Ahlakın yanına nezaketi, maneviyatın yanına samimiyeti koyabildik mi?

Ahlakın yanına nezaketi, maneviyatın yanına samimiyeti koyabildik mi? Bu dünyadaki en hassas terazi, insanın içi midir?

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• HAYIR !

Bunu yapn insanlar olduğuna eminim ama biz bunu basarsaydık toplumun bisuru manevi sorunu olmazdı aile içi şiddete hayır derken ailenin ne demek olduğunu unutan bi toplumuz anne babasıyla öpüşme sahnesinin aynı anda izletildiği ve hiç göçünülmadığı bir hafta fatmagüle noldu diye beklenilen bi toplumda ahlakdan bahsedilsede utanma duygusu yani ahlakın en önemli parçası nerdedir ? o yüzden hele bi ahlak gelsin nezaket yapmacık kız tavlama mekanlarından uzak kendi yerine kavuşur diye düşünüyorum. ALLAH Hz. Muhammed (s.a.v) ahlakıyla ahlaklanmayı bu topluma ve bizlere nasip etsin o zaman Ebubekirin Alının nezaketi yansır. Maneviyat o kadar geniş kapsamlı bir kelimeki nerde konulacakdi o samimiyet. vicdan manevidir samimiyetsiz vicdan ölü mü? sevmek manevidir samimiyetsiz sevgi olur mu ? demekki konu maneviyat değil. çünkü insan çok basit konularda samimidir ama maneviyatlı değildir. O zaman insan kavuşmak istediği maneviyatı önce samimi şekilde istemeli çünkü samimiyet olunca dostluk kurulur demekki asıl olan istemekdir o zaman istenilen maneviyatta oluşacakdir. Maneviyatın yanına samimiyet zaten var olacaktır. Bu dünyadaki en hassas terazi bana göre insanın içi değildir. Eğer böyle olsaydı bu kadar hata yapılmaz bu kadar yüksek bi suç oranı oluşmazdı. Olay yada konu her ne olursa olsun kişi tek başına o dengeyi kuramaz bence. Çünkü kişinin vicdanı olduğu kadar nefside vardır ve insan benlik duygusunu barındıran bir varlıkdir. Her konuda kesin karar yada terazi kendisi olamaz. Peki en hassas terazi nedir. Yine kendi fikrim üzerinden gidiyorum ki dünyada kanıtlanmış bir fikirdir. Ahlakın, maneviyatın, nezaketin, vicdanın, samimiyetin, iyi kötü ayrımının, toplum ihtiyacının ve her sorunun sizinle konuşurcasına yanıtını bulabileceğiniz ve bence dünyadaki en hassas ölçülerin bulunduğu tabiri caizze terazi hükmünde olan şey ALLAH'ın (Ç.Ç.) sözleridir. Kur-an'dır. Zaten insana doğruyu ve vicdani anlatanda O'dur. Yoksa insan başıboş olduğunu mu sanıyor?

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 3

• Meneviyati yüksek insanda, samimiyetinde nezaketinde, ahlakında olacağını düşünüyorum.. Allah'a inanların hepsinde bütün güzellikleri içinde barındıran bunları kullanabilecek potansiyelleri olduğunu düşünüyorum. İnanmak istiyorum..

0|1
    0|0
    • İnan inan ;)

• Yok o kadarda yabanileşelim demedik, naptın :)

Lusacan, "Gerçeğin dağlarına umutsuzlukla çıkılmaz." da demiştir Nietzsche.. ;)

• Umut hakkinda 2 farkli gorus,sec begen al.Gerceklige gelirsek tamamen gereksiz.İnsan hayal ettigi muddetce yasar(yahya kemal).Umut ederek gerceklik dagina cikmaktansa hayal edip dagin ustunden asmayi tercih ederim

• bence insanın kalbi vicdanı beynidir en hassas terazi.ahlakın yanına nezaketi koyamadık çünkü birini seçtik,maneviyatın yanına samimiyeti koyamadık çünkü zaten şimdiki devir maddiyatla başlıyor cümlelere

0|0
    0|0
  • bence bu dünyadaki en hassas terazi insanin vicdanidir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Aslında ahlakımızı nezaketle süslemek gerekiyor ama çoğu zaman ihmal ediyoruz bunu. :(

0|0
    0|0
  • o zaman zevkli olmadığı için kimse yapmıyor pek günümüzde.

0|0
    0|0
Yükleniyor...