• Sor
  • Bence

Canı yanan sabretsin can yakan da canının yanacağı günü beklesin.(Hz. Muhammed)

Canı yanan sabretsin can yakanda canının yanacağı günü beklesin.(Hz. Muhammed) bu sözü nasıl açıklarsnz. Özellikle tecrübelerinize dayanarak cevaplarsanız sevinirim..Arkadaslar yorumlarinizi bekliyorumm

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

Erkekler Ne Diyor 7

• Değerli kardeşimiz;
    Sözün doğrusu şu olmalıdır: “Canı yanan sabretsin; can yakan da yanacağı günü beklesin”
    Yani, haksızlığa uğramış olan mağdur ve mazlum kimse canı yandığı için sabretsin, mükâfatını düşünsün ve kıyamet gününde hakkının alınacağını bilsin, fazla üzülmesin, hayatını zehir emesin.
    Can yakan zalim ise, -her gelecek yakın olduğu için- yakında öleceğini, mazlumun âhının yerde kalmayacağını, başkasının canını yaktığı kadar canının da yanacağını düşünsün, zulümden vazgeçsin, Allah’ın huzuruna varacağı gündeki adaletin tecellisinden korksun..
    Bu sözün bir hadis olduğuna dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık. Ancak, bunun manası, çok değişik ayet ve hadislerde vardır. Kuvvetli bir ihtimalle, ilgili ayet ve hadislerden esinlenerek söylenmiş bir kelam-ı kibardır.
    Aşağıda meali verilen ayet, bu konuda önemli bir derstir:
    “Sen, o zalimlerin işlediklerinden, sakın Rabbinin habersiz olduğunu zannetme! O, sadece onları, dehşetinden gözlerinin donup kalacağı bir güne ertelemektedir.”

• Allah(cc) ın Adaleti .

• çok açık zaten yyoruma negerek var

• Canı yanan, Allah'a sitem etmesin, bedduayı da pek diline almasın... ki Allah kıyamet günü zulmün karşılığını verecektir.

• diyor ki; biri size zulmediyorsa sabredin, elbet gün gelip devran dönecektir.örnek: aldatıldım ve çok fazla üstelemedim. başımı döndürdüm yoluma devam ettim. canım yanmı ş olsa da o an'da yandı. sonrasında değil. 2. aydan sonra kendisini köpek konumuna sokarak günlerce, haftalarca, aylarca yalvardı. her şeyi es geçti, bir saat için "ömrünü vereceğini" söyledi. buluştum mu? hayır. çektiren, çekiyor.

• bunun açıklanacak bi tarafı yok. söylenecek tek cümle ahir zamanda herkes kıyameti beklesin

Kızlar Ne Diyor 5

• Söz açık sabır kin den daha makbul ve eden bulur bir araya gelmiş. Örnek istersen bir kıza iftira atıp evlenmesini engelleyen birinin kendi kızının ihanet sebebiyle kocası tarafından öldürüldüğünü biliyorum yakın komşumuzdu ve bu söz çok doğrudur

• aynen dogru.

• benim de canim yandi hemde oyle bir yandiki tarifsz yandi dilerim Allahtan canimi yakanlar oyle bir yansinki evlerine oyle bir ates dussunku canimin yuregimi yaktıklarının bin kati kadr yansin tek tesellum Buyuk Allahim canlarinin yanacagi gunu bekliyrm

• sacmalik.

• Canım çok yandı son aylarda ne bir beddua ettim ne başka birşey sabrediyorum ve canlarının yanacağını biliyorum Allah hiçkimseyi vicdanından uzak etmesin.

• Amin.

• :-S

• amin

Yükleniyor...