Kader mi özgür irade mi?

Her insan kendi seçimlerinin mi sonucunu yaşar yoksa kaderde ne yazılı ise o mu başımıza gelir?

0|0
11|12

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 10

• rabbim insana akıll vermiş ve iyi kötüyü göstermiş iyi yadA kötüyü seçmek insanın kendi iradesinde mesela içki içmek benim kaderimde var o yüzden içiyorum gibi bir durum söz konusu olmaz ama birde kendi irademiz dışında gelişen olaylar var ne yaparsak yapalım bunların yaşanmasına engel olamayız işte bu bizim kaderimizdir

0|0
    0|0
  • insanlar kendi özgür iradeleri ile kaderde yazılanı seçerler

0|0
    0|0
    • O seçim olmaz ki , sectiğinin yanılsaması olur.

• olayın felsefi boyutunu fiziki kısmı dışlayarak düşünüyorsun.asıl olan seçimlerin varlığıdır.bir seçim yaparsın ve bunun bir sonucu vardır yap-boz parçaları gibi her seçim bir seçenek getirir bir seçenek götürür derken ortaya bir resim çıkar evet o resmi yap-bozu yapmadan gören de vardı.ama sana bu yapbozu o yaptırmadı sadece sonucunu gördü ;))

• yapboz pek doğru bir yaklaşım değil, çünkü yapbozu yapabilmek için bir tek yol vardır, bir parça başkasının yerine gelemez. sorun da burada zaten resmin neresinden başlarsak başlayalım sonucu aynı olacaksa o resmi yapmanın bir anlamı yok. biri benim hayatımın sonucunu(yani büyük resmi) görüyorsa ben hangi seçimi yaparsam yapayım eninde sonunda o resme ulaşırım. Bu da özgür irade ve seçim mantığı ile ters düşer.

• kader beyaz kağıda sütle yazılmış yazı elindeyse beyazdan gelde sıyır beyazı! nfk nın bu sozunu severim...sonuc bellidir gidecegin yol sana aitdir...pusulan ise ireden ve aklındır..secim senin ister sana verilmiş olan akılla..yolu sen secersin..ister iyi ister kotu..sonuc aynı

0|0
    0|0
  • bence birkaç önemli şey kaderdir kalanı bizim irademizle seçtiğimiz hayattır. öyle olmasaydı tüm hayat kaderimiz sonucu olsaydı ölünce sorgulanmamız mantıksız olurdu zaten

0|0
    0|0
  • kendi kaderimizi özgür irademizle belirliyoruz ama kaderimiz de önceden belliydi... bu işler çok karışık :/

0|0
    0|0
  • tamamiyle özgür irade diyorum ve yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum :)

0|0
    0|0
  • sorunun cvbı kadereiman sitesinde güzel açıklanmış

0|0
    0|0
  • karısık yasıoz bnce :)

0|0
    0|0
  • havva mı lilith mi?lilith tabi ki!

0|0
    0|0
  • seçimleri ile

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Hacı oraya girmeyelim Sonunda ya kendini kukla hisseden bir depresif olurum, ya da zındığın önde gideni.

Galiba checkpointler önceden belirlenmiş, bize iki nokta arasındaki yolu seçme özgürlüğü verilmiş diyerek iki arada bir derede kalmış bir fikir ortaya atıyorum.

0|0
    0|0
  • levh-i mahfuzda hersey yazilidir deniliyor dolayisiyla kaderimiz cogu seyi belirlemis ama kendi irademizinde oldugu seyler vardir nerde dogacagimiz dilimiz anne babamizi biz secemiyoruz ama hayattaki bircok kararimizi kendi irademizle veriyoruz kader cok derin bir konudur ne kaari bizim elimizde ne kadari degill tartisilir ama su kesindir kader diye bisey vardir

0|0
    0|0
  • Emre Yılmaz Şeytanın Fısıldadıkları'nda güzel bişeyler yazmış bununla ilgili.

Hayatımızın yapı taşları rastlantılardır.

Kısmet denilen zillinin egemenliğini kabul edip rahat edeceğimize,

çaba denilen bir hödük ve akıl isminde bir snopla yola çıkarız hep.

Ve tabii çuvallarız.

0|0
    0|0
  • valla son pişmanlık fayda etmez diye bir söz var boşuna söylenmemiştir herhalde

0|0
    0|0
  • Kendi seçimleri ve hatta kendi seçimleri başkalarının seçimlerini de etkiler bana kalırsa. Kelebek etkisi misali.

0|0
    0|0
  • sectigin bi şeklide kaderini belirliyo diye düsünüyorum bende

0|0
    0|0
  • Sonsuz bir gücün varlığını kabul eden bir bireyin kaderi de anlaması pek zor olmamalı.

0|0
    0|0
  • ben seçerim ben yaşarım..

0|0
    0|0
  • ikiside aynı kapıya çıkıyo niye taktın bukadar ?

0|0
    0|0
    • Katılmıyorum, kader beni; ipleri başkasının elinde olan bir kukla haline getiriyor.

• kendi seçimleri

0|0
    0|0
  • bunu kimse bilemez. ama mantıklı gelen özgür irade.

0|0
    0|0
  • İnsan kaderini kendi yaratır.

0|0
    1|0
Yükleniyor...