Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

Daha önce sorulmuş bir soru ancak anket şeklinde verileni göremedim, katılımlarınızı bekliyorum.

E şıkkını seçenler, yorumlarınızı da esirgemeyin lütfen

• AKP
    23% (10)29% (16)26% (26)Oy Ver
  • CHP
    37% (16)25% (14)30% (30)Oy Ver
  • MHP
    7% (3)18% (10)13% (13)Oy Ver
  • Oy kullanmayacağım- geçersiz oy kullanacağım
    23% (10)12% (7)17% (17)Oy Ver
  • Diğer, yeni bir oluşum
    10% (4)16% (9)14% (13)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
benim görüşüm Mustafa Sarıgül başkanlığında yeni bir oluşum,

Lütfen yorum yazarken tahrik unsurları kullanmayalım

0|0
37|47

En İyi Erkek Görüşü

• arkadaşlar bazı gerçekleri kabullenmek gerekiyor... Türkiyedeki oy toplamının %60ı merkez sağ olarak adlandırdığımız kesimedir... bu kesim hiçbir zaman oylarını başka yöne vermezler... kalan %40 ise belli bir kesimi temsil eder... sol partiler %20-25, milliyetçi söylemleri ile önde olan partiler ise %10-15 arasında oya sahiptirler... zaten duruma baktığınız zaman mhp ve bdp milliyetçi söylemleri ile %15i chp ise sol kesime hitap etmesi nedeniyle %20-25 arasında oyu alıyor... gelelim merkez sağın oylarına... bu oy yıllardır anap-dyp-dtp-refah gibi partiler arasında paylaşılmıştır... son dönemde ise merkez sağda herhangi bir alternatif kalmamıştır... demokrat kesim yani merkez sağ yeni bir oluşum çıkarmadığı sürecede akp bu paydan %50 oyunu alacaktır... bu bakımdan solda yeni bir arayış yada milliyetçi kesimde yeni arayış birşey değiştirmez... ve şahsi fikrimide söyleyeyim alternatif olmadıkça merkez sağda oyum akpnindir... ha chp ne yaparda oyunu arttırır derseniz artık burjuva olarak belli kesimi değil tüm halkı kucaklayacak bir anlayışa bürünürse o zaman merkez sağın oyunu çalabilir...

1|0
    0|0
    • hacı gözden kaçırdığın bir nokta var, aslında millet merkez sağa dindar olduğu için değil icraatları için oy veriyor, merkez sol merkez sağ kadar icraat yapsaydı bu durum tam tersine dönerdi, milliyetçiliğe gelince artık eskisi kadar önem verilmediği kanaatindeyim

• ayrıca bu dediklerim sadece bir değerlendirme kimseyi küçültmek anlamında değil yani... ayrıca bir konu daha muhalefet güçlü lider bulamadıkça hep muhalefet kalmak zorunda kalacak bununda farkında olmaları lazım...

• ayrıca merkez sağ ipleri bi merkez sola kaptırırsa merkez sağ bir daha zor iktidara gelir

Kızlar Ne Diyor 37

• İlla oy vermem lazımsa chpye veririm.akpye gitmesin diye o da sırf.

5|4
    3|3
  • E:bizi gerçekten Atam gibi yönetecek ,ülkesi için bırak çocuğunu göndermeyi kendsi bile savaş olsa gidecek en önde savaşacak,bana kömür dağıtan değil ülkemi verecek olan adamı oylayacağım eğer bir gün oluşursa

4|1
    1|1
    • Nerede o günler?

• Keşke ama zor gibi. Hele Atatürk gibi yönetecek birisi imkansız. Hepsi kendi menfaati peşinde ülkesini, milletini düşünen yok.

• Onun gibisi asla gelemez saten.Bu ülkenin tek bir taşı da bizim hepsi bizim ama kimse düşnmüyor ya kimse yarın ne oluruz demiyor nasıl kazanıldı bu topraklar demiyor ya en çokta bu kızdırıo ouf yaa moralim bozuldu yine

• daha öncede vermiş olduğğum ve hep verecek olacağım gibi oyumu chp den yana kullanırdım ama herşeye rağmen siyaset konularını bu tür ortamlarda konuşmayı hiç sevmiyorum..

