Dün ilk defa spor yapmıştım her yerim ağrıyor neden olabilir?

İlk kez yaptığım için mi böyle oldu yoksa başka bir nedeni mi vardır?
Her gün spor yapmayı düşünüyodum ama her yapışımda böyle ağrılar halsizlikler mi hissedicem diye endişeleniyorum, yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor?

0|0
17|44

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle:
    -İlk defa spor yapan birisi için ertesi günü yaşanılan kas ağrısı kaçınılmazdır. Buna kaslardaki "laktik asit" birikimi sebep olur ve en fazla 3 gün içinde geçer. Bu ağrıyı minimal seviyeye indirebilmek adına yapacağınız fiziksel aktivite öncesi güzelce ısınmanız, mümkünse bir müddet koşmanız ve bunun üzerine açma-germe hareketleri yapmalısınız. Egzersiz sonrası soğuma hareketleri yapmayı da unutmayın. Böylece laktik asit ağrısını azaltırsınız.

-1 hafta boyunca bütün kaslarında benzer ağrılar hissedeceksin. En başta bu senin motivasyonunu kıracak, ben bu işi yapamam; canım yanıyor hislerine kapılacaksın. Ama zaman geçtikçe, sen bu sporu sevmeye ve adapte olmaya başlayınca ertesi gün ağrıları neredeyse hiç kalmayacak. Hatta ah keşke o ağrıyı kaslarımda hissetsem, spor yaptığımı ruhen sindirsem diye düşüneceksin...

İmza: Bir sporcu..

Spor hayatında başarılar dilerim.

1|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 43

• İlk defa yaptığın için Vücut Olduğundan fazla efor sarfetti Olduğundan fazla Koştun yüzdün ağırlık kaldirdik zıpladin hopladin her neyse Ona göre Vücudunda fazla oksijen üretildi ona göre kan pompalandi ona göre damarlar genişledi kondisyonun yok kaslarindaki lasitik asitler çok fazla salgilandi birden spor yaptığın için haliyle ağrı olması normal çok normal hamsın çünkü ama şu bir gerçek ben 1.5 yildir spor yapıyorum fakat haftada 2 gün squat ve ayak çalişiyorum her squat yaptığımda ayak ağrısından duramıyorum bu bir gerçek :D buna alismalisin birşey kazanmak istiyorsan aci çekmelisin

0|0
    0|0
  • Bacım vücudun daha ham oduğundan dolayı biranda vücuduna kaslarına yüklendiğin için oldu o ağrılar. kasların yırtılmış iyileşmesi 2-3 sürecek. spora başladığın zaman temponu zamana böl mesela ilk 1 hafta 5 km koş.2. hafta6.3. hafta7 vs.. Egsersizlerinin yoğunluğunu veya zorluğunu zaman içinde arttırırsan bir problem olmaz ağrı çekmezsin pek. yavaş yavaş yüklen kendine

0|0
    0|0
  • Hiç spor yapmadıysan vücut normal olarak hamdır ve et kesiklerinin ağrıların olması normaldir kaslar çalışmaya başladığı için ağrıyı yaklaşık 1 2 hafta sonra toparlanır alışır bünyen yeni düzene ama yinede çok ağrı çekmek istemiyorum dersen antrenman öncesi ısınmaya çalış 10 dakika bitişindede soğuma hareketleri yaparsan ağrıların azalabilir :)

0|0
    0|0
  • Bu gayet normal fakat fazla yüklenme sporda ilk bir hafta zorlanirsin ama ondan sonra alisirsin. Pes etme kas gevsetici hap kullan tavsiye ettigim hap muskoril muskoflexs bu iki kas gevsetici kulana bilirsin. Birse agri kesici ile birlikte kulana bilirsin.

0|0
    0|0
    • sadece ağrı kesici kullansam?

