Çocuğunuz din değiştirse veya ateist olsa tavrınız ne olur?

Bir gün çocuğunuz karşınıza çakıp anne veya baba ben artık şu dine inanıyorum veya ateist oldum derse tavrınız ne olur?

0|0
11|16

En İyi Kız Görüşü

• böle bişe sölüyosa bu benm suçumdur ben öğretememişimdir alırım karşıma dinimizin güzelliklerini anlatırım inandığı dini anlatırım karşılaştırmalarını yaparız beraber sonra seçim senin der bi kaç gün düşünmesi için fırsat tanır fikrini sorarım eğer hala aynıysa fikrine saygı gösteririm ama her fırsatta hareketlerimle dinimizin güzelliklerini göstermeye çalışırım elimden fazlası gelmez

1|6
    3|3
    • en mantıklısı bu cidden +1 zorlamayla dindar olunmaz.

• -5 olmuş ama.

hiç kimsenin düşündüğüne dşünmek zorunda diilim kmsede benm düşündüklerimi düşünmek zorunda diil böle düşündüğüm için aldıysam bu eksileri az bile bana yokmu daha eksileyen?

Kızlar Ne Diyor 10

• allah öylesi bi durumla karsilastirmasin kimseyi. Dinen annenin ve babanin, belirli bi yasa kadar (sanirim blug cagina kadar) islamiyeti ögretmesi ve oruca namaza sünnete vs. tesfik etmesi gerekiyo, fakat evlat akli basina geldiginde, kararlari kendi vermeye basladiginda ve din degistirme karari aldiginda, annenin babanin günahi olmaktan cikiyo ama tabiki hicbir annenin babanin böylesi durumla karsilasmamasini umarim fakat şu anki düsüncem o cocugu ret etmem kararina tolerant davranirim´ki islamiyete tamamen nefretle bakmasin...

1|1
    0|1
  • 3.yasinaki kizim Allah kac dedigimde isaret parmagini kaldirip 1 diyorsa , yere seccade serip secdeye iniyorsa ilerde bu cocuk dini degistiremez ateiste olamaz !

1|2
    0|1
    • :D allah ile konuşup onu sevip, kara çarşafa bile girmeyi düşündüm. şimdi o eski halimden eser yok. :D ne halt yediğimi sorma ama her şey olabilir.

• ailesi nasil egitirse öyle gider asiriya kacmamak sariyla dinimizin emir ettigi gibi ;)

• olmaz evet , çocuğunu kollarsan değişmez...

• Neden böyle düşündüğünü falan sorarım, konuşurum ve kararını ona bırakırım. Kendi annem gibi müslüman ol müslüman ol diye diretmem heralde. Benim çocuğum özgürdür, hayatını istediği gibi yaşar.

0|1
    0|0
  • konuşurum baştan baktım gördüm olmadı..elimi ayağımı çekerim gider kendi parasını kendi kazanır , her şeyden de mahrum ederim.

1|1
    1|1
  • Ona göre ne desem boş olucaktır sonuçta neye inanmak isterse ona inanacaktır.Sadece bazı şeyler için tavsiyede bulunabilirim.

0|1
    1|1
  • küçüklükten başlar eğitim sen çocuğa allah ne kuran ne öğrettiysen bnun bilincine vardırdıysan o çocuk zaten doğru yolu bulur ama çocuk kuran görmemiş allah dememişse o çocuk agnostikte olur ateistte

0|0
    0|1
  • yavrum sütünü iç de uyu derim.

1|0
    1|2
    • cevabım anlaşılmadı sanırım eksi gelince açıklamak istedim.

süt: düşünceler

uyumak: yaşamak.

• naparım bilemiyorum...

0|0
    0|0
  • Döverim valla

0|0
    2|1
    • Eşek sudan gelinceye kadar mı? :) Evet, akıllanır belki o zaman. Son model ferrari gibi bir dini bırakıp eski model köhne bir dini seçmek için kişinin akıl sağlığının yerinde olmaması gerekir.

• Ağzına terlikle şak şak vururum ama öldürmem.Dinine dönesiye kadar.