5|2
    3|2
    • kimsenin siyasi görüşünü tartışmak için sormadım, memleket meselelerine meraklıyım biraz

• evet fark ettim birazdan güncelleme yaparım

• bide bu eksi verme olayı vardı dimi hayır anlamıyorum sanane kardeşim benim görüşümden az biraz saygı ya !

• CHP

6|3
    4|3
  • hiçbirisine oy vermem,bu gidişle boş oy atacağım.

0|2
    1|1
  • D: Oy kullanmayacağım- geçersiz oy kullanacağım

1|1
    0|1
  • Chp..

Chp olmasa Mhp'ye veririm, benim için farketmez.

Ama akp'ye günahımı bile vermem.

3|4
    2|1
  • Durmak yok yola devam , dünya basbakanina selam akp'ye devam :)

6|2
    10|8
    • Biz ulkemizi satmaya calisan Ataturkumuzu kaldirmaya calisanlrla isimiz olmaz madem turkum demeyi biliyorsun ozaman Ataturkun kurdugu parti ne diye duruyor

• akp sizi teker teker sevsin canım. bi tarafınıza koymalı illa. cahilcikler.

• Sen oy verirken bir tarafına koysunlar diye mi oy veriyorsun ? Oy verdiğin parti bir tarafına koyuyor mu senin ?

• Bu kadar şehide rağmen, yolsuzluklara ve baskıcı rejime rağmen hala AKP diyebilen insanları gördükçe oy kullanmanın ancak boş olduğunu düşünüyorum.

2|1
    1|1
  • AKP nin işini gayet iyi yaptığını düşünüyorum. AKPye verirdim...

Atatürkçülüğün ne demek olduğunu pek kimse bilmiyor galiba Atatürkçülük CHPye oy vermek değildir. Vatanı en iyi düzeye çıkaracağına inandığına oy verirsin kanaatindeyim...

2|6
    10|5
    • atatürkçülük ile geleceğinin sıkı bir bağı var hesapsız. gayet iyi yaptıgı şeyler neler acaba ? yazar mısın

• :) teşekkür ederiz efenim

• Hedon, kimin dogma beyinli olduğunu anlamak zor değil. Kapitalizm kaka değildir, ama artıklarının kim olduğu belli... Zira sömürü tekniklerini, sömürüye karşıt bir ideolojiye atfediyorlar onlar.

• Bu ülkede bir parti çıkıp da eşcinsellik politikasına ciddi ve tutarlı anlamda yer vermediği sürece hiç bir partiye oy yok. Binlerce vatandaşını yok sayan adamı/kadını başıma yönetici getiremem.

2|0
    1|1
  • Son nefesime kadar Cumhuriyet Halk Partisi.

Gerçi anketin sonuçunu biliyoruz,rtenin ATATÜRK'ten daha çok sevenin olduğu bir yer sonuçta burası..

4|1
    5|2
    • Canım benim kıyamam sana:)

• Ülkeyi satana vatan haini denir.

• Ülkeyi satan mı arıyorsun? Resmi olmayan inklap tarihi oku. ABD ile işbirliği yapan ihtilalcilere bak. Vatikanın emrindeki holding patrolarına bak. Gladyonun tetikçlerine bak. Almanyayla gizli saklı iş tutan sol partilere bak.

• EKK :)))

0|2
    2|1
  • Hala AKP diyenler var pes.

1|1
    1|0
  • Kendime oy veresim var.

0|1
    3|0
  • MHP ye vericem.

1|4
    4|1
  • HEPAR

0|5
    3|2
  • Tr de hiç bir zmn siyaset ve takım tutma konusunda taraf olmadım taaa kii taraf olmamı gerektirecek geçerli bir sebep bulana kadarda olmayı düşünmüyorum

0|1
    1|1
  • Diğer.

