Cengiz Han'ın dünya tarihindeki yeri nedir?

Bu adamın dünyaya verdiği zararlar ve yararlar? Nasıl gökte bir tek Tanrı varsa yeryüzünde de tek bir han olmalıdır! demiştir. Yedi yüz sene var ki bir adam neredeyse bütün yeryüzünü zapt etti.

Dünyanın yarısına hakim oldu ve insanlığa kendisinden sonra birçok nesiller boyunca devam edecek olan bir korku saldı. Hayat boyunca birçok lakaplar aldı ona büyük katil dediler, Tanrının bir cezası dediler, mükemmel savaşçı dediler, taçların ve tahtların hakimi dediler, fakat biz onu en çok Cengiz han adıyla tanırız.

İnsanlara hükümdar olmuş bir çoklarının aksine bu adam bütün lakaplara layık olduğunu gösterdi, bu adamın dünyaya verdiği zararlar ve yararlar nelerdir?

0|0
2|7

En İyi Erkek Görüşü

• Cengizhanının biz türklere en büyük zararı anaoludaki istikrarımızı birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozarak binlerce türkü müslümanı ve anadolu insanlarını katletmesi olmuştur.

Yararı ise anadolunun, türklerin merhametini tanımasına Anadoludaki tassavvufun güçlenmesine birliğimizi yeniden daha güçlü bir şekilde sağlamamız olmuştur. Sadece türklere değil bir çok insana kıymış o zamanlarda asırlarca, milletlerin bıraktığı bilgi birikimlerini insanoğlunun bıraktığı eserleri arkasında bakmadan yakıp yıkmış olması. ve esir kadınlara tecavüz edip erkekleri kazıklara oturmaları bebekleri düşünmeden kesmeleri orada yaşayan insanlara dair bir ayak izi bile bırakmamaları cengizhanı değil bütün moğolları tam anlamıyla barbar olarak nitelendirmiştir. Türklerle Moğolların yaşayış tarzı bakımından aralarında uçurumlar olması ikisininde ayrı bir ırk olduğunun kanıtıdır bence.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Genetik araştırmalar gösterir ki onun soyu hala devam etmekte. Adam yürüyen sperm çeşmesi gibiymiş, seferlerinde tüm genlerini saçmış ortalığa. Evrim arastırmacıları ve Genetik uzmanlara göre muhteşem bir adam. (Tarihi yönünü pek bilmem)

1|0
    0|0
  • Nasıl gökte bir tek Tanrı varsa yeryüzünde de tek bir han olmalıdır

adam benim kafadan :))

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Bu adam, benim bir dönem ödevi konumdu; dünya liderleri içinden seçtiğim isimdi. Hırslı, azimli, hedefe odaklı, zeki ve vizyoner bir adammış Cengiz Han. Eşini kaçıran çinlilerin peşine düşmüş; eşinin bulunduğu çin başkenntine gitmiş, taş taş üzerinde bırakmamış, eşini almış ve geri dönmüş. Bu olaydan sonra Çin'in başkenti Pekin olmuştur. Bu kadar güçlü bir lider, ordusuyla yan yana yemek yiyen, kendi azığını paylaşan; en güçlü düşmanlarının komutanlarını yendikten sonra, onlara saygısını sunup, kendi yanında savaşıp savaşmayacaklarını soran bir adam. Bu arada soyunu da iyi yaymış sanırım. Yanılmıyorsam, şu an dünyadaki her 1000 kişiden biri Cengiz Han'ın soyundan. Ordusuna saldırı öncesi konuşma yaparken, duygularını saklayamayıp, gözyaşlarını tutamayan ama tüm dünyada korkulan bir adam. İnanılır gibi bir adam değil. Çok ihanete uğramış ama her komutanına ayrı saygı göstermiş. Anlatacak çok şeyim var ama düzene koyamıyorum. Süper adammış kısacası :)

0|0
    0|0
  • bu adamın kendinden başkasına yararı olduğunu sanmıyorum. devrindeki büyük devletleri yıkmış. kan dökmüş, can yakmış, ev yıkmış biri. kurduğu devlet de zaten kendi ömrü kadar yaşamış o ölünce devlet de yıkılmış. artık nasıl devletse.

0|0
    0|0
  • cengizin şanını mte han indirmiştir... cengiz hanın 2. oğlu çağatay moğol olduğunu reddedip çağataylılar diye ayrılıp çağatay hanlığı kurdu ismine çağatay türkçesi yazdırdı ve moğolluğunu inkar etti en büyük özenilesi güç yüne Türkler oldu...

0|0
    0|0
  • Bir Atilla değil.

0|0
    0|0
  • Tarih hocasımısın ?

0|0
    0|0
  • bana yararı olmayan klisenin papazını ...

1|0
    0|0
Yükleniyor...