Ezanın Arapça okunması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Millet diyor yok şöyle yok böyle arkadaşım dua da olsa Türkçe okunabilir bence.Zaten ezanın amacı namaza çağırmak.Allah katında dil diye bir şey yoktur.Sen Türkçe çağırsan adam gitse oraya al işte görevini görüyor.Ne diye anlamam ki bu arapça sevdası.Bi de neymiş ezan okunurken müzik açılmazmış.Hurafe resmen.Sen ezanı duyduysan yani seni çağırıyorsa.Yanındaki de duyduysa.Duymayanları engellemeyecek şekilde dinleyebilirsin müziğini çünkü amacı çağırmaktır zaten.Nedir bu toplumumuzun hurafelere bağlılığı anlamadım...Siz ne düşünüyorsunuz bu konular hakkında?

0|0
1|3

En İyi Erkek Görüşü

• Duayı zaten Türkçe okuyoruz içimizden.

Ezan 1400 küsür yıldır dünyanın heryerinde arapça okunur. Bu birleştirici bir unsur. Herkes kendi dilinde okusaydı başka müslüman memleketleri ziyaret eden müslümanlar bunu nasıl anlayacaktı? Dünyanın neresine gidersen git arapça ezanın namaza çağrı olduğunu anlarsın.

Ezan okunurken müziğin kısılması ya da kapatılması saygıdandır. Senin saygın yoksa aç tabi.

0|0
    0|1
    • Dünyanın her yerinde mi?1920 ile 1950-1960 arası Türkçe okunuyordu Türkiye'de ezan.

• Pardon 1932 ile 1950 arası.

• Evet, dayatma ve zorbalıkla ile 1932-1950 arası Türkçe okundu. Hani Türkiye laikti, hani din ve devlet işleri ayrıydı. Devlet açıkça dine müdahale etti.

Kızlar Ne Diyor 1

• Dua turkce de okunabilir ama kapten dua etmek turkce olur. Birseyin gerceklesmesi icin ya da hastaya okunan dua vs vs . okunan dualar her zmn arapca olur. Bi de kucuk dualarin turkcesi ( yani meali) cok az bulunur. Ama Kur'andan okunan sureler, ayetler onlarin hepsnin meali vardir. Ezan daha onceden de arapca okunurmus, simdi de arapca okunuyor. Ve arapca okumak daha sevaplidir turkce okumaktan. Ezan okunurken muzik acilmazmis hurafeymis, peki onunden kara kedi gecince islerin ters gittigini soyleniliyo bu hurafe degil mi arkadasim? Demek ki evden besmelesiz cikmissin ki, isin ters gitmis hayvanin ne kabahati var ki anlamam ... Ezanin insanlari namaza cagirdigini herkez bilemez. Ne vakit oldugunu anlar bazi insanlar arapcayi anlamayan, Kuran okumaya bilmeyen , namaz kilmayan , dininin ozelliklerini bilmeyen.

0|0
    0|2
    • sorun da bu işte.Araştırmadıkları bir dini sorgulamadan yerine getiriyorlar.

• Allah'a inanmıyorsam,onun katında geçerli dinden banane ben zeusa inanıyorsam onun katında da geçerli din mitolojidir yani.Biraz mantık yürüt

• Allah müstehakınızı versin diyorum başka da birşey demiyorum

Erkekler Ne Diyor 2

• Bunun üzerine eklenecek bir şey yok. Düpedüz Arap kültür emperyalizmi.

0|0
    0|0
  • Sonuna kadar haklısın.

1|0
    0|0
Yükleniyor...