İkilemde kaldım doğrusu. Yorumumu esirgemeyip BDP desem mi ?, yoksa bundan fazlasıyla tahrik olacağını düşünerekten vaz mı geçsem ?

0|1
    0|0
  • oy kullanmayacagım hıc bırıne vermeyecegım

2|1
    1|2
  • Mhp

0|3
    4|0
    • kim sana - verebilir? hemen dengeleyelim+++

• Akp de Chp de neymiş:):)

• ne alakası var matesis .. basında yer alan bir genel bilgi .. sen hurriyetin bir haberini burda yazman da ilginç diyene kadar önce dön konunun ilginç ve ne kadar acı oldugunu düşün.

• Tabiki Ak Parti

1|1
    1|0
  • diğeri .

0|1
    0|0
  • d şıkkı

0|1
    0|0
  • hiçbiri

0|0
    1|0
  • hiç birine.

0|0
    0|1
  • Hepar tabiki.

0|1
    0|1
  • hiç birine vermem siyasettide hiç sevmem

0|0
    1|0
  • A AKP

2|1
    4|4
  • Türkiye Komünist Partisi.

2|1
    2|6
  • Kızlar Devam
    7

Erkekler Ne Diyor 46

• Ziyan olacak ama; Hepar. :|

2|5
    3|0
    • öyle düşünme üstadım doğru bildiğin ne ise onu yap sen.

• Dün Hurriyet internet sayfasında bir haber vardı ... Türk şirketleri yabancılara satılıyor .. listeye girip baktıgımda açıkcası oha sizde mi satıldınız demeden edemediğim şirket adlarını görünce çok üzüldüm.

Mlli sermayemizin bu şekilde yurt dışına satılarak ekonomide söz sahibi olan türklerin artık bir oyuncu olmaktan çıktıgını görmek dehsetle bundan sonra ki adım ne olacak acaba diye düşünmeme sebep oldu.

Kime oy vereceğinizi bilemem fakat bu ülkenin geleceğinde 4-5 yılda birde olsa söz sahibi olan sizlerin bu konuya taraftar edası ile değil kesinlikle geleceğiniz ile geçici çözüm değil kalıcı çözümler sunacak yönetimler seçmenizi öneririm.

Bir gün uynacak ve biz böyle olacağını blemedik diye bir laf etmeniz sizin bağımsızlığınıza vurulmuş darbeleri hafifletmeyecek ...

kesinlikle ilgili olun , satır aralarına bakın, duygusal şovenizm ile değil akıllı insanlar gibi oy verin ...

Anketini yanıtladım soran ...

4|0
    2|0
    • oyum seninnn reese :)

• Cehaletle deha arasında ki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var, cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

• Malesef öyle..

• Hepar

3|5
    2|1
  • oy versen ne olacak?ülke iyiye gidiyor diyorlar

Artan masraflar

Artan çalışma yükü

Artan kişisel ve dış borçlar

Azalan(eriyen) kişisel gelir

Azalan hayat standartları kalitesi

Azalan huzur

dışında ne verebiliyorlar ki bize?

Masaldan ibaret 1 lt benzin 4.8 lira 1.8 lira vergisiz hali iyiye gidiyoz iyiye..

1|1
    1|0
    • Bir çok tespitin doğru, ama bir çoğu da yanlış.

• tembel mlletiz lafına katılıyorum ..*diğerlerini uzun uzadıya konuşmak gerekir ...

• Tembel olanda olmayanda aynı kefede yargılanıyor.Onun tembelliğinin faturası bana neden kesiliyor peki?

• Hadi şeritaitir Büyük ortadoğu projesidir İrana döneceğizlerdir sınavlardaki skandallardır vs. dir tüm bunları anlarım ama

-Akp kazanmasın da kim kazanırsa kazansın

-Atatürk'ün kurduğu parti o yüzden

-Atatürk gibi biri yok o yüzden oy atmayacağım..

sadece bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü oy kullananların akıl sağlıklarından ciddi şekilde şüpheleniyorum.

