Üniversitelerde başörtü yasağının kaldırılmasından yana mısınız?

Deyilseniz neden oldugunuda yazarmisiniz bu yüzden cok genc kizlarimiz okumakdan vazgeciyor. Benim icin en kötü olanida ben yurtdisinda yasiyorum burda bana sorduklarinda neden türkiyede yasak cevap verememem malesef, o zaman bizimde yasaklamamiz gerekiyor diyorlar hakli olarak burda bir dengesizlik yokmu sizce?

0|0
16|22

En İyi Kız Görüşü

• işte biz bu kadar özgürüz bu kdar laik bi ülkeyizz... kapalı da açık da herkes birbirine saygı duymak zorunda herkes istediği gibi giyinir mini etek giyen de eşarp örten pardesü giyen de kıyafet konusunda özgürdür...

4|2
    3|1
    • Agzina saglik valla tebrik ederim seni benim yetisemedim yerlerde cokda güzel cevap veriyorsun

• fikirlerimi elbetteki söyleyecem herks gibi ..sen böyle güzel yerinde bi soru sorduğun için ben teşekkür ederim .. laiklikten bahseden cahilleri görmüş olduk :)

Erkekler Ne Diyor 22

• Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,

Sizden daha medeni afrika yamyamları

Eğer medeniyet açmaksa bedeni

Desenize, hayvanlar sizden daha medeni

N.F.Kısakürek

sanırım beni anladın!

6|4
    1|3
    • Ne ararsın Tanrı ile aramda

Sen kimsin ki orucumu sorarsın?

Hakikaten gözün yoksa haramda

Başı açığa neden türban sorarsın?

Neyzen Tevfik

• Tanrı kelimesine neden bu kadar takıntılısınız. Allah özel isimdir. Tanrı genel isim ve türkçedir.

Arapçadaki ilah , ingilizcedeki god kelimesine takabül eder.

• Hindistan da ineklerde tanrıdır.

ama Allah birdir. tekdir.

• ben üniversitelerde türban (başörtüsü) yasak olması gerektiğine inanıyorum...

bana göre 2 önemli nedeni var:

1-)eğer kamu alanlarında devlet okullarında türban insanların dini gerekliliğidir diye izin verilirse bu sefer farklı dini gerekliliklerde hak olarak istenebilir. örnek; bir erkek öğrencide cuma namazını cemaatle birlikte camide kılmak farzdır o yüzden cuma namazı saatinde okul olmasın yada sınav olmasın gibi isteklerde bulunabilir ki bu da artık medeni kanunlara göre değil dini kanunlara göre yaşantımızı ayarlalamız demektir.

2-) türbanın üniversitede serbest olması bence ileride daha büyük sorun oluşturur.

bir genç kıza sen üniversite okuyup meslek sahibi olabilirsin ama türban ile devlet dairesinde çalışamazsın demek daha büyük saçmalık olur...

kimse yanlış anlamasın asla türban yada başörtüsüne karşı değilim günlük yaşantısında herkesin yaşam şekline sonuna kadar saygılıyım ama okullara girerken başlarını açıp çıkınca tekrar türbanlarını takabilirler böylesi daha doğru...aksi halde günlük yaşantıda hertürlü kuralı medeni kanuna göre değil dini kanunlara göre belirlersek açık tabiriyle şeriat sistemine kademeli olarak geçmiş oluruz..

3|1
    3|4
    • +96586245525

• sen zaten baştan türbanın bir simge olduğunu kabul ediyorsan tartışmaya gerek yok ki...

hocaların tarafsız bir şekilde öğrencileri yetiştirmesi için o zaman üniversiteye girerkende başlarını açmalı kadınlarımız...

• hizmet almak ile hizmet vermek arasında farkı anladıgında konuyu yeniden konuşalım.

• kesinlikle böyle bi yasağın kaldırılmasından yanayım. hiç birşey yasaklanarak önlenemez, dünyanın hiç biryerinde yasaklarla bir yere varıldığının örneği yoktur. üniversiteye başıörtülü giden kızların kimseye bir zararı yok. eğitim hakkı evrenseldir. üniversiteler en demokratik toplumsal alanlar olmalıdır. kimi ülkelerde üniversitele özerktir, belki birgün bizde de olur

3|1
    1|1
  • Evet, bu yasağın hiçbir mantıklı açıklaması yok. Yasağı ancak laikliğe bağlıyorlar. Peki laiklik ne demektir: Din ve vicdan özgürlüğü. Sen hem herkes dini vazifelerde özgürdür diye sağda solda propaganda yapacaksın ancak Müslüman biri vicdani özgürlüğünü yerine getirmek istediği zaman laiklik engelini koyacaksın. Bırakın ya ! ! !

