Eğer karşıdaki ülkesine faydalı düzgün bir insansa, İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere bilmiyorsa bunu hemen abartmak zorunda mısınız?

Şu istiklal marşını ezbere biliyor musunuz sorusuna takıldı aklım. Eğer karşıdaki ülkesine faydalı çalışan üreten vatanına saygılı düzgün bir insansa istiklal marşının 10 kıtasını ezbere bilmiyorsa ya da unutmuşsa bunu hemen abartmak zorunda mısınız? Bu ülkede her şey abartılarak yaşandığı için bu noktadayız. Yapıcı değil yıkıcı olmakta ne fayda görüyorsunuz? Soruya baktımda bilmeyenler eksilenmiş bu abartı neden? Bilmek elbette güzeldir. Fakat unutulmuş olabilir. Hemen kötü insan ilan etmenin ne manası var. Burada milliyetçilik duygunuzu anlatmanızı istemiyorum. Sadece nasıl bir düşünce ve psikolojiyle birden köpürüyorsunuz? Tekrardan söylüyorum ülke vatan bayrak kavramlarının kutsallığından bahsedecekseniz yazmayın hiç. Sorunun özünü anlayanlar cevaplasın lütfen.

0|0
8|11

En İyi Erkek Görüşü

• zaten bazı arkadaşlar ezbere bilmediğini yazdı ama önemli olan onu okuduğunda senin milli duygularına dokunabilmesi gerektiğini söyledi ve baktığımda en fazla bu tip şeyleri yazanlar artı alıyorlardı, tepki gösterilen ukalaca, milli değerimiz olan istiklal marşına saygısızlıktır.

bir türk olarak guru duyuyorum bundan. kurtuluş savaşında halkın tek yumruk olup, en zor gününde bittik biz denilecek vaziyette kahramanca vatanını savunan, bu uğurda ölen şehitlerimizin anlatıldığı bir marşa sadece türklerin değil her ülkenin saygı duyması gerektiğini düşünüyorum, o saygısızlığı yapanlarında kuyruk acısını tahmin edebiliyorum. vatan namustur, birisi bu vatana hayinlik yaparsa veya saygısızlık yaparsa bu namusumuza edilen bir haksızlıktır bu durumdada insanların tepkisi çok normal karşılanmalı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• sen abartıyorsun o ruha istiklal ruhun sahip olmayan adam dan ne hayır gelir saçmala .sen Turk değilsin belliki yada aidiyet ve kendi milli tarihinden ve benliğinden haberi yok ...böyle bir şey insana garip geliyor kanından şuphe derim .bu ulkeye değil duşmanlarına faydası olur .

0|1
    1|0
  • Katılıyorum. En milliyetçi insanı alıp her sabah İstiklal Marşı okut, üçüncü gün ağzında sakızla okur, asıl bu şekilde basitleştiriyoruz. Hemen vatan haini ilan edilmeyiz umarım.

0|1
    0|0
  • Kuraldan çok kuralcıyız, mantıktan çok şekilciyiz.

Ha iki kıtasına eşlik ederim, o kadarını biliyorum; ama gerisini öğrenmekle iyi vatandaş veya vatansever olunmaz.

0|1
    0|0
  • bence katılıyorum sana herkesin hafızsa bir değildir herkes yanı şekilde 10 kıtasını ezberleyebilmesi mümkün değil vatanına sadık olması da önemli kimisi istikal marşını biliyor ama devleti hortumlamaktan başka işi yok şu an çok şükür herşey yoluna giriyor eskiden neydi her gelen cebini dolduruyordu.

0|0
    0|0
  • Hakaten yerinde bir soru olmuş, geçen gün ilk öğretim öğrencilerinin veda gecesine gittim, orada bütün öğrenciler yabancı bir şarkıyı ezbere söylediler, ama İSTİKLAL MARŞIMIZI okurlarken kaç yerde takıldılar ve düzgün okuyamadılar, bazı yerlerini unuttular, durum vahim yani..

0|0
    0|0
    • Hocam sen bir daha oku soruyu istersen (:

• Önce soruyu okudum, sonra cevabını bir daha okudum ve cevabının soruyla örtüştüğüne kanaat getirdim. Sana hak verdim (:

• teşekkür ederim, centilmen ve doğru olanı inkar etmeyen dobra birisin, anlayabilmek ve bunu söyleyebilmek erdemliktir...

• İŞte benim de anlatmaya çalıştığım şey bu işte.

Ama gel gör ki tahammülsüzlük diz boyu. Milliyetçi şovenizm diz boyu.