Bu arada unutmadan ülkesindeki siyasetçileri eleştirirken bazen de kendimize bakalım "ne kadar vatandaş olabildik Vatanımızı ne kadar sevebildik ? okul yıllarında sıraları karaladık mı ? yolda giderken yere çöp atıyor muyuz ? vergiden kaçmak için değil vermek için çabalıyoruz ? vs.vs.

3|0
    1|1
  • @hedon

Bağımsızlığın ne olduğunu bilmeyen ne Kemalist olabilir ne Milliyetçi olabilir ne de İNSAN olabilir. İlk önce kendi öz kültürünü kendi öz örf ve geleneklerine ve halkın öz kültürüne sahip çıkacaksın.Demogojiyle suçluluk psikolojisiyle saldırmakla ne gerçekleri görürsünüz ne de doğru olanı görebilirsiniz.Bir insan insan olamadığı müddetçe edineceği sıfatın hiçbir anlamı yoktur.

Şimdi de gelelim Kemalizm olayına..O dönemde Mustafa Kemal olmamış olsaydı bir başkası çıkardı mantığı amcamın t.şakları olmasaydı halam olurdu mantığı gibi saçmadır.

Mustafa Kemal hakkında ve Kuva-yi Milliye hakkında katli vaciptir fetvasını veren (dini devlet olmayan osmanlının !) şeyhülismanıdır.

Osmanlı padişahı aynı zamanda halifedir.Ve bunlar Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye hakkında ölüm fermanı vermişlerdir.Kuva-yi Milliye içinde yer alanların büyük bir kısmı çeteler ve aşiretlerdir.Çerkez Ethem çetesi de bu çetelerden biridir.Demirci Efe de bu çetelerden biridir.Çakıcı Efe de bu çetelerden biridir.Topal Osman da bu çetelerden biridir.Ama ne yazık ki dini bütün olanların büyük bir kısmı gerek Kurtuluş Savaşı döneminde gerekse savaş sonrası sürekli Kuva-yi Milliye hareketine karşı sonrası Cumhuriyet'e karşı hep tezgah gizli dümen ve ihanet içerisinde olmuşlardır.Menemen olayı Konya olayı Yozgat olayı ve Şeyh said olayı bunlara örnektir.ve maalesef ki bu dini bütün şahısların bu eylemlerinin arkasında ya İngilizler ya Fransızlar vardı.Şimdi bile Cumhuriyet düşmanlarının hepsi İngiltere-Fransa değil ama Amerikayı arkasına alıp Türk Tarihinin en büyük uşaklık politikasını yaparak Türk Tarihinin en büyük haini olmaya aday olmuşlardır.Bunlar gelecekte tarih önünde nasıl hesap verecekler ben onu merak ediyorum.

0|0
    0|0
  • arkadaşlar atatürk e milli mücadele yıllarında demişler hemen parti kuralım falan, atatürk de demiş parti kurarsak ayrışmalar gruplaşmalar olur birbirimizi yeriz. bugün farkındaysanız millet birbiriyle dalaşıyor, sen ocusun sen bucusun falan yok solcu sağcı komunist faşist. üzülerek söylüyorum inönü nato ya katılarak ülkeyi abd ye teslim etmiştir. kimi seçerseniz seçin, ülkenin seçkin kurumlarında amerikalı danışmanlar var(bütün bakanlıklarda). medyanın %90 ında yine en tepede amerikalılar var. biz önce millet olarak benliğimizi kaybetmeden türklüğümüzü müslümanlığımızı korumalıyız. ülkeye katma değeri olacak işler yapmalıyız. mesela birisi üniversiteden mezun olduğunda ben nerde çalışacam diye sormamalı. acaba nasıl bir iş kurabilirim diye düşünmeli. ülkenin ekonomisini geliştirecek hamleler yapmalı. parti en son iş, zaten millet burda yazdığım gibi olursa hangi parti olursa olsun ülkeyi ileriye taşır. lütfen oculukla buculukla birbirinizi yemeyin. kimi seçersek seçelim abd nin sözünden çıkmayacak çünkü biz 1947 den beri abd nin mandasıyız. bundan ancak millet benlğini kaybetmez ve çalışırsa kurtulabiliriz. hangi parti gelirse gelsin. her partinin içinde amerikanın satın aldığı adamlar var, al birini vur ötekine.

