Mutlu etme bağımlısı mısınız?

Çocukluğumuzdan itibaren, nefret ettiğimiz sebzeleri yemek, sevmediğimiz okul ayakkabılarını giymek ve eve iyi karneler getirmek gibi çevremizi memnun etmeye yönelik şeyler yapıyoruz.

Bütün bunların amacı ise aslında sevdiklerinizi memnun edip onların onayını alabilmek. Bu, aynı zamanda, hayatta sizden beklenen rollere kendinizi hazırlamanızın, yanı sosyalleşmenin de bir parçası. Ama her konuda olduğu gibi bu isteği abartmak da çok sağlıksız olabilir. Çünkü kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı ederek, sadece başkalarını memnun etmeye odaklandığınızda, hem kendinize olan saygınızı hem de karşınızdakilerin size olan saygısını kaybedersiniz.

Peki ya bu kendine güveni de kaybetmek değil midir? Hayatımızı başkaları için heba edip, sonra bunun farkına varıp, açısını almak bizi insanlıktan çıkarmaz mı?

peki ya bu kendıne guvenıde kaybetmek degılmıdır?hayatımızı baskaları ıçın heba edıp sonra bunun farkına varıp acısını almak bızı ınsanlıktan cıkarmazmı?

0|0
8|4

En İyi Kız Görüşü

• Çocuklukta hepimiz aynı şekilde davranıyoruz çünkü o anda biz başkalarını mutlu etme çabasında değiliz ödül alma çabasındayız iyi karne getitirsek bize istediğimiz hediyeyi alıcaklar notlarımız güzel olursa bizi sevdiğimiz şeyleri vericekler sevdiğimzi şeyleri yapmamıza izin vericekler öncelikle ödüllerndirilmek istiyoruz.Yaşımız ilerledikce zaten onların istedikleri gibi hareket etmiyoruz.Sadece değer verdiğimiz insanlara gereğinden fazla değer veriyoruz dozunu bilmiyoruz ama bu çıkarsız bir durum oluyor çünkü karşımızdaki insan olduğu yerde dururken biz bir şeyler yapma çabasındayız.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Ben haric herkes mutlu olmalı dünyada. Olsunlar zaten bir kişi cekiyor nasılsa mutsuzlugu

0|0
    0|0
  • Hayatın amacı mutlu olmaktır baskasını mutlu etmek degil. Önceden bende o kırılmasın bu gücenmesin diye hep kendim mutsuz olurdum ama artık umrumda degil. Ayrıca kimse insanın kendisinden degerli degildir bence. Bazen kız arkadaslarından ayrılıp bunalıma giren intihar etmek isteyen arkadaslarımı görünce kendimi takdir etmiyor degilim. Bizde ayrıldık öyle mi yaptık diyorum. İnsan ilk önce kendi için yaşamalı hayatta ancak bu şekilde mutlu olur

0|0
    0|0
  • ... Başkalarını mutlu etmek kişiyide mutlu eder,yapılan iyilikler karşısında gösterilen vefasızlıklar belki kişiyi güvensiz kılabilir.Yine de bu insan olmamızı engellemez.

... Başkalarını mutlu etmek kişiyide mutlu eder,yapılan iyilikler karşısında gösterilen vefasızlıklar belki kişiyi güvensiz kılabilir.Yine de bu insan olmamızı engellemez.

0|0
    0|0
  • hayir, ben aksine kendi egom icin yapardim hep, ailem de dahil cevremdeki tum insanlarin bana hayran olup ovmesine bayilirdim...

surekli baskalarini mutlu edersen evet kendin olamazsin, sonunda pek parlak olmaz zaten

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Sınırlarımı çizmeyi iyi bilirim, hayır demektten hiç çekinmem.. Karşımdakini mutlu etmekle alakalı değil benimki. Çünkü, ben mutsuzsam eğer karşımdakini de mutsuz ederim..

1|0
    0|0
  • baskalarinin isteklerini yerine getirerek mutlu etmeye calismam kimseyi. kücükkende sevmedigim bir yemegi yediremezdi bana kimse 'sevmiyorsam yemem okadar' di yani benim icin (: aslinda o kücükken sevmedigim yemekleri halen yemem.

babam bazen hala der sen kücükkende böyle dikbasliydin birseyi istemiyorsan onu yaptirabilene ask olsun der.

yani birde su var ama, o gün okula gitmek istemiyorum diye evde kalmam gibi bisey sözkonusu olamazdi.

birgün sirf okula gitmemek icin (1.sinifa yeni basladigimda) pijamalarimi cikarmamistim. babam kolumdan tuttugu gibi okula götürmüstü pijamalarimla! ama anlamistimki kendimi yirtsam gelicem bu okula öyle ise sorun yapmiyaym (:

0|0
    0|0
  • sonucu ne olursa olsun bazan mutlu etmek sevdiklerini iyidir...

tıpkı birine hediye vermek gibi..

karşındaki insanın senin sayende mutlu olup gözleri ışıl ışıl olup bakması heleki yaşla dolmasını görmek kadar mükemmel birşey varmıdır:?

bence yoktur

0|0
    0|0
  • bu söylediklerine tamamen katılıyorum ama kimi zamanda insan çevresindekilerin mutluluğuyla mutlu olabiliyor kimi zamanda sırf başkalarının isteklerini yaptığımız için bazı konularda güven eksikliği olabilir ve kararsız olabiliriz çünkü bir zamanlar herkes bizim yerimiz karar vermiştir o kişileri kaybettiğimiz zamanda çok zor olur bizim için :S bence her zaman başkalarını düşüncelerine değil birazcık kendi isteklerimizle de başkalarının düşüncelerine karşı koyabilmeliyiz :)

0|0
    0|0
  • Yok o eskidendi.Artık önce kendimi düşünüyorum...

1|0
    0|0
  • başkalarının mutlu olması için çabalamak güzel tabii ama kendinden taviz vermeden...

0|0
    0|0
  • sevmediğim yemeği yemedim yemiyorum.beğenmediğim ayakkabıyı giymedim giymiyorum.karnem hep güzeldi ama başkaları için değil kendim içindi.ailemin istediği erkekle değil kendi istediğim erkekle evlendim.Hayatımda kimseyi mutlu etmeye çalışmadım kendimi mutlu etmeye çalıştım ama yaptığım yanlışmış bunu çok iyi anladım insanın başkalarını da mutlu etmesi gerekiyormuş.Biraz geç oldu ama şimdi başkalarını mutlu etmeye çalışıyorum.ve anlıyorum ki başkaları mutlu olunca bende mutlu olabiliyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...