Kapat

Yüzme hakkında bilgili olanlar gelebilir mi?

Arkadaşlar eskiden çok yüzerdim, 30 metre havuzda 50 tur atardım, 100 attığım bile olurdu. Şimdi yine yüzmeye gidiyorum ama eskisi gibi 50 tur atamıyorum, 20 turda tıkanıyorum. Kulaç atarken hep yoruluyorum. Neden böyle oluyor? Büyüdüğüm için mi? Nefesim tıkanıyor, nasıl akıcı bir şekilde yüzerim?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle 17 yıl yüzmüş milli sporcu olarak soruna cevap vereyim.

Alttaki yorumları okudum ve herkes bilgisizce cevap vermiş. Yüzme devamlılık isteyen bir spor. Ben yüzmeyi bırakalı 2 sene oldu fakat şimdi atlasam 3 km yüzemem. Yüzdüğümüz zamanlarda minimum 10 km antrenman yapardım.
    Eğer kışın ara verip yazın yüzmeye devam ediyorsan her geçen yıl daha da hamlayacağını unutma.

Düzenli antrenman yapman lazım. İlk önce egzersizin yavaş yavaş arttıracağın aerobik egzersizlere dayanmalı. Yoksa aerobik kapasiteni arttıramazsan yüzme de kaliteni arttıramazsın.

Yüzme kapasiteni bilemediğim için örnek bir antrenman programı veremiyorum ama örneklemek gerekirse;

İlk hafta 6x100m ler yaparken
    2. hafta 3x200 e geçmen lazım
    3. hafta 2x400 m yapman lazım
    Ancak bunların hepsi 140-150 nbz arası olmalı.

Özelden mesaj atarsan yardımcı olabilirim.

Not:Büyük bir kulüpte 5 yıldır yüzme antrenörlüğü yapmaktayım.

Saygılar

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 8

• Interval antrenman şeklinde antrenman yaparsan 1-2 ay içerisinde eski kondüsyonuna kavuşursun. Bu antrenmandaki temel görev küçük ve büyük tüm kasların dayanıklılığını arttırmaktır çünkü yüzmek diğer sporlardan farklı olarak sadece beyaz kasları değil kırmızı kasları da kullanır.

0|0
    0|0
  • olması gerektiği gibi işte devamlılık önemli 1 ay düzene gir eskisi gibi olursun spor nankördür boşlamaya gelmiyor :)

0|0
    0|0
    • evet aynen öyle, bıraktığın an hoppp eskiye geri dönersin. o yüzden ipin ucunu tutmak lazım, bir haftadır devam ediyorum ama düzene sokucam gibi gözüküyo

• aynen yola devam:) hedeflere ulaşmaya 1 adım daha yaklaşmak lazım

• haha aynen yaklaş ama tutma :P

• Normal bu olay. Spora uzun bir ara verdiğin zaman bünyen o alışkanlıktan uzaklaşıyor, akciğerin eskisi kadar güzel çalışmıyor ve doğal olarak da tıkanıyorsun. Ama kafana takma henüz 35-40 yaşını geçmediysen eski haline kolaylıkla dönebilirsin. Bu, birkaç haftanı alır sadece.

0|0
    0|0
  • enerjim bitiyor dersen yüzmeye gitmeden önce 30 dakika kadar falan önce yani 500 mg l carnitine alırsan biraz enerji vericektir ancak enerji değil de kasların zayıflamışsa biraz ağırlık antremanı da yapman faydalı olacaktır başladığımda bu taktikle başladım şu an haftada 3 gün sabah yüzmeye gidiyorum 100 mt havuz 45 50 tur atıyorum

0|0
    0|0
    • wow baya iyi yüzüyosun yanii ben genelde ısınma hareketi yapıyorum yüzmeden önce ve evet kaslarım zayıflamış gibi o yüzden pilates yapıyorum faydası olurmu

• Ne zaman başladın? Ne zaman ne kadar süre ara verdin? Ne zaman tekrar başladın?

0|0
    0|0
    • 4-5 sene önce başladım. 2 senedir adam gibi yüzmüyodum, bir haftadır tekrar düzenli şekilde yüzmeye başladım

• 4-5 sene önce başladığın tempoda tekrar başlarsan bir süre sonra eski formuna kavuşursun. Bol şeker tüket

• 30 mtre havuz nerde varya :S

0|0
    0|0
  • Kulaç At Ayağı Haraket Ettir Canım Benim.

0|0
    0|0
  • 3 kilometremi yüzüyordun sen yalan cı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Spor bıraktıkça gerilir , yaptıkça ilerler. Çalışmaya devam.

1|0
    0|0
    • evet maalesef doğru sağol

• Doğru söze , yorum gerekmez. Yüzmede bu tarz bir spor. Devam ettikçe gelişir , bıraktıkça geriler aynı bir müzik enstrümanı çalmak gibidir

• önceden kaç yaşındaydın şimdi kaç yaşındasın. yaş farkı gözeteceğim de ona göre cevaplayacağım

0|0
    0|0
Yükleniyor...