Türk kültürünün gözünü seveyim.....

Geçen gün durakta beklerken çok yakınımda 30 - 50 yaş arası kadın-erkek karışık bi grup gördüm, belli ki randevulaşmışlar hep birlikte biryere gidecekler. Bunların içinde aynı zamanda belli ki evli çiftler de var...

Adam gibi tokalaşmak yerine, hepsinde bir laubali hareketler,abartılı sarılmalar...adam yanında kocası olan kadının neredeyse dudağından öpecek :S kocası da erkeğim diye geziyor ortalıkta işte :D

Bunlar sanırım ruslardı, ama almanlarda da böyle gerçi...kızlar annelerinin - babalarının yanında rahat rahat öpüşüyorlar, ellerini sevgililerinin poposuna atıp geziyorlar.

Ne kadar herkes farklı desem de kendi kendime, böyle olmak zorunda mı diye düşünüyorum. Ya, allah dört duvarı niye vermiş?

Daha önceleri hiç takmamaya çalışırdım, daha doğrusu alışık olduğumu düşünürdüm ama artık tiksinmeye başladım gitgide.

Adamlar disiplinli, çalışıyor, üretiyor, bu konuda takdir ederim, ama yaşam tarzları, kültürleri vs. beş para etmez der babam hep ve sonuna kadar katılıyorum.

Peki ya siz?

0|0
6|22

En İyi Erkek Görüşü

• Lütfen onlara laf yok.! Onlar çağımızın ördek insanları. Medeniyetin eşiği ve vazgeçilmez avrupalı insanlar.

2|2
    0|2

Erkekler Ne Diyor 21

• -Adamlar disiplinli, calisiyor, yasam tarzlari kiyak- demek yanlis olur. Ben adamlarin, calistigini da, disiplinli oldugunu da sanmiyorum. Bu adamlari siz calisiyor zannediyorsaniz, gidip taksimde, beyoglunda yaptiklarina tanik olmalisiniz. Ulu orta iseyen, orada burada neredeyse cinsel iliskiye giren, yere tukuren, cop atan, ulkesinde yapmadiklarini bizde yapan bir suru insan var. Bunlar Alman, Rus, Amerikan, Kisaca o* cocugu diye tabir ettigim tum ecnebilerden ibarettir. Kisacasi, disiplinleri, o ulkenin aristokrat kesiminin kendi yaptirimlari sayesinde olan bir sey. Temelde ya da gorduklerimin ozunde yatan sey bunlar degil; ozgur olmak... Bizim ulkemizde insanlar "neyin-neden gunah oldugunu bilerek" davrandiklari icin kurallara uymak ZORUNDA hissetmekten cok, inanin bunu gercekten gonulden uygulamak istedikleri icin yapiyorlar. Ancak bir cok avrupa ulkesinde ve amerikada, kulturlerini zaten bilmeksizin hareket eden yiginla insanin ulkesi adina yaptigi tek sey, zorla da olsa kurallarin uymak ve temiz yasamak. E dolayisiyla, bu adamlarin icinde biriken superego, gelip bizim gibi 3. dunya ulkelerinde disavuruyor ve ortalik pislik icine donuyor. Sonra da, "Turkiye soyle, Turkiye boyle, Turk erkekleri i*ne, Turkiye'de cok o* var, Turkiye pis, Turkiye bok"... Falan felan uyduruyorlar. Acik ve nettir ki: bizim ulkemize saygi duyan gavur mavur yok bizim komsu dogu asya ve yakin dogudaki ulkelerden baska. Onlar da bizim kulturumuze paralel kulturel gecmis ve gelenek normlarina sahip olduklari icin bu sayginlik halindeler.

