Laikliğin olduğu bir ülkede Diyanet İşleri Başkanlığının olması doğru mu yanlış mı?

kendi fikrimi söyleyecek olursam diyanetin olması ülkenin birliği ve bütünlüğü açısından çok önemli.diyaneti kuranda mustafa kemal atatürkün ta kendisi.çünkü din ülkemizde çok önemli bir unsur.devlet dini kontrol etmek zorunda.atatürkte bu yüzden diyaneti kurmuş.bazı kişiler diyanetin olmasını laikliğe aykırı olarak görmekteler.halbuki diyanet olmasa ülke bölünmeye gider bırakın şehirleri mahallelere kadar bölünür bu ülke.diyelimki bu insanların sözüyle tam laik olacağız diye diyaneti kaldırdık.diyanet diye bir kurum yok.o zaman camilere imamları kim atayacak.cuma günü hutbeleri kim hazırlayacak.caminin elektiğini suyunu ve belli başlı ihtiyaçlarını kim karşılayacak.ben söyleyeyim.dört gözle bunu bekleyen tarikatler ve cemeatler.her tarikat her cemeat kendi camisine kendi imamını yerleştirecek.o imamların cuma günü hutbelerde neler söyliyeceklerini düşünmek dahi istemiyorum.maddi anlamda da güçlüler camilerin her türlü masraflarını karşılarlar.devlet bu yüzden dini kendi başına bırakmamalı kontrolü altında tutmalı yoksa bu boşluğu tarikatlar ve cemeatler hemen doldurur.ayrıca devlet sadece camilere değil diğer dinlere mensup insanlarıda düşünmeli onların ibadet yerleri içinde kaynak ayırmalı diye düşünmekteyim.soruya gelecek olursa ülkemizde diyanet gerekli mi yoksa gereksiz mi

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır dini yok etmek değil ve tabii laikliğide

0|2
    0|0
    • basit tanımıyla ilkokuldan beri bu şeklide öğrendik tabi laikliği.ama din ve devlet işleri birbirinden ayrılırsa ne din kalır ne de devlet.din devlet işlerine burnunu sokmayacak ama devlet dine her türlü müdahaleyi yapabilir

• Zaten siz dediniz devlet buna karışabilir sizden yanayım ! :D

• ne bilim bende bana çemkiriyon sandıydım

Kızlar Ne Diyor 3

• Söylediklerine katılıyorum, olmalı. Ama bu hataya çok düşeriz bence dikkat edilmeli asla "bakanlığı" değil "başkanlığı".

0|0
    0|0
  • Ülke sonuçta her ne kadar anayasada geçmese de İslam dininin egemen olduğu bir ülke , bunun olması tabi ki de önemli.

0|0
    0|0
    • anayasada böyle bişey geçmez zaten.geçerse din kurallarının hüküm sürdüğü şeriat ile yönetilen ülke konumuna geliriz.devletlerin dini olmaz insanların dini olur.ve din toplumsal değil bireyseldir

• onu bende biliyorum.

• Çok haklısınız

• diyanet, zaten din ve devlet işleri ayrıldığı için kurulmuş :/

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Diyanetin, tek dinin egemenliği altında olması yanlış. Din işleri ise olay hepsine eşit mesafede yaklaşılmalı.

1|1
    0|0
  • Din ve devlet işlerinin farklı yürütülmesi laikliktr . Diyanet işleri devleti yönetse laikliğe aykırı ama şuan laikliğe aykırı bi durum söz konusu diil ..

0|1
    0|0
  • Çk doğru yaklaşm, diyanet laiklige engel dgl aksine yrdmcı bence de

1|0
    0|0
    • Aynen gerekli..

• O zmn her dine bakack yksa laiklğe engeldır

• yani olması gerekende bu aslında.

• herkes serbest o yüzden olsada olmasada fark etmez.

0|0
    0|0
Yükleniyor...