Somali'de ölen çocukların bilinçsiz katilleri biz miyiz ?

Sultangaliyev isimli bir düşünür,

İnsanların mutsuz olmalarının sebebini keşfettim,

İnsanlar kendileri için değil

başkaları için yaşamayı öğrendikleri zaman

Savaş biter, barış ve mutluluk gelir, diyor.

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

• evet çok doğru..pek çoğumuz yapıyoruzdur basit ama sık yapılan bir şey:

sevmediğimiz yemek olduğu zaman ya da doyduğumuz zaman tabakta bırakmayı adet edinmişiz..gerçi şimdiye dek bunu bir ya da iki kere yapmışımdır ( bu bile vahim benim için).

ama kimsenin aklına gelmez aslında çöpe dökülen o yemekler aslında kimleri doyurur..

olay sadece yeme içmeyle de bitmiyor pek tabi ki..ilk önce kendi çevremizden başlamalıyız,sorgulamalıyız..hani herkes kendi kapısını süpürse mantığı ile hareket edilse eminim pek çok şeyde olumlu bir gelişme olacak..

ama teknoloji hızla ilerlerken tam tersi insanlar daha da bencil oldular..kendimde buna dahil:(( en son ne zaman çocuklara bişiy aldım diye düşündürdü sorun beni:(( ( kendi yeğenim hariç tabi)

teşekkürler:((

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Çok doğru söylemiş.Bizim aç gözlülüğümüzden dolayı onlar açlıktan ölüyor.Bir bardak suyu içerken düşünmeliyiz.Halimize şükretmeliyiz.Çünkü Somali'de kamplarda yaşayan her aileye günde sadece 1 lt su veriliyor.O suyu içerler mi yemek mi yaparlar ellerini mi yıkarlar onlara kalmış.Kampa ulaşabilenler iyi durumdakiler bir de ulaşamayanlar var ki onlar çoktan ölmüş olanlar.Ülkemizdeki en fakir insan bile bir yudum su bulmaktan aciz değildir.Ama orda öyle bir kuraklık var ki bir yudum yiyecek ve bir yudum su için kilometrelerce yolu tecavüz edilerek, gasp edilerek aç ve susuz olarak gidiyorlar.Her ay bağışlanıcak ufak bir miktar bizim paramızdan eksiltmez.Bir ailenin bir öğünlük yemeği 5 tl.Çok büyük paralar değil bizler için.Bencilliğimizden sıyrılmalıyız artık.Orda ölen her çocuk yardım edilmediğinden ölüyor.

0|1
    0|0
  • insan kendini bu dünyanın hakimi ve bu dünyanın tek sahibi sandıkça güce tapar.. güce tapan bir insanda daha fazla güç için gözünü dahi kırpmaz.. şimdi bakıyorum önündeki tabaktaki yemeği beğenmeyip burun kıvıran bir insan elinde imkan olsa o da bir kurşun sıkardı güçlü olmak uğruna karşısındakine.. tek bir şey lazım sadece tek bir şey Allah inancı..

1|1
    0|0
  • Suçlu aranacaksa tüm dünya suçlu

0|1
    0|0
  • Sadece biz olsak hadi neyse.Tüm dünya sorumlu

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• haklisin dunyada yasanan her turlu olumsuzluk insanligin sucudur insanoglu olmasa bu dunya cok masum olurdu. herles hakkiyla zekatini verse bu dunyada ac insan kalmazdi

0|1
    0|0
  • Kesinlikle daha fazla yardım etmeliyiz insanlara.

0|1
    0|0
  • bu şekilde alaka kurman bana göre alakasız ,alakam bu şekilde olmaz somalideki çocuklarla ,üzülürüm ama dertlenmem bana ne ,gerçekçi olalım

0|0
    0|1
  • Elbette ki sorumluluklarımız vardır. Şöyle bir tabir vardır. " Her insan evinin önüne bir kova su dökerse dünyada kir kalmaz. " Bu sözden yola çıkarak söylediğinize hak vermemek mümkün değildir. Ancak şu da vardır ki, tabir caizse kişi kendi burnunun ucundaki pisliği görmeyip, uzaktaki birinin kötü bir hasletini görmesi, samimi olmadığına işarettir. Yine baştaki söze dönen bir deyim. Çünkü herkes yanı başındaki komşusunu gözetirse, dünyada gözetilmeyen kimse kalmaz.

0|0
    0|0
    • seni samimi bulmadım.

• Fikirlerin söylenmesine kırılmam.

Sadece daha net olmasını isterim.

özür dilenecek bir şey yok.

Teşekkür ederim.

• Rica ederim.

• Evet , kapitalizmin metalarını tüketen herkez sorumludur.

0|1
    0|0
  • insanların başkaları için yaşamaları doğalarına aykırıdır, yani imkansızdır. uzun sürecekte olsa kimse kendine menfaati olmayan hiç bişeyi yapmaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...