• peki teşekkürler :)

• Rica ederim. Ama spordan vazgeçme :)

• çok normal birşey 3-4 gün daha yap ağrılar iyice artsın sonra 4-5 gün gitme normale dönersin

kaslar yıprandığı için ağrı olur kaslar yıprana yıprana büyür bunu unutma o ağrılar çok iyi birşeydir

0|0
    0|0
  • Hamlamak da derler... Durumun normal, zamanla şikayetlerin azalacak.

0|0
    0|0
  • bende 3 gündür yapıyom kollarım et kesildi belki ham oldugumuz için

0|0
    0|0
  • vücut esnemeye alışık olmadığından.. kasların olması gereken proteini nihayet tam anlamıyla aldığından kaslar gerginleşiyor. halk dilinde hamlık dönemli.. 4 gün kadar sonra normale dönersin sporu bırakmaz devam edersen.. bırakırsan vücut yine tembelliğe alışır.. ağrıyor sızlıyor diye bırakma 3 gün sonra ne ağrı kalacak ne sızı. rahat rahat yapıcaksın sporunu ;)

0|0
    0|0
    • :) her gün 2 kere spor yaparsam zararlı mı? yani sabah saat 11 ve akşam 6 olmak üzere günde toplam 2 saat?

• anladım teşekkürler :)

• nedemek ben teşekkür ederim ;)

• hamlamışsın ne bekliyon :D Bende motora bineli beri fazla koşamaz oldum tıkanıyorum hemen :D Motor yokken çita gibi akıyodum :D

0|0
    0|0
  • et kesmesi denir bizim burada ona vucut ham fazla yuklendiysen yapar ama alisir vücudun. sanki 2 kisi tutmus 1 kisi dövmus gibu olur..
    sicak suda iyi gelir

0|0
    0|0
  • Bu hamlıktan olur. - haftaya kadar hiç birşeyin kalmaz. Sakın bırakma sporu. Devam et. Taş gibi olun taş.

0|0
    0|0
  • Vücudun ham. Yaptıgın her hareket senin eklemlerini açacaktır bünyen alışkın olmadığı için biraz zorlanırsın ilk hafta. Ama egzersizleri ve hareketleri kesme sakın devam et.

0|0
    0|0
  • ilk defa yaptığından dolayı oluyor spor yapa yapa bünye alışır ve daha ağrı olmaz düzenli yaparsan devam et bırakma

0|0
    0|0
  • Ilk başlarken benim gibi çok yaparsan öyle 1 hafta yerinden kalkamazsin :) hamligin düzelir başlamışken bırakma bence

0|0
    0|0
  • soruda cevabı vermişsin zaten... vücut alışık olmadığı birşeye reaksyon gösteriyor.. zamanla hamlığını atacaksın. önemli olan profesyonel bir eğitmen eşliğinde doğru antrenmanları doğru şekilde yapman..

0|0
    0|0
  • bir işaret olmalı bır daha spor yapma

0|0
    0|0
  • İlkbaslarda agrır sonra alisir vucut , devam et kendini çok dinc hissedrsin spor yapmadigin zaman rahtsiz olursun.

0|0
    0|0
    • evet ben de öyle hissetmek istiyorum zaten :)

• Ben 6-7 aydır yapmama rağmen bölgesel çalışmalarda o ağrıyı hissediyorum, bu iyi bişey çünkü kas yenilenme ve gelişme ihtiyacı duyuyor proteinle beslenirsen kasların gelişip büyüyor, no pain no gain yani ağrı yoksa kazançta yok :)

0|0
    0|0
    • :) protein ve karbonhidratlı hangi yiyecekler var mesela?

• teşekkürler..

• Rica ederim.

• vücudun ham olduğu için oldu düzenli spor yaptıkça olmaz böyle git gide daha açılırsın hatta

0|0
    0|0
  • az yapcaktın ya az azzzz

0|0
    0|0
  • Hamlamışsın

0|0
    0|0
  • kaslarda biriken laktik asitten kaynaklanıyor. 1 hafta sabret geçer, daha sonra ağır idman yaparsan normalin dışında yine olacaktır aynı şey.