Toplumsal etik konusunda ise, ben her ne kadar bazi beyin(siz)lilerin -antidindar- yorumlari cok da seyime takmasam da; din ve ahlakin kesinlikle bu konuda fazlasiyla rol oynadigina, bu isin akademisyenlerini ve sosyolojik baglamda muhtelif kisilerini referans vermemle beraber inaniyorum. Ahlaksizlik ve dinden uzaklasma ile toplum asikar derecede dejenere oluyor, ki bu da, insanlarin dediginiz gibi artik ahlak bazinda hic bir kural tanimamasina sebep oluyor. Sadece ecnebi milleti degil, isin icinde medya oldukca Turk milletinde de ayni bozulmalar oluyor ve olacaktir. Nitekim ironiktir; bu soruyu yazan sizin de muhakkak bu bozulmaya kostek olmaktan cok destek oldugunuzu tahmin etmekle kalmayip herseyi hayra alamet yormakta fayda var. Bindik bir alamete gidiyoruz kiyamete bakalim...

Peki cozum nedir? Bir suru sahis cikacak, sukunetle cevap vermeyip kendilerinin edebi duygularina soveceim sahislar, diyecekler ki, "nasil oluyor da din ve ahlakin, toplumun boylesine teshir olan bir yonunde rolu var?" diyeckler ve ahlaki, sanki bunun bir parcasi degilmis gibi gorecekler. Malum, cozum basit: bu ve bu gibileri itlaf etmek! Cezasi ne ise vermek, cunku toplumun en ufak bir bolumunu bozmak, bir akim baslatmak, korkunc bir canavara donusup tum ulkeyi etkisi altina alacak karsi konulmaz cirkin bir akima donusebilir, ki vaktimizde insanlar artik postmodern eylemleri seviyorlar, oncelikle akilli oldugumuzu dusunup yeni sacmaliklar

2|1
    1|1
    • uretmektense, gecmisimizde ne yatiyor- bunu bilmek gerekir. Gecmisimizde, iyi bir aile kutlurunun ve saglikli/disiplinli bir ahlak egitiminin yattigini bilmeyen ve kendini artik bir o* cocugunun baslatmis oldugu "AYKIRI" akima kaptiran her genc, bu ulkenin sonunu getirecek kehanetin en temel yardimcilarindan biri olacaktir.

"Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." diyen M. Kemal Ataturk bile bir coklari icin

• Küfür ettiğin genç soytarı ben miyim ?

• Anlamadim ama anlamak ya da tartismak ya da hele ki birine "kufur etmek" zorunda hic degilim, bu bana bir sey kazandirmaz. Toplumun iyiligi icin bu kicikirik sitede bir kac insana bir seyler soyluyorum sadece. Neyse TEKRAR SOYLUYORUM: YAZIMIN DEVAMI CEVAP HALINDEDIR! OKUMAK ISTEYEN "YARIM KALMIS" DIYE DUSUNMESIN.

• Atatürk batılılaşmamızı istediğinde senin son paragrafındaki, disiplinli olmak, çalışmak ve üretmek gayesini gütmüştü, ama biz yine senin son paragrafında dediğin gibi yaşam tarzını kültürünü almaya çalıştık...

En basit bi örnek sunayım mı? ben 10 yaşlarımda hatırlıyorum, saçını ortadan ayırır veya sağa sola yatırırdın, şimdi elektrik çarpmış gibi dikiyorlar. veya piercing e karşı cıkan gerici oluyor. ya naparsan yap beni bağlamaz ama Türklük bu değil. Bu da benim düşüncem. Çok geniş bi konu bu. Her konuya sıçrar.

Diyeceğim şu yaşam tarzımızı kültürümüzü değiştirmeye verdiğimiz emeği ilime bilime verseydik, şimdiye ne Atatürk'ün kemikleri sızlardı, ne de Atatürk'ü arardık. Saygılar.

3|0
    1|1
    • Tartismalarda acayip sacmaliorsunuz. Belirtmeden gecemedim. Bizim milletimizde tartismayi kavga donusturmek adet olsa gerek.

• ya benim değerlerime saygı göstermeyen bi topluma saygı duymamı bekliyor. ben bu ecnebilerle 10 ay çalıştım. isviçrelisiyle de konuştum hollandalısıyla da fransızıyla da morokkolusuyla da ingiliziyle de. bi yakın polonları gördüm. onların da sebebi var... burda da gelmişler bizden saygı bekliyorlar.