0|1
    2|2

Erkekler Ne Diyor 16

• tanrının huzurunda kurban ederim, derken gökyüzünden kucağında irice bir koç olan melek yanımıza gelir, onu da taş atmak suretiyle kovalarım.inat ederse onları sunağın yanında bırakır meyhaneye konsomatrislerle muhabbet etmeye giderim.

plan hazır gönderin çocuğu :/

5|0
    0|0
  • Neden islam dini hoşgörü dini değilmi . Hristiyan birisi müslüman olunca iyide müslüman birisi hristiyan oluncamı kötü. Bu çocuk doğarken dinini seçme hakkı tanınmamış .Sonra öğrenmiş dinleri ve hristiyanlığı seçmiş olamazmı. Sizler ebevenyler çokmu biliyorsunuz herşeyi.

3|3
    4|2
    • bizim inancımıza göre son din İslamdır..seçerse de kendi azabını kendi çekecek ama ayrıca şu da var , çocuğun yaptığı kötü davranışların vebali de ana babaya aittir..yani ana babada azabını çekecektir.bilmem anlatabildim mi.

• Çocuk ateizmi seçmişse gerisi ilgilendirmez ki . Yok anne babadan sorumluymuşda yok bilmem ne :D yok yanıcakmışda :D

• ana yüreği ayağınn biyere takılsa içi parçalanır da sonsuz bir hayatta oğlunun yanmasına acı çekmesine islam hoşgörü dini diye karışmasınmı.peygamberimiz ebu amcası ebu talip için nasıl mücadele verdi,hoşgörü dini demedi değilmi?zaten hoşgörü duyduğumuz için islama davet etmeliyiz helak olmasınlar diye iman inanmak bunu gerektirir.

• Neden başka dine ya da ateizme yöneldiğini, başka din ya da ateizmde ne bulduğunu sorar ve cevaplarını çürütürüm.

Ağaç yaşken eğrilir. Çocukken gerekli dini eğitim verilirse zaten bu durum ortaya çıkmaz.

2|1
    2|2
  • Her çocuk (İslâm) fıtratı üzerine doğar. Sonra anne ve babası onu Yahudi, Hıristiyan veya müşrik yapar" (Tirmizi, Kader: 5)

1|0
    0|1
  • şunu rahatlıkla söyleyebilirim çocuk istiyorsam birazcık en büyük nedeni müslümanlığa hizmet etmesidir islamı hakkıyla yaşamasıdır.inanmıyorum demesi ikimizin ölümünden daha çok koyar.böyle bir şeyin olduğunu varsayayım son nefesime kadar çabalıyorum ve en kötü son nefesimde herşeyi anlıyor inşallah.

0|0
    1|1
  • ağzına kürekle vururum tıstanında söylediği gibi benim suçumdur ve elimden geleni yaparım.

0|0
    0|1
  • takılsın istediği gibi

1|2
    0|1
  • bunu söylediği yaş çok önemli. eğer olgun bir yaşta bütün dini kitapları okuyum yeteri kadar araştırdıktan sonra böyle bir karar alırsa saygı duyarım...

1|0
    0|0
  • öyle bir ihtimal yok

1|0
    1|2
  • Tamam derim

1|1
    0|0
  • Kafasını keserim :|

2|1
    2|1
  • Once kendimi sorgularim arkadas gibi konusurum.baktimki isin icinden cikamiyorum.Yaratana havale ederim

0|0
    0|0
  • Ağzına kürekle vvururum dermişim bılemıyorum sanırım tatlı dille vazgeçiririm onu ama o raddeye gelmez yetıstırme tarzından dolayı.

0|0
    1|0
  • tamam evladım sen ne istiosan onu ol derim cebine esrar koyar polise ihbar ederim

0|0
    2|2
  • agzini burnunu dagitirim.esseoglu essegin

0|0
    1|1
  • Çocuğun ateist olması ailenin verdeiği bilginin eksikliyle alakalı değildir.Ailem çok dindardı bana namaz olsun dini kurallar olsun öğrettiler.Her cuma babamla giderdim namaza 18 yaşıma felan kadar da orucumu tuttum.Bunları baskı altında olduğum için değil kendi istediğim için yapmıştım.Ama şimdi inanmıyorum duygularıyla ya da bilinçsiz inançlarıyla değil mantıklarıyla hareket etselerdi sevinebilirlerdi de buna ama üzüldüler yakın davranmıyolar artık.Her neyse demem o ki bu ailenin eksikliği olarak değerlendrilmemelidir.Ve büyük de konuşmayın çocuğunuzun beyni olabilir

1|1
    0|1
    • fazla bilgi iyi değil artık dahasını almaz beynine fazla yüklenir demekki.

Yükleniyor...