0|0
    1|0
  • yarın seçim olursa ben çalışıyorum arkadaş oy vermeye gidemem... Şaka be, ben bugüne kadar hiç oy kullanmadım kullanmaya da niyetim yok. Boşu boşuna pazar günüme heba edemem bunlar için. Sırf oy vermek içinde oy kullanılmaz. Sonuçta her kim başa geçerse geçsin memnun olmaycaz o zaman kimin geçtiği de önemli değil... Bizi birileri becerecek o zaman kimin becerdiği de önemli değil. Ben kayganlaştırıcıyı hazır tutuyorum her seçimden sonra

0|0
    0|0
  • Osman paşaya.. HEPAR

0|2
    2|0
  • osman paşaya selam olsun

HEPAR

1|1
    1|0
  • Kim gelse bu ülkeyi adam edemez artık

3|1
    2|0
  • MHP

1|3
    1|0
  • Hala AKP'ye oy veren var. Adamlar ne yapsa haklı siz olduktan sonra.

3|1
    2|1
  • Yeni bir oluşum şart duaha genç beyinler daha dürüst ve ülkesi için çalışan insanlar gelsin ayrıca sarıgül ün ülkeye yararlı olacağına inanmıyorum o adam sadece popülarite peşinde

0|1
    1|0
  • Şimdi bu Chp diyenleri yarınsaat 4'te Ergenekon destanından pardon davasından içeriye alacaklar = ) sakın donunuzla yatmayın üzerinizi giymenize bile fırsat vermiyorlarmış = DD

1|1
    0|0
  • CEHEPE

4|1
    3|1
  • HEPAR tabiki.

1|1
    1|0
  • MHP

2|2
    1|0
  • AKP kesinlikle olmaz. Atatürk'ün izindeyiz...

2|0
    2|0
  • bi yorum yazsam arkamı kovalarlar... başım belaya girmesin yazamam... çünkü fikir özgürlüğü olan bir ülkede yaşamıyoruz biz.

0|0
    1|1
  • Kime vereceğimi bilmiyorumda kime vermeyeceğimi çok iyi biliyorum AKP benden ancak havasını alır..Durmak yok soymaya devam.

1|1
    2|0
  • Şuanki partilerin hiçbirinden bi cacık olmaz tayyip akpnin başında olduğu sürece de akp iktidardan inmez.

1|0
    0|1
  • Osman Paşaya selam olsun HEPAR

1|1
    1|0
  • AKP

3|1
    2|3
  • KSP

Artık bütün sorularınız cevaplanacak...

Bana oy verin!

2|0
    0|0
  • HEPAR - efsane komutan Osman PAMUKOĞLU'na tabiki de..!

1|1
    0|1
  • İşçi sınıfının devrimine oy verirdim.

0|0
    0|0
    • beni en ufak şekilde tanımış olsaydınız eğer fikirlerimi her daim savunduğumu da bilirdiniz. soran bilir mesala ! "Lütfen yorum yazarken tahrik unsurları kullanmayalım" diye bi' not düşürmüş. kürtçe isimlere tahammülü olmayıp tahrik olan ve kürtçe isim paylaştım diye bana sataşan birinin BDP'den hayli hayli tahrik olacağını vurgulamak istemiştim. anlaması gereken anladı da siz galiba yanlış anladınız.

• AKP ye veririm oyumu

1|2
    3|2
  • Ak Parti

2|0
    3|2
  • Kemal bi gitse veericem bütün herşeyimide o oldugu sürece anca ... alır...

1|1
    3|0
  • Erkekler Devam
    16
Yükleniyor...