• gizli yapmaktan iyidir:) facebookda napıyor türk hatunu sanki yazmıyor mu flirt etmiyor mu başkası varken hayatın misal? yapıyor hemde gizli. türk kültürü kalmış mı?.geç o işleri Türkiyede millet ahırda afedersin hayvana yazıyor ya:) böle kültür mü olur bizim asıl kültürümüz yemeklerimiz gerisi fos artık.Türk kızlarının çok düzgünü var her yönden ama azınlıklar. açık sölim 1 rus kızı 10 türk kızına bedel benim gözümde sadakat,zeka,kültür ve her açıdan.

2|0
    0|0
  • Batıya özenti deyiminin bizzat canlı halini görmüşsün sen ve ders cıkarmışsın..iğrenmişsin..ne mutlu sana !Aynı düşüncedeyiz..Geniş mide,geniş mezhep işleri bana ters !

1|0
    0|1
  • Azcık evrensel bakabilseniz;

Sen kendi yetiştiğin kültürden dolayı, bu insanların yaşam şekillerine 5 para etmez diyebiliyorsun.

Batı kültüründe yetişen bir bireyde hepimizi terörist olarak görüyor.

Bu iki fikre sahip bireyin de birbirinden hiç bir farkı yok

1|1
    2|2
    • aklın doğrusu neyse paradan daha kıymetlidir. diğeri harbiden 5 para etmez.

• Bir anlamda demek istediğim de bu aslında.

• geleceğin psikoloğu olarak çok basit sorular soruyorsun..almanyaya gitmedim daha.gidince görücez tipitipleri..ama yanımda sevgilimi öpmeye klalkışan adamın burada söyleyemeyeceğim olaylara tabii tutar anasını avradını..bilmem anlatabildimmi? ayrıca devamlı links zwo drei vier modunda çalışıp üretiyorlar ve hayvan gibi yaşıyorlardır tahminimce..

0|0
    1|0
  • atamızda onların disiplinli çalışmalarını,sanayisini,sanatını örnek alın dedi...ama malesef o laubaliliklerini saygısızlıklarını kadir kıymet bilmezliklerini örnek alıyoruz son yıllarda.

1|0
    0|0
  • Diiplinli çalışıyor fakat rahatlar mahalle baskısı ,tabular yok bireyselleşmiş insanlar o yüzden özgür düşünebiliyor hiç bir baskı yok beyinlerinde.Hepside ahlaksız değiller o şekilde rahat gördüğünüz insanların bile çoğu ahlaksız değil ahlaksılığından değil o davranışları.Bak hemen birilerini hatta seni h,iç ilgilendirmeyecek birilerini hemen yagılama hüküm verme ahlaksızşlıkla nitelendirmeya aşlıyorsun işte bizim eksikliğimiz bu zatenNe yazikki biz hiçbirşey üretemiyoruz,ürettiğimiz harşeyde basit bir taklidi olmaktan öte geçemeiyor.Hatta davranış biçimlerimiz bile.

0|0
    0|0
  • Herkesin kendi hayatı, kendi kültürü. zamanın da benim atalarıma silah çeviren toplumun benim gibi yaşamasını istemem.

0|0
    0|0
  • eskiden bizde hem akıl vardı hem ahlak avrupalılar daha tuvalet adabını dahı bılmıyolarken biz ecdadımızdan koptuk islam imandan uzaklastık şimdi onlar akılda ılımde ılerlerken bız ahlak olarak coktuk onlara benzedık ilimde geriledık ama yıne cok sükür bazı seylerden tam oalrak kopmadık örf adet namus tabiki yerınde cok sukur

1|0
    0|0
  • "Dinleri gibi işlerimiz, işleri gibi dinimiz var" M. Akif

Ama artık işleride karıştı ekonomileride çöküyor

0|0
    0|0
  • açıkçası beni şaşırttınız.. sizin daha önceden şöyle bir postunuz olduğunu hatırladım da merak ettim böyle bir değer yargısı olan kişi neden bu olayı garipser ki?
    ilgili postun konusu şuydu isteyen google dan aratabilir
    bir-erkege-cinsel-iliski-teklif-etsem-ne-olur

0|0
    0|0
  • Ahmet Şerif İzgören'in çok sevdiğim bir sözü var.

Bir yüze iki tane maske takarsan ileride gerçek yüzünün hangisi olduğunu unutursun..

