Egeliler çekirdeğe çiğdem der, simite gevrek, açmaya boyoz? ne düşünüyosunuz..

Egeliyim..1 senedir İstanbul da yaşıyorum..Markete gidip "Abi çiğdem taze mi?" diye sorduğumda uzun uzun suratıma bakıp.." Oğlum ordan pezevenge mi benziyorum?" gibi bir cevap almıştım..Cevabın etkisiyle girdiğim şoktan kurtulup adama durumu anlatmamla "Hea sen çekirdek istiyosun" cevabını almam durumun tatlıya bağlandığının özetiydi..

-Yani biz

*Çekirdeğe ; Çiğdem

*Simite ,; Gevrek

*Açmaya ; Boyoz

*Mutfak tezgahına; Bango

Sizde adını bilmediğim başka bişeye deKumru deriz..Yani bizde *Kumru hamur işi bi yiyecektir..

Size bunlar nasıl geliyo.Merak ediyorum..Cevapları alalım

Güncellemeler:
Amma taktınız açma boyoza..Tamam dediğiniz gibi..Hatam olabilir..Bu arada İzmir değil..EGE..İzmir insanı üstüne çekiyo bunu..Ben Egeliyim İzmirli değil..Biz böyle diyoruz..Demek ki Ege..Bu arada Egeli olmayanları merak ediyorum..
Sorun Boyoz u bilip açmayı bilmemem..Ordan sıkıntı oldu..K.bakmayın Türk dil Kurumunun sevgili yöneticileri :)

0|0
7|10

En İyi Erkek Görüşü

• Açma ile boyozun nesi aynı ya :)) iyi araştır bakayım.

0|1
    0|0
    • Tmm hacı sizsiniz..Ne önemliymiş arkadaş tek hata..Koca yazıdan o mu kaldı aklınızda..

• Boyoz u biliyorum açmayı tam bilmiyorm ordan sıkıntı oldu :) Atar yapmış gibi olduk..K.bakma :)

• Boyoz daha güzel bence, bir ara her gün alıyordum :) Estağfurullah ;)

Kızlar Ne Diyor 7

• camasur suyuna klorak :) denizli'de de gevrek simit derler simide. cok sempatik buluyorum. ama cigdem beni benden aldi. :))))

0|1
    0|0
  • Anlıyorum tamamen ağız alışkanlığı İzmirliyim ben de çekirdeğe çiğdem bir kez olsun dememişimdir, sen de demezsin olur, kimse birşey düşünmez sadece Ege dışında pek anlatamazsın kendini işte.

0|1
    0|0
    • Özüm benim o yalnız :) İstanbulda üniversitede tüm ev arkadaşlarım artık çiğdem çitliyo Tv karşısında..Çekirdek değil :)

• Ne atar yaptın bilader :D İzmir'de de durum aynı yani Ege dışında pek anlayan olmaz Ege içinde herkes seni anlar

• Yok estağfirullah :)) Atar yok..Sağol yorumun için :)

• hahayy bakkal amcaya koptum yalnız nasıl da anlamış çiğdemin orsplugunu helal olsun

0|1
    0|0
  • ben egede doğdum ama Ankaradayım

0|1
    0|0
  • hhahah ay koptum

0|1
    0|0
  • Asfalyalarım attı deriz sinirlenince.

Madem lafını kullanırız.

-yor eki değil , - yo ekini kullanırız .. vs. vs... :))

0|0
    0|0
    • aynen gidiyom..geliyom.uzatmayız boşuna :)).Birine gıcık olmaya..Tav olmak deriz.."Adamı tav etme lan" gibisinden."Gari deriz" gelsene gari..

• açmayla boyoz aynı şey değildir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• İstanbul da kumru tostu vardır.Sizinkinden farklı bişey olduğu kesin.İnşallah bu yöresel ağızlar hiç bitmez.edirneli erkeğe gızan,kıza gızçe;adanalı karpuza garpız,yalakaya hoşşik;diyarbakırlı civcive cücük,buğdaya hedik demeye devam eder.

0|2
    0|0
  • her yörenin kendine özgü söyleyiş tarzları wardır hepsi için geçerli bi durum. bakkal amca da az değilmiş :D

0|1
    0|0
  • Açma ile boyoz farklı şeylerdir.Önce bunu anla. Ayrıca İzmir'de vardır sadece boyoz.Yani Egeliler değil ;)

1|0
    0|1
  • Çok fazla bilinmez ama Egenin kendine has daha nice kelimeleri vardır ki yerlisi olmayan, egenin yerlisiyle özellikle eskilerle konuştuğunda konuya fransız kalabilir. Sözlükte olmayan bölgeye has kelimeleri vardır adeta ayrı bir dil gibi

Ben de egeliyim, memlekete giderken yaklaştıkça şivemiz değişir, nihayet vardığımızda bir de bakarız ki aslımıza dönmüşüz :D kendimizi tanıyamayız.

0|0
    0|0
    • Bu arada Boyoz İzmir'e has bir yiyecek. :D .açmadan farklı bir şey. İzmir dışındakiler pek bilmez. Ben mesela çok sonra haberdar olduğum varlığından

• Herkesin lehcesi kendine guzeldir. sorun teskil etmemeli.

0|1
    0|0
  • Her yöreye özgü böyle kelimeler var, şimdi bende bir sinoplu olarak nokul desem, hiç bir şey anlamazsın, ıslama desem köfte sanırsın,

0|0
    0|0
  • izmirli olmak egeli olmak bence bir ayrıcalık...EGE diyince akla ilk gelen izmirdir. Market olayını bende yasadım :) adam suratıma baktı baktıı sonra sonra durumu anlatınca cekirdek desene suna yaaaa diye birde azar işittim :)

0|0
    0|0
  • Duyduğumda çok şaşırmıştım :) aydınlı bir arkadaşım vardı, adam neredeyse herşeye başka bir şey diyordu, farklı bir dil oluşmuş sanki oralarda :) ama alışıyorsun bir süre sonra

0|0
    0|0
  • Bir Egeli olarak Karadenizde okudum.Bunu hayal etsene.Şimdi 2 çeşit sorunun oluyor.1.si kendini nasıl ifade edeceksin?2.si karşıdakini nasıl anlayacaksın? :) Neyse ki önemli olanın onların şivesini çözmek olduğunu çok geç lmadan anladım :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...