Vücudumu daha fazla yormamalı mıyım ?

Günaydın arkadaşlar öncelikle :) iki gündür spor yapıyordum. bu sabah kalktım ve yine dışarıya koşmaya çıkacaktım ama kaslarımın çok ağrıdığını fark ettim.. ve bu sabah gitmekten vazgeçtim. sizce birkaç gün gitmeyip ondan sonra mı spora devam edeyim yoksa birkaç gün gitmezsem vücudum hantallaşır mı ?

0|0
1|31

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle genel tavsiye haftanın 4 günü spor 3 günü dinlenme olarak biliniyor,ama ilk 4 gün spor son 3 gün dinlenme değil,bunu yayman lazım,

2 gün spor yapacaksın,1 gün dinleneceksin spor bu şekilde işler,eğer hiç dinlenmezsen kasların sadece agrı yapar birşeye yaramaz,ama 2 gün çalışır kaslarını yorarsan ağrı verir geliştiklerini sporun işe yaradıgını gösterirler,3. gün de dinlenerek gelişmelerine yardımcı olursun. Spor yaparken önemli 2 madde vardır. 1 Besin, 2 yeteri kadar dinlenmek.

Kendine düzenli bir besin programı hazırlarsan,yeteri kadar protein,karbonhidrat ve yağ dengesini günlük beslenme programına adapte edebilirsen istediğin sonucu almak icin zamana karşı bir adım öne geçersin.

Bugün dinlenmen gerek,yarın tekrar spora dönebilirsin.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• 1 gün yap bir gün kaslarını dinlendir. her gün aynı kas grubunun üzerine gidersen kaslarda forma gidreceğine ters tepki alırsın.

her gün spor yapacaksanda bir gün bi kas gurubuna ertesi gün diğer kas grubuna yoğunlaş.

ağrıyan kaslarının üzerine daha fazla yoğunlaşma sporunu yapmana devam et ancak yoğun tempoya girme hafifi olarak devam et ağrı geçene kadar.

1|0
    0|0
    • ya aslında koşu yaptım o da sadece iki gün.. sonra üstüne mekik de çekince zorlamışım biraz galiba..

• koşuda sorun olmaz hamlıktan dolayıdır. sadece tempoyu biraz düşür bırakmana gerek yok. ancak mekikte sayıyı azalt. set set çek mesela 10+1dk dinlenme. toptan girip 40 50 mekik çekersen tabiki ağrır:)

• sakatlanma:(

1|0
    0|0
  • 1gün arayla yapmak..riskleri azlatır

1|0
    0|0
  • vücudun zaten hantal olduğu için kasların ağrıyo.bi sıcak duş al.48 saat bekle.sonra tekrar spora devam et.ondan sonra uzun aralar vermedikçe ağrı olmaz.

1|0
    0|0
    • en azından ramazan ayına kadar ara vermeyi düşünmüyorum. o zaman bugün ara vereyim yarın tekrar devam ederim. yorumun için teşekkürler :)

• düzenli spor yaparsan o sorunları yapamazsın. Fazla yüklenme kendine ağrı hissedecek kadar yorma kendini. Free takıl kos hareketler yap duş al sonra kahvaltı :) saatlerce spor yaparsan tabi ağrır kasların günlük yarım saat free halde yap sporunu ama düzenli hergün böyle daha sağlıklı. Birgün çok yapıp yorulup ağrılar içinde 2 gün evde yatınca iyi olmaz

1|0
    0|0
  • haftada 2-3 kez koşman yeterli başlangıç olarak.Öncelikli olarak koştuğun süreyi arttırmalısın ki bu daha makbule geçer.Her gün koşmak işini ondan sonra koştuğu mesafeyi azaltarak yapabilirsin.Amatör bir sporcu bence sabah koşusundan ziyade akşam koşmayı tercih etmeli.

1|0
    0|0
  • No pain, No gain Rocky :)

Gazı verdikten sonra gerçekleri de söyliyim bir iki gün dinlen ama sonra sakın bırakma o acı çabaların sonucunu gösteriyor demektir.

No pain, No gain Kristalkelebek

1|0
    0|0
    • peki :) bugün biraz boşvermiştim ama yarın tam gaz spora devam ediyorum :) teşekkürler :)

• youtube.com/watch?v=NyWIeft7ywA

başarabilirsin yılma!

• Ağrı yapan kas çalıştırılmaz. Kasların dinlenmesi gerekir. Kas ağrıyorsa yenileniyordur. Üzerine üzerine gidilmez.

Yalnız; kas ağrısı ve yorgunluk farklıdır. Kas ağrıyorsa ara ver, yorgunluk varsa ara vermeyebilirsin.

1|0
    0|0
  • 1-2 gün dinlen bir şey olmaz,

1|0
    0|0
  • kontrolsüz ve aşırı yüklenerek spor yapıyorsun, yaptıklarını azalt.

1|0
    0|0
  • vucut spora basladıgın ıcın sersemledi...tanımaya calısıyor bısıleri . . . gecıcektir...2 gun dınlen ve ondan sonra kademeli artırarak devam et sporuna . . .

1|0
    0|0
  • Sen ne yapıyorsun ya? Biz bile aylarca tekvando antrenmanı yapmamıza rağmen 1'er gün arayla yapıyoruz. Vücudun kaldırmaz her gün ağır sporu. Üstelik yeni başlamışsın.

1|0
    0|0
    • ya çok ağır değil evimize yakın bir ormanlık alan var orada koşuyorum. yani ben çok ağır olacağını düşünmemiştim haklısın vücuduma ağır gelir.

