İmla hatalarının fazla yapılmasının sebebi ne sizce?

Neden imla hataları bu kadar fazla yapılıyor?Bunun sebebi ne?Sizce KS yönetimi bu konu da yeterince hassas mı?

• Türkçe yeteri kadar iyi bilinmiyor!
    40% (6)36% (4)38% (10)Oy Ver
  • Sanal ortam olduğu için ciddiye alınmıyor...
    47% (7)45% (5)46% (12)Oy Ver
  • Kısaltma kullanmak ya da hızlıca yakın olan harfe basmak daha kolay...
    7% (1)0% (0)4% (1)Oy Ver
  • Tamamen alışkanlık meselesi.
    6% (1)19% (2)12% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
13|23

En İyi Erkek Görüşü

• Türkçe yeterli derecede bilinmiyor bilenler ise fazla dikkat etmiyor ama bu yüzden çok güzel paylaşım olmuş., umarım bu soru sayesin de kullanıcılarımız daha dikkatli olurlar, güzel Türkçemizi katletmeyelim.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Daha Türkçeyi tam anlamaya başlamadan 4. sınıfta İngilizce dersi verilmeye başlanıyor. Çocuklar kendi diline öğrenemeden başka bir dil öğrenmeye çalışıyorlar. Bunun etkisi kesinlikle var. Sonra mesaj yazarken kısaltma yapanlar çok ve bu kesinlikle alışkanlık haline geliyor. Ve sanal ortamda olduğumuz içinde pek dikkat edilmiyor "aman yazdım bir kere hiç silemem" denip geçiyor belkide. Çok zor bir durum çok zor..

1|0
    0|0
  • valla ben hiç dikkat etmıyorum klavyeye.. senıde yoruyoruz kusura bkma artık:( yanlış seylerı kaldıra kaldıra..

1|0
    0|0
  • bir kaç kez sadece yumuşak ğ yi g olarak yazdığımda uyarı almıştım nonetelesh den

1|0
    0|0
  • Yaş ortalaması ile alakalı. Mesela sende soru işaretlerinden sonra boşluk bırakmamışsın. İmam cemaat diyeyim sen anla.

1|0
    0|0
  • elimden geldiğince dikkat ediyorum...özellikle de bağlacının ayrı yazılmaması çok fazla ks de:)

Hızlı yazmaktan kaynaklanıyor olabilir

1|0
    0|0
  • Sanal ortam olduğu için ciddiye alınmıyor. Bence sorularda Türkçe kurallarına dikkat edilmeli ama cevaplarda gerek yok.

1|0
    0|0
    • bence cevaplarda da dikkat edilmeli.ne yazdığı anlaşılmıyor ya da büyük harfle yazılıyor.

• Çok katı kurallar getiremezsiniz cevaplar için bence. Yani biraz esnek olmalı yine de

• esnek olunuyor zaten.sadece büyük harf konusunda esnek davranılmıyor.bunun dışında okunabilen yorumlar kaldırılmıyor.

• KS yönetimi bu konuda neden hassas olsun ki ortalık yeni üyeyle dolu olsun yeter onlara. Biraz kültürüne sahip çıkma düşüncesinde olan bir kişi bence dikkat etmeli. Artık cümle düzeninden geçtim insanlar: x,q,w harflerini kullanıp; I,Ğ,Ö,Ç harflerini kullanmaz olmuşlar. Durum vahim !

1|0
    0|1
  • sabırsızlıktandır :)

1|0
    0|0
  • Dil katliamı,Kırık Türkçe ancak bu kadar olur.Çakma ingilizce ile bir dil bu kadar bozulabilir.

1|0
    0|0
  • C. dedim. Ben dikkat ediyorum, elimden geldiğince.

1|0
    0|0
  • Malesef tam uymayanımız var hıc uymayanımız var buyuk harfle yazanımız var sıtede... ! ! !

1|0
    0|0
  • Ben seslı harfsz yazmıstım uyarıldım.Boyle yazmayı sevmıyorum ama olsun.

1|0
    0|0
    • bu konu da daha dikkatli olmalısın,yazdıkların anlaşılmıyor çoğu zaman...

