Gelişmiş bir toplum mu oluyoruz?

Bugün Konya'da bir trafik kazası gerçekleşti. Bir araba hızını alamayıp önce bir yayaya çarpıp sonra bir iş yerine daldı. Kaza her gün yaşanabilen klasik bir trafik kazası. Fakat kazadan sonra yaşananlar beni biraz umutlandırdı. Kaza olduktan sonra yaralılara çevredeki insanlar hiç müdahele etmedi. Hatta araba çarpan yaya yerde o kadar sızlanmasına ve araçta sürücünün sıkışıp kalmasına rağmen. Çevredeki vatandaşlar sadece ambulansa haber verdi ve ambulans 3 dakika içinde olay yerine gelip yaralılara müdahale etti. Yararlılar şimdi hastanede ve durumları iyi. Açıkçası ben Türkiye'de böyle bir olayın gerçekleşeceğini rüyamda görsem inanmazdım.

Siz ne diyorsunuz, acaba gerçekten gelişmiş, bilinçli bir toplum mu oluyoruz?

Güncellemeler:
Haberin linki link

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• müdahale etmeyen kişi sen olsaydın eğer orda ve adam ambulans gelinceye kadar yaşamını yitirseydi vicdanın el verir miydi? bunu gelişmişlikle nasıl açıklarsın? mesela kalbi durdu. masaj yapabilirsin ama yapmadın öldü.

0|0
    0|0
    • Ölecek adama müdahale ederlerdi herhalde. Benim aklıma yanlış müdahaleler yüzünden sakat kalan insanlar geliyor.

• İşte asıl mesele o vicdana karşı koyup ona dokunmamak. Yıllarca o vicdan yüzünden insanlar sakat kalmadı mı? Belkide hayatını kaybedenler oldu.

• bence bilinçsizlikten kaynaklandı bi çoğu. ehliyet denilen kavramdan tut da trafikle ilgili hiçbir eğitim verilmiyordu yaralanmalarda. ama şimdi kalp masajı bi ehliyet alandan tut da ilk okulda bile gösteriliyor. yeterince bilgi sahibi insanlar bunu yapabilir bence. ama dedidiğim gibi sende haklısın arkadaşım

Kızlar Ne Diyor 3

• link bunu izlemeniz lazim bizim insanlarimiza sukur

0|0
    0|0
    • Bu Çin'lileri anlamak mümkün değil zaten. Birsinin öldüğünü görünce adamlar bir kişi daha eksildi diye seviniyorlar.

• İnsanlar olarak bilinçli bir toplumuz ama gelişmeye yakın değiliz bence..

0|0
    0|0
  • taktire şayan hep böyle olmak ümidiyle

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• İşin ilginç yanı haberleri sunan kişi (benim izlediğim kanalda) yorum yaparken, insanların yaralılarla ilgilenmediğini söyledi ve insanlık ölmüş gibi söylemlerde bulundu. O kadar alışmışız ki karga-tulumba kurtarma operasyonlarına :)

0|0
    0|0
  • Konya insanının tepkisizliğinden kaynaklanmış olabilir.O ambulansı arayan bir kişi de muhtemelen Konyalı değildir.

Geçmiş ola.

0|0
    0|0
  • müdahale edilmemesi çok da doğru bir davranış değil. ilk yardım eğitimi almış olan herkes ilk yardım uygulayabilir ve yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilir. o ambulansı çağırmalarına rağmen ambulans da kaza yapabilirdi ve olay yerindeki kazazedeler için ikinci bir ambulans yönlendirilene kadar çok geç olabilirdi. bu gelişmiş ülkeler için de geçerli bir risk.

0|0
    0|0
    • İlk yardım gerektiği zamanlarda yapılır. Kalbi atan nefes alan adama ilk yardım yapılmaz ki. Acil bir ölüm tehlikesi yok.

• Ya sanki bizim milletimizi bilmez gibi konuşuyorsun. Nası kıllarını kıpırdatmamak için müdahele etmezler. Benim annenem bir alay gerizekalı yüzünden sakat kaldı. Bizim milletimiz kaza olsun fizadan gelir. bir halt edecekmiş gibi adamı çekiştirir bilemem ne yapar. Bilmiyorsan bari bırak sağlık ekipleri müdahele etsin.

• sadece araçta kalması bile şiddetli bir çok geçirmesine ve bunun neticesinde beyninde ve sinir sisteminde hasara sebep olabilir. bu da sakatlıkla sonuçlanır. insanımızın ilk yardım konusunda daha eğitimli olması doğru bir adımdır ama müdahele etmemesi değil.

• tüylerim ürperdi hayretten.umudu kırmak istemem ama duyarlı insanlar çok az

0|0
    0|0
Yükleniyor...