Hz. Mevlana'nın bu sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz

“Ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa ?

Bilemezsin, bilseydin ödün kopardı.. Dokunamazdın..”

- Hz.Mevlana

0|0
14|7

En İyi Erkek Görüşü

• asri saadetten bir olay paylasayim:

isim hafizam zayif oldugundan isim veremiyecegim.

peygamber efendimiz zamaninda iki kisi arasinda munakasa kavgaya donusur ve kiliclar cekilir.

musliman olan taraf rakibini etkisiz hale getirir. karsi tarafta bu durum karsisinda kelimeyi sahadet getirir ve buna ragmen muslim olan sahabe efendimiz kilic darbesi ile hasmini oldurur.

olay peygamber efendimize intikal eder.

sahabe efendimiz " ya resulullah esir dusunce olum korkusuyla kelime-i sahadet getirdi buna inanmadigim icin oldurdum" der

peygamber efendimiz hiddetlenir ve "acip kalbine mi baktin, sen nerden bu kaniya varirsin. " der.

konu ile iliskilendirdigimden paylasmak istedim .. .)

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Mükemmel ötesi.

0|2
    0|1
  • kendi acimdan hakliysam gayet de kirarim, allah ile aralarinda sevgi ilgi alanima girmez.

söz sacma.

0|0
    0|2
    • Bu arkadaş kişi sana bir şey yapmadan kırmaktan bahsetmiş sanırım.

• o sözler evimde odamda asık akadaşım ben byılıyorum keşke öyle yaşayabilsek

0|1
    0|0
  • aşkın gözyaşları kitabından hatırlıyorum bu sözleri. mevlana söylemiş söylenecek herşeyi bize söyleyecek bişey kalmamış :)

0|1
    0|0
  • Haklı olup olmadığıma göre değişir...

Kendime göre haklıysam Allah'tan af dilerdim , haklı değilsem gönlünü kırdığım kişiden de Allah'tan da af dilerdim.

0|1
    0|0
  • Hangi kaynaktan aldığınıda yazarsan bakıp ona göre cevap yazabiliriz.Şimdi her söz yazan altına

"Hz." yazdı diye kabullenecek halimiz yok..

0|0
    0|0
  • çok doğru

0|0
    0|0
  • harika

0|1
    0|0
  • şu sözü hatırlattı bana.

beni benden alırsan seni sana bırakmam.

1|0
    0|0
  • İyi şeyler düşünyrm,hey Allahım ne düşüncem ayan beyan ortada anlamı

0|1
    0|0
  • aklıma geldikçe düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Pek olumlu düşündüğümü söyleyemeyeceğim. Kırdıysam mutlaka geçerli bir sebebi vardır.

0|0
    0|1
  • Allah dostu olanların sözlerin hepsinin birer kıymeti vardır.

0|1
    0|0
  • Evet kimin Allah'ın sevgili kulu olduğunu bilemeyiz. Mğmkün olduğunca arkadan bile konuşmam.

1|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 6

• mevlana'nın her sözü insalık için bulunmaz nimettir..

1|4
    0|0
  • Yaratan katinda yüksek mertebedeki birinin kalbini kıran uğrayacağı azabı tahmin edemez.Yaratan in gazabindan Yaratana Siginiriz ki Affedilme umidimiz olsun.baska hicbir guc bizi kurtaramaz.

0|2
    1|0
  • mükemmel.. her sözü mükemmel

1|1
    0|0
  • Durup dururken kimsenin kalbini kırmam.

Haketmişse vardır kalbinde bi sakatlık.

0|0
    0|0
  • ...

Rabbin kokusu kırık gönüllerde hissedilirmiş.

0|0
    1|0
  • Sakın incitme bir canı

Yıkarsın Arş-ı Rahmanı

Alvarlı Efe

bunlar tarikat adamları tasavvufçuların dünyaya bakışı ve inceliklerini gösteriyor. onlar söylediklerini içselleştirerek yaşama sanatını öğrenip eğitimini alıyorlar, bizlerse sadece söylüyoruz... Mevlana, Yunus, Hoca Ahmet Yesevi, Alvarlı Efe hepsi aynı kaynaktan beslendikleri için aynı duyguları ve hissedişi yaşadıkları için şiirlerinde aynı konuları işliyorlar, aynı şeyleri söylüyorlar, yukarıdaki şiir sizin Mevlanının bu yazdığınız şiiri ile aynı anlamı işaret ediyor.

Alvarlı Efe:

link

0|2
    0|0
Yükleniyor...