• takmıyorum burada böyle rahatım ohh bee

0|0
    1|0
  • ne yalan söyleyeyim hiç dikkat etmem

0|0
    0|0
  • baslarinda benimkisi gibi despot bir edebiyat ogretmeni olmayisi yillar once. ( imza: imlanin icine eden devrik cumleyi ancak kurabilen adam )

0|0
    0|0
  • yeteri kadar bilmeyenler var

hızlı yazmadan da kaynaklanıyor

0|0
    0|0
  • Rahatına duskun ınsalarız

0|0
    0|0
  • Büyük oranda A, kısmen B, D de olabilir. C'yi de düşünmedim değil aslına bakarsan.

0|0
    0|0
  • bu soruyu dün bir arkadaş sormuştu sanırsam..nedense aynı soru 2 gün üst üste sorulması.. ilginç..

0|0
    0|0
  • Google Chrome düzeltiyor halbuse. Kullanılsa ya. Hem öğrenilmiş olur :)

1|0
    17|20
  • Bence hem cidden Türkçe'yi doğru kullanmayanlar çok var, hem de Internet diye hızlı yazım telaşıyla yapanlar da...

0|0
    0|0
  • chok sheker yha :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Sanal ortam olmadığı için ciddiye alınmaması çok saçma.Bence Türkçe yeterince iyi bilinmiyor.Bunun altındaki sebepler de şunlar; insanlar yeterinde okumuyor, zaten okusalar da süreli yayınlar ve kitaplarda da yazım hataları var, bu yazım hatalarını göre göre doğru olan unutuluyor.Eskiden sanal ortam yoktu, demek ki o zaman insanlar ana dillerinin değerini daha iyi biliyorlarmış.Bütün gençler sanal ortamda vakit geçiriyor.Asıl bu yüzden ciddiye alınmalı.Çünkü kağıda yazarken de alışkanlık olarak çok imla hatası yapılıyor.Ben nerede görürsem göreyim imla hatalarına çok dikkat ederim.Dikkat etmemek imkansız zaten.Hemen gözüme çarpıyor.KS hiç hassas değil bence bu konuda.Buraya üye olurken, siteyi tanımak için okuduğum "hakkımızda" bölümünde bu konuda hassas olduklarını okumuştum, ama maalesef saçma sapan konularda hassasiyet gösterirken, bunu görmezden geliyorlar.Ben şikayet ediyorum imla hatası yapanları, fakat dikkate alınmıyor.

1|0
    0|0
  • Sanal ortam olduğu için ciddiye alınmıyor... normalde uzun uzun yazıyoruzda internette pek takmıyoruz

1|0
    0|0
  • D dedim. Ben ünlüleri yazmayınca yavaş yazıyorum. Hiç uğraşamam.

KS'nin buna çeki düzen vermesi gerekir.

1|0
    0|0
  • yukarıda yazdığınız cümlede hata yaptnız de/da ekinde

"... KS yönetimi bu konu da yeterince..." şeklindeki kısımda
    da eki ayrı değil bitişik yazılmalıydı.

diyeceğim o ki imla hatalarına bu kadar takılmayın sonuçta siz de yapıyorsunuz farketmeden gördüğünüz üzere...

0|0
    0|0
    • Zaten ben hiç yapmadığımı söylemiyorum veya kim yapıyor demiyorum soru bunun nedeni üzerine sorulmuş.Okursanız sorunun içeriğini eminim ki fark edersiniz.

• BB

1|0
    0|0
  • hiç sevmediğim bir durum. ben dikkat ediyorum ama herkesin dikkatli olması gerek

1|0
    0|0
  • ciddiye alınmıyor ve kolaya kaçıyoruz çoğu zaman

1|0
    0|0
  • B ve D

1|0
    0|0
    • aşırı kısaltmalar olmaz mesela "ksltmalr da saylyor mu?"gibi ne yazdığı tam olarak anlaşılmayanlar kaldırılır.

• Pardon ya senin ne kadar alçak gönüllü, hanım hanımcık ve mütevazi biri olduğunu unutmuşum. :(

• O ifade neydi şimdi ?

• yazdıkça unutuyorum sanki :S

oldum olası bağlaç ve edatlarla problemim vardı zaten :(

1|0
    0|0
  • İşte anlasıyoruz yahu.

0|0
    1|0
  • Ha hasan, ha kel hasan gözüyle baktıkları için.

2|0
    4|1
  • iletişim mezunu editör arkadaşlarım bile hata yaparken siteye yüklenmiyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...