"Osmanlı Kadını" diye tabir edilen kadın nasıldır?

Hep duyarız "Vayy bee tam Osmanlı kadını" gibilerinden laflar. Ama nasıl biridir bu Osmanlı kadını bilemedim, bilen varsa yardımcı olsun lütfen...

0|0
6|8

En İyi Kız Görüşü

• Çok klas biri olabilir, eski, antika takılır :) Oturuşu, kalkışı, konusması, o döneme aittir. Ben öyle canlandırdım kafamda şimdi.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Yumuşak başlı olmaz, ama ağırbaşlı ve sıcak olur. Şımarıklığın da hakkını verir. Tebessümleri olur bir de. Kadın dediğin yüzü mahkeme duvarına benzemeyecek. Kim olursa olsun, ne yaşamış olursa olsun. Erkeğini dizine yatırıp saçlarını okşamayı bilir gerçek bir kadın. Nerede, nasıl davranacağını bilir, insanların içinde kapris yapmaz, hır çıkarmaz; ama gerçek bir Osmanlı kadını dırdır etmez. Çok konuşup, baskı yapıp erkeği bezdirmez. Bu kadın üzülmeyi de bilir, ağlamayı da, kızmayı da. Ama üzmemek lazım, ayrıca kızdırmaya da gelmez. Gerçek bir kadın ezik durmaz. Kambur yürümez, dimdik durur. Kendine saygısı, güveni vardır. Erkeğine can yoldaşı olur,destek olur, onu dinlemeyi bilir. Bazen utangaç olur, bazen ürkek. Soğuktan ya da yalnızlıktan korkabilir kadın. Aptal olmaz gerçek bir kadın. Hüznü, gökten deli deli yağan yağmur gibi olur, saçlarından akar. Neşesi ise öyle renkli, öyle dağınık; saçları savrulur. Kahkahaları vardır bu kadının, çın çın eder odaların duvarlarında. Olgunluğuyla şaşırtır erkeği. Bazen de öyle çocuk olur, öyle sağlam saçmalar ki, yine, yine şaşırtır onu.Sıkmaz kadın, bunaltmaz, yaşa yaşa bitmez. Huzur verir varlığıyla. İçki çmesini de bilir ama kendini dağıtmaz bozmaz. Kibirli olmaz. Kültürsüz olmaz. Bomboş olmaz kafası. Dünyanın, ülkenin olaylarını bilir,anlar, söyleyecek sözü vardır. Kişiliklidir. Beceriklidir. Tırnağı kırılınca üzülür, sultan da olsa, boksör de olsa üzülür. Etini teşhir etmez. Ama bir cazibesi vardır. Albenisi metrelerce öteden çarpar adamı. Ne kadar örtüneceğini, ne kadar açılacağını, yerine ve zamanına göre bilir. Saçlarını ne zaman toplayacağını, ne zaman salacağını bilir. Göbek atmayı, gerdan kırmayı, iyi becerir; Havasında oldu mu, bir oynadı mı, herkes onu izler. Kadın korunmayı sever, ama korunmaya muhtaç olmaz. Güçlüdür ama gücünü erkeğin gözüne gözüne sokmaz. Dengeyi kurmayı bilir. Naz da yakışır, kapris de. Öyle tatlı, öyle kıvamlı naz eder ki, onun nazını erkek zevkle çeker. Gerçek bir kadın şiir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur.

0|0
    0|0
  • hey hey heyyyyyy!.. osmanlı kadını şimdilerde pek arama ama; benim rahmetli ninem osmanlı idi mesela kadın değil mübarek zaloğlu rüstem sanki Allah rahmet etsin 4 yıl evvel öldü...

belinde dedemin,1910ştayer tabancası nı taşır, düğünde bayramda atardı. mauser tüfekle dedemle beraber ayı avına gidermiş. mesela çift sürerdi atları koşup... yeni yazıyı okuyup yazamazdı ama eski yazıyı ( osmanlıca ) çatır çatır okur du

0|0
    0|0
  • Uzakdoğuda bunun benzerlerine geyşa da deniliyor ama orda genelde köle gibi muamele görüyorlardı. Bizim kültürümüzde, ailenin birarada olmasını sağlayan en kuvvetli harçtır. Pek bilinmese de ülke yönetiminde önemli rolleri vardı, padişahların suflörleriydi.

0|0
    0|0
  • Osmanlı kadını için çevrene bak. Ne görüyorsan odur. Ama eski Osmanlı kadınını soruyorsan. O başka. Evinin patronu, erkeğine saygısını eksik etmez ama onu da yönetmesini bilir. Memlekete evlatlar verir. Onları yetiştirir, terbiye eder. Evini idare eder. Eşinin kazandığı parayı yönlendirir.Toplumun direğidir. O olmazsa toplum yıkılır.

0|0
    0|0
  • :)) Bence fazla merak etme.. Yan yana oturursun seversin okşarsın sonra bide şaka yapim dersin o an kulaklarında bir sessizlik...sonra duydugun tek ses yankı...şakkkkkkkkk :))) anladın umarım :) Elinden her iş gelir bir erkeğin yapabilceği herseyi erkek gibi yapabilen güçlü sağlam karakterli falan :)

0|0
    0|0
  • otoriter lafı geçen yerine göre acımasız yerine göre çok merhametli.varlıklı...erkek gibi kadın yani...

0|0
    0|0
  • Emrivaki. kendini ağırdan satan.

0|0
    0|0
  • Ben de merak ettim doğrusu.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Geleneklerimi göreneklerimizi tavırlarından tut yaptığı yemeğe kadar yansıtan.Ciddi,konuşmayı bilen ve karakterli kadın.

1|0
    0|0
  • Muhteşem Yüzyıldaki Süleymanın annesi değildir bence kesinlikle. Fransız saraylarından fırlamış bir sultanı oynuyor o kadın herhalde. Osmanlı Sarayında bir padişah annesinin öyle biri olduğunu hiö sanmıyorum. Fazla Avrupai bir tip ve karakter oynamış, kesinlikle çok kötü bir oyunculuk...

1|0
    0|0
  • Biraz iri olurlar, yanakları aldır. Duruşları serttir, yenilmezler.

1|0
    0|0
  • hürrem sultanın ve nurbanu sultanın hayatını araştır anlarsın en doğru osmanlı kadını tipi

0|0
    0|0
  • kendini ağırdan satan bi kişiliği vardır. sade giyinir. takıları süslü olsada ağır bi havası vardır. o zamana ait en önemli değerleri sunarlar aslında şimdiki kadınlar ağzı bozuk yeni model olurken onlar nadir bulunur.

1|0
    0|0
Yükleniyor...