Yüzerken nasıl nefes alınır?

Merhaba. Yüzmeyi yeni yeni öğreniyorum. Kulaç atmayı öğrendim mesela sağ kolumla kulaç atarken yüzümü çevirip nefes alıyorum ama burnumdan nefes alınca 1-2 damla su oluyor orda rahatsızlık veriyor. Ağzımdan alınca ağzıma su kaçıyor. Ağızdan mı burundan mı nefes alınmalı?

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Yorumları okudum ve çok güldüm. Bir kez daha her şeyi bildiğimizi kanıtladık.

17 yıldır yüzmüş bir milli sporcu artı 6 yıldır yüzme eğitmenliği yapan spor akademisi mezunu biri olarak sorunu cevaplayayım.

Nefesi nefesin bittiği zaman almamalısın öncelikle bunu bil. 3 kol devrinde 1 nefes alman gerekiyor.
    Nefesi nereden aldığın önemli değil. Ne kadar çok nefessiz kalırsan nefes alma ihtiyacın o kadar uzun ve çok olacaktır unutma.

1-2 damla suyun sana hiç bir zararı dokunmaz. Havuza gittiğinde bol bol nefes egzersizi yapman lazım. Yüzme alıştırma işidir. Ne kadar çok alıştırma yaparsan suda o kadar rahat olursun.

Nefes egzersizi olarak duvarda dinlenirken bol bol suyun içine dalıp büyük baloncuklar yapmalısın.
    10 kere nefes verme. 20 kere nefes verme. gibi.
    Duvarda suyun içine batıp çıkıp nefes egzersizlerini yaparsan yüzerken daha rahat olursun.

Ayrıca yüzmeyi sadece yüzerek öğrenemezsin.
    Yüzme drilleri yapman gerekiyor. Gittiğin yerde illa ki yüzme bordu - tahtası - köpüğü vardır.
    Onu sağ elinle tutacaksın, sol elin yanda olacak bacağının yanında ( biz buna çocuklara öğretirken superman hareketi diyoruz ) ve kafan suyun içinde olacak. 6 ayak vurup yandan nefes alacaksın. Aynı egzersizi diğer kollada yapacaksın.

Artı tahta ile yapmadan duvarda da yapabilirsin.
    Tahta yerine havuzun mavi kenarını tutakcasın tek elin ile. aynı drilli yapacaksın.

Sonra tek kol atarak gene hareketi değiştirip yapabilirsin.

Bol şans hocam bir şey olursa mesaj atıp sorman yeter.

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim uğraş verip bu kadar bilgi verdiğin için dediklerini uygulamaya çalışcam sorum olursa sorarım tekrardan teşekkürler :)

Kızlar Ne Diyor 4

• burnundan alırsan çok daha kötü olur ağzını hafif ve sık aralıklarla açıp nefes alırsan bir şey olmaz

0|0
    0|0
  • yüzerken ağızdan nefes alınır bir kaç damla su da kaçar normaldir

0|0
    0|0
  • Su içinde yapamazsın zaten dal çık dal çık be ^^

0|0
    0|0
  • Suyun olmadığı yerde yani yukarda burnundan biraz nefes al suyun içinde ağızdan ver her zaman değil işte fırsat olunca

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Attığın iki kulacin birinde nefes alır birinde verirsin. Bunu ağız yoluyla yap. Nefes alırken kendini yorma. Diyaframı sisir.

0|1
    0|0
  • Burundan almalisin ve kafayı iyicene cevirecen

0|0
    0|0
    • Çeviriyom ama mesela hani burnumuz suya temas ediyor ya orda 1-2 damla su kalıyor ve burundan alınca rahatsızlık veriyor.

• Kanka o normal hep olur yüze yüze alışirsin

• Burun yanlış ağızdan alması lazım burunla o kadar kısa sürede ciğerleri oksijen ile dolduramazsın

• La yuh artik bunuda soruyorsaniz gotunden solu

1|0
    0|0
    • Düzgün konuş dürzü yeni öğreniyoz yüzmeyi

• Tamam işte ilk mesajın böyle olsa fena mı olurdu? Direk yuh götünden solu filan gibi saçma sapan şeyler yazıyon.

• Lafın gelişi gardaş ben yazicaktim yine yorumla :)

• Yüzme kursunda bana da söylememişlerdi hiçbir zaman suda burundan nefes almamalısın ağızdan almalısın ama verirken yüzde 70 ini burundan vermelisin.

0|0
    0|0
Yükleniyor...