Anneannemi huzur evine yatırmak istiyorlar...Ne yapmalıyım?

Beni bu yaşıma kadar anneannem büyüttü desem yeri. Yani annemden sonra anneannem gelir. Ama 1 yıl anneannem felç geçirdi. Biz 1 yıl boyunca baktık annemle beraber. Annem çalışıyordu, hastaneye gidiyordu, eve gelip iş yapıyordu. Bende sürekli böyleydim. Henüz lise son sınıftaydım. Evimize dayımlar ve teyzemler doluştu. Bunların kavgalarından neredeyse hergün okula ağlayarak gittim. Sınavım iyi geçmedi. Tekrar gireceğim. Neyse anneannem biraz bizim yanımızdan diğer çocuklarına gitti. Sadece 3 ay oldu ama kadına bakmayacaklarını, huzur evine yatıracaklarını ve kendi hayatlarına bakacaklarını söylüyorlar. Annem ile ne yapacağımızı şaşırdık. Annem sürekli işte bende sınava hazırlanıyorum. Nasıl bakacağız bilemedik. Bakıcı tutacak paramızda yok. Çok üzülüyorum. Ne yapmalıyım? Anneannem neredeyse 20 yıldır bizimle. Dinlenmek bizim hakkımız değil mi?

0|0
8|11

En İyi Erkek Görüşü

• Annelerimizin, babalarımızın bizim üstümüzde ne kadar çok emekleri var. Ya bizim onlar üzerinde olmasın mı? Dayıların, teyzelerin, senin ailen, bir hemşirenin masraflarını karşılayamıyor mu beraberce? Huzurevine verilecek para daha mı az? Değer mi? Yanıbaşınızda, gözünüzün önünde bakılsa daha iyi olmaz mı? Siz epeyce zaman bakmışsınız. Belli ki, şartlarınız gereği mümkün olmuyor. Bi zahmet, teyzen ve dayın da bakacak! Yarın öbür gün aynı şey çoğumuzun başına gelecek. Evlatlarımın beni evlerinden çıkarmasını istemezdim. Hergün, yanaklarımı öpüp koklamalarını isterdim. O anneanne evlatlarına bakarken az mı yoruldu? Karşılığı bu mu? Annesinin, babasının hayır dualarını alana ne mutlu. Huzurevine yerleştirme kararı konusunda senin yapabileceğin birşey yok. Çünkü, karar yetkisi çocuklarınındır. Sorumluluk, yetki, tamamen evlatlarındadır. Senin gibi torunu olduğu için çok şanslı. Çok vefalı ve şefkatlisin. Her ne olursa olsun anneannenle ilgilenmeye devam et. Duasını al. Sen kazanırsın. Anneanneye şifalar diliyorum.

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim. Aslen benim 3 teyzem ve 1 dayım var. Hiç biri anneannemi istemiyor. Bak mak istiyoruz ama kışın 6 ay bizde dursun yazın 6 ay sizde dursun diyoruz. Ona da yok diyorlar. Maalesef böyle bir durum.

Erkekler Ne Diyor 10

• Birşey daha: Annem öğretmendi. Bana da anneannem baktı. Sevgisini belli edemezdi. Yanına oturduğumda yarım saat elimi sımsıkı sıktığını hatırlıyorum sevgisinden. Şimdi, "Keşke,..." diyorum. Keşke, kendisine şükranlarımı daha fazla iletebilseydim.

Annelikle ilgili başımdan geçen bir anekdot daha anlatmak istiyorum:

Ben, 4-5 yaşlarındayken (eskiden odunla yakılan banyo kazanları olurdu. Bilir misiniz?) annem beni sobanın karşısına oturtmuş yıkamaya hazırlıyordu. Bir yandan da sobaya odun atıyordu. Bir ara, eski naylon bir terlik attı sobaya. Üzerimde örme bir fanila vardı. Sobada, eriyen o terlikten ceviz kadar yanan bir parça, bir patlamayla benim tam kalbim hizasında fanilamın üstüne yapıştı. Eğildim baktım alev alev yanan bir lastik göğsümde. Bir el geldi, o yanan lastiği avuçladı ve kovanın içindeki suya soktu. İşte, o benim annemdi.

Hemen acile götürdüler. Eli yanmıştı. Hastane de acısını unutmuş beni teskin etmeye, zoraki gülmeye çalışıyordu üzülmeyeyim diye. Bu detayı bile hala unutmadım. Nasıl unuturum.

1|0
    0|0
    • Benim anneannemde vefakardır. Bir gün tokat yerken kolunu benim önüme siper etmişti. Kolu kıpkırmızı oolmuştu. Bazı şeyler insanın elinden gelmiyor ki...

• huzur evine yatırın emekli maası varsa bakarlar sende ilk bir sene gidersin sonra unutursun.

aklınızda yatırmak var zaten ama burdan birileri seni desteklerse daha az vicdan duyacagını zannediyorsun. benim teyzem kanserdi annemin ikizi ben 10 sene boyunca hafta ici onda idim hafta sonu evde idim.kendisi cok rahat bir sekilde yasadı.her işini kendide yapardı.huzur icinde uyudu.

şu an icimde en ufak bir vicdan meselesi yok ikiz kardesi ile anlasamazdı yani annem ile annemde azda olsa biraz vicdan azabı var hala dedigim gibi. karar vereceksiniz.

sevgiyi cabuk kaybediyorsunuz pismanlıgı bir ömür sürüyor.

0|0
    0|0
    • Tabiki yatırmak istemiyorum ama beni dinlemiyorlar ki ben daha 18 yaşındayım. Yani anneanneme bir yere kadar bakarım. Ama kendi çocukalrı illa yaıracağız diyor. Ne yapsam bilemedim

• karar senin degil ailene ait sen tavır yada vijdan yapabilirsin. kendine göre ama annenenide düsün eger orda bakılacaksa ve sizinkiler sık sık ziyaret diyorsa sorun yok derim.herkesin durumu farklı

• gitsek sadece biz gideriz diğerleri gitmez. ama başka şehre yatıracaklarmış. daha büyük olsaydım keşke.

• bence onlarda kalmasından huzur evinde kalması daha mantıklı çünki baksalar da gözden çıkardıkları için iyi bakmyacaklar yıldırma çabasına girecekler.

şunu anlat onlara

adamın biri anasını eskiden huzur evi olmadığı için bir sepete koyup bir dağa bırakamaya götürmüş oğluyla birlikte adam annesini yere koyduktan sonra

-hadi oğlum gidelim demiş

çocuk

- baba sepeti alamayacakmısın demiş

baba

-sormuş neden ?

oğlu

-sende yaşlanınca ben seni neyle getireym buraya ?

1|0
    0|0
  • elbette, bunun için kendini suçlama. belki huzur evinde daha mutlu olur, bu şekilde bakmaya çalış. yalnız bırakmazsın, sık sık ziyaret edersin. ya da huzurevine göndermek istemiyoruz derseniz örneğin diğer kardeşlerle birer ay nöbetleşe bakmayı teklif edin bence. sorumluluklarından kaçmamalılar.

0|0
    0|0
  • Yazık teyzeme ki böyle evlatları var yazıklar olsun.

1|0
    0|0
  • Bizim de anneannemiz sağ olsaydı da dinlenme gereği duymadan yine ona bakabilseydik

1|0
    0|0
    • 20 yıl baktıktan sonra biraz dinlenmek istiyorsun haliyle. ama sroun o değil ben karışamıyorum. yani yatırmayın diyorum beni dinlemiyoırlar

• sorun sende değil zaten asıl kusur onun evlatların da zaten üzülmeniz pek birşeyi değiştirmeyecektir muhtemelen sık ziyaret edersinizz belki mutlu olmasını bir nebze sağlıyabilirsiniz

• o değil de annen hastane ne iş yapıyor

0|0
    0|0
    • annem hastanede çalışmıyor. annem bir şirkette temizlik çay falan yapıyor.

• düşünmeye değer. teşekkür ederim.

• bişey değil annenle gidin kaymakamlığa

• benim annem de 60 yaşında,4-5 sene sonra kendim çıkacam diyor çıkmaması için elimden geleni yapacağım

0|0
    0|0
  • Ahirette catır catır cıkacak bu nankorlukler tovbe tovbe ya

0|0
    0|0
  • Dinlenmek?

0|0
    0|0
    • 20 yıldır sürekli biz bakıyoruz. Çok yorulduk ayrıca sürekjli birileri gidip geliyor gelen en az 1-2 ay kalıyor. bunlardan bahsediyorum?

Kızlar Ne Diyor 8

• Evet zor ama anneannen için iyi bişey orası. Siz ne zmaan ayırabiliyorsunuz ne bakımıyla ilgilenebiliyorsunuz ne karnını doyurabiliyorsunuz nede huzur veriyorsunuzz ee sırf yanımızda olsun demek için kadına eziyet etmeye gerek yok. Hasta bakmak yaşlı bakmak zordur. Elinden geleni yaparsın ama kimse hast ayaşlıı bakım uzmanı değil doktor hiç değil. Ki yaşıların sağlık durumlarınıda kontrol edilmesi anında müdahale edilmesi gerekiyor.

1|2
    0|0
  • Canım benim ya :/ Geçmiş olsun öncelikle. Ama ne diyeceğimi bilemedim. Bunu tekrar konuşsanız onlarla?

1|1
    0|0
  • keşke ananen zamanında ona bakmayan o çocuklarını, çocuk esirgeme kurumuna verseymiş..

1|0
    0|0
  • madem bakmıyorlar bakıcı tutsunlar o zaman.

0|0
    0|0
  • Ana 10 evlada bakar da 10 evlat bir anaya bakamaz...

Ne yazık...

0|0
    0|0
  • nine sizde kalsın, annen ve kardeşleri arasında toparlanan ortaklaşa parayla da bakıcı tutun.

0|0
    0|0
    • siz para katmayın, diğer kardeşleri para katsın.

huzur evine ödenecek miktarı kim karşılayacak.

• son olarak evinize misafirlerin gelmesi ve 1-2 ay kalması sorun ise onları kabul etmeyin. açık açık söyleyin gelmenizi istemiyoruz, annenizi görmek istiyorsanız 1-2 ay alın onu evinizde ağırlayın deyin.

• duzluk haklı

0|0
    0|0
  • mantıklı düşünmek lazım. ananen teyzen ya da dayında daha mutsuz olucak. bi süre, en azından sen ve annen işlerinizi yoluna koyana dek, ananen bi süre huzurevinde kalsın bence.

0|0
    0|0
Yükleniyor...