4|0
    1|1
  • Başa kıça karışacağımıza adam gibi eğitim verseydik üniversitelerimizde şimdi belki daha iyi bi yerlere gelmiştik ülke olarak insan olarak.

6|0
    0|1
  • Dengesizlik yıllardır var. Orasını burasını açan girebiliyoda,Müslüman bir ülkede dininin gereğini yapan bi genç kız neden giremicek !

2|0
    0|1
    • Müslüman bir ülkede yaşamıyoruz., Laik bir ülkede yaşıyoruz. Şöyle dersen doğru olur, halkının çoğunlugunun müslüman oldugu bir ülke

• Ülkenin dini mi olur, insanların dini olur. Sende konuşurken 1000 düşün 1 konuş

• Cahilliğinden arında gel.

• Kalkmalı tabiki de Atatürkçü biri olarak bu yasağa karşıyım Laiklikle alakası olmayan bir konu sadece birilerinin işine gelmiyor ama şurdan şunu diyebilirim ki sadece başörtüsü ile hiç bir şey de hallolmuyor.Çok insan biliyorum aile baskısıyla vb şeylerle örtünen kişinin dini kendinedir %99'u İslam dinini tercih eden bir toplumdada kimse kusura bakmasın Hristiyan adetleriyle yaşayacak da değilim .

Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.

Mevlana.

3|0
    0|2
  • Üniversitelerle iligli bir kaç fikrim var.

1. Univsersite yönetimleri siyasetten uzak durmalı

2 Universite öğrencileri kesinlikele siyasetin içinde olmalı. Henüz çıkarları değil idaelleri olan insanlar ulke için genellikle dogruları söyleyecektir.

Baş örtüsü meselesinde ise devlet hizmet verirken din dil ırk cinsiyet yada şekil ayrımı yapamaz.

18 yaşını aşmış herbir bireyin tercihlerine saygı duymak zorundadır. Ancak Devlet tarafsızlık ilkesinin zarar görmemesi için kendi büynesinde başörütülü yada herhangi bir siyasi , dini simgeyi taşımak isteyen kişileri memur olarak işe alamaz.

1|1
    2|2
  • Kesinlikle bu yasak kaldırılmalı.Devlet,bu ülkede yaşayan herkese eşit şartlarda özgürlük sunmalıdır.Egitim gibi önemli bir konuda sırf başörtüsü takmış diye yasak konıulması hem çok mantıksız hem çok çelişkili.Madem özgür bir ülkede yaşıyoruz hiç kimse kişisel tercihlerinden doloyı yadırganmamalıdır.

Eger böyle düşünmüyorsak yarın bizim haklarımız kısıtladıgında çıkıp özgürlük dem vuramayız

1|0
    1|1
    • anladığım kadarıyla medeni kanunların delinebilir olduğunu düşünüyosun peki bu esnekliğin dini kanunlar içinde geçerlimi ? başı açık ve etekli bir bayan ben bu şekilde camiye gitmek istiyorum derse yada bir adam ben şortla camiye gideceğim derse bunada özgürlük gözüyle bakarmısın?

• hocam ben sana turistik amaçlı sultan ahmet gezisinden bahsetmiyorum. ayrıca turistler bile camiye girerken büyük camilerin önünde başörtüsü satarlar ve bu şekilde girmeleri istenir...

• Emin ol turistler senin kadar rahatsiz deyildir bu konuda onlar kültürümüzü farkli yasantimizi gördüklerinde mutlu oluyorlar

• Bir kere böyle birşey saçma baş örtülü baş örtüsüz diye bir kavrammı var zamanında buna takılan geri kafalı cahillerin uydurduğu bir söylem ne yani kızları mini etekli mini eteksiz diye ikiyede ayıralım o zaman yani bakıldığında böyle birçok kavram oluşuyor.Anlıyacağınız özgür laik bir devlette yaşıyoruz kimseyi belli sınıfa koyup dışlayamayız.İnsanlar okuma hakkına sahiptir ve bu hakları ellerinden alınamaz...

1|0
    1|1
  • mini etek giyene karismiyorlarsa basortusunede karismasinlar kim nasil istiyorsa oyla okusun kardesim

2|1
    1|1
    • tıpkı senin verdiğin örnekten yola çıkarsak insanlar mini etekle camiye gidebilir mi ? bu durumda özgürlük olarak değerlendirilir mi?

• Eyer ben basimi kapatik acicaksam ben ne anladim o kapaliliktdan herkes gördü zaten okulda kapatmasamda olur o zaman yaa yurtdisinda diyorum burda ögretmen dahi basi kapali calisabilirken bizim ülkede yasak yok böyle birsey utaniyorum ben

• cevremde hic kapali yok ama yasadigim ulkede gayet rahat okuyabiliyorlar bence trde de olabilir ama herkea cok on yargili yaklasiyor

• kaldırılması gerekir..böyle saçma yasaklar olmamalı...