Bu söz herşeyi anlatıyor aslında.Biz hep birşeylere özenip onu benimsiiyoruz.bu hep böyle devam edip gidiyor.olduğumuz hayatı yaşamak yerine olmasını istediğimiz hayatı yaşamayı tercih ediyoruz.

0|0
    0|0
  • Psikolog olacaksan her şeye dışarıdan, kendi değerlerini vs. olaya katmadan bakmayı bilmelisin diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • 1. psikologlar da insandir. 2. her psikolog psikoterapist degildir !

• bizim gördügümüz ne peki?

• Sizin gördüğünüz ne bilmiyorum ama adamların gördükleriyle aynı olmadığı kesin, herkesin doğruları başkadır ve tartışmak gereksizdir. Onlar da seni kendilerine göre böyle eleştirmekte haklı o zaman.

• onların kültürü ve yaşam tarzıda bu saygı duymak lazım ama onlar sana saygı duymuyor ve aşşağılıyor ise işte o zaman al eline sopayı

0|0
    1|0
  • Allah 4 duvarı vermemiş 4 duvarı yapacak akıl ve imkan vermiş. yazındaki en manalı soru cümlesi buydu onu cevapladım.

0|0
    0|0
  • ben rahatsız olmuyorum katılıyorum onlara veya katılmıyorum dusunceme ters olsa da olmasa da ben ılgılendırmez.

1|0
    1|1
  • karakterlerini s...m onların arsız onlar hajı bıktım onlardan adamlar sokak ortasında sevişiyorlar ya

0|0
    0|0
  • eski ile yeni nesil arasindaki farklara bakarsan hic yadirgamazsin.senin gibi insanlar azinlikta bununda farkindasindir.Onlarin kendi kulturleri oyle peki iki kultur arasinda gelip giden bu ulkedekilere ne demeli

0|0
    0|0
  • şimdilerde Türk kültürü de pek kalmadı, haftada bir sevgili değiştirenler var, onların yaptığı ayıp da bu normal mi,

0|0
    0|0
  • Batının o rahat gözüken, ışıltılı yaşamı altında aslında feryat eden kalpler var. Zeka ve bilim üst seviyede. Ama maneviyat ihmal ediliyor. Bizde de hala bazıları modern olacağız diye öyle yaşamaya çalışıyorlar. Modernlik tıpta, matematikte, fende, teknolojide ileri gitmektir.

1|0
    0|0
    • aynen...bazilari anlayamadi hala ;)

• O bazıları maneviyat düşmanı, Modernlik çıplaklık, azgınlık demek değildir. Hakiki modern, kendini yaratandan korkan, kisenin karısına kzına yan bakmayan, vergisini ödeyip, kanunlara uyan, kendine kötülük edenleri (sınırı aşanları değil) affeden, herkesin emin olduğu kimsedir,

Kızlar Ne Diyor 6

• istedikleri yaşasınlar beni ben ilgilendirir

0|3
    1|1
  • onların yetişme tarzı o rahat insanlar böyle şeyleri umursamıyorlar da bir de bizim kültürümüzde yetişip onlar gibi olan çakma avrupalılar var ya ben asıl onlara acıyorum çok yazık..türk kültürü gibisi yok bencede..

1|0
    0|0
  • Katılıyorum ancak biz de kültürümüzü kaybettik Avrupalılaşıyoruz.

2|1
    0|0
    • ne avrupası, küreselleşiyoruz. aramızda japonlar da var (emoculuğun çıktığı yer)... bu arada +1

• allahın dört duvar vermesi.:S

kitlendim sorunu okuyamadım.

0|0
    0|0
  • yakında türklerde de görürsek sasırmamalı gözünü sevdıgımın mmedenıyetı ..

0|0
    0|0
  • her şeye rağmen ülkemi savunamam.Biz çok mu masumuz?Yakında daha beteri oluruz.

0|0
    0|0
    • onlara özendigimiz icin öyleyiz iste. yoksa cok sükür yine iyiyiz ;)

• iyi oldugumuzu sanmıyorum özenerek daha beteri olduk-olucaz

Yükleniyor...