Spordan sonra hemen mi banyo yapalım, yoksa beklemek mi gerek?

Yaptığım hareketler inanılmaz terletiyor. Normalde hemen banyoya giderim ama kafama takıldı, bir araştırayım dedim. İnternette her kes kendi versiyonunu yazmış, doğruluk payı ne kadar anlayamadım. Sizce?

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• uludağsözlük'te; '' Spor yaptıktan hemen sonra duş alınmamalıdır. çünkü spordan sonra vücud sıkılaşır. banyo için terin soğuması beklenmelidir. çünkü sıcak su vücudu gevşetir ve yapılan onca hareketin boşa gitmesine neden olur. illa hemen banyo yapıcam diyorsanız mutlaka soğuk suyla banyo yapmalısınız.'' demiş, bir kullanıcı.

Ben, terimin soğumasını, kalp atışlarımın normale dönmesini bekleyip, öyle banyoya giriyorum.
    Çünkü, o tempoyla soğuk duş yaparsam, bu davranışın, yaş ayrımı olmaksızın, kalp krizini tetikleyebileceğini düşünüyorum.

Sen de biraz dinlendikten sonra, duşa gir bence.
    Soğuk olması şart değil, soğuğa yakın ılık duş da olur.

0|1
    0|0
    • Etrafı toparlayıp hemen gidiyorum. 10 dakika sürüyor. Hem son hareketlerim soğuma egzersizleri oluyor. Zaten sporcu değilim, çok sıkı kas yapmak da istemem, formda kalayım, yeter. Teşekkürler.

• Ben de sporcu değilim, haftada 2 - 3 gün 6 km. yürüyüş, koşu yapıyorum ve ağırlık çalışıyorum sadece. Ricalar.

• En iyi cevap için teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 10

• Fark etmez önemli olan vücut sıcaklığından max. 2-5 derece altında bir su ile yıkan yani çok soğuk olmasın zaten sıcak ta yararlı değil , vücuduna şok etkisi yapmasın ayrıca vücut ısının 2 derece altındaki su hem sana hafif serinletici gelir hemde terapi gibi vucudunu dinlendirir.

0|0
    0|0
    • 33 derece ile yıkanıyordum, artırırım. Teşekkürler.

• Yani suyu yavaş yavaş soğut ilk girdiğinde sana serin gelmesin ama sıcak ta gelmesin vücut sağlığın için önemli ani ısı değişimi zararlıdır. Yavaş yavaş serinletirsin suyu daha sonradan

• hemen duş almanda bir sakınca yok. mümkünse normalden biraz daha sıcak suyla duş al ki kasların gevşesin.

0|0
    0|0
  • eve gelince en fazla 15 _20 beklerim biraz üzerimdeki yorgunluğu atim diye çünkü hemen duşa girdiğimde yorgunluğun vermiş olduğu hisse cabuk ve acele ediyorum biran önce uzanmak için

0|0
    0|0
    • Banyoya girdim'mi çıkmak bilmeyen biriyimdir :) teşekkürler.

• Biraz bekle deim

0|0
    0|0
  • terde asit vardır eğer hemen banyo yapmazsan asit tekrar kaslarına geçer ve buda kaslarının sertleşmesine neden olur.. toksinleri falan da atamazsın.. spordan sonra ter soğumadan duş alınmalı..

0|0
    0|0
  • Hemen sonra almak yerine yarım saat sonra soğua yakın suyla almak iyidir sıcak su gerdiğin kasın sarkmasına neden olabilir

0|0
    0|0
    • Su soğuk gibi oluyordu. Ama yarım saat çok olmaz mı? Terli-terli bir garip oluyor beklemek.

• Ya okumuştumda hatırlamıyorum ama 15 dk sanırım yarım saat içinde beslenme önemliydi pardon

• Su falan içerim, açımsa hafif yerim. Zaten vejetaryenim. Ağır beslenmdiğim olmuyor. Teşekkürler.

• Hemen yap ter kurumasın

0|0
    0|0
  • Ben zpordan sonra şok havuzuna atlarim oyle bir imkanin yoksa buz gibi suyla dus al

0|0
    0|0
  • eğer yaptıktan sonra terli iseniz duş alın rahatlarsınız :)

0|0
    0|0
  • Hemen alıyorum doğru olanda bu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• bence bişey farketmez hemen alabilirsin

0|0
    0|0
  • hemen duş alınmalıdır terle atılan toksitler var bunları duş yoluyla atmak gerekir vücuttan

0|0
    0|0
    • Evet, tuz falan atılıyo, o zaman kalsiyum da kemiğe toplanırmış gibi bir şey duymuşdum. Teşekkürler.

• hemen alıyorum ben bişey olmuyo bence rahatlıyosun

0|0
    0|0
  • Hemen almazsan iyi olur. Terlemenin durmasını kurumasını bekle.

0|0
    0|0
Yükleniyor...