• yok ya benim o kadar değildi :)

• Sen benim yaptığın antrenmanı yapsan Görürüm ben seni :) 2 saat soluk almadık soluk. Birde vücut açma hareketleri yaptık her tarafım ağrıdı. :)

• hamlamışsın :D vucudun uzun süre spor yapmadıktan sonra spor yaptıgın ıcın agrı yapar ama yapmaya devam edersen bi kac gune gecer spor iyidir yapmaya devam et :)

1|0
    0|0
  • sen bırakıcan 1-2 gün hamlıgın gidicek belki yeniden başadıgında tekrar hamlıycak en iyisi ara vrme yormadan devam et hamlık gidene kadar vücut alışır bi haftaya kadar zaten.

1|0
    0|0
  • agrinin ustune gitmelisin. 2 gunku kadar olmasa da hafif bir sekilde yine yap sporunu. tamamen ara verip kesersen daha da hantallasirsin.

1|0
    0|0
  • kas agrıların vucudun oksıjensız solunum yaptıgından kaynaklanıyor.2 gün falan kostugunun yarısını uygula duzelır

1|0
    0|0
  • krıstalll yalnış yapıyorsun anladığım kadar vucudunu bır anda sıkmaya çalışırsan koştuna gore sadece su kaybını çoğaltır kaslarını boşa yorarsın.bırkaç gun dınlen sonrasında ılk gun 3gun yuru sonraki 3gun tempolu yuru fakat gıtdın mesafe aynı olsun dıkkat et. vucuduna ve kendıne 1 gun istrat ver sonrası hergun koş fakat dıkkat etcen şey koşu temponda ılk bır haftadan sonra temponu hafıfçe artır kendını sıkmadın yorgunluk hıssetmedin tempoda sürekli devam et vucudun yavaşça yağlarını yakmaya başlıycak ve devamında kas yapmaya başlıyacak erkek kası olmaz merak etme vucut yağı tuketmedıkçe kas yapmaz unutma sevgılerımleee

0|0
    0|0
  • 2 gün spor 1 gün ara ...fazlası kas yakılmasına neden olur.

1|0
    0|0
  • tempoyu düşürme derim. hantallaşırsın kaslar kasılmışken az da olsa bırakma

1|0
    0|0
  • Protein eksikliğinden ötürü kasların önceki aktivitenin hasarını tamir etmekte zorlanıyorlar.

1|0
    0|0
    • bilimsel olarak çok güzel açıkladın teşekkürler :)

• Rica ederim. Bu konuyla ilgili merak etttiğin şeyleri çekinmeden sorabilirsin ukalalık olarak algılamaz isen tavrımı.

• 2 gün spor 1 gün boş şeklinde yapmak herzaman iyidir.

1|0
    0|0
  • 1-2 yapma. sonra devam...

1|0
    0|0
  • Gün aşırı yaparsan daha sağlıklı olur. Kas agrıların zamanla geçer.

1|0
    0|0
  • Ara verme aynen devam kaslarının agrimasi iyi spora devam ettikçe ağrılarda gidecek.

1|0
    0|0
  • ağrıyan kası çalıştırmak doğru değildir..dinlendirmen gerekliki sıkılaşabilsin..devamlı durmadan spor yaparsan bir gelişim gösteremzsin..aksine kas kitlende kayıplar olur..buda metabolizmanın hızının düşmesi demek..2 günde 1 dinlen.yani pazartesi-salı koştun..çarşamba off gün yap ve dinlen.

0|0
    0|0
    • kosuda ne kadar yorulabilirki ham iste kosmazsa daahada hamlascak vg ye basladığında ilk hafta heryerin ağrıyo sonra hiç bi ağrın kalmıyo

• hiç biyerin ağrımıyosa sende hata vardır.sürekli aynı kas bölgelerini çalışırsan kas yıpranmaz.yıpranmalı ve doğru beslenme ve düzenli dinlenmeyle geliştirilmelidir..cardio dediğimiz egzersiz (koşu vb) lerdede off günler olmalı..vücut zaten ham..yavaş yavaş alıştırmalı..gelecekte isteğe göre off'u kaldırabilir.

• 1 er gün ara ile yapki kaslar dinlenme olsun hergün yapman sana zarardan başka bişi getirmez haftada 3 yada 4 kez koş fazlası seni çok bitkin ve eklem ağrılarına maruz bırakabilir hadi kolay gelsin sana:))

0|0
    0|0
  • yeni başladıın için hamlanmak denen olay bu çok abartmadan yawaş yawaş temponu arttırıcaksın 1 gün ara ver sonra yine başla ama bu kez kendini yormadan hergün biras daha temponu arttır !

0|0
    0|0
  • birden vucuduna abanma yavas yavas tempoyu arttırarak kos ve gerdırmeyı unutma

0|0
    0|0
  • yorma daha fazla sakın bence

0|0
    0|0
  • Evet vücudun hantallaşır ve selülitlerin taşar.

Ayrıca göbek yaparsın.

Kimsede sana bakmaz.

0|1
    1|0
    • sevgili gizli kullanıcı hepimiz biliyoruz ki sen özgüveni sıfır olan bir arkadaşımızsın. o yüzden senin adına sadece üzülüyorum.

Kızlar Ne Diyor 1

• yeni başladığın için normal,kaslarını dinlendirmek gerek,ve ilk gün 20 dk başla ,yavaş yavaş süreyi uzat daha sonraları zorlanmıcaksın ve ağrında kalmayacak,ve lütfen bilinçli spor yapmaya çalış kolay gelsin..

1|0
    0|0
Yükleniyor...