Çok iyi bir şekilde yüzmek istiyorum?

Geçen sene boğulma tehlikesi atlattım. Bunun yüzerken (yüzmeye çabalarken) korkuyorum ve yüzmeyi bilmiyorum. 18 yaşına geldim ve bu sene üniversiteye başlıyorum. Sahil kesiminde yaşadığım için bu durum biraz koyuyor. Bazı arkadaşlarımın sahilden çok açıldığını (10-20 metre derinlikte yüzüyorlar) biliyorum. Bunlara imrenmiyorum değil. Bu arkadaşlarım gibi yüzmek için kaç ay yüzme kursuna gitmem gerekir?

0|0
3|2

En İyi Erkek Görüşü

• Hocam selam; 17 yıldır yüzmüş bir milli sporcu artı 6 yıldır yüzme eğitmenliği yapan spor akademisi meğzunu biri olarak sorunu cevaplayayım.

Öncelikle olumlu bir adım atıp korkunu yenmek istediğin için seni kutlamak istiyorum.
    Bazı insanlar bu korku ile ölene kadar yaşıyor ve korkularını yenemiyor. Yüzmek istemen bile bir başarı.

Gelelim soruna;
    Öncelikle bu işten anlayan ve senin güvenini kazanabilecek iyi bir eğitmen bulman lazım. Çünkü yüzme işi fiziksel olduğu kadar zihinsel bir şey. Sen eğitmenine inanır güvenirsen bir sıfır önde başlarsın işe.

Kesinlikle grup dersleri alamazsın. Kendine geleceğine yatırım yapıp paranı biriktirip özel ders alman gerekiyor.
    Ayrıca tahmini bir süre veremiyorum çünkü tekrardan söylüyorum fiziksel olduğu kadar zihinsel bir eylem yüzme.

Şöyle bir örnek vereyim bu yaz başında 4 yaşında denizde boğulma tehlikesi geçirmiş bir öğrencim vardı. Ve kendimi ona ilk 2 ders kanıtlamaya çalıştım.
    Havuzda denizde her şekilde yüzdüğümü gösterdikten sonra bana güvenmesini sağladım.
    İlk derste büyük olimpik havuzun yanına yaklaşıp oturmayan, çığlık atıp ağlayan çocuk 3. derste omzumu tutarak havuza girip benimle yarı ya kadar yüzdü.
    şu an dersimizin 4. haftasındayız ve denizde eğitime devam ediyorum. Öğrencim şu an denizde dalgalı suda boğulma tehlikesi geçirdiği yerde çok rahat yüzebiliyor.

burada anlatmaya çalıştığım şey, iş beyinde bitiyor kendine inan yapabileceğine inan gerisi gelir.

Ayrıca yüzme işi 2 aşamalıdır hocam ilk başta temel eğitimi alıp suda kendini kurtarabilecek seviyeye gelmelisin.
    2. aşamaya sonra geçip stil öğrenebilirsin.

İlk aşamayı atlatttıktan sonra gerisi gelir kolayca.

Kendine güven, bol şans.
    Aklına bir şey takılırsa sorman yeter bol şans.

0|0
    0|0
    • çok teşekkür ederim :) aradığım cevap buydu :)

• Rica ederim Böyle devam kendini hep motive etmen gerek hocam.
      Unutma emeklemeden yürümeyi öğrenemezsin ;)
      Zorlanacaksın ama başaracaksın eğer vaz geçmezsen

Kızlar Ne Diyor 3

• Yüzmeyi en iyi havuzda öğrenirsin fakat sana tavsiyem kursuna git. Hem kendine ait stilin olur hemde riske girmezsin.

0|0
    0|0
  • kursa git faydası çok bence

0|0
    0|0
    • ne kadar süre ile gitmeliyim sence? bir iki ayda olacak iş değil bence sonuçta öğrenmekten çok özgüveni oturtmam lazım :)

• gel her akşam ben öğretirim saana özele gel telefon verim

• Ahh canim ya keske, bende bilseydim ogrenseydim

0|0
    0|0
    • gel sarılalım kader ortağım

• Hahaha sen cok yasa :) he valla kader ortak olalim :( bende bilmiyorum mal mal bakiyorum insanlar yuzduklerinde

• bence kader ortaklığı konusunda şu yüzme problemini hallederek ortak olalım :)

Erkekler Ne Diyor 1

• çok basit bişe bir sağ bir sol kulaç at yorulduğunda sırt üstü yat sırt üstü ellerinle yüz

0|0
    0|0
    • nefes almayı ayarlayamıyorum ve çok kasılıyorum boğulma tehlikesi atlattığım için

Yükleniyor...