Saçmalattirik, "nasıl var şu para?"

parayı bok mu var da bulmuşlar?

parayı bulan insanlar, insanlığın bu halde olduğunu görseydiler eğer yaptıklarına pişman olurlar mıydı? bence olmazlardı. çünkü parayı ben bulsaydım eğer, onu istediğim gibi çoğaltma gücüne de sahip olurdum. bok yemişler dünyanın en zengin insanları falan! parayı ben bulmuşsam eğer, bu dünyanın en zengini benimdir! tüm insanlığı ele geçirebilecekken, ne gerek var her şeyi düzeltmeye? insanlığı tekrar eski haline sokmaya falan?

aslında paranın yaratılış macerasını çok merak ediyorum.

iki tane genç, beraber otururken "bak kanka, bunu buldum. buna para diyeceğiz. ben sana bunu vereceğim, sen de bana insanlığını vereceksin." mi demiş? paranın hiçbir değeri yokken, birden nasıl öyle değerlenmiş ve insanlar her şeyini buna verir olmuş? bilmek istiyorum, bunu bilmek benim hakkım değil mi? ben "para" uğruna "hayallerimi" veriyorum, madem öyle hakkım değil mi sorarım size! bu da mı gol değil he? bu da mı gol değil?

yani düşünsenize, paranın bugüne kadar bulunmadığını ve her şeyin takas yöntemiyle işlediğini düşünün. ben sizin en yakın arkadaşınızım ve yanınıza bir kağıt parçasıyla geliyorum. "bak" diyorum, "bu para. kimsede yok, ben sana bunu vereyim sen bana bilgisayarını" diyorum. bilgisayarınızı bir kağıt parçasında bana verecek kadar salak mısınız gerçekten?

demek ki zamanında insanlar gerçekten bu kadar salaktı.

aslında bence, bu para meselesi iki arkadaş arasında gerçekleşen bir şakalaşmaydı. size sesleniyorum saygı değer büyüklerim, "şakanın kakasını çıkardınız artık!"

ve size sesleniyorum saygı değer büyüklerim. "hayallerimi satılığa çıkarttım. çünkü hayallerimi gerçekleştirmem için gereken paraya ihtiyacım var, ve ona siz sahipsiniz."

Güncellemeler:
.

0|0
1|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...