3|1
    0|1
  • Hayrünnisa Gül: Başörtü başımı örtüyor, beynimi değil.Bu sözü anlayamayanlarla nice savaş veriliyor.

3|0
    1|1
  • yasak kaldırılsın ancak kimse de başörtüsünün cinsel cazibeyi engellediği şeklinde bir yalan söylemesin.zira arttırıyor. kapalı giyinenelerin vucudlarındaki kusurları beyin görmdiğinden olağanüstü bir fizik olarak görüntü çiziyor mini etekten daha seksi oluyorlar.

0|1
    3|1
    • bu da senin ve senin gibilerin açlığından kaynaklanıyor...

• kıyaslama yapınca cinsel cazibeyi arttıran bir kıyafet başörtüsü pardüsü çıkınca olağanüstü bir şey olmadığı da ekseriyetle meydana çıkıyor.demekki açlıkla toklukla ilgili değil.

• sayın oqame kardeşş ben o açık olan kapalılardan bahsetmiyorum zaten onları da asla desteklemem onlar ayrı bir tür ..utanmadn başşlarını örtüyorlar tayt giyiyorlar kısa etek giyiyorlar kapalı olanların da adını kirletiyorlar..öyle kapananlar zaten eşarbı sırf dikkat çekmek için kullaıyorlar ki buu çok daha büyük bi günah!

• once unı sıyasetten arındırılsın o zaman herkes ıstedıgı gıbı gelsın sorun kalmaz yanı yok ve unıler ozerklesmelı ;)

2|0
    1|2
    • universitelerin adha dogrusu universite öğrencilerinin siyası olmaları lazım !

birileri dogruyu söylemeli

• gerının bırısı eksılemıs. !

• 2 konu var. Birincisi üniversite yönetiminin siyasetle bağı

İkincisi ise universite öğrencilerinin siyasetle bagı.

birinci kesinlike siyasetten uzak durmalı

ikincisi ise kesinlikle siyasetin içine çekilmeli. Henüz çıkarları olmaya idalist kişilerden daha iyi kim dogruları söyleyebilir.

• yasaklara karşıyam, herkese benden özgürlük..

3|0
    1|1
  • baş örtüsü ile türban arasında farkı toplum ayırt edene kadar karşıyım karşıyız karşı olacagız

1|1
    2|3
    • başörtüsü türban yada çarşaf farketmez hepsi birer örtü

• cık anlaşılmadın neyse bu konu uzar bende senin yorumuna karşıyım nokta:D

• uzuyacagı kesin bende senin düşüncene karşıyım söylediklerimi birdaha düşün derim :))

• Bu mevzu kapanalı 1 sene oluyor yahu. Üniversitelerde böyle bir yasak kalmadı ki.

1|0
    0|1
  • Herkesin düşün cesi ne saygi duymak lazim baş öttü serbet ve özgur bıtakılması lazım

0|0
    0|0
  • yasaklara genel olarak karşıyım

0|0
    2|1
    • hmmz şimdi hatırladım. mesela eksi vermek yasaklansa :)

eskileyen arkadasın bir demoktarik hakkını elinden alsak , muıtlu olurdu sanırım

• amacları varklı bak sende ayırt edemiyorsun :)

• benide kapalı arkadaşlarım var ama harika kızlar harükulade insanlar sadece dini için kapanana diyecek birşey yok ama baglama şekilleri ile siyasi imge haline getirenlerin niyetleri aşikar bunu görmek için müneccim olmaya gerek yok bakma ile görme arasındaki farkı bilmek yeterli benim şahsi görüşüm bu bak sizin üniversitelerininzin yasaklarının düzenin anasını aglatık biz yaptık der edası ila sallana sallana kapüste yürüyen topluluga karşıyım

• Açılan-kapanan kadınlar, tartışan erkekler.

Üniversitedeki türban olayı artık bi simge haline geldi. Mesele açıklık kapalılık meselesi değil "bak üniversiteleri de değiştiriyoruz. İstediğimizi yapıyoruz" meselesi. Bunu demeye getiriyorlar yani.

Benim üniversitedeyken bir çok kapalı arkadaşım vardı, bunlarla hiç bir sorunumuz yok ama iş bi' ideolojiye hizmete dönüşünce, işin rengi değişir. O zaman yasak olarak kalmalı.

Bak ODTÜ'ye çizgisinden ayrılmadı, tölerans göstermedi. "Başı kapalılar giremez dedi" kesti attı.