0|0
    0|0
  • ilk gün diye :D ben ilk yapışımda 3 gün çekmiştim dokunduğumda çok kötü oluyodu masaj aletiyle geçirdim ağrıları :D

0|0
    0|0
  • Her gün yaparsan alisirsin sorun olmaz

0|0
    0|0
  • beyın error verıyo napyon sen bole seyler yapmazdın dıo o da alısacaktır zamanla :)

0|0
    0|0
  • ilk kez yaptığın için kaslar alışık değil ondan dolayı

0|0
    0|0
  • Yanlış mı anladım düzenli olarak spor yaptığın halde mi böyle oluyor? Haftanın kaç günü yapıyorsun?

0|0
    0|0
    • dün yeni başladım spora ve her gün yapmak istiyorum ama her gün böyle ağrılar mı olucak diye de endişelendim sadece, herkes alışırsın demiş daha hamlaşmamışsın falan demişler doğrudur..

• Rica ederim, sormak istediğin şeyler olursa özelden yazabilirsin :)

• peki :)

• alışır vücut zamanla

0|0
    0|0
  • Vücut açıldığı için yani geriliyor. Hantallik gidiyor

0|0
    0|0
  • Alışık olmadığın için. 1. aydan sonra ağrımaz hatta özlersin o ağrıları :)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    13

Kızlar Ne Diyor 17

• her yapısında olmayacak sebebi ise İLK defa olması. hamlıktan yani.. zamanla vucudun alıstıkca düzelir.

0|0
    0|0
    • belli ki sen de spor yapıyorsun :) bir şey sorucam hiç günde 2 ayrı zamanda spor yaptığın oldu mu?

• evet doğrudur, peki teşekkürler :)

• rica ederimm :)))

• Soru başlığında var cevabı...
    Uzun süredir çalışmayan kaslar bir anda çalışmaya başlayınca ağrı veya acı hissi normaldir.

0|0
    0|0
  • Yok canım ya her seferinde olmaz o hamlamissndr o yuzdn agrin var vucut harekete alistkca agrilar kaybolur merak etme

0|0
    0|0
  • vücudun hamlamış bu yüzden bir iki haftaya alışırsın..

0|0
    0|0
  • İlk yaptığın için kendini yormaman gerekiyodu. Ama 2. 3. Yapışta ağrıların diner. Vücudun alışır. Merak etme

0|0
    0|0
    • peki sence 1-2 gün ara vermeli miyim yoksa devam mı ediyim her gün yapmaya?

• Yapmaya devam et. Ama yinede fazla zorlama

• peki teşekkürler

• Evet: ilk yaptigin icin boyle oldun zamanla uzerinde ki hamligi atacaksin o zaman hic bir agrin kalmaz

0|0
    0|0
  • İlk kez yapmanın etkisi de var tabi zorladysan kas tutulması olmuştur devam et bırakma zamanla azalck snra gecicek kolay gelsin

0|0
    0|0
  • Ilk gunden cok yormussun kendini ilk gun esneme hareketleri yapsan yeterdi uzardin biraz isinirdin 2. Gun baslardin

0|0
    0|0
  • Vucudun hamlaşmiş
    birden yuklenme kendine
    kademeli artırarak duzenli spor yaparsan vucudun alişir

0|0
    0|0
  • çok yormuşsun bedenini demek ki az az yapıcaktın artırıcaktın dozu soradan 2 3 gün agrır öyle

0|0
    0|0
  • eğer ısınmadadn yaptıysan öyle oluyo bende bir kere öyle yapmıştım bacaklarım çok ağrımıştı :/

0|0
    0|0
  • Hamlasmissin olur o kadarlik yaptikca sporunu alisir vucudun

0|0
    0|0
  • Ilk defa yaptigin icin

0|0
    0|0
  • Çok normal..

0|0
    0|0
  • hamlaşmişsn :D