'Femme Fatale' kadın ne kadar gerçekçi? Kötülüğün kaynağı kadın mıdır?

Filmlerde çokça rastlanan bir kadın tiplemesidir 'femme fatale' kadınlar.

Mesela bu tiplemeleri bizim sinemamızda en çok Suzan Avcı oynardı.

Femme Fatale tanımı için wiki sayfasında şöyle deniyor:

"İlişkiye girdiği erkeklere sonunda büyük sıkıntılar yaşatan çekici ve baştan çıkarıcı kadın. Fransızca'da "felakete neden olan kadın" anlamına gelir. Edebiyatta, sinemada ve güncel olayların aktarımında genelde cinsel açıdan tatmin olmaz azgın bir kadın olarak tasvir edilmektedir. "

Daha fazla bilgi için wiki link

Benim merak ettiğim, kadınlara atfedilen bu şeytanlıklar, erkeğin başına ne gelirse kadından gelir teması, ne kadar gerçekçidir?

Affınıza sığınarak, şeytanlıkların kökeni kadındır, demeye getiren bu kavram hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
8|6

En İyi Erkek Görüşü

• Kadınların -en azından büyük bir kısmının- bir suçu yok. Yani doğaları gereği bazı şeyler yapıyorlar. Erkeklerin başına ne gelirse meraktan geliyor bence. Merak, evet.

3|2
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 8

• Kadının zekası şeytana pabucunu ters giydirecek kadar tehlikelidir.

Bkz:

İnsanlığın ilk var olduğu dönemde, adamın biri şeytanı yakalamaya karar vermiş. Ancak bunun için 40 yıl Tanrı'ya ibadet etmesi gerekiyormuş. Karısıyla, dostlarıyla ve bütün dünyayla ilişkisini kesmiş, kendisini ibadete adamış. 40 yıl sora Tanrı, ibadetinin karşılığı olarak ona ağzı kapalı bir şişenin içinde şeytanı sunmuş.

Artık özgürmüş adam. Dünyada neler olup bittiğini görmek, nelerin değiştiğini öğrenmek için sabırsızlanıyormuş. Şişeyi karısına teslim etmiş, ona iyi sahip olmasını söylemiş ve dışarıya çıkmış.

Kadıncağız şeytanı çok merak ediyormuş.Ve merakına yenilip şişenin ağzını açıvermiş.

Açar açmaz da şeytan şişeden fırlayıp çıkmış ve gülmeye başlamış. "Merakına engel olamadın ve kocanın 40 yıllık emeğini boşa çıkardın" diye alay etmiş kadınla. "Yok canim" demiş kadın. "Sen hiç o şişenin içinde olmadın ki". "Nasıl olur?" diye haykırmış şeytan. "Sen de gördün. Şişeden çıktım ben!" "Hiç o şişenin içinde değildin, inanmıyorum buna. Nasıl küçücük şişeye girebilirsin ki?" Kafası atmış şeytanin . "Gireyim de gör!" demiş ve yeniden şişenin içine girivermiş. "İşte böyle."

Adamın şeytanı hapsetmesi 40 yılını, kadının ise yalnızca 5 dakikasını almış. Şeytan da şöyle isyan etmiş Tanrı'ya: "TANRIM, MADEM KADINI YARATACAKTIN, O ZAMAN BENİ NEDEN YARATTIN?"

Kısacası bazıları için doğru olabilir. Kadın hırslandığı ve istediğini elde edemediği zaman gerçekten çok tehlikelidir. Sevdiği adama bile yapamayacağı şey yoktur. Hamur meselesi biraz da yetiştiriliş tarzı çok önemli. Eğer bir kadın küçüklükten daha ilgisiz büyüyorsa çalışıp hırslanır kendi ayakları üstünde durur ve her şeyi kendi başına yapıp istediğini elde etmeye alışır. Ki bu en tehlikeli olandır fikrimce. Ama eğer ki bir kadın küçüklükten ilgili büyütülürse çevre faktörü dışında pek bir tehlike arz edeceğini sanmıyorum.

0|1
    0|0
    • Süpermiş hikayen teşekkürler

• Bazen doğru olabileceğini düşünüyorum:))

Alıntı tabiki ben yazmadım konuyla alakası olduğunu düşünüp aradım buldum hemen mantıklı bir cevap olduysa ben teşekkür ederim

• süper dostum :))))

+1

• Ay sizin Lilithinize de, femme fatale nize de... Ne çok fantazi yapıyorsunuz yahu... Tamam şimdi size gerçeği açıklıyorum; Tüm kadınlar uslu kedi gibi olmayı severler genel olarak..

Ama gün gelir ki en masum kadın bile dayanamayacağı sınıra gelir. O anda gerçek bir kadın olur.Yani sizin şeytansal özelliklerle andığınız emdiğinizi burnunuzdan getiren kadın "kadınlığını" gösterir. Dayanamamıştır sadece "kadınımız" daha fazla hoşgörülü olmaya.. Yani başlatıcı bir unsur vardır ve temelinde bir erkek yatar.. O da madem öyle işte böyle der..

O yüzden o kuzu gibi görünen kızların fazla ahını almamanızı tavsiye ederim. Keser döner, sap döner derler... Siz inim inim inlersiniz valla..

1|0
    0|0
  • Kötülüğün kaynağı kadın değildir.

Kötülüğün kaynağı yine kötülüktür. Hırs, intikam, açgözlülük, cimrilik, tatminsizlik, cahillik aklıma gelen kötülüklerdir.

