Her canlının ruhu var mı?

Merak ediyorum, her canlının da insanlar gibi ruhu var mı?

0|0
6|15

En İyi Erkek Görüşü

• Bitkilerde ruhun yerini bir takım kanunlar alır. Büyüme, gelişme ve farklılaşma kanunları gibi. Bitkiler gibi yarı canlıların -gelişmelerine vesile olan- bu konuna bir nevi biyolojik ruh denilebilir. Büyüme, gelişme ve farklılaşma kanunları gibi. Aslında bu kanunlar hayvanlar ve insanlar da da hakimdir. Hayvanların ruh mertebeleri, yani ruhun sahip olduğu birtakım duygu ve algılamalar insanlara göre daha aşağı seviyededir.

Hayvanların şuursuz -fakat özel ve kendi alanlarıyla ilgili- bir nevi ilhama mahzar bir ruhları vardır.

İnsanların ruhu ise, başına şuur takılmış, kendisine haricî bir vücut elbisesi giydirilmiş bir emrî kanundur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Her şeyin ruhu var ister canlı olsun ister olmasın

bunun daha büyüğü veya daha küçüğü olsun veya sinelerinizde büyüttüğü her ne olursa olsun çünkü her şey Allahı tesbih eder ama Allahı tesbih etmeyen hiç bir şey yok kuranda sabit ayetlerle bunlar vardır fakat biz onların tesbihini anlayamayız

Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah’ı tespih etmektedir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (haşr süresi 1 . ayet)

0|0
    0|0
  • her canlıda ruh varda,her ruhda olması gereken düşünceler herkezde yok

0|0
    0|0
  • vardır

0|0
    0|0
  • karınca mı öldürdün yine.

1|0
    0|0
  • ruh denilen şey, insanların beyninde olan anılar, sevinçler üzüntüler yani bunların toplamına insan ruh demiş :) ruh diye birşey yoktur ...

0|0
    1|0
  • insanların bir cogunda bile ruh oldugunu dusunmuyorum

0|0
    0|0
  • Ruh denilen şey tamamen bir kavramdan ibarettir ve insanın tüm varlığının sadece bedenine bağlı olmadığını anlatır. Hayvanların bedensel olarak ölümü gerçekleştiğinde varlıkları devam etmez. O yüzden hayvanlar için ruh kavramından bahsedilemez.

0|0
    0|0
  • var tabiki hatta benim bi kedim vardı kızdığım zaman suçunu bilir kenara sinerdi sonra gelir yan yan sokulurdu yanıma sevim affedim diye yani hayvanlarda mutlaka bi karakter sahibi diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • bahsettiğin şeye bağlı bir köpek falan diyorsan evet var ama bir çiçeğin yok

0|0
    0|0
  • her canlıya ruh üflenmiştir..

1|0
    0|0
  • vardır tabiki

0|0
    0|0
  • var bitkiler bile canlıdır.çiçek dalında güzeldir.bu sözü sevmişimdir.

0|0
    0|0
  • Evet ya da hayır demek imkansız olabilir.

0|0
    0|0
  • bilmiyorum ben şahsen ruhsuzum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• var elbette.

0|0
    0|0
  • herhalde var can cekısen sey ruhtur ruhsuz beden acı hısetmez her canlının acı hıssetini varsayarsak ruhu vardır ama bıtkıler ıcın yorum yapamıcam:D

0|0
    0|0
  • İnsanlar ve hayvanların var diye düşünüyorum mantıken öyle olması gerekir.Bitkiler hakkında hiçbir şey söyleyemem.

0|0
    0|0
  • vardır.

0|0
    0|0
  • Var bence.

0|0
    0|0
  • kimbilebilir ki?

0|0
    0|0
Yükleniyor...