hepsi elbette cezasını çekecektir. Allah'ın varlığına dair birçok delil varken sadece işlemiş oldukları hataların cezalarını çekmemek adına inkar ederek kendi ruhlarını kendilerince rahatlatmış oluyorlar.Bir nevi kendilerini aldatıyorlar. her koyun kendi bacağından asılır.

0|0
    1|0
  • Önerim yok.Herkes inancını kendisi bulmak zorundadır ve dayatmayla olmaz.

0|0
    0|0
  • Allah ile kendi aralarında bir şey kardeşim...Bize söz düşmez nasıl olsa ahirette herkes hesap verecek.

0|0
    0|0
  • bu konuda herkes kendi aklı ve kendi yönünü tayin eder. herkes kendinden sorumludur,kimseyi yargılamam bu konuda, ki yargılamak bana düşmez.

0|0
    0|0
  • ne halleri varsa gorsunler onlarin dini onlara benim dinim banadir

0|1
    0|0
  • kefereler diyorum:)

0|0
    0|0
  • Onlarda insan:) ben yaratanı seviyorum yaratılanları değil:) Onlar yaratanın malı :) Emanet :)

0|0
    0|0
  • Herkesin inancı kendine . Başkasının inancına saygılı davrandığı sürece sorun yok ..

0|0
    0|0
  • "Senin dinin sana, benim dinim bana."

Adam olana büyük laf.

0|0
    0|0
  • Birgün Resûl-i Ekrem Efendimizi Hazret-i Hatice ile namaz kılarken gördü. Hayran hayran seyredip namaz bitince, “Nedir bu?” diye sordu.

Resûl-i Ekrem, “Ey Ali, bu Allah’ın seçtiği, beğendiği dindir. Ben seni bir olan Allah’a îmân etmeye davet eder, insana ne faydası, ne de zararı dokunmayan Lât ve Uzza’ya tapmaktan sakındırırım” dedi.

Hz. Ali, bu teklif karşısında tatlı çocuk bakışlarını yere dikerek bir an durakladı. Sonra şöyle dedi:

“Benim şimdiye kadar görmediğim, işitmediğim birşey bu. Babam Ebû Talib’e danışmadan birşey diyemem.”

Fakat, Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, henüz da’vasını açıkça ilân etme emrini almış değildi. Bu sebeple Hz. Ali’yi ikaz etti:

“Ey Ali!” dedi. “Eğer söylediklerimi yaparsan yap. Yok eğer yapmayacak olursan, gördüğünü ve işittiğini gizli tut. Kimseye birşey söyleme!”1

Hazret-i Ali, bu ikaz üzerine sırrını muhafaza edeceğine söz verdi. O geceyi düşünerek geçirdi. Şafak aydınlığı ile birlikte gönlüne de aydınlık doğdu. Resûlullahın huzuruna giderek, “Allah, beni yaratırken Ebû Talib’e sormadı ki, ben de Ona ibâdet etmek için gidip kendisine danışayım,” dedi ve Müslüman oldu.

Dinimizin emirlerini yerine getirenler çok şey kazanır ama hiç birşey kaybetmez..

0|1
    1|0
Yükleniyor...