Sinema tarihindeki favori decade'iniz (10 Yıl) hangisi?

Chaplin'in son dönemi ve The Great Dictator. Frank Capra'dan It's a Wonderful Life ve Arsenic and Old Lace. Ve tabi Humphrey Bogart- Ingrid Bergman ikilisinden Casablanca. 40'lar 1925'den sonra büyüyen sinema endüstrisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Meşhur yağmurda şemsiyeyle dans etme sahnesiyle ve müziği hala unutulmayan Singin' in the Rain'le oldukça keskin başladı 50'ler. Büyük usta Billy Wilder 50'lere damgasını vuran isimlerden birisiydi. Some Like it Hot ve Sunset Blvd.'ın da aralarında bulunduğu tam 10 filme imza attı bu 10 yıl içinde. Ingmar Bergman da bu yıllarda patlamasını yaparken. Avrupa'dan çok daha uzaklarda da Akira Kurosawa fırtınası esmeye başlıyordu. Yavaş yavaş renklenmeye başlayan beyaz perde 60'larda yerini tamamen renkli filmlere bırakırken Alfred Hitchcock'un da 50'lerde gene çok iyi işler yaptığını unutmamak gerekir.

70'ler benim açık ara en sevdiğim dönem diyebilirim. Bir filmi elime aldığımda bana ''Bu film 70'lerde çekilmiş.'' denmesi izlemem için yeterli bir sebep. 70'lerin o durgun ama müthiş hikaye anlatım tekniklerini seviyorum. Uzun süre unutulan komedi genre'sını ayağa kaldırmak için skeçleri bırakıp beyaz perdeye yönelen Monty Python ekibi karşımızdaydı bu yıllarda. The Godfather serileri, One Flew Over the Cuckoo's Nest (Guguk kuşu) ve Taxi Driver 70'lerin en büyük klasikleri olarak gözükse de. Star Wars serisinin başladığı, The Exorcist gibi bir korku klasiğinin çekildiği bu dönemde ayrıca benim de en sevdiğim film olan Sidney Lumet imzalı Dog Day Afternoon'da çekilmiştir. Özetlersek eğer, Scorsese, Coppola, Lumet, Tarkovskiy, Woody Allen, Polanski, Spielberg, Milos Forman gibi devler unutulmaz bir 10 yıl yaşattı dünyaya.

Gelelim benim sinemada izlediğim filmlere. 90'lar bana göre 80'lerde duraklayan sinemayı ayağa kaldırmayı başardı. 90'ların ilk yarısı bile 80'lerin ölü toprağından etkilenmiş gibi olsa da 90'ların özellikle ikinci yarısında art arda bombalar patlamaya başlamıştı.

Şöyle bir filmlere bakarsak The Shawshank Redemption, Fight Club, Se7en, Pulp Fiction, The Matrix, Goodfellas, The Usual Suspects, Forrest Gump, Green Mile, Lock Stock and Two Smoking Barrels gibi son derece meşhur ve kaliteli bir liste karşımıza çıkıyor. Coen'ler ve Wachowski'ler gibi kardeş yönetmenlerin yanı sıra sinemaya yeni bir akım getiren ve kamera hareketlerini oldukça hızlandıran QT, Guy Ritchie ve David Fincher'da 90'ların parıldamasına yol açmıştı.

2000'li yılların ise hiç kuşkusuz bize en büyük armağanı o yönetmense diğerleri ne acaba dedirten Chris Nolan. Dahi çocuk henüz 40 yaşına bile gelmeden inanılmaz işlere imza attı. Bu son dönemde sinema dünyasında en büyük değişen şey ise sinemanın evrenselleşmesi olsa gerek. Eskiden 5-10 yılda bir iyi yabancı film ya da yönetmen çıkarken günümüzde gerek Avrupa, gerek Japonya/Kore, gerek Meksika, Arjantin, Brezilya sinemalarının hergün daha da Hollywood ayarında işler yapabilmesi.

Şimdilik son noktayı koyuyorum.

Sizce en iyi decade hangisiydi?

• 40's (1940-1949)
    A seç
  • 50's (1950-1959)
    B seç
  • 70's (1970-1979)
    C seç
  • 90's (1990-1999)
    D seç
  • 00's (2000-2009)
    E seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Korku filmlerinin unutulmaz olduğu birçok serinin başladığı, klasiklerle dolu cheesy görüntü kalitesi ve uyduruk efektlerle dolu kült 80'lere de selam olsun.

0|0
45

En İyi Kız Görüşü

• Korku türünün, ve ucuz teen slasherların bende yeri ayrı olduğu için 80'ler.

Bunun dışında her dönemden sevdiğim filmler var, şu an tercih yapamadım.