Başı kapalılar girsin ama beyni kapalılar girmesin.

2|3
    2|0
  • kim ne halt yiyorsa yesin bıktım mk

0|0
    2|1

Kızlar Ne Diyor 15

• Kapalı değilim ama bence bizler nasıl şapkayla ya da mini etekle yani istediğimiz şekilde üniversite kapısından girip çıkabiliyorsak onlara da bu özgürlüğün sağlanmasından yanayım. Bence yasak kaldırılmalı. Söylediğin gibi yurt dışında bile böyle birşey yokken Türkiye'de olması saçmalık. İnsan kendi ülkesinde de rahat edemeyecekse nerede rahat edecek?

6|1
    1|1
  • Kaldırılsın...Kaldırılmalı...Eğitimden söz ediyoruz,dün düşmanlığına lüzum yok,ayrıca insanların inançlarını irdelemeye de gerek yok.

5|1
    1|2
  • başörtü yasağı ne arkadaş, sanki suç işleniyo,

kendi kafası, kendi bedeni,

herkes istediği gibi giyinmekte özgür olmalı

7|1
    1|1
  • Önce üniversiteler siyasetin maşası kurumlar olmaktan çıkarılmalı.Bilim ve eğitim esas alınmalı.Sonra da türban yasağı kaldırılmalı.O kızlar da dar bakış açılarından kurtulup hayatı tanıyabilmeli,gerçekleri görebilmeli.Haç takan giriyorsa Müslüman olan da girebilmeli.

4|2
    0|1
  • Kaldırılmalı tabiki. Müslüman bir ülkede böyle bir yasağın olması bile saçmalık.

4|1
    0|1
  • Herkes özgür ve eşit olmalı biri utanmadan açabiliyorsa diğeri utanmadan kapatbilmeli. Okadar büyük bir saçmalık varki okulda şapka bile suç

4|1
    1|2
  • yalniz o ögrenci ilkokul-ortaokul-lise dönemi de basi acikti. neden uni de türbanima dokunma diye feryat ediyor onu da ben anlamadim.

türbanin yasaklanmasi sahsin özeline müdahaledir karsiyim ama kapanmak istemedigi halde baskiyla kizlarini kapatan aileler var. bu sebebden yasak olmasi dogru karar. uniye gidecek sahis da bi 3-5 sene daha idare ediversin.

1|1
    1|1
    • Senin dedin söyle kapanmasina karsi deyilim ama uni lerde yasak olmasi dogru bu dedinde sence bir mantik varmi ben göremiyorumda

• Yasak kaldırılmalı ısteyen acar ısteyen kapatır kısının hur ıradesı tercıhı

4|1
    1|1
  • inançlara saygı olmalı elbette...

4|1
    1|1
  • laik demek din ve vicdan özgürlüğü demek. bu da kapalı bir kadının üni ye kapalı girmesi demek. ama lisede olmamalı bu. lise için erken olduğunu düşünüyorum. lise de herkes belli kıyaferler giyiyor ve herkes ona uymalı.

0|0
    0|0
  • Serbest olmalı. Herkes özgür iradesiyle istediğini giyebilmeli. Yaklaşık 1,5- 2 senedir üniversitelerde başörtü serbest ancak bu serbestlik her alanda olmalı. Resmi kurumlarda da başörtü takılabilmeli.

1|1
    0|1
  • Yasak zaten kalktı . Bkz : solculuğuna meşhur Hacettepe de 4ay önce alınan kararla adım bası bir başörtülü oldu

0|0
    0|0
  • başa mı sardık yine.

0|1
    0|0
    • öyle oldu sanki + lar - ler havalarda uçusuyor +1

• ne gerek var demi

• bana yazılan yorumlara bir baksana hala laikligin ilk okul da ögretilen tanımı ile cevap verenler var küfür edecegim en sonunda zor tutuyorum kendim

• eşitlik her zaman olmalı ama türban yasak olarak kalmalı ...amaç dini aştı

0|2
    4|2
    • dediğinden bişey anlamadım üniversitelerde türbanın yasak olarak kalmalı diyosun e o zaman eşitlik mi olur bunun ismi örtünmek isteyen belki baş örtüsüyle değilde türbanla örtünmek istiyo eğerki sen buna karışırsan biz laik bi toplum olamayız eşitlikte olmaz saçma sapan bişey çıkar ortaya

• söylemek istediğim çok daha farklı bir şey mesele inanç meselesi değil olmaktan çıkarıldı anlatmak istediğim farklı

• bu konu kapanalı yıllar oluyor. şimdi kürtaj konusunu tartışıyoruz.. karıştırdın sen herhalde.

0|0
    0|0
Yükleniyor...