İnsan kötü değildir. Ama insanların davranışlarına "iyi/kötü" adıllaması yapabiliriz. Örn: kadinbu iyi bir davranışta bulunmuştur, çünkü yaralanan çocuğa ilkyardım yapmıştır. kadinbu kötü bir davranışta bulunmuştur, çünkü ilkyardım yaptığı çocuğun bisikletini çalmıştır.

Büyük İskender'in annesi Olympias'ın hayatını anlatan bir film izlerseniz, femme fatale'nin ne olduğunu görürsünüz. Bu da farklı bir bakış açısı tabi.

0|0
    0|0
  • Kadın erkek diye bu durumu ayırmak yanlıştır. Kadınlar eğer öyle olsaydı bazı toplumlarda bu kadar ezilmezlerdi. İnsanın iyiside vardır kötüsüde. Allah ikisine de avantaj sunmuş, nasıl kullandıklarıda insanlara kalmış.

Kadına güzellik vermiş, onu bozup bozmamak ona kalmış. Erkeğe güç vermiş, onu ne amaçla kullanacağı ona kalmış. Yani herkes bir şekilde sınanıyor. O yüzden kötülük kavramını kadınlara yıkmak doğru olmaz.

0|0
    0|0
  • bir kadın istediği herşeyi çok rahatlıkla elde edebilir bu en çokta erkekler konusunda geçerlidir çünkü kadın karşı konulmaz bir varlıktır erkeklerin hasas noktasıdır kadınları bu duruma getiren yine erkekler olmuştur yani erkekler kadınlara cinsel yönden karşı koyamadığı için kadın da bu durumu kendi alanınde bi dezavantaja çevirmiştir ki bu aslında çok mantıklıdır

aslında kadınların bu durumda olmasının tek nedeni erkeklerdirrr...

1|1
    0|0
  • Kutsal Kitaplara bakılırsa Adem i baştan çıkaran Havva dır.

Kadının şeytaniliğine inanırım ama her kadının değil...

0|0
    1|0
  • Yok canım olur mu öyle şey?

1|1
    0|0
  • Kendimi bu tip kadınlara çok benzettiğim dönemler olmuştu. Gayet gerçekçi bir durum :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Öncelikle "fatal" birçok dilde ortak olan bir kelime. İspanyolca ve almancada, ayrıca bildiğim diller olan ingilizce, fransızca ve italyancada "öldürücü, mahvedici, talihsizlik getiren, uğursuz anlamlarına" geliyor. Femme ise sadece fransızcada (ve fransızcadan geçmiş bazı ingilizce tamlamalarda) kadın anlamına geliyor.

Bu tür kadınlar yani kötü kadın karakterler sinemada bu ortak isimle anılıyor. Kötü erkek karakterler için ise Homme Fatal gibi bir genel isimlendirme yok. Ama sinemada Femme Fatale'den çok, kötü erkek karakter var. O zaman; "kadının başına ne gelirse erkekten gelir" genellemesinin de yapılması gerekir :))

Bahsettiğim gibi, sinemada kötü karakterlerin çoğunluğu erkek. Ancak seyir zevkini artırmak maksadıyla araya güzel, fettan ve kötü olan kadın karakterler serpiştiriliyor.

Asıl olan bence şudur ki; kadının erkeği ayartması, erkeğin kadını ayartmasından çok daha kolay olduğundan, Femme Fatale sinemada %90 amacına ulaşıyor. Gerçek hayattada kadınlar bu oranı rahatlıkla tutturarak istediklerini yaptırabilirler kanısındayım. Ama bu şeytanın ustasının kadın olduğu anlamına gelmez. İsteseler sürüm sürüm süründürürler vallahi :)))))))))))))))))))))))))))))

1|1
    0|0
    • isteksiz birer şeytandırlar mı demek lazım o zaman kadınlar için..isteseler yandık yani

• İllaki şeytan dememiz gerekmez. Amma ve lakinkafaya koysalar şeytana pabucunu ters giydirirler alimallah.

• Bir arkadaşımın kaynanası vardı..Rukiye teyze...Allahım o nasıl kadındır. Tam femme fatale...Tabi siz şimdi sarışın koca memeli mini etekli femme fatale tiplerine alışkınsınız da bu bizim rukiye teyze oyle degil. basına bir eşarp baglar, sürekli çiğdem çitler, sakız cigner, çene davluımbaz gibi.

Neyse işte bu Rukiye teyze bizim Ümit'in anasından içtiği sütü burnundan getirirdi. Ümit derdi ki , "yahu marki, ben hayatımda en cadaloz kadınlarla bile mucadele ettim bu kadınla mucadeleye gücüm kalmadı be dostum" . Ben de sırtını sıvazlar ve icimden kendi kendime "iyi ki evlenmedin yahu marki" dedim. Sonra bizim femme fatale Rukiye teyze rahmetli oldu. Gittik mevlüdüne şerbet falan içtik. Daha dün gibi anımsarım

2|1
    0|0
  • Aklıma gelmişken belirteyim: Femme fatale karakter örneklerinin en iyilerinden biri Prison Break dizisinin 3. sezonunda ortaya çıkan Gretchen. Jodi Lyn O'keefe gerçekten güzel bir kadın ve iyi bir oyuncu. Dizideki canlandırdığı karakter tam bir femme fatale :))

0|0
    0|0
  • Çok tehlikeli çok evlerden ırak

1|0
    0|0
  • Güçsüz olduğu için haklı kalmak zorunda olan varlığa, kadın denir.

1|0
    0|0
Yükleniyor...