Yine söylüyorum işim gücüm yok 10 kıtayı ezberleyeyim.

Basın eksiyi.

0|0
    0|0
  • bilmek lazım ama...

0|0
    0|0
  • ıkı kıtasını bılsın ıllakı ama hepsını bılmese de vatan haını degıldır yanii...

0|0
    0|0
  • Tabi ki önemli olan o marşta söyleneni anlamak ve onu kalpten hissetmek.10 kıtayı ezberleyemiyosundur ama böyle kutsal manevi birşeye "saçma sapan" yakıştırması yapan bir densize ne diyorsun?Senin kanına dokunuyo mu bu yakıştırma?

0|0
    0|0
  • valla lisede 10 kıtayı ezberlettiler ama ben unuttum.2 kıta biliyorum her vatandaş gibi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Hepsi kendisini birşey zannediyor da ondan güzelim sen takma. Ben ne milliyetçiler gördüm, anca dilinde geriye kalan kısmı laga lugadan ibaret, face den öğrendiği iki kuruşluk bilgileri, bilgi ehline satmaya çalışan uyanık tipler... Bırak on kıtayı 80 kıta ezberlese adamdan saymam o tipleri... Bu arada ben 10 Kıt'a yı biliyorum ama bilmeyenlere de saygım var. Yine de öğrenmekte fayda var tabi, güzel kıtalar, anlamlı, insanın duygularını doyuran, içinde vatan ve Allah sevgisini barındıran, insanın Milli ve inanç duygularını kabartan mühim bir eserdir. Öğrenmeni tavsiye ederim...

1|0
    0|0
  • Şöyle bi durum var, her şarkıyı ezbere bilirsiniz de 10 kıtayı ezberlemek zor mu geliyor ? Bianlık unutmak falan ayrı onu demiyorum. Ben kimseye İstiklal Marşımızı bilmiyor diye kızmam, köpürmem falan ama kızanların sebebi bu olmalı bence. Sonucta bu ülkede yaşanıyor ve ülkemizin bağımsızlığımızın sembolü.

1|0
    0|0
  • Kimse ezbere bilmek zorunda değil , nasıl insanlae fatihayı ezbere bilmiyor diye bişi demiyorsak istiklal marşını ezbere bilmiyor diyede birşey söyleme hakkımız yoktur. Ezberlemek isteyen ezberler , ha içeriğini anlamadıktan sonra 10 kıtasını ezbere bilsen nolu oda tartışışlır tabiki.Ama istiklal marşını ezbere bilmiyor diye kimseye vatan hayini muamelesi yapılamaz.

1|0
    0|0
  • Ben kendi adıma cevaplayacağım sorunu. 2kişi gereksiz ve saçma diye yorum yapmış.Bu ülkede yaşanıyorsa gereksiz ya da saçma denilemez..O gereksiz buldukları marş bizim onurumuzdur.O marşın yazılmasına sebep olan savaş sayesinde bu topraklardayız.Kızdığım şey nankörlük.İnsanlar unutabilir.Ama unuttuklarını hatırladıklarında lütfen bir kez daha okusunlar.

0|0
    0|0
  • isterseniz eksileyin farketme o kadar salakça şarkıları bile ezbere bildiğiniz bir ortamda k.bakmayında bu vatanın bir simgesi olan marşın en azından iki kıtasını da ezbere bilin yani.

1|1
    0|0
  • Ezbere de bilmeli bir şiiri ...

0|0
    0|0
  • O soruda en son 20 eksideydim. Yine soyluyorum hic bilmiyorum. Gerekte duymuyorum.

0|0
    1|2
    • sen neden o kadar tepki çektiğini bilmiyo musun? Bu ülkenin manevi değeri, bilmiyo olabilirsin ama sana buna saçma sapan marş deme hakkını kim veriyo?

• heh işte. bak şekerim, o milliyetçi zihniyetle şakirtlerin zihniyeti birdir. ikisinin de saldırış biçimleri aynıdır. saygı denen şeyi ezer geçerler. onların a dediklerine b dersen üstüne saldırırlar. burada yapman gereken hehe deyip geçmek başka türlü baş edilmiyor bunlarla yahu.

0|0
    1|1
    • Bundan sonra öyle yapacağım emin ol. ++

• milliyetçilik dediğin şey kemalizmin bir okudur ;)

arkadaşlar milli değerlerimize saçma desin, biz sinirlenelim buna ve sesimizi çıkardığımızda saldırdık olsun, oh ne güzel sistem, küfürü et ardından niye bunlar böyle yapıyor.

Yükleniyor...