SSK'dan emeklilik hakkında biri yardımcı olabilir mi?

Merhaba arkadaşlar yeri değil biliyorum ama belki aranızda bu işlerle ugraşan vardır. Çok kafamı kurcalayan bir soru bu...

Şimdi benim babamın emekli olmak için yaşı tutuyor, askerlik tamam sadece 1.5 sene daha prim ödemesi lazım... Babam 1.5 sene önce kendini bir arkadaşının yanında sigortalı çalışan olarak göstertmişti ve şu an orada hala aktif sigortalı gözüküyordu ama prim ödemesi yapılmıyor... Bu durumda o aktif sigortalı olarak gözüktüğü ama primleri ödenmediği o 1.5 yılın ücretini tek seferde ödeyip emekli olabilir mi?

Bilgisi olan yazsın... tşkler

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• ... Yorumları da okudum ama yanlış birşeyler var.

1. Sigorta primleri ödenmemiş olsa bile,sigorta hizmet dökümün de günler görünür.Borç işverene ait olduğu için,babanı bağlayıcı bir durum söz konusu değildir.

2. Geriye dönük hizmet borçlanması erkekler de askerlik,bayanlar da doğum olarak yapılabilir.

3.Babanız 18 ay kadar prim eksiği var ise,bunu askerlik borçlanması yaparak kapatabilir.

4. Geçmişte çalıştığı halde primini ödemediği bir iş yeri var ise,oraya dava açabilir ama elinde mutlaka ispat edebileceği resmi evrakları olmalı,sözlü şikayetler sonuca ulaştırmaz.Kaldıki o işyeride halen faal olarak çalıyor olması gerekir.

5.Bulunduğunuz bölgede ki SGK müdürlüğüne babanızın kimliği ile başvurun,orda ki emeklilik servisi size eldeki verilere göre net bir bilgi verecektir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• eksik primleri peşin olarak ödeyebilirse bir sorun çıkmaz ancak geriye dönük prim ödemelerinde faiz işliyor sanırım, o da aklınızda bulunsun...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Olur... Ödenmemiş primlerin zaten ödenmesi gerekir, borçtur bu, hatta çalıştım ama sigorta primimi yatırmadı diye şikayet ederseniz o işletme suçlu durumuna düşer, ceza kesilir. Yaş ile birlikte prim olayı da tamamlandıktan sonra emekliliğe hak kazanır.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim arkadaşım. Yok şikayet olmaz çünkü babamın arkadaşı tamamen insanlık olsun diye babamı yanında sigortalı gösterdi bide adamı şikayet edicek halimiz yok biz oderiz o borcu. cok saol

• Aynı şeyi babamda yapmıştı. Askerlik borçlanması dışında prim gün sayısını doldurduğunda ödenmeyen ayları toplayıp size ödemeniz gereken miktarı söylüyorlar. Yani mümkün,Biz 2.000 TL ödemiştik bu şekilde emekli yapmıştık

0|0
    0|0
    • ooo şimdi içimi rahatlattın dostum. kesin eminsin değil mi? çünkü babamın emekli olmak için sadece 1.5 yıla ihtiyacı var ve 2009 yazından berı bı arkadasının dukkanında aktıf sıgortalı gozukuyor sadece prımlerı odenmıyor

• eyw o zaman kesin emekli diyebiliriz cunku bundan 20 sene once babam calıstıgı yerde hakkı yenmıs prımlerı eksık odenmıs onları da oder kesın emekli olur... ben mujdeyı vereyım hemen :D cok tskler arakdasım

• Önemli değil dostum :) Hayırlı olsun

• kesinlikle olur..ama mali aflardan yararlanma yoluna gitseydi gecikme faizlerinden kurtulurdu...hatta taksitlere böldürme şansı bile var...

0|0
    0|0
Yükleniyor...