Para harcama konusunda iradene hakim olabilir misin?

Aylık maaşını aldığın gibi faturalarını ödemen gerekiyor; ev kirası, elektrik, doğalgaz, su faturası vb. Yolda yürürken ne zamandır satın almanın hayalini kurduğun ürünün indirime girdiğini öğreniyorsun. Ama bu ürünü indirimli haliyle bile alsan ev kirasını ödeyemeyeceksin. Ne yaparsın?

0|0
8|11

En İyi Erkek Görüşü

• Kesinlikle cimri olmayan, alışverişi seven ve özellikle elektronik eşya konusunda takıntılı derecede teknolojinin son noktasına sahip olma delisi bir insanım.

Satın almam beni zor durumda bırakacaksa, ana ihtiyaçlar dururken gereksiz veya en azından çok gerekli olmayan alışverişten kaçınırım. 1999 yılından bugüne kadar neredeyse hiç nakit kullanmıyor, tüm alışverişi kredi kartıyla yapıyorum. Maaşımı alınca ilk işim kredi kartının ekstre borcunun tamamını ödemektir.

Bankam beni çok seviyor ve beni tavlamak için bir sürü düzenbazlık yapıyor ama yemezler. Şimdiye kadar hiç karttan nakit çekmedim ve faiz ödemedim kredi kartına. Bunu hava atmak amacıyla yazmıyorum sakın yanlış anlamayın. Sadece bilinçli kullanılması gerektiğini düşündüğüm için yazdım.

Nedense çevremdeki birçok insan, kredi kartına taksitle alışverişe bedava imiş gibi davranıyor. 20 liralık alışveriş bile taksitlendiriliyor. Ama bir sürü taksit olduğu için kümülatif toplam nedeniyle ödeme sıkıntısı çekebiliyor. Gereksiz taksitlendirme yapılmaması gerektiği gibi ben erteleme (x ay sonra ödeme) olayına da karşıyım. İpin ucunu kaçırmamak gerekli. Her ay tamamını ödeyecek şekilde kullanılmalı kredi kartı.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Kendimi çok krize sokmam, ama keyfim icin gereksiz ve pahalı alısverisler yapar sonra da öderken de kendime kızarım

1|0
    0|0
  • Borçlarım tabii ki önceliklidir ama şükür borçlarımdan sonra hayal ettiğimi alabilecek kadar kazanabiliyorum.

1|0
    0|0
  • "para kazanmak için çalıştığım kadar, kazandığım parayı harcamaya vakit bulamıyorum" diyecektim ki aklıma, ev sahibi, igdaş, bedaş, iski, vodafone, türkcell v.s geldi... :)

1|0
    0|0
  • kirayı ödemeliyim ürün diğer aya kaldı ki bizim gibileri onu diğer aylarca alamayabilir para dediğin hemen uçup gidiyor lanet olsn

1|0
    0|0
  • yarına çıkacagın ne malum, içinde kalmasın al gitsin

1|0
    0|0
  • Bence daha çok çalış ve daha çok para kazan.

1|0
    0|0
  • Almam.

1|0
    0|0
  • Para harcama konusunda kendimi hiç tutamıyorum.

1|0
    0|0
  • Kredi kartına 12 ay taksit.

1|0
    0|0
    • En sevmediğim şey de taksittir ama şu hayatta. O yüzden peşin alacak kadar biriktirene kadar almam. Hiçbir ürünü de öyle çok istediğimi hatırlamıyorum. İhtiyacımız olmayan şeyler için çalışıp duruyoruz işte.

• olabilirm

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Kesinlikle o konuda iradem çok güçlüdür. gelecekteki durumumuzu düşünerek üstüne para bile arttırırım biriktiririm. Öyle alışveriş tutkunu kadınlardan değilimdir çok şükür. Kıyafet değil karakter insanın ne olduğunu gösterir sonuçta. Ben ev sahibi olduğumda, gelir giderler konusunda tasarruflu birisi olacağımdan eminim. Şimdi öğrenciyken bile öyleyim.

1|1
    0|0
  • Sonuçta ev sahibimle başta bir anlaşma yapmışız.Ev sahibinin de kendince hesapları var.Benden alacağı kira ile o da bir açığını kapatacak.O beni mağdur etmeyip bana evini verdiyse ben de onu mağdur etmemeliyim.Evet alışveriş yapmak güzel bir şey ama paran varsa.Kendime saygım var ve asla bencilliğimle bir başkasına zarar vermeyi göze alamam.

1|1
    0|0
  • Almam.

1|0
    0|0
  • Önce temel ihtiyaçlarım gelir. Bunları karşılayamazsam diğerlerinin anlamı olmaz. Bunun irade meselesi de olduğunu düşünmüyorum. Kendini kandırmak resmen.

1|0
    0|0
  • İrademe hakim olabilirim. Eğer onu aldığımda ev kirasını ödeyemeyeceksem, o ürünü almam pek sorun yaratmaz benim için.

1|0
    0|0
  • Ev kirasını öderdim. Bir ürün benim için bu kadar önemli değil.

2|0
    0|0
  • Bir alışverişkolik olarak cevabım belli. Kesin alırım.

0|0
    1|0
  • Olamıyorum. :((

0|0
    0|0
Yükleniyor...