0|1
    0|0
    • I Spit on Your Grave, Picnic at Hanging Rock, Don't Look Now, Last House on the Left, Texas Chainsaw Massacre yanı sıra Alien ve Halloween. Bence sen de 70'lerci ol. : )

• Beşiktaş Şereftir. Şeref Beşiktaştır.'ın Sidnei'i o.

• Aklıma gelmedi değil, 2 gol attı bugün izledim maçı.. :))

Umarım böyle devam ederiz ama, takım iyi sinyaller vermiyor dostum ya :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• 40`s ve 50`s diyebilirim sanirim.

Bu dönemde cekilen Casablanca,Benhur,Gilda,The Man who knew too much,

Roman Holiday...gibi filmlerden dolayi.

Ayrica bu dönemde Gene Kelly,Frank Sinatra,Doris Day...gibi oyuncularin müzikal

türündeki filmleride oldukca basarilidir.

0|1
    0|0
  • 70'ler, sinema dan müziğe, giyim tarzından felsefesine kadar beni hep çok etkilemiştir (keşke görmek nasip olsaydı).

70'ler diyorum.

1|0
    0|0
  • kesinlikle 90lar... green mile ve goodfellas zaten en sevdigim filmler arasinda ilk ondadir:)) 90larin cocuguz biz naplim :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• 80'ler diyorum

En iyilerden bazıları

The evil dead, My Stepmother is an alien, No retreat,no surrender ve en sevdiğim hala izlemeye doyamadığım Back to the future :)

0|0
    0|0
    • The evil dead güzeldi de diğerleri neydi diye baktım. Elbette akla gelir bu filmler ama tarihteki en iyi filmler bunlar olamaz. O kadar da değil. : )

Back to the Future konusunda hem fikirim zaten de. Bence en iyisi Back to the Future 2 idi o da 1989. Üçüncüsü de 1990. Yani 90'lar sayabiliriz onu kaydırıp biraz.

• Herkesin film zevki farklı:) Benim muhteşem dediğim bir filme sen sadece iyi demekle yetinebilirsin :)

• Elbette ancak No retreat,no surrender adlı filmin gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olduğunu düşünüyorsan izlediğin film sayısı 100'ü geçmemiştir demektir. Hatırlamak, ''Güzeldi'', ''O zaman ne severdik be'' demekse söylediğin evet sayılabilir. Ama şayet konuştuğumuz şey filmin kalitesi ise No retreat,no surrender'dan önce gelmesi gereken 25.000'e filme ayıp edersin bence.

• çocuğum olduğunda "90'lar bir acayipti yavrucuğum" diyeceğim kesin...

80'lerin sonu ile birlikte benim için sinemanın en yüksek hıza kavuştuğu ve birçok şaheserin çıktğı bir dönem.

0|1
    0|0
    • Yandık 80ciler bastı. : ) Benim 85-92 arası 0-7 yaşa denk geldiğinden. Kaçırmışım demek : )

• 80'ler diyince benim aklıma direk korkular geliyor. Clive Barker, John Carpenter, Re-Animator serisi falan. Çirkin müzikleri vardır ya bir de hepsinin klasik 80'lere özgü. : )

• Kötü olması ile iyiydi zaten sanki... Çok garipti, çook... :)

• 80'ler nasıl ölü toprağıymış anlamadım; Rambolar, Rocky'ler, Terminatörler, Geleceğe Dönüş serileri, Gremlinler,.. ve daha bir sürü şu an aklıma gelmeyen en güzel filmler hep 80'lerin filmleri.

80'leri hiç adamdan saymamışsın, oylayamıyorum. :(

0|0
    0|0
    • Yani 80'leri koymak isterdim hatta koydum da en başta. Sonra Casablanca hatrına 40'ları geri aldım. 20 ve 30'ları almadığım için 1900-1950 arasında illa bir şey koymam gerekli diye düşündüm. E bu durumda da koskoca 70'leri mi çıkarsaydım şu 80'ler için : )

• Çocukluğum Conan the Barbarian izlemekle geçti...hala izliyorum arada bir

• Conan da var tabi. Conan'ın 3 filmi efsanedir benim için. Şu an oynasa hiç bıkmadan tekrar izlerim. Conan'ın yenisini çevirmişler, vizyona girdi ya da girmek üzere, ama Arnold'suz nasıl olur, tadı olur mu? göreceğiz bakalım.

• Türk sıneması 1950-1960 arası o dönemin denemeleri (bilimkurgu-korku) , yeni yeni ünlenen ayhan ışık, belgin doruk gibi starları vede ömer lütfü akat gibi yönetmeneleri o dönemi unutulmaz yapıyor...

0|0
    0|0
  • E: 00's (2000-2009)

0|0
    0